Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Освіта

Свіже повітря та природа. Як учні на Рівненщині вчать історію та малюють у класі просто неба

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Коли в Масевицькому ліцеї Рокитнівської селищної ради на Рівненщині починається перерва, діти наввипередки біжать на вулицю, аби зайняти найкращі місця на наступний урок у класі просто неба.

Такий клас запрацював тут у травні, адже за нього проголосували 225 жителів громади, і селищна рада виділила гроші для його облаштування. ШоТам розповідає, як завдяки цій ініціативі навчання в Масевицькому ліцеї стало різноманітнішим, а учні — щасливішими.

Ідеї Сухомлинського та громадський бюджет

Людмила Хмик має лише одне місце роботи у своїй трудовій книжці. Понад 30 років жінка працює в рідній школі, а останні 18 років є її директоркою. 

З 2022 року заклад брав участь в інноваційному проєкті «Методична система Сухомлинського в новій українській школі»

«Серед порад Сухомлинського є ідея про проведення уроків на свіжому повітрі через користь для учнів», — розповідає Людмила.

Директорка Масевицького ліцею Людмила Хмик розповідає про заклад та створення «класу просто неба». Фото надала героїня

А у 2023 році в Рокитнівській громаді вперше запровадили громадський бюджет та онлайн-голосування за проєкти на зручній платформі. 

«Мій досвід на попередніх посадах показав, що це дуже добрий приклад, коли люди вирішують важливі питання в громаді та визначають пріоритетні для них речі», — каже Рокитнівський селищний голова Григорій Таргонський.

Григорій ділиться, що у створенні громадського бюджету їм допомагав Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», адже у 2022 році Рокитнівська громада стала однією з десяти партнерок Проєкту в Рівненській області:

«Від них ми отримуємо колосальну підтримку та велику кількість матеріального забезпечення. Наприклад, вони надали екскаватор, дробилку, папір, одяг для пожежників, бензопили й інші інструменти. 
Крім цього, Проєкт проводить велику кількість навчань для наших фахівців, зокрема, надавав консультації щодо створення та роботи громадського бюджету».

Адміністрація ліцею відразу хотіла податися на фінансову підтримку, аби покращити умови для 180 учнів. Вони провели опитування серед колег та школярів щодо того, як можна урізноманітнити навчання, й вирішили створити клас просто неба.

​​

Так почалася історія нового освітнього проєкту для Рокитнівської громади. Фото надала Людмила Хмик

«Наш заклад дуже сучасний: маємо тренажери, спортзал, актову залу та комп’ютерний клас, а от такого ще не було. Діти перевантажені навчальною програмою, хочуть змін, тому ми вирішили написати проєкт і подати його на фінансування від селищної ради», — зауважує директорка ліцею.

Понад 200 голосів за клас від жителів громади 

Після подачі заявок Рокитнівська селищна рада розмістила обрані проєкти на своєму сайті для голосування. Одна з умов — доступність для всіх жителів: будь-хто може прийти в цей клас зі своїми дітьми, аби погратися чи помалювати, тому за нього проголосували 225 людей.

Для створення класу селищна рада виділила ліцею 100 тисяч гривень. Місце, де його мали будувати, обирали самі діти, а згодом Людмила Миколаївна знайшла підрядників. Ділиться, що дуже зраділа, коли будівельники почали роботу та залили фундамент: 

«Це було о 8 ранку в суботу. Я ще пішла дивитися, чи дійсно почали, як обіцяли, і видихнула з полегшенням, коли зрозуміла, що скоро здійсниться те, чого ми так давно хотіли».

Будівельники облаштовують клас під відкритим небом у Масевицькому ліцеї. Фото надала Людмила Хмик

Сам клас — це майданчик площею 40 м² на фундаменті з металевим каркасом і дахом. Його будівництво тривало місяць, і вже в травні проєкт «клас просто неба» розпочав роботу. Коли перші діти почали тут вчитися, Людмила Миколаївна зрозуміла, що вся робота та зусилля були недаремними. 

«Тепер усі діти хочуть вчитися на вулиці»

На уроках вчителі використовують ноутбук і колонку, зокрема, на заняттях з музики. Також діти тут охоче малюють. Людмила Хмик розповідає:

«Діти з великим задоволенням приходили на заняття просто неба. Цей клас постійно зайнятий, бо всі хочуть вчитися на вулиці — молодші учні займають місця відразу після дзвінка. Дуже приємно бачити та чути, коли діти діляться, що таке навчання впливає на їхнє здоров’я та допомагає краще запам’ятати матеріал».

Учні молодшої школи на занятті з малювання. Фото надала Людмила Хмик

Дарина Кичан навчається в 7 класі Масевицького ліцею. Дівчинка каже, що і вона, і її однолітки захоплені тим, що тепер у них є можливість навчатися на вулиці. Вперше Дарина була на такому уроці з основ здоров’я в травні: 

«У класі було душно, а там — свіже повітря та гарна природа. Там було краще думати та запам’ятовувати. Мені дуже подобаються всі уроки, і я залюбки ходитиму туди ще. Вся наша школа дуже щаслива, що тепер ми маємо такий клас».

Дарина Кичан з однокласниками навчається на свіжому повітрі. Фото надала Людмила Хмик

Згодом у дівчинки були також уроки музики, літератури, історії України та образотворчого мистецтва просто неба. За її словами, це місце дуже класне, проте вони з однокласниками мріють, аби там провели інтернет. Також задоволені класом і батьки учнів, адже помічають, що під час таких занять діти розвантажуються.

«Такі проєкти потрібні не лише в школах»

«Я освітянин за духом і фахом — перед тим, як очолити громаду, пройшов професійний шлях від вчителя до начальника відділу освіти. Я завжди підтримую всі ініціативи, які стосуються освіти та школи, та й загалом усі проєкти, які пишуть люди, бо хочу дати їм чесну можливість спробувати змінити свою громаду на краще», — каже голова Рокитнівської громади Григорій Таргонський.

Директорка ліцею Людмила Хмик планує наступного року зробити клас просто неба ще кращим — провести вай-фай, посадити квіти та поставити лавочки. А ще зробити тут жалюзі встановити мультимедійну дошку:

Це місце є популярним серед усіх учнів ліцею. Фото надала Людмила Хмик

«Такі проєкти однозначно потрібні не лише в школах, але й у дитячих садочках. Зміна обстановки дуже корисна для дітей, а свіже повітря добре впливає на навчання. Ми раді ділитися нашим досвідом і радимо іншим спробувати створити такі класи в себе».

Освіта

118 мільйонів на STEM: українські школи отримають кошти для обладнання навчальних кабінетів та лабораторій

Опубліковано

Кабінет міністрів України схвалив виділення 118,89 мільйона гривень на облаштування STEM-кластерів у школах — сучасних кабінетів біології, хімії, фізики, географії, математики та лабораторій.

Про це повідомили в Міносвіти.

Що закуплять у школах

Уряд ухвалив розподіл другої частини субвенції в межах реформи профільної старшої школи. Загальна сума цільової фіндопомоги — 499,4 мільйона гривень.

Для облаштування кабінетів планують закупити:

  • сучасне лабораторне обладнання;
  • комп’ютерну техніку та інтерактивні засоби навчання;
  • нові меблі тощо.

Читайте також: Фестиваль, що допомагає знайти себе: у Києві пройшов «ПОРУЧ Фест» для підлітків (ФОТО)

У використанні субвенції акцентують на створенні єдиного освітнього простору в закладі освіти — STEM-кластеру. За словами МОН, це не про точкове обладнання одного кабінету, а про комплексне оновлення кількох кабінетів на одному поверсі чи в одному крилі. Для цього приміщення освітніх закладів не лише забезпечать сучасним обладнанням, а й поремонтують.

Хто отримає фінансування

Фінансування має забезпечити місцева влада або інші джерела, не заборонені законодавством. Кошти отримають ті школи, які:

  • мають очну або змішану форми навчання;
  • забезпечують профільну середню освіту в 2027-2028 навчальних роках;
  • мають щонайменше 60 учнів (станом на 1 січня 2025 року) на паралелі 7 класів, або забезпечують освітній процес лише у 8-11, 9-11, 10-11 класах. Або ж заклад у 2027-2028 роках буде єдиним для профільної середньої освіти в територіальній громаді;
  • підвозять учнів шкільним автобусом (для закладів у сільській місцевості).

Суму, яку отримає кожна затверджена громада, а також перелік шкіл, ліцеїв Міносвіти оприлюднило за посиланням.

Нагадуємо, що в Миколаєві створюють чотири укриття для безпечного навчання малечі.

Фото обкладинки: Depositphotos

Читати далі

Освіта

Українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США

Опубліковано

Українські школярі з Малої академії наук здобули 17 нагород у фіналі GENIUS Olympiad — найбільшому конкурсі екологічних проєктів, що проходив у США. Змагання відбулися з 9 до 13 червня в місті Рочестер, штат Нью-Йорк, і зібрало понад 1200 учасників із 69 країн світу.

Про це повідомили в МАН.

GENIUS Olympiad — міжнародна платформа для молоді, яка з 2011 року об’єднує школярів з усього світу навколо екологічних рішень.

У складі української делегації було 34 учні з 11 областей. Вони представили проєкти у категоріях «Наука», «Мистецтво», «Музика», «Короткометражний фільм», «Робототехніка» та «Промова». За свої розробки українці здобули три золоті, п’ять срібних, чотири бронзові медалі, чотири почесні відзнаки й одне гран-прі.

Читайте також: Київська школа економіки відкрила новий кампус на Оболоні

Журі відзначило зокрема такі проєкти:

  • розробка джерела живлення з п’єзоелектричної устілки;
  • ініціативи з енергоощадження;
  • екологічне протезування;
  • художні проєкти на тему клімату та війни;
  • інновації в сфері робототехніки.

Гран-прі конкурсу здобула школярка з Київщини Сердюк Єлизавета за проєкт у категорії «Музика».

Нагадаємо, що українські школярі здобули «золото» на міжнародному шоу інновацій INTARG-2025 (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка МАН

Читати далі

Освіта

Українські школярі здобули «золото» на міжнародному шоу інновацій INTARG-2025 (ФОТО)

Опубліковано

У польському місті Катовіце з 3 до 5 червня відбулося Міжнародне шоу винаходів та інновацій INTARG-2025. Це щорічна виставка, що збирає винахідників, стартаперів і науковців з усього світу для презентації технологічних і наукових проєктів. Україну представляли 20 учасників з 18 проєктами.

Про це повідомили в МАН.

Хто отримав нагороди

Українську делегацію на заході представили учні Малої академії наук України. Це вже п’ята участь українських школярів у міжнародному шоу INTARG.

Цьогоріч «золото» INTARG здобули такі українські школярі:

  • Петро Дємєнєв (Київ) — за рішення для оптимізації доменної промисловості;
  • Вадим Добровольський (Київщина) — за технологію керування польотом БпЛА після впливу РЕБ;
  • Ксенія Левченко та Катерина Осипенко (Черкащина) — за проєкт «Кольори на дотик»;
  • Костянтин Нежальський (Харківщина) — за освітній ІТ-проєкт для програмістів-початківців.

Читайте також: Школярі створили соціальні проєкти у рідних громадах, які постраждали від війни

Спеціальну нагороду за найкращий екологічний винахід та бронзову медаль отримала Анастасія Андрущенко (Київщина) за дослідження вмісту CO₂ в повітрі з використанням бріоіндикації.

Крім того, українська команда отримала сім срібних та сім бронзових медалей за розробки у сферах екології, ІТ, медицини, освіти та технологій.

Нагадаємо, що шведська королева та кронпринцеса зустрілися з українськими дітьми, які постраждали від війни.

Фото: фейсбук-сторінка МАН

Читати далі