Колонки
Про «безкоштовні» державні послуги та інші парадокси нашої економіки
Поговоримо про «безкоштовні» освіту, медицину, дороги та інші державні сервіси. Дивно, але люди й досі ігнорують факт, що нічого безкоштовного не існує. Адже вчитель не вчить, лікар не лікує, а дороги не будуються безоплатно. За все платять платники податків.
Здавалося б, чому це має хвилювати отримувачів безкоштовного? Це ж має бути проблемою тих, хто платить. Ні. Насправді отримувачі безкоштовного і є головними постраждалими у цій системі. Бо безкоштовний сир у мишоловці – це найдорожчий сир в житті. І ось чому.
1. Податки – це не добровільний платіж, а примусове стягнення. Виходить, що гроші на все «безкоштовне» забирають із застосуванням сили. Так, це не шкодить отримувачам матеріально, але моральна шкода може завдатися. Колись я отримував допомогу на дитину, і мені було дуже соромно, хоча я й повертав собі частину сплачених мною ж податків. Мій приклад також доводить, що не всі отримувачі «безкоштовного» насправді його потребують.
Виникає парадокс: «безкоштовні послуги», які мали вирішувати проблеми бідності, самі створюють проблему бідності.
2. Податки переважно платять підприємці, а це означає, що у них стає менше грошей на інвестиції, збільшення робочих місць, зростання продуктивності праці та зниження цін. Таким чином «безкоштовне» гальмує економічний розвиток та зменшує купівельну спроможність отримувачів «безкоштовного». Такий собі ринковий зворотний зв’язок.
3. Що більше є «безкоштовних» сервісів, то більшими стають податки і, як наслідок, більше бідних людей, що потребують ще більше «безкоштовного». Так створюється нерозривне коло росту бідності. Отримувачі «безкоштовного» стають все більше залежними від держави. Виникає парадокс – «безкоштовні послуги», які мали вирішувати проблеми бідності, самі створюють проблему бідності.
4. Часто «безкоштовний сервіс» на практиці означає відсутність будь-якого сервісу. Отримувачі «безкоштовного» змушені терпіти всі незручності, бо не мають особливих моральних прав щось вимагати.
Якщо ми хочемо розірвати коло бідності, зменшити кількість бідних та покращити добробут, маємо боротися зі всім «безкоштовним», замінити державні послуги на ринок та конкуренцію.
Одного разу, під час отримання безкоштовного державного сервісу, я нагадав поліцейському, що я – платник податків і плачу йому заробітну плату. Але він не погодився з цим та продовжив надавати мені безкоштовні послуги.
Це сильно відрізняється від того, як клієнти приватних компаній вимагають належного сервісу та якості за свої гроші. Отримувач безкоштовного, навіть якщо він платник податків, не може вимагати якості та сервісу через заплутану систему фінансування – оподаткування. У результаті сектор безкоштовних послуг постійно втрачає своїх клієнтів, які все більше звертаються до приватних компаній. Безліч приватних клінік, шкіл сьогодні працюють попри «безкоштовні» державні аналоги.
Якщо зменшити податки, скасувати ліцензії, регуляції, кількість приватних компаній буде зростати. А що вищою буде конкуренція, то меншими стануть ціни і кращим буде вибір товарів та послуг.
Якщо ми хочемо розірвати коло бідності, зменшити кількість бідних та покращити добробут, маємо боротися зі всім «безкоштовним», замінити державні послуги на ринок та конкуренцію.
Це авторський текст Володимира Поперешнюка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі