

Суспільство
Прикарпатець запатентував молекулу для покращення розумових здібностей
Український науковець Олег Лущак отримав перший патент про те, що здатність карпатської родіоли рожевої покращує навчання і пам’ять.
Про це пише Бліц-Інфо.
Науковець розповідає, що для перевірки своєї ідеї отримав грант і у вересні 2009 року поїхав на кафедру нейробіології університету міста Вюрцбург.

“Вже перші експерименти показали, що додавання порошку родіоли рожевої до харчового раціону покращувало здатність вчитись у личинок дрозофіли – дешева і практична модель для дослідження різних аспектів навчання запам’ятовування. Наступним етапом дослідження було вивчення подібних властивостей родіоли різного походження. Було встановлено, що родіола з карпатського регіону є найбільш ефективною. Постало питання – чи можна знайти одну молекулу яка би покращувала навчання і пам’ять? Але це потребувало не аби яких методів аналізу і коштів. Більше того шанси знайти таку були надзвичайно мізерні. Проте залучивши декілька аналітичних лабораторій нам вдалося віднайти ту молекулу і показати ефективність штучно синтезованої”,- пригадує Олег Лущак.
Читайте також: «Не соромимося збирати тару біля смітників». Як в майстерні «Rere:Sklo» дають пляшкам друге життя

В результаті, каже Лущак, це призвело до можливості подачі патентної заявки. Спершу отримали німецький патент, а згодом і США. На підході ще інших країн.
“Якщо коротко, то запатентували молекулу для покращення розумових здібностей. Попри успіх було і дещо втрачено. По-перше, прийшлось проводити дослідження не в Україні. По-друге, я не мав можливості фінансово забезпечити своїх 5% заявки і підготовку відповідних документів. Єдиним виходом було погодитись віддати 66% інституту Лейбніца. А отже був реальний шанс мати повністю український патент і за відкриття які до нього призвели мати дещо більше ніж 1,33%. Але працюємо далі і сподіваємось на адекватну підтримку подібних проєктів в Україні. Поки що в наших реаліях приходиться займатись всім крім науки”, – підсумовує Олег Лущак.
Читайте також: Якщо не я, то хто? Як відкрити та утримувати притулок для тварин у райцентрі
Нагадаємо, Українці у США створили робота для збирання грибів.
Як ми повідомляли раніше, українська компанія запропонувала 2-поверхові купе поїздів.
Усі фото: blitz.if.ua.
Суспільство

У Галицькому національному природному парку зафіксували найбільшу на заході України колонію рідкісних птахів. Науковці нарахували десятки гнізд та сотні пташенят представників родин Ібісових і Чаплевих, які занесені до Червоної книги України.
Про це повідомили на сторінці Галицького національного природного парку.
На початку червня дослідники провели облік у полівидовій колонії птахів, щоб зрозуміти масштаби явища. У парку виявили близько 25 гнізд Косаря білого, у яких — 36 пташенят. Загальна кількість цих птахів у парку близька до 90. Зазвичай цей вид мешкає вздовж Чорноморського узбережжя, і востаннє у Галицькому нацпарку його гніздування фіксували 15 років тому.
Серед інших рідкісних птахів — Чепура мала (29 гнізд, 101 пташеня) та Квак звичайний (52 гнізда, 168 пташенят). Їхню чисельність у парку нині оцінюють в 160 та 270 особин.
Читайте також: Щоб зберегти рідкісні рослини, у лісах Хмельниччини створили три охоронні зони
А ще дослідники помітили Коровайку буру — одного з найрідкісніших птахів для Опілля. В Україні цей вид трапляється лише в кількох локаціях на півдні, тож, за словами орнітологів, його поява на Івано-Франківщині — надзвичайна рідкість.




Нагадуємо, що на Поліссі втілять найбільший в історії України проєкт по відновленню боліт у заповідниках.
Фото: фейсбук-сторінка Галицького національного природного парку
Суспільство

В Україну повернули тіла 1200 полеглих захисників. За даними російської сторони, це тіла військових, які мали українське громадянство. Репатріацію провели згідно домовленостей у Стамбулі.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Надалі слідчі правоохоронних органів та експертні установи МВС проведуть ряд експертиз та ідентифікацію тіл.
Читайте також: З окупації та росії вдалося врятувати велику групу українських дітей
Полеглих вдалося повернути завдяки спільним зусиллям Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБУ, ЗСУ, МВС, Офісу омбудсмена, Секретаріату уповноваженого з питань зниклих безвісти, ДСНС та інших структур сектору безпеки й оборони.
Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.


Нагадуємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

Новий епізод подкасту в межах проєкту «Відлуння незалежності» про єдину жінку-старшину в армії УНР. Христина Скачківська-Сушко відмовилась від медичної кар’єри у Швейцарії, щоб стати військовою лікаркою.
Про «кращу доньку держави», як називав її Симон Петлюра, та «пані-зірку» для побратимів, яка втекла з більшовицького полону, рятувала українських біженців, служила в армії США та лікувала африканців — дивіться або слухайте.