

Суспільство
Маяк посеред Львова. Переселенки відкрили кав’ярню, що дарує бердянцям відчуття дому
У кав’ярні на одній з найстаріших вулиць Львова мене зустрічає намальований на всю стіну біло-червоний маяк. Споруда розташована в місті Бердянськ на узбережжі Азовського моря. Маяк поблизу Бердянська світить на 180 градусів, та інколи його промені освітлюють острів Дзендзик.
Маленька кав’ярня формату to-go намагається дати дає відчуття дому для тих, хто туди повернутися не може. Вона поєднує бердянців, каву та творчість. Назву «Дзендзик» для кав’ярні вибрали учасники спільноти «Ми — Бердянськ», що сформувалася онлайн. Раніше вони зустрічалися в різних закладах міста, а тепер місцем збору стала ця кав’ярня на вулиці Пекарській 31.
«У кав’ярні люди можуть тебе підтримати та обійняти лише за те, що ти така ж, як і вони, — говорить переселенка Катерина Шеховцева. — Ми тут опиняємося ніби вдома, та можемо торкнутися нашого Бердянська, який у нас забрали».
«Мій якір впав в Україні»
Цей куточок творять три подруги: власниця Ксенія та її працівниці Віра й Альона. «Я є керівницею та баристою в кав’ярні, але ми всі питання вирішуємо спільно з Ксенією та Вірою. Ксенія — власниця, я — керівниця, а Віра — адміністраторка, тобто ми всі начальниці», — посміхається Альона, готуючи каву.
Дівчина каже, що серед інших відчуває себе Монікою із серіалу «Друзі», адже завжди все доводить до ладу. А ще зауважує, що Львів чимось схожий для неї на Бердянськ до великої війни — тут теж гамірно та багато туристів. Та Бердянськ набагато менший: до повномасштабного вторгнення там мешкали близько 110 тисяч людей, що в сім разів менше за населення Львова. Бердянськ був окупований вже на третій день війни через близькість до лінії зіткнення та порт.
Повномасштабне вторгнення Альона Акімова зустріла за кордоном. Жила там вісім місяців, а потім приїхала лікувати зуби в Україну й залишилася: «Я вирішила, що нікуди більше не тікатиму. Мій якір впав в Україні».
«Ми обов’язково повернемося додому»
При вході в кав’ярню вся стіна обклеєна кольоровими стікерами. Тут зібрані подяки відвідувачів, а ще їхні побажання та мрії про рідне місто. «Ми обов’язково повернемося додому, Бердянськ», — написано на одному з них.
Про це ж мріє Альона, що саме завершила готувати каву та розповідає мені про речі навкруги, які помістилися в кількох квадратних метрах невеликого кафе. Раніше тут була тільки барна стійка та кілька високих стільців.
Вона показує значки, які робить уже дев’ять років. Дівчина починала з вишитих героїв мультфільмів, потім плела синьо-жовті браслетики за кордоном, а зараз у кав’ярні продає значки із зображенням Бердянська.
На маленьких прищіпках висять листівки, які також можна придбати. Одна з них — реальне фото Бердянська з 24 березня 2022 року, яке зробив знайомий дівчат із закладу. На ньому двоє людей на лавці спостерігають, як горить російський корабель.
Також тут є нашивки від магазину донатів «NESEMOS». Ці патчі коштують 500 гривень, але весь прибуток від майже всіх товарів ручної роботи, листівок і патчів йде на підтримку армії чи благодійних проєктів.
«Ти можеш більше, ніж думаєш»
На столиках у кав’ярні стоять хендмейд вироби від бердянців, які приходили в кав’ярню на майстер-класи — світлі картинки з морем, човнами та маяками, сповнені смутком і болем.
Власниця Ксенія Клейнос розповідає, що більше місяця провела в окупації: спершу в селі, куди росіяни не заїжджали, а потім кілька днів у самому Бердянську. «Світить сонечко, поряд море, а потім бачиш людей зі зброєю — це дуже страшно».
Це було ще до того, як росіяни почали переслідувати бердянців за проукраїнську позицію та розкидати агітки про те, що Україна їх кинула. Ксенія забрала маму й інших близьких і вирішила їхати до знайомої в Трускавець. Дорогою вони зупинилися у Львові та залишилися тут.
Спочатку Ксенія організовувала воркшопи для бердянців, а влітку 2022 року подалася на грант через «Дію» на створення кав’ярні. Вдома вона вже мала схожий досвід, бо створила антикафе «Час Є», яке з 2015 року було креативним соціальним простором для місцевих — кожен охочий міг прийти туди зі своєю ідеєю та реалізувати її.
У жовтні заявку прийняли, а в грудні Ксенія, як сама жартує, вже «отримала кошти під ялиночку». У січні жінка знайшла приміщення на вулиці, яка їй дуже сподобалася, а вже 10 березня 2023 року «Дзендзик» відчинив свої двері.
Тепер тут серед картинок на стіні вирізняється одна з написом: «Ти можеш більше, ніж думаєш». Це стало гаслом дівчат, які розвивають «Дзендзик».
10% знижки за своє горнятко
Але «Дзендзик» — це не тільки про Бердянськ. Керівниця закладу Альона Акімова відповідає за розвиток екологічної складової у кав’ярні.
Тут уже попередили постачальників, аби ті привозили продукти лише в багаторазовій тарі. У кавʼярні використовують менше пластику через його шкоду для організму та планети, а ще вкладають кошти, аби замінити одноразове пакування на багаторазове чи те, що підлягає переробці. А ще планують створити сортувальну зону у закладі для гостей.
«Ми хочемо поступово перейти на екологічну складову: поки пропонуємо паперові соломинки та кришечки, а ще знижку 10% за те, що люди приходять зі своїми горнятками», — ділиться Альона Акімова.
Рідне місто — це Дзендзик та море
Ксенія Клейнос каже, що Бердянськ — це місце її сили, яке асоціюється із Дзендзиком, морем і вітром. А кав’ярня у Львові — шматочок дому, де можна поспілкуватися з мешканцями рідного міста та перенестися в нього хоча б у відчуттях.
Крім творчих занять, кавування та спілкування, переселенці з Бердянська у «Дзендзику» обмінюються контактами, знаходять електриків, косметологів, стоматологів і діляться власним досвідом життя у Львові.
Також щочетверга по вечорах відвідувачі можуть прийти в заклад на зустрічі книжкового клубу та обговорити твір, який читали. З часом дівчата хочуть створити в «Дзендзику» відкриту бібліотеку. А ще в кав’ярні можна прочитати книгу авторки з Бердянська, яка виїхала з окупації та описала свій досвід.
«Нас об’єднують спільні спогади. І хоч раніше ми не були знайомі, але зараз ці люди мені як рідні, адже вони ходили тими ж вулицями, що і я», — говорить переселенка й відвідувачка закладу Катерина.
Суспільство

У Голосіївському районі Києва патрульні допомогли доставити 10-місячного хлопчика до лікарні після того, як батьки повідомили про загрозу його життю.
Про це повідомили в патрульній поліції Києва.
Під час нічного патрулювання до інспекторів звернувся чоловік із проханням супроводити їхню автівку — його син раптово почав задихатися. Родина вирушила до лікарні самостійно, однак побоювалася, що не встигне вчасно.
Патрульні Ірина Новицька та Артур Лісовський миттєво зреагували й супроводили авто з батьками до медичного закладу. Завдяки оперативним діям правоохоронців дитину вдалося швидко передати лікарям для надання допомоги.
Читайте також: У Києві патрульні допомогли розгубленій 88-річній жінці повернутися додому
Супровід"Малюк задихається, допоможіть!" — у Києві ми супроводили до лікарні автомобіль із хлопчиком, який потребував допомоги медиків 📍 Під час нічного патрулювання в Голосіївському районі до нас звернувся чоловік, який попросив супроводити їхнє авто до лікарні. Водій зазначив, що його 10-місячний син почав задихатися, тож вони поїхали до лікарні власною автівкою. Водій хвилювався, що вони не встигнуть дістатися до лікарні вчасно, тож попросив патрульних допомогти. Напарники Ірина Новицька та Артур Лісовський без жодних зволікань супроводили батьків із немовлям до медичного закладу. Уже за лічені хвилини передали дитину лікарям. Дякуємо колегам за оперативну допомогу.Бажаємо малюку швидкого одужання та щасливого дитинства.
Опубліковано Патрульна поліція Києва Понеділок, 16 червня 2025 р.
Нагадаємо, що СБУ та Нацполіція затримала мережу агентів рф, яка наводила удари у 7 областях.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка патрульної поліції Києва
Суспільство

До святкування головного антарктичного свята під назвою Мідвінтер у Львові запустили благодійну інформаційну кампанію «Відчуй Антарктиду». У межах ініціативи популяризують українську антарктичну станцію «Академік Вернадський», розповідають про побут і роботу полярників, а також підтримують тих із них, хто служить у Силах оборони України.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
У межах кампанії запланували два основні заходи. Перший — «Коктейль з Антарктики». У закладах Львова та деяких інших міст з’являться напої, створені за рецептами зі старовинної коктейльної книги бару «Фарадей», що працює на станції з британських часів. Частину коштів з продажу передадуть на підтримку полярників-військових.
Другий захід «Зустріч з полярниками» відбудеться в онлайн-форматі 21 червня у Державному природознавчому музеї НАН України. Під час події глядачі зможуть поспілкуватися з українськими дослідниками в прямому етері з Антарктиди.
Нагадаємо, що айсберг біля «Вернадського» назвали на честь морського дрона «Маґура».
Раніше ми писали, що українські науковці в Антарктиді зафіксували рідкісне атмосферне гало (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

16 червня в Україну повернули ще 1245 тіл загиблих, які за твердженням російської сторони належать українським громадянам, зокрема військовослужбовцям. Це завершальний етап репатріаційних заходів, що відбувалися в межах Стамбульських домовленостей. Загалом за цією угодою вдалося повернути 6057 тіл.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Найближчим часом фахівці правоохоронних органів спільно з установами МВС проведуть усі необхідні експертизи для ідентифікації тіл.
Репатріацію здійснили завдяки спільній роботі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, СБУ, ЗСУ, МВС, офісів уповноважених з прав людини та з питань зниклих безвісти, ДСНС та інших структур сектору безпеки й оборони України.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
У Координаційному штабі висловили подяку Міжнародному Комітету Червоного Хреста за сприяння, а також особовому складу Центрального управління ЦВС ГШ ЗСУ та Обʼєднаного центру забезпечення заходів ЦВС ЗСУ за організацію перевезення та передачу тіл у спеціалізовані державні установи.



Нагадаємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу