Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Психологія, сучасна класика та ветеранська проза: пʼять книжок від українських авторів, які можна прочитати за вихідні

Опубліковано

Хочемо запросити вас поринути у світ українських авторів фікшену та нонфікшену, й запропонувати провести ці вихідні разом з книгою. Від психологічної літератури до сучасної класики й ветеранської прози — кожна з цих книг обіцяє незабутнє літературне враження.

Приготуйтеся до захоплюючого відпочинку та відкрийте для себе світ нових історій, що чекають, аби розкрити перед вами свої таємниці та емоції разом з добіркою, яку створила редакція ШоТам.

“Стіни в моїй голові”, Володимир Станчишин

фото: видавництво “Віхола”

Книга Володимира Станчишина розкриває тему тривожності, депресії та соціальних фобій. Вона не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти – жити з ними можливо. Усі ми, стверджує автор, є тривожними, і в цьому немає нічого надзвичайного.

Головне – зрозуміти, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє свою важливу роль у нашому існуванні. Книга допоможе прийняти себе, зрозуміти, що кожен натрапляє на труднощі й не самотній в цьому та допоможе зібрати до купи думки.

Про автора:

Психолог з фаховою освітою від Львівського національного університету ім. Івана Франка та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії. Він почав свій професійний шлях у спільноті “Лярш-Ковчег”, де допомагав людям з розумовою неповносправністю.
У 2019 разом з колегою Катериною Ковалишин заснував та очолив Центр психічного здоров’я “Лабораторія змін”. Володимир каже, що хотів би зробити психотерапію зрозумілою, тому читає багато семінарів для різних організацій, часто виступає.

“Я переконаний, що ми маємо навчитися говорити про психотерапію не як про щось незрозуміле й загадкове, а як про частинку нашої реальності”, – зазначає психолог.

“Я, “Побєда” і Берлін”, Кузьма Скрябін

фото: видавництво “Фоліо”

Літературний дебют від Андрія Кузьменка (Кузьми), лідера групи “Скрябін”, який загинув в автомобільній аварії 2015 року. Книжка включає дві захоплюючі повісті та тексти відомих пісень групи. Перша повість, “Я, “Побєда” і Берлін”, пройнята яскравим почуттям гумору, веселим настроєм, що, напевне, розвеселить навіть дуже серйозних читачів. Друга повість, “Місто, в якому не ходять гроші”, – це драматична історія про дівчину Алісу, що опинилася в жахливому місті, де панують людиноненависть та нелюдські порядки

Про автора:

Український музикант, телеведучий, продюсер і автор книг, Кузьма Скрябін, відомий своїми смішними й щемкими історіями, що поєднують у собі вигадані та автобіографічні моменти. Його творчість відображає таланливу особистість, що зробила значний внесок у розвиток української музики, літератури та культури. Звання народного артиста України було присвоєно йому посмертно. Книги Кузьми Скрябіна стануть цінним придбанням для поціновувачів української рок-сцени та сучасної літератури.

“З любов’ю – тато”, Валерій Пузік

фото: видавництво “Лабораторія”

Ця книжка – розмова із сином, який далеко, але й завжди поруч – у самому серці. Вона не про бої та воєнні події, а про людей, які переживають війну. Валерій Пузік пропонує власну фронтову реальність через уламки спогадів та роздуми сьогодення, наголошуючи на важливості людського фактора навіть у найжорстокіших умовах.

Про автора:

Український письменник, художник, режисер, журналіст і військовий. У січні 2015 пішов добровольцем на фронт. Брав участь у бойових діях на Донбасі в складі батальйону Добровольчого українського корпусу Правого Сектору (ДУК ПС).

Учасник виставок живопису та графіки в Україні та за кордоном, зокрема, “Інкубаційний період”, “Відлуння”, “Примарна зона”, “Моя армія. Бачити серцем”.

Лауреат літературних конкурсів, тексти відзначені “Смолоскипом”, “Гранословом”, літературною премією імені Олеся Ульяненка та іншими.

“Фелікс Австрія”, Софія Андрухович

фото: Видавництво Старого Лева

У стародавньому місті Станіславів, що пройняте атмосферою кінця XIX – початку XX століття, розгортаються долі двох жінок, переплетені в нерозривний вузол подій та почуттів. Вони живуть у світі, де наукові відкриття переплітаються з шарлатанством, бали та карнавали сплітаються з таємницями, прихованими у різьблених комодах. На тлі цієї епохи, що втілює міфи про ідилічне життя, вони змушені вибирати між протистоянням і пристрастю, між бажанням залишитися та піти.

Про авторку:

Народилася в Івано-Франківську в 1982 році, випускниця Львівського національного університету зі спеціальності “Українська філологія”.

Софія Андрухович – відома письменниця, авторка кількох книг, найвідомішою з яких є “Фелікс Австрія”, опублікована у 2014 році. Цей роман був перекладений на кілька мов та визнаний преміями, серед яких “ЛiтAкцeнт” і “Книга року BBC”. У 2015 році вона отримала літературну премію імені Джозефа Конрада.

“Солодка Даруся”, Марія Матіос

фото: видавництво Абабагаламага

Події розгортаються в часи, коли до України прийшла радянська влада. Роман вражає своєю драматичністю, правдивістю, суворим викриттям людської байдужості, заздрощів, ницості.
Цей твір, без перебільшення, одна з найзнаковіших подій в українській літературі часів Незалежності. Французька критика (у Франції “Солодка Даруся” вийшла у найпрестижнішому видавництві “Ґаллімар”) із захопленням відзначала:

“Цей роман – справжня перлина! Марія Матіос має неймовірно потуж­ний поетичний стиль. Вона впевнено тче історію – достоту, як у величній античній трагедії”.

Його перекладено багатьма мовами, зокрема німецькою, англійською, французькою, іта­лій­ською, польською.

Про авторку:

Українська письменниця, авторка збірок поезії, прозаїк, публіцист. Народилася на Буковині в 1959 році. Біографію і творчість Марії Матіос дещо пояснюють спрямованість її письменства. Крізь твори дуже добре видно саму авторку. Милозвучні описи Буковини, села і людей з використанням діалектів надають книгам особливості.

Матіос володарка премії імені Тараса Шевченка за роман “Солодка Даруся” (2005), також роман визнаний однією з книг, яка найбільше вплинула на українців. 



Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі