Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пухкий хліб для містян і військових: як маленька пекарня в Харкові стала прихистком

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Щоранку Тетяна приходить у заклад Pakufuda в Харкові та їсть улюблену випічку зі своєї пекарні «Пухке», що розташована в підвалі закладу. Пекарі починають готувати ще вдосвіта, аби з 9 ранку містяни могли випити кави з круасанами, данішами зі свіжими фруктами чи солоними сендвічами.

На початку повномасштабної війни цей заклад став прихистком для сорока харків’ян, а хліб і печиво полюбили захисники, які обороняють Харківщину та для яких Тетяна регулярно організовує збори. 

Для ШоТам Тетяна Сінюгіна розповідає, як її пекарня «Пухке» показує людям, що навіть у прифронтовому місті життя продовжується.

Тетяна Сінюгіна

власниця пекарні «Пухке»

У Парижі захопилася не вежею, а випічкою

Я народилась у Кременчуку на Полтавщині, а до Харкова переїхала 14 років тому. Хоч за фахом я є психологинею, але ще під час навчання почала цікавитися кулінарними шоу та готувати сама. Уже за рік після завершення університету я відкрила свою маленьку домашню кондитерську та готувала для знайомих на замовлення. Кілька років працювала вдома, поки не зрозуміла, що мені бракує спілкування з людьми та грошей, тому пішла працювати баристою в кав’ярні.

Тетяна Сінюгіна відкрила пекарню в закладі своїх друзів. Фото надала героїня

Усе змінилося п’ять років тому, коли я вперше побачила Париж. Там скуштувала справжню французьку випічку та познайомилася з вишуканою культурою споживання хліба. Я захопилася створенням хліба як щоденного продукту — все було дуже простим, але натуральним і дуже смачним. Тому я повернулася до Харкова й захотіла від тортів перейти до якісної випічки та хліба. 

Тоді ж мої друзі саме відкривали свій простір Pakufuda в Харкові — кав’ярню та клуб настільних ігор. Вони запросили мене приєднатися до них, аби я відкрила свою маленьку пекарню в підвалі їхнього приміщення та продавала свою випічку на вітрині. 

Відкрилися перед пандемією й возили випічку на велосипедах

Так почалася історія моєї пекарні «Пухке», яку я створювала без великих інвестицій чи бізнес-плану — я купила лише маленьку пічку, холодильник, бойлер, столи та витяжку. Проте в мене було велике бажання робити своє так, як я це бачу. Назва саме така, бо я хотіла, аби вона була простою та ніжною, як сам хліб. Так вийшло, що пекарня «Пухке» розпочала свою історію саме перед початком пандемії.

Тетяна Сінюгіна робить випічку у власній пекарні. Фото надала героїня

Тоді в пекарні зі мною працювала дівчина, яка теж любила експериментувати з випічкою. Коли почався ковід, ми возили продукцію людям на велосипедах або ж доставляли її пішки. 

Восени попит збільшився, і я вже запрошувала на роботу інших пекарів. Від початку ми старалися готувати випічку, як для себе. Це відображається на високій собівартості продуктів, бо ми ферментуємо тісто більше доби. Я їм нашу випічку щоранку й хочу, аби вона завжди була саме такою, тому не буду на ній заощаджувати — я завжди була за якість, а не кількість.

Тісто ферментують і готують до випікання більше доби. Фото надала героїня

У перший день вторгнення зробили в закладі «ремонт»

Я не хотіла вірити, що може бути повномасштабна війна, хоча знайомі часто про це казали. Ми з партнерами обговорювали, що маємо робити, якщо буде вторгнення, бо відповідали за велику кількість працівників. 

24 лютого я мала працювати на зміні зі своїми пекарями, тому прокинулась о 5 ранку. Ми з командою зібралися в просторі, перекрили всі виходи та замалювали білою акриловою фарбою вікна — хотіли, аби з вулиці виглядало, що приміщення неробоче.

Так виглядало приміщення закладу ззовні. Фото надала героїня

Я та мої партнери виїхали з міста в перший же день, взявши котів у переносках та наші закваски для випічки. Залишили ключі друзям, аби вони могли заховатися з рідними — в пекарні залишилося багато продуктів, тут було дуже тепло. 

Читайте також: Подарувала Тернополю нового «Друга»: як переселенка з Сум розвиває в місті заклад здорового харчування

Ми з хлопцем поїхали до батьків у Кременчук, а згодом виїхали на Франківщину. Тут я почала працювати в ресторані, а ще допомагала людям, які випікали для військових. Разом з ними навесні вперше приготувала печиво з родзинками та передала захисникам на Ізюмський напрямок — це було дуже символічно. 

Пекарня стала прихистком для майже пів сотні містян

Наші друзі, які залишилися в Харкові, з першого ж дня прихистили в пекарні близько сорока людей з району. Вони не жили тут усі разом: хтось ночував кілька ночей, хтось — три місяці. А ще в нас зупинялися іноземні журналісти, які розповідали про ситуацію в Харкові. 

Харківʼяни ховаються в пекарні під час російських обстрілів міста. Фото надала героїня

Перші кілька днів люди не брали наших продуктів, бо сподівалися, що це все ненадовго, а згодом готували печиво, булочки, хліб з наших борошна та цукру. Нею пригощали містян на вулиці, волонтерів і військових, а ще носили випічку дітям, які переховувалися в метро. Також готували для захисників. Роботу координувала моя працівниця Ксенія, і за ці місяці там змогли спекти понад пʼять тонн хліба. Я просила брати все, бо так відчувала, що долучаюся до допомоги, будучи далеко від дому. 

Наші друзі та знайомі з теплом і вдячністю згадують про пекарню, яка стала для них прихистком. Вони раділи, що жили не в холодному підвалі, а в зручному приміщенні, де можна було користуватися речами. А мені було дуже цінно, що, зокрема, завдяки пекарні вони залишилися живі.

Відкрила перший збір як подяку за захист мого міста

Вимушене переселення було дуже болючим, адже це не мій вибір. Мені було важливіше повернутися додому, попри обстріли, ніж бути в безпеці, адже там дім, робота та близькі люди. Коли в травні над Харковом перестали літати літаки та стало менше ворожих артилерійських обстрілів, я поїхала назад.

У перший вечір після мого повернення я познайомилася з військовими, яким раніше передавала випічку з Івано-Франківська. Вони приїхали до мене додому, я їх обійняла й запитала про потреби. У той же вечір відкрила свій перший збір, аби подякувати людям, які захищають моє місто. 

Допомагати захисникам зборами продовжую дотепер, і до цього завжди активно долучені пекарня та кав’ярня. Ми постійно придумуємо розіграші, а в кав’ярні на барній стійці лежить каска, в якій можна залишити донат на військо.

Випічка, яку Тетяна та її колеги передавали захисникам на фронт. Фото надала героїня

Уже у серпні, за кілька місяців після мого повернення, ми знову почали працювати в пекарні та продовжили випікати для військових. Каші та іншої їжі їм вистачало, а от свіжого хліба та солодкого, яке підтримує тиск і настрій, було мало, тому ми й намагалися їх забезпечувати цим. Бувало й таке, що випікали понад 500 кілограмів печива на місяць.

Військовим завжди було дуже цінно, що ми цю випічку готували для них самі. До нас часто приїжджали забирати печиво бійці однієї з бригад, що були в нашій області, але завжди везли його не лише до своїх, але й до інших бригад, які розташовувалися поряд.

Кожен ранок починається з булочок у пекарні

Відтоді майже два роки ми працюємо щодня. Щоправда, на початку цього року зробили вимушену перерву на 11 днів, адже приміщення було пошкоджене через ворожий обстріл. Ми боялися, що не зможемо відновити роботу після таких руйнувань, але нам вдалося, а наші гості допомогли зібрати кошти, за які ми встановили нові вікна. Тепер ми впевнені, що зможемо подолати все.

Зараз люди майже не грають в настільні ігри, бо зараз це для багатьох не на часі. Людей менше, бо Харків є прифронтовим містом, і багато містян виїхали ще у 2022 або ж під час російського травневого наступу цьогоріч. Працювати складніше, бо нема визначеності, але ми продовжуємо.

Читайте також: Маяк посеред Львова. Переселенки відкрили кав’ярню, що дарує бердянцям відчуття дому

Випічка в пекарні «Пухке». Фото з соцмереж закладу

​Моя робота теж змінилася, бо я вже не працюю з випічкою так часто — тепер це робить моя професійна команда. Я ж щоранку приходжу сюди снідати, обговорити з командою процеси закваски та способи покращення наших смаколиків. Майже щодня я спілкуюся тут з гостями та друзями. А ввечері ми теж зробили собі приємну традицію — поливаємо наш газон, який посадили біля закладу, аби гості могли там посидіти.

Моя пекарня є для мене місцем сили, куди я можу прийти в будь-якому стані та надихнутися. Це важливе продовження мого життя, і мені подобається дивитися на результати та людей, яких вона до себе притягує. Саме завдяки їй я знайшла хороших друзів і знаю, що сюди приходять люди, які мають такі ж цінності та ставлення до світу, як і я.

Тетяна Сінюгіна тримає корзинку випічки з власної пекарні. Фото з соцмереж пекарні 

Нещодавно ми висадили тут виноград, аби він обвивав нам стіни. Думаємо, що така маленька дрібниця може підтримати нас і наших гостей та показати, що життя все одно продовжується. 

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес4 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...