Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Профтехосвіта: можливості для всіх

Партнерський матеріал

Опубліковано

Професійно-технічна освіта часто асоціюється з образом робітника, людини у спецівці, яка працює на промислових або виробничих підприємствах. Це стереотип, адже випускники профтехів також працюють у туристичному, готельному бізнесах, сфері послуг краси чи в модних ательє. Розповідаємо про те, як профтех закладає фундамент майбутньої успішної кар’єри.

«Навчальний заклад я закінчила 2001 року, а власну справу розпочала лише 2014-го, як пішла у “подвійний” декрет. Разом із командою ми шили одяг для масовки (держтендери та спецодяг), мали співпрацю з українським дизайнером Андре Таном і українським брендом одягу Week. Послугами нашого швейного цеху також користувалися дизайнери», — розповідає Ірина Лебідь, власниця пошивного цеху «Лебідь», яка закінчила криворізький профтех. 

Колишня випускниця Міжрегіонального центру професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців у статусі власниці цеху продовжила співпрацю з рідним закладом освіти. Нині на підприємстві проходять практику студентки її рідного профтеху. Чимало з них залишаються у команді. 

Готові до нових співпраць, зокрема з переселенцями

Повномасштабна війна вплинула на всі сфери життя в Україні. Швейний цех криворожанки Ірини Лебідь не став винятком — частина майстринь разом зі своїми дітьми виїхали за кордон. 

«Але попри це, ми продовжуємо працювати. Так, нас менше, але роботу зупиняти не плануємо, навпаки шукаємо нових талановитих швачок. Будемо раді працевлаштувати й тих, хто вимушено покинув власну домівку через військові дії», — говорить Ірина Лебідь.

За даними Державного центру зайнятості України, професія швачки  входить до 15 таких, де чисельність працевлаштованих безробітних є найбільшою у січні-березні 2023 року – а це понад 575 людей. 

У яких сферах найближчим часом будуть потрібні фахівці 

Важлива перевага професійної освіти — її гнучкість та швидка реакція на запити ринку праці: нині пройти навчання в закладах можуть не лише вчорашні випускники шкіл, а й дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити професію. 

«У сучасному світі автоматизація та роботизація технологічних процесів скорочують місця праці, штучний інтелект витісняє величезну  кількість працівників, але це не про сферу послуг. Вона передбачає особистий контакт фахівця з клієнтом.

Сучасна сфера послуг особлива тим, що працівник не лише виконує функціональні обов’язки, а й викликає особливі емоції та враження у споживачів. У сфері гостинності всі працівники та працівниці обов’язково мають активно спілкуватися з клієнтами та клієнтками на професійному рівні. Для того, щоб наші випускники були конкурентоздатними на ринку праці, зміст професійної освіти має формуватися компетенціями та запитами бізнесу», — переконана заступниця директора Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу Роксолана Качур.

За інтегрованими професіями — кухар, офіціант, бармен, адміністратор залу, туристичний агент, майстер ресторанного обслуговування та майстер готельного обслуговування — нині тут навчається понад 1000 учнів.

Навчання може відбуватися як за повним, так і за скороченим циклом. Для тих, хто не може відвідувати заняття, в межах реформи фахівці Міністерства освіти і науки розробили платформу для дистанційного навчання «Професійна освіта онлайн». 

Працевлаштуватися й заробляти реальні кошти можна одразу після завершення профтеху або ще під час навчання. .

«Позиції молоді на ринку праці посилює максимальне трансформування навичок – hard and soft skills, командна робота та креативне мислення. Наші студенти співпрацюють із міжнародними партнерами освітніми закладами та підприємствами. Адже студентство готове досліджувати й набувати інноваційний практичний досвід за кордоном, а потім втілювати найкращі ідеї в Україні. Саме тому бізнес-сектор залучає молодих людей до роботи вже з перших курсів навчання», — говорить заступниця директора Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу Роксолана Качур.

Тим часом Україна вже працює над розбудовою та відновленням постраждалих під час обстрілів міст. Тож невдовзі будуть потрібні фахівці таких робітничих професій, як зварювальники, столяри, муляри, маляри, слюсарі, електрики, облицювальники. Майбутні муляри, які зараз живуть у відносно безпечних регіонах України та поза нею, можуть проходити курс підготовки онлайн.

«Оскільки під час повоєнної відбудови знадобляться фахівці у десятках галузей, вже зараз МОН пропонує збільшити  Перелік професій загальнодержавного значення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 818. Замість наявних з 25, ймовірно, невдовзі у профтехах з’явиться 45 професій», — каже генеральна директорка Директорату професійної освіти Ірина Шумік.

Можливості для всіх

З початку повномасштабної агресії росії проти України кількість переселенців сягнула близько 7 мільйонів осіб. Частина з них потребує перекваліфікації й здобуття нової професії для пошуку себе на ринку праці.

Так, у криворізькому Міжрегіональному центрі професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців чекають на військових, демобілізованих у зв’язку з пораненням, щоб допомогти їм знайти себе у новій справі. 

Роки навчання у цьому закладі освіти власниця пошивного цеху Ірина Лебідь згадує дуже тепло.

«Навчання у профтесі згадую з усмішкою, було класно й цікаво. Педагоги своїм прикладом показували, що треба любити те, чим займаєшся: тоді матимеш успіх».

Олена Музика, Софія Скиба

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та Програми.

Фото: profosvita.od.ua.

Суспільство

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом, який зруйнували у 2022 році

Опубліковано

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом на трасі Р-79, який зруйнували у 2022 році, щоб зупинити просування окупаційної армії.

Про це повідомила  Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області.

«Міст на автомобільній дорозі Р-79 був зруйнований для того, аби загальмувати просування ворога на початку повномасштабного вторгнення. Після того, як українські військові відкинули росіян, відразу почалися роботи з відновлення споруди, адже саме цією дорогою проходить один із найважливіших логістичних маршрутів», – йдеться у дописі.

За даними служби, дорога Р-79 пов’язує чотири райони Харківщини.

Фахівці, аби швидше відновити міст, вирішили відмовитися від класичних монолітних конструкцій і використати дві гофровані металеві труби, що в рази скоротило процес будівництва та значно здешевило вартість проєкту, кажуть у службі відновлення.

Читайте також: Для відновлення громад виділять €1 мільярд: подробиці

«Термін експлуатації таких труб не поступається залізобетонним конструкціям — він є навіть довшим. На сьогодні повний комплекс робіт з капітального ремонту вже майже завершено, залишилося нанести дорожню розмітку та впорядкувати прилеглу територію», – розповіли у відомстві.

Нагадаємо, естонці зібрали на відновлення «Охматдиту» €60 тисяч.

Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області

Читати далі

Суспільство

Міненерго запустило гарячу лінію «Струм»: за якими питаннями можна звертатися

Опубліковано

Уряд запустив гарячу лінію «Струм» для громадян і бізнесу з питань енергетики.

Про це повідомили в Міненерго.

З яких питань звертатися

На лінії «Струм» можна:

Читайте також: Енергетики відновили роботу обладнання: аварійні відключення скасовано

  • дізнатися, як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства;
  • отримати інформацію про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії;
  • поставити питання щодо ситуації в енергетиці.

Консультації можна отримати безкоштовно за номером 15-49. Лінія працює цілодобово.

Нагадаємо, Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкти №11258 та №11259, що скасовують податкові та митні збори для виробництва та ремонту машин механізованого розмінування. За проголосували відповідно 305 та 313 народних депутатів.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

В Україні затверджено нову форму автобусного квитка: що змінилося

Опубліковано

З 19 жовтня в Україні на автобусних маршрутах загального користування буде діяти квиток нового зразка.

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

«Через три місяці, 19 жовтня, всі квитки на автобуси в межах України повинні містити такі елементи: інформацію про маршрут, вартість проїзду, реєстраційний номер квитка, час та дату відправлення і прибуття рейсу, дані про перевізника та оператора автоматизованої системи обліку оплати проїзду (якщо така працює), дані про страхування», – йдеться в повідомленні.

Фото: Сергій Деркач

Водночас скасовано норму щодо кольору та розміру квитка, тарифних зон залежно від виду сполучення. Тепер не має значення, якого кольору та розміру буде квиток – головне наявність обов’язкових елементів.

Читайте також: Мінінфраструктури створює сайт для пошуку квитків на міжнародні автобуси

У новому проїзному документі також має бути вказано термін його дії у разі, якщо на маршруті є автоматизована система обліку.

Нові вимоги до проїзного документа затверджені наказом Мінвідновлення № 502, який набере чинності 19 жовтня 2024 року. Наказ повністю відповідає нещодавно підписаному Президентом закону, який запроваджує електронний квиток.

Усі перераховані вище дані мають бути у будь-якій формі квитка. Електронний також прирівняно до друкованого.

Наступний крок – затвердити технічні вимоги до автоматизованих систем обліку оплати проїзду, щоб вони були сумісними одна з одною та могли використовуватись громадами та перевізниками.

Нагадаємо, валідація проїзду в «Київ Цифровий» доступна на 20 автобусних маршрутах.

Фото:

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Технології5 днів тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство2 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

Суспільство2 тижні тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

РЕКЛАМА: