Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

Протидія насильству та гендерна рівність: як документальне кіно використовують в українській системі пробації

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Основна мета реформи пенітенціарної системи в Україні – перетворити виконання кримінальних покарань на такі, що гарантуватимуть безпеку в суспільстві і водночас допоможуть засудженій людині уникнути повторних злочинів.  Успіх реформи зокрема залежить від розвитку пробації – системи наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються до засуджених. У наглядовій пробації забезпечують альтернативні види покарань без ізоляції – громадські роботи, корекційні та освітні програми. У пенітенціарній – створюють програми підтримки та ресоціалізації для тих, хто готується до звільнення. 

За даними Державної установи «Центр пробації», у першому півріччі 2021 року на обліку перебувало понад 90 тис. осіб, засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, понад 4 тис. – потребували підготовки до звільнення.

Ефективність пробації залежить від дієвих інструментів для ресоціалізації засуджених. Працівники пенітенціарної системи проходять навчальні тренінги, вивчають досвід іноземних колег, розробляють та впроваджують новітні пробаційні проєкти. Одним із таких інструментів є кіноклуби медіапросвіти з прав людини Docudays UA при установах кримінально-виконавчої служби. Нині в Україні діє понад 100 таких кіноклубів. У їх колекції – понад 140 документальних стрічок, зокрема лауреатів та призерів міжнародних конкурсів.

У межах адвокаційної кампанії «Докудейз» «Задля зменшення рівня злочинності шляхом ресоціалізації засуджених», організованої для підтримки реформи пенітенціарної системи, два кіноклуби при виправних установах ініціювали тематичні заходи – покази та обговорення фільмів з Мережі DOCU/CLUB. Водночас обидві команди доклали чимало зусиль, щоб покази були максимально інтегровані у розвиток програм для успішної ресоціалізації засуджених.

Як це працює в Житомирській області

Команда кіноклубу при Житомирському районному відділі філії Центру пробації розробила методичні рекомендації для ефективної роботи кіноклубів при уповноважених органах з питань пробації.

Їхня мета, за словами модераторки Ліни Бабич, показати документальне кіно як один з інноваційних методів роботи, що поглиблює співпрацю з партнерськими організаціями та волонтерами задля позитивних результатів у роботі з клієнтами пробації (особами, до яких застосовують наглядові або соціально-виховні заходи). Робота над рекомендаціями тривала впродовж шести місяців. У її межах були організовані покази та обговорення документальних стрічок за участі експертів, волонтерів, громадських активістів.

Одним із перших став показ фільму української режисерки Аліси Коваленко «Домашні ігри». Він про 20-річну Аліну, яка прагне потрапити до національної жіночої збірної України з футболу, та смерть матері змушує її робити вибір між сім’єю і мрією. Улюблене заняття допомагає героїні іти вперед попри перешкоди. За словами модераторки, стрічка викликала жваве обговорення: клієнти пробації ставили себе на місце дівчини та пробували вирішити, що б вони обрали у подібній ситуації.

Найбільше зацікавлення у клієнтів пробації викликала тема офіційного працевлаштування. У фокусі – можливості професійного навчання та послуги, які можна отримати у Центрі зайнятості. А також – проблема торгівлі людьми та рабства у сучасному світі, яку обговорили на прикладі документальної стрічки «Раби» Давіда Ароновіча та Ханни Хейльборн. В основі анімаційного фільму – історія двох дітей з Судану, яких вдалося врятувати Комітету протидії викраденню жінок та дітей (CEAWC). У цьому контексті представники Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги розповіли як убезпечити себе від неприємних ситуацій на заробітках за кордоном.

Ліна Бабич розповідає, що через тиждень після показу один із глядачів звернувся з проханням влаштувати йому консультацію у Центрі зайнятості. «Спочатку ми влаштували онлайн-розмову, потім він ходив до Центру, де отримував направлення до роботодавців. Попри те, що хлопець не мав вищої освіти, невдовзі йому вдалося влаштуватись на офіційну роботу самостійно», – розповіла вона.

Крім офіційного працевлаштування, клієнтів пробації турбують теми самореалізації та протидії шкідливим звичкам. У нагоді стала стрічка «Перукарська воля» режисерів Фінлі Претселла та Едріена МакДовалла про змагання з перукарського мистецтва серед ув’язнених, яке допомагає головному герою переосмислити своє минуле. Після показу глядачі знайомилися з діяльністю організацій, які допомагають подолати залежності та спілкувались з колишнім наркозалежним. А присутній під час обговорення психолог допоміг проаналізувати поведінку героїв стрічки та травми, яких вони зазнали у дитинстві, і які могли негативно вплинути на їхнє подальше життя.

«Найбільше наших клієнтів пробації вразив фільм про домашнє насильство «Лізо, ходи додому». Стрічка мала відгук у всіх глядачів. Більшість з них були очевидцями подібних ситуацій або у власних родинах, або у родинах близьких» – розповідає модераторка кіноклубу.

Фільм литовської режисерки Оксани Бураї про дівчинку та її матір з алкозалежністю у кіноклубі переглядали разом з працівниками соціальних служб, організації «Перспектива» та Центр безоплатної вторинної правової допомоги. Обговорення відбувалось навколо основних ознак і форм домашнього насильства, юридичних та правових наслідків його вчинення та діяльності організацій, що надають допомогу потерпілим. Також учасниці та учасники дискусії говорили про вплив стосунків у родині на подальшу долю людини, її моделі поведінки у дорослому житті.

Нині методичні рекомендації з організації роботи кіноклубів при органах пробації чекають схвалення керівництва. Команда кіноклубу поширює досвід серед колег – працівників інших філій Центру пробації на Житомирщині. Упродовж осені їм вдалося провести шість тренінгових кінопоказів.

Досвід Кременчуцької виховної колонії

У кіноклубі колонії взялися за практичне втілення програми Курсів з підготовки до звільнення для неповнолітніх, частиною якої стали покази та обговорення документальних фільмів. За словами Олени Удовицької, модераторки кіноклубу та заступниці начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи, мета проєкту – запровадити дієву систему запобігання правопорушень серед неповнолітніх та об’єднати зусилля правоохоронних органів і громадських ініціатив. 

Учасниками Курсу з 8-ми тематичних модулів стали 12 підлітків, які готуються до звільнення. Теми відповідали ключовим ризикам та потребам засуджених неповнолітніх. Серед них – підготовка до звільнення, здорові стосунки, освіта та працевлаштування, активне дозвілля, збереження та зміцнення здоров’я, безпечна поведінка та життєві цілі.

«Данило нещодавно звільнився. Він сирота, вдома його чекала опікунка. Підліток – учасник Курсів підготовки до звільнення. Ще в колонії він успішно здав ЗНО. Зараз навчається за спеціальністю «моторист-зварник». Хлопець розповідає, що саме модулі «Освіта, навчання та працевлаштування», «Підготовка до звільнення» допомогли визначитись із  пріоритетами у житті. Освіта для нього стала на перший план» – розповідає Олена Удовицька. Під час адвокаційних заходів хлопці проходили тренінги з профорієнтації, вчилися шукати роботу онлайн на сайті Державної служби зайнятості. Також розглянули проблему трудової міграції на прикладі фільму Олени Федюк «Заробітчанський шлях». 

Стрічка оповідає про прощу – 10-денне піше паломництво до духовного центру у Зарваниці на Тернопільщині, яке організовують українські трудові мігранти та їхні сім’ї. Після перегляду вихованці колонії познайомилися з основами трудового законодавства та різновидами порушення трудових прав, зокрема заробітчан. Підлітки обговорили причини для вимушеної роботи за кордоном та поділилися історіями своїх знайомих і близьких щодо можливостей самореалізації в Україні.

У межах Курсу вихованці колонії говорили про невід’ємні компоненти здорових стосунків – конструктивну взаємодію з іншими, уміння вирішувати конфлікти, просити про допомогу та коректно відмовляти. Ця тема виявилась для них найцікавішою. «Вихованці стикаються з цим щодня: коли спілкуються з родиною та друзями, навчаються або працюють, комунікують з колегами, проводять свій вільний час, будують плани на день, тиждень або місяць» – пояснює модераторка.

Одним із найскладніших став модуль на тему збереження та зміцнення здоров’я. На думку Олени Удовицької, це пов’язано з термінами, з якими підлітки або стикалися вперше, або щодо яких мали певні стереотипні уявлення – репродуктивне здоров’я, інфекції, що передаються статевим шляхом, контрацепцію. На цьому ж модулі вони знайомилися з поняттями «емоційного інтелекту», «психічного здоров’я», визначали особистісні якості успішної людини та поняття «успіху». А також поговорили про те, що має негативний вплив на здоров’я та як цього можна уникнути.

Про те, як досягти успіху в спорті, підлітки дізнались при перегляді стрічки «Чемпіонка» Мате Барта. Вона про 14-річну ромку Ванешу з бідної родини, яка готується до престижного боксерського поєдинку і не зважає на перешкоди. Наполегливість у втіленні своєї мрії демонстрував і 10-річний Джованні, головний герой стрічки Астрід Буссінк «Джованні та балет на воді», який прагнув стати учасником чемпіонату Нідерландів з синхронного плавання, яке вважають суто жіночим видом спорту.

Вихованці вчилися виявляти свої інтереси і здібності, розподіляти вільний та робочий час. За словами модераторки, навички з планування дозвілля виявилися дієвими для підлітків після їх звільнення. «Діма проходив Курси підготовки до звільнення. Говорить, що у перший місяць після звільнення в пригоді стали навички раціонального розподілу свого часу, вміння розставляти пріоритети та правильно комунікувати з людьми. У вільний час займається спортом, яким захопився саме в колонії, відвідує тренажерний зал», розповіла вона. До речі, спорт – один із ефективних і улюблених способів активного дозвілля у колонії, адже саме за ініціативи вихованців на території установи функціонує футбольна секція.

Одне із занять стосувалось прав жінок і чоловіків, відмінностях в умовах праці і кар’єрному розвитку, розподілу обов’язків під час виховання дітей та у побутових справах. А підставою для дискусії став фільм Елін Йонссон «Боротьба Джамали» – про талановиту співачку і сильну жінку, яка через власну творчість розповідає світові історію депортації кримських татар та про сучасну анексію Криму.

Після перегляду вже згаданого фільму Оксани Бураї «Лізо, ходи додому» про домашнє насильство, вихованці колонії говорили про те, як могли б бути вирішені проблеми у родині головної героїні, які права дитини були порушені та чи може суспільство допомогти у цій ситуації. Підлітки спробували окреслити основні помилки, яких припускаються батьки при вихованні дітей, та надати поради одне одному як майбутнім батькам. Важливим частиною дискусії стало обговорення проблемних ситуацій у стосунках між батьками і дитиною, та якими мають бути поведінка і формат спілкування між ними.

Програма Курсів з підготовки до звільнення для неповнолітніх досі на розгляді – наразі у Департаменті з питань виконання кримінальних покарань аналізують результативність проведених модулів.


Дізнатися більше про діяльність мережі DOCU/CLUB можна на офіційній сторінці проєкту у фейсбуці. А щоб відкрити власний кіноклуб, достатньо подати заявку на сайті та пройти безкоштовне онлайн-навчання.

Кампанія зі зменшення рівня злочинності шляхом успішної ресоціалізації засудженихна підтримку реформи пенітенціарної системи реалізується Мережею кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA у межах проєкту «Мережа DOCU/CLUB — за реформи!», що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом на підтримку демократії.

Авторка: Анна Яценко, фахівчиня з медіакомунікацій, культурологиня

Підтримай ШоТам

Суспільство

Морохорона отримає від США швидкісні катери Defiant та Fearless

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Сполучені Штати передадуть для Морської охорона України сучасні швидкісні катери компанії Metal Shark, пише Мілітарний.

Передача швидкісних катерів проєкту «Defiant» та «Fearless» запланована вже у 2022 році. Згідно з інформацією, структурний підрозділ Державної прикордонної служби України отримає одинадцять катерів цих проєктів. Катери проєкту «Defiant» та «Fearless» виробляє американський суднобудівник катерів з алюмінієвим корпусом Metal Shark.

Defiant

У каталозі компанія є 26 різних катерів проєкту «Defiant». Ймовірно, морська охорона очікує на протипожежні швидкісні катери моделі «Defiant 38».«38 Defiant Fire Rescue» – це алюмінієве однокорпусне судно, що підходить для використання в різних прибережних умовах.

Читайте також«Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Катер швидкий, дуже маневрений і служить чудовим засобом екстреного реагування на березі. «Defiant 38» перебуває на озброєнні Берегової охорони США, ВМФ США, іноземних збройних сил, пожежних частин та численних правоохоронних органів. Судно Можливо оснастити великим набором протипожежного устаткування. Від пожежних насосів та лафетних стволів до резервуарів з піною, з’єднань з гідрантами, систем зв’язку управління та контролю.

Fearless

Також, Морська охорона України очікує на отримання швидкісних катерів моделі «Fearless 36». Судна призначені для патрулювання та швидко затримання порушників, для охорони навколишнього середовища та діяльності, пов’язаної з управлінням рибальством.

Нагадаємо, у Харкові вперше провели глибоку модернізацію командирського танка Т-64БВК для армії.

Як ми повідомляли раніше, новий український розвідник Gekata почав льотні випробування.

Фото: mil.in.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

UNIT.City запрошує на вечір сучасної української анімації у Києві

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У п’ятницю інноваційний парк у Києві запрошує всіх охочих на вечір сучасної української анімації.

Про це організатори повідомили на своїй фейсбук-сторінці заходу.

«Анімація — особливий вид сторітелінгу. Вона динамічна. Яскрава. Містка. Один образ, один колір — і глядач відразу розуміє, про що мова. І це не завжди лише розвага для дітей. Найчастіше — це серйозні думки, велике мистецтво малюнку на екрані», – йдеться у повідомленні.

Відомо, що 28 січня відбудеться показ саме такої анімації. Для більш дорослих дітей. Про сім’ю та дружбу. Про відповідальність та бажання.

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Показ конкурсної української анімації відбудеться цілком безкоштовно за підтримки Міжнародного фестиваля актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM.

Де і коли?

Організатори зазначають, що приготували вечір зухвалої, відвертої, наївної та чесної сучасної української анімації. Усі роботи — учасники конкурсної програми фестивалю LINOLEUM 2021: про відповідальність Героя, про людину та робота, про упередженість та кохання.

Нагадаємо, у Києві Ucode і UNIT.City запускають безкоштовне IT-навчання.

Фото: facebook.com/unit.city.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Вийшов трейлер української комедії «Велика прогулянка» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Презентували трейлер української комедії «Велика прогулянка» режисера Олега Зборовського, повідомили у пресслужбі Держкіно.

Стрічка «Велика Прогулянка» розповідає про сім’ї Драгоманових та Наливайченків, які зустрінуться на одній, ідеальній галявині та схрестять шампури в ім’я справжнього відпочинку.

Сюжет розгортається навколо протистояння двох родин: місцевих бізнесменів Наливайченків та працівників культури Драгоманових. Обидві сім’ї претендують на ідеальну галявину під шашлики. Їхні чвари та суперечки здатні перевернуть догори дригом усе в радіусі декількох кілометрів. На що підуть звичайні українські родини, аби врешті-решт здобути бажане? Дивіться на великих екранах з 24 лютого 2022 року.

Автори стрічки

Автори сценарію: Артур Лерман, Вячеслав Островцев, Гарік Бірча. Продюсери: Ірина Костюк, Вікторія Корогод, Надія Коротушка, Наталя Стрибук.

Читайте також«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

У ролях: Юрій Ткач (Толя Наливайченко), Олена Кравець (Тетяна Драгоманова), Андрій Ісаєнко (Євген Драгоманов), Ірина Гатун (Рая Наливайченко), Михайло Жонін (Степан Хом’як), Олексій Завгородній/Позитив (Гена), Ілля Паладін (Ярослав Драгоманов), Марго Крупіна-Біньковська (Ліза Драгоманова), Вероніка Лук’яненко (Мар’яна Наливайченко), Алекс Березовський (Дениска Наливайченко), Валерій Швець (Валер’янич), Владислав Писаренко (Гриша).

Читайте також: Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Нагадаємо, Docudays UA оголосив грант на створення документального кіно.

Як ми повідомляли раніше, презентували документальний фільм про керівника військової розвідки УНР.

Фото: usfa.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

«Виробництво почали з сараю й 170$». Як ветеран із Харкова знайомить світ з українськими ножами та новим видом спорту

Харків’янин Олександр Воробєй з дитинства живе пліч-о-пліч із бойовими мистецтвами та спортом. Якось він замислився,...

Суспільство2 дні тому

«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

Це історія молодої пари, яка вирішила створити унікальний крафтовий продукт, поєднуючи традиційні рецепти з сучасними...

Суспільство2 дні тому

Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Приїхати до незнайомого села та почати відновлювати місцеві традиції. Це історія бренду, завдяки якому тонни...

Суспільство6 днів тому

Зігріти руки бійців. Як незряча волонтерка з Луцька вже 7 років в’яже теплі рукавички для наших захисників

Завдяки 63-річній волонтерці з Луцька українські військові більше не мерзнуть у руки. Незряча пенсіонерка самотужки...

Суспільство1 тиждень тому

Частинка Криму у Львові. Як родина переселенців заснувала пекарню «Кримська перепічка» та об’єднує людей зі спільними цінностями

Напередодні окупації у Оксани Новікової був успішний бізнес, замовлення та постійні клієнти. Однак змиритися з...