Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Писати під водою: український студент створив унікальний блокнот для військових

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Владислав Рибка, студент 2 курсу Київського національного економічного університету, учасник ГС «Ліга оборонних підприємств України», створив унікальний тактичний блокнот. Створення нотатника, в якому можна писати навіть під водою, тривало 2,5 року, повідомляє armyinform.com.ua.

Як пригадує Владислав, за цей час він ретельно вивчив технічні характеристики багатьох тактичних блокнотів. Скажімо, для військових армії США їх виготовляють за складною технологією із застосуванням спеціального розчину, яким просочують папір. Але це надто дорого, каже хлопець.

“Звісно, це позначається на вартості кінцевої продукції. За моїми підрахунками, один такий примірник у гривневому еквіваленті коштує близько 600 гривень. У пошуках прийнятної альтернативи здешевлення виробництва мій вибір зупинився на сучасних полімерних композитних матеріалах, які нині й використовуємо в процесі виготовлення”, – розповів хлопець.

Читайте також: Екологічна канцелярія для школяра: де купити в Україні

Які особливості нотатника?

Український тактичний блокнот має підвищену зносостійкість, а «папір» витримує вплив наждаку. Він має формат А6, коштує вдвічі дешевше американського та може використовуватися багаторазово. Нанесені контури на білих аркушах стійкі проти абразивного й хімічного впливу. Записи в нього заносять як звичайним олівцем так і кольоровими, які потім легко видалити «ластиком». У польових умовах за відсутності гумки позбутися нотаток у блокноті можна за допомогою вологого піску чи ґрунту, які потім змивають водою. Також можливе застосування і кулькової ручки. У цьому випадку записи видаляють спеціальним спреєм.

“Застосування методу термохімічної дифузії у виготовленні нашого тактичного блокнота суттєво збільшує терміни його експлуатації, — продовжує розповідь Владислав. — Як ви розумієте, звичайний папір не здатний довго витримувати «випробування гумкою» і швидко протирається в місцях найчастішого контакту з нею. Тоді як «папір» з композитного матеріалу, що має значно кращі властивості міцності, легко витримує вплив… наждаку і дозволяє вести записи олівцем навіть під водою!” – розповів Владислав Рибка.

Читайте також: Робот-секретарка та юрист-бот. Як п’ять технологій допомагають бізнесу заощадити час і гроші

Стійкий до ультрафіолетового випромінювання

У процесі дослідної експлуатації тактичного блокнота в підрозділах Національної гвардії України деякі його елементи були вдосконалені. Зокрема до білих аркушів у клітинку приєднали тактичний транспортир у градусах, секундах і з мітками відстані 15, 18, 20, 23, 25, 27, 30, 33 та 35 міліметрів. До речі, цифри та напрямні лінії нанесли на нього за допомогою лазерного гравіювання, що зробило їх стійкішими проти стирання.

До транспортира додали й офіцерські лінійки з основними тактичними знаками НАТО для нанесення обстановки на карти у масштабах 1:25000 і 1:50000 відповідно. Вони виготовлені зі стійкого до ультрафіолетового випромінювання матеріалу. Аркуші, лінійки та транспортир тактичного блокнота поміщені між обкладинками, виготовленими з міцного поліпропілену й надійно скріпленими між собою еластичною пружиною. Як показали випробування, під час використання тактичного блокнота саме в такій комплектації лінійки та транспортир захищені від випадкового пошкодження і постійно напохваті у військовослужбовця.

Читайте також: 23-річний розробник створив квадрокоптер для українських військових (ВІДЕО)

За словами Владислава Рибки, патентний пошук підтвердив, що таке рішення не має технологічних аналогів. Армії інших країн світу тактичного блокнота багаторазового використання у жорстких умовах експлуатації в комплекті з лінійками та транспортиром не мають.

Технологічні потужності дозволяють виготовляти тактичні блокноти різних форматів, комплектації, змісту, з нанесенням потрібних логотипів і для військових різної спеціалізації (снайперів, артилеристів, танкістів, автомобілістів, льотчиків) у необхідній замовнику кількості. До речі, наявні виробничі потужності дають змогу виготовити таку продукцію кількістю 1000 примірників упродовж кварталу, з яких місяць триває розроблення й погодження макета й дизайну тактичного блокнота.

Переваги й недоліки

Тактичний блокнот уже встигли випробувати в польових умовах фахівці механізованих і танкових підрозділів Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та підрозділів морської піхоти ВМС ЗСУ. В цілому користувачі зазначали, зокрема, збереження експлуатаційних властивостей сторінок після занурення у воду, високу стійкість матеріалу проти механічних впливів і забруднення.

Водночас наголошували і на виявлених недоліках, а саме: в роботі з лінійками на білому аркуші або топографічній карті контури форм тактичних знаків зливаються, незручно носити олівець окремо від блокнота. Тому запропонували передбачити для них штатні кріплення на блокноті, а також виготовляти тактичні лінійки в кольорі для забезпечення контрасту з білими аркушами. Також надійшла пропозиція збільшити кількість аркушів.

Підтримай ШоТам

Технології

В Україні запустили чат-бот для психологічної підтримки підлітків

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Міжнародний фонд Івана Франка презентував проєкт «Віртуальний друг» – це перший український мультимедійний чат-бот для психологічної підтримки підлітків.

Про це ШоТам повідомили у пресслужбі Міжнародного фонду Івана Франка.

Селя – Telegram-бот для соціальної адаптації підлітків, що допомагатиме їм краще зрозуміти себе, налагодити стосунки з батьками, вчителями та друзями і прийняти правильні рішення. Психологами проєкту було розроблено 250 діалогів, які поєднані логіко-семантичним зв’язком і охоплюють найактуальніші теми: стосунки в школі; стосунки з батьками; стосунки з друзями та про пошуки себе і свого «Я».

Читайте також: Десять українських фільмів про війну на Донбасі, які варто переглянути кожному

Чат-бот любить піджартувати, користується молодіжним сленгом, але в діалогах використовує професійні поради психологів, але не замінює професійну психологічну допомогу і не проводить психологічні консультації. 

Чат-бот Селя містить елементи штучного інтелекту, що дає можливість удосконалюватися і розширювати контент. Через емпатію вона допомагатиме підліткам долати психоемоційні розлади. Усе спілкування відбуватиметься конфеденційно.

Потоваришувати з «Віртуальним другом» можна  у Telegram – @Sela_Vi_bot.

Нагадаємо, у столичному театрі організували лабораторію для підлітків.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

В Україні запрацював єдиний екологічний вебпортал «ЕкоСистема»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

В Україні запрацювала єдина екологічна платформа «ЕкоСистема», повідомили у пресслужбі Мінприроди.

Портал доступний за посиланням.

«ЕкоСистема» стає офіційним державним вебпорталом. Це єдиний ресурс перевіреної екологічної інформації та отримання екологічних адмінпослуг. На її базі вже відкрили 70 реєстрів і збільшують кількість оприлюднених наборів екологічних даних.

 «ЕкоСистема» містить 7 онлайн послуг, 70 реєстрів відкритих екологічних  даних, 3 інтегровані інформаційні ресурси: 

 • Державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду,
 • сайт wownature.in.ua,
 • Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів.

Читайте також: Десять українських фільмів про війну на Донбасі, які варто переглянути кожному

 Документ також має:

 • забезпечити високий рівень поінформованості українців про стан довкілля; 
 • полегшити впровадження механізму електронного урядування;
 • гарантувати прозорість в діяльності органів виконавчої влади; 
 • спростити узагальнення та систематизацію інформації про довкілля, якою володіють органи державної влади на різних рівнях; 
 • сприяти узгодженню позицій стейкхолдерів та активізації участі громадськості при прийнятті рішень, які стосуються екологічної політики тощо.

Нагадаємо, на Київщині влаштували екозмагання – турнір зі збирання сміття.

Головне фото: jardineriaon.com.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

Український стартап Foodstr перевірив 600 тис. продуктів на вміст шкідливих домішок

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Стартап з українськими інвестиціями Foodstr проаналізував понад 600 тисяч вітчизняних та імпортованих продуктів харчування в закладах торгівлі на вміст шкідливих та небезпечних для здоров’я компонентів.

Про це ШоТам повідомили представники стартапу.

Зазначається, що відтепер кожен користувач мобільного застосунку Foodstr безпечно обиратиме харчові продукти в українських магазинах і супермаркетах та отримуватиме докладну інформацію щодо вмісту “Е”-домішок у кожному товарі.

Як працює застосунок?

Мобільний застосунок Foodstr виявляє вміст небезпечних компонентів у харчових продуктах завдяки скануванню штрих-коду товару камерою смартфону. Сервіс є зрозумілим і простим в користуванні. Наразі база даних  харчових продуктів містить 600 тисяч найменувань вітчизняних та імпортованих одиниць і продовжує щодня поповнюватись новою інформацією. До того ж, користувачі можуть додати відсутній продукт, відправивши його штрих-код команді підтримки Foodstr.

Читайте також«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

Стартап з’явився на початку 2020 року, інвестиції у створення і запуск Foodstr склали близько 100 тисяч доларів. Кількість користувачів мобільного застосунку становить більш як 30 тисяч українців, які активно сканують та перевіряють харчові продукти на вміст шкідливих “Е-шок”. Серед постійних користувачів сервісу — українці, які ведуть здоровий спосіб життя, активно займаються спортом, батьки, які дбають про безпечне харчування дітей, та ті, хто цікавиться новими технологіями у foodtech та healthcare сферах. При цьому коефіцієнт утримання споживачів за перший тиждень користування складає 50%. 

“Ідея Foodstr виникла завдяки бажанню дати людям можливість свідомо обирати корисні продукти харчування. Адже яскраве пакування не гарантує корисний вміст. Щодня наша команда доповнює базу з 600 тисяч одиниць новими продуктами і найменуваннями, щоб кожен українець обирав найкраще для себе і своєї родини. Наразі ми вивчаємо харчові потреби різних груп споживачів та працюємо над новими можливостями Foodstr”, — прокоментував Михайло Мінов, СЕО стартапу Foodstr.

Читайте також: Пахлава від шейха. Житель Затоки став зіркою, продаючи солодощі на пляжі (ВІДЕО)

Основними перевагами мобільного застосунку Foodstr є:

 • найбільша база продуктів харчування, які можна придбати в українських магазинах;
 • детальний опис та можливий вплив “Е”-добавок на здоров’я людини;
 • визначення ступеня користі чи шкоди шкідливого компоненту продукту;
 • можливість власноруч додавати нові продукти в базу;
 • відсутність реклами.

До того ж, кожен користувач Foodstr може створювати персоналізовані списки продуктів харчування без шкідливих добавок. Списками можна ділитися з рідними чи друзями або ж пересилати кур’єрам з доставки продуктів з супермаркету.

Наразі мобільний застосунок Foodstr є безкоштовним і доступним користувачам в App Store та Google Play. В майбутньому у планах команди стартапу забезпечити додатковий функціонал з розширеними можливостями сканування продуктів харчування, який вже буде доступним на платній основі.

Про Foodstr

Український стартап Foodstr був заснований командою розробників з Вінниці у 2020 році. Продуктом стартапу є однойменний мобільний застосунок, який допомагає споживачам зробити свідомий вибір під час покупки продуктів харчування. Foodstr визначає наявність шкідливих компонентів у продуктах вітчизняних та іноземних виробників, представлених на полицях українських магазинів і супермаркетів. Foodstr уже містить базу з 600 тисяч вітчизняних та імпортованих харчових продуктів, що реалізуються в сфері торгівлі України. Більше інформації на офіційному сайті: foodstr.app/ua/index_ua.

Нагадаємо, на Рівненщині крафтова сироварня стала частиною «Дороги гурманів».

Як ми повідомляли раніше, дослідниця української кухні відновила рецепт десертів із фіалок

Підтримай ШоТам

Читати далі