Суспільство
Письменниці українського походження вручили Нобелівську премію (ВІДЕО)
У вівторок, 10 грудня, лауреат Нобелівської премії польська письменниця українського походження Ольга Токарчук отримала в Стокгольмі диплом і золоту Нобелівську медаль за 2018 рік з рук короля Швеції Карла XVI Густава.
Про це повідомляє «Радіо Польща».
Під час виступу Нобелівська лауреатка говорила про те, що сучасне суспільство більше не здатне сприймати світ як живу цілісність.
«Жадібність, неповага до природи, егоїзм, відсутність уяви, нескінченне суперництво, небажання брати на себе відповідальність перетворили наш світ в предмет, який можна поділити на частини, використовувати і знищувати», – заявила вона.
У промові Ольга наголосила, що література може перемогти нинішню духовну кризу, якщо проявить чутливість до описуваної реальності.
За її словами, чутливість – це глибоке прийняття іншого побуту. Це спосіб сприйняття світу, за якого ти розумієш, що він живий, пов’язаний між собою, який співпрацює і співзалежний.
Читайте також: Обрали переможця конкурсу на проєкт Меморіального центру Голокосту в Києві
Президент Польщі Анджей Дуда направив Ользі Токарчук вітального листа.
Глава польської держави висловив радість, що Шведська академія вшанувала нагородою творчість Ольги, де універсальні питання і чутливість так вишукано доповнюють одне одного.
Довідка
Ольга Токарчук – польська письменниця, есеїстка, сценаристка, поетеса, лауреатка літературної премії «Ніке», Міжнародної Букерівської премії та Нобелівської премії за 2018 рік.
Ольга виросла у родині вихідців з України: її бабуся – українка, свого часу одружилася з поляком.
Творчість
Роман Ольги Токарчук «Веди свій плуг понад кістками мертвих» побачив світ восени 2009 року й викликав бурхливі дискусії. Книжки перекладено 27 мовами.
У 2018 році за книгу «Бігуни» Ольна здобула Міжнародну Букерівську премію. Її переклали англійською під назвою «Flights[en]» (Польоти).
Нагадаємо, нобелівська лауреатка з літератури Світлана Алексієвич. увійшла до Наглядової ради Меморіального центру «Бабин Яр»
Суспільство
Члени Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту ухвалили рішення про організацію спеціальної моніторингової місії у Харкові. Вона зосередиться на пам’ятці архітектури «Держпром», яка постраждала від численних обстрілів російської армії. Україна стане першою країною, де застосують цей механізм.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Мета місії
Вона допоможе задокументувати пошкодження, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та забезпечити доказову базу для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини. Будівлю «Держпрому» занесли до Міжнародного списку культурних цінностей під посиленим захистом у вересні 2023 року.
Читати також: ЮНЕСКО внесло два українських об’єкти до переліку пам’яток, які перебувають під захистом
Що сталося з «Держпромом» під час війни
- 1 березня 2022 року вибухова хвиля від ракетного удару по будівлі обласної адміністрації вибила частину вікон у «Держпромі»;
- 2 січня 2024 року новий удар ракети пошкодив скління майже по всій північно-західній частині споруди;
- 28 жовтня та 8 листопада 2024 року будівля знову постраждала — авіабомба та влучання поруч спричинили нові руйнування.
У листопаді українські архітектори задокументували пошкодження й надіслали звіт до ЮНЕСКО.
Ця моніторингова місія стане важливим кроком у боротьбі за збереження української культурної спадщини, що перебуває під ударом російської агресії.
Нагадаємо, що українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали всесвітньою спадщиною (ВІДЕО).
Фото: Anna Leonenko.
Коментарі