

Суспільство
Презентували проморолик про дерев’яні церкви Львівщини (ВІДЕО)
Дерев’яні церкви Львівщини стали “героїнями” промоційного ролика, який популяризує сакральну архітектуру регіону.
Відео презентував департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, передає Укрінформ
Автор і оператор трихвилинного відео Ігор Мартинів художньо показав дев’ять дерев’яних храмів з різних куточків Львівської області.
Читайте також: На Львівщині реставрують дерев’яну святиню лемківського стилю, якій майже 200 років
Це церкви святої Параскеви (1708 рік, Буськ), святого Микити (1666 рік, Дернів), святого Івана Богослова (1782 рік, Фусів), Святого Духа (1502 рік, Потелич), Собору Богородиці (1724 рік, Лоні), Архістратига Михаїла (1754 рік, Комарно), Святого Юра (1656 рік, Дрогобич), Успіння Богородиці (1603 рік, Кліцько) й Собору Пресвятої Богородиці (1838 рік, Матків).
Читайте також: На Київщині відновили козацький храм (ФОТО)
За задумом розробників, відео має привернути увагу до унікальної сакральної дерев’яної архітектури регіону й наголосити на потребі збереження автентичності дерев’яних церков.
В облдержадміністрації нагадали, що в Україні є найбільше у світі дерев’яних церков – понад 2500.
Читайте також: На Львівщині реставрують унікальний дерев’яний храм, якому понад 350 років
У 2013 році 16 дерев’яних храмів Карпатського регіону занесли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО: 8 із них розташовані в Україні, а 8 – у Польщі. Чотири церкви з цього списку – на Львівщині.
Фото: скріншот з відео

Суспільство

Благодійна організація «Фонд родини Нечитайло» оголосила про старт грантової програми «Жити на рівних» для соціальних підприємців та соціальних ініціатив в інтересах людей з інвалідністю та їхнього близького кола.
У рамках трирічної грантової програми Фонд пропонує: фінансову підтримку основної діяльності (на впровадження послуг, нового продукту) у вигляді гранту на суму від 300 до 700 тис. грн., а також нефінансову підтримку, яка може включати: консультації експертів та менторство, стажування та навчання за обраною тематикою, оцінювання соціального ефекту проєкту (оцінка impact-складової), промоцію та ін.
Прийом концепцій проєктів починається з 16 лютого 2021 р. і триватиме до 9 березня 2021 р. Розгляд повних проєктних пропозицій: до 8 квітня 2021 р.
Пріоритетні напрями підтримки:
- Раннє втручання для попередження інвалідності дітей, зменшення ступеня тяжкості інвалідності та попередження інституалізації дітей (скринінг порушень розвитку, комплексна допомога та супровід фахівців).
- Соціальна та трудова реабілітація людей з інвалідністю (творчі майстерні, створення робочих місць, навчання, дозвілля тощо).
- Усунення обмежень життєдіяльності осіб з інвалідністю (розвиток транспортних послуг для маломобільних груп, полегшення доступу до технологій, освіти, підвищення доступності середовища тощо).
- Організація догляду для осіб з інвалідністю (організація денного перебування, послуга підтриманого проживання тощо).
- Розвиток реабілітаційних послуг та заходів (впровадження інноваційних практик та послуг з комплексної реабілітації, ефективність яких доведено).
Можливі статті фінансування:
- обладнання та витратні матеріали;
- розробка та виготовлення (надання) соціальних продуктів, послуг;
- розробка програмного забезпечення, яке відповідає меті програми;
- консультаційні послуги, необхідні для реалізації проєкту;
- ремонтні роботи (в частині закупівлі будівельних матеріалів);
- навчання.
Читайте також: Замість пластику – гриби та коноплі: як стартап S.Lab робить речі з екоматеріалу
Фонд не підтримує такі витрати:
- заробітна платня, оренда приміщення та оплата комунальних послуг;
- витрати на відрядження;
- пряма гуманітарна та матеріальна допомога;
- витрати на надання медичної допомоги окремим особам;
- одноразові заходи/покупки, які не є проєктною діяльністю.
Грантова програма «Жити на рівних» прагне стати гнучкою і зручною платформою для розвитку ініціатив в інтересах людей з інвалідністю та їх близького кола.
Концепції проєктів приймаються в електронному форматі (завантажити форму) на адресу se@nechytailo.fund до 18:00 9 березня 2021 р.
Докладна інформація – inclusion.tilda.ws.
Довідка
Благодійна організація «Фонд родини Нечитайло» понад 5 років реалізує системні проєкти, спрямовані на підтримку людей з інвалідністю. Зокрема, Фонд заснував онлайн-бібліотеку книг шрифтом Брайля та видав 65 творів для незрячих дітей. У партнерстві з Інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова Фонд реалізував в Південних областях України інноваційний проєкт по запобіганню дитячій сліпоті внаслідок ретинопатії недоношених. За сприяння Черкаської ОДА розвинув послугу соціальних перевезень в Черкаській області, започаткував гончарну майстерню як метод трудової реабілітації. Одним зі стратегічних напрямків роботи Фонду є розвиток соціальних підприємств та ініціатив, які працюють в інтересах людей з інвалідністю та їх близького кола.
Нагадаємо, дві українські балетні постановки стали номінантами на грант престижної культурної платформи.
Суспільство

Олена Павлова, яка збирає давні українські рецепти запропонувала свою версію першого трипільського борщу.
За її словами, перший борщ був не червоний. Він міг бути на м’ясному відварі, бо трипільці були не лише землеробами, а й скотарями. В господі трипільців були свині, бики і корови, кози та вівці, тож, відвар міг бути з будь-якої домашньої худоби, або дичини, адже мисливство завдяки густим лісам процвітало.
Попри те, що землеробство у трипільських поселеннях процвітало, до городництва та овочівництва було ще далеко. Але були бобові, щоправда – не квасоля та боби, а грох та…сочевиця!
А також – дикороси, тобто корені диких рослин, що замінилися зараз морквою, буряком, картоплею.

Гастрогід пані Олена вважає, що найдавніші рослини, що вживалися в їжу були – лопухи, їхні корені їстівні і схожі за смаком на картоплю, листя дерев та ягоди, які збирали в навколишніх лісах.
Читайте також: Замовив піцу – допоміг безхатченку: як на Львівщині працює успішне соціальне кафе
Згодом, можливо пішла в хід і листова (дика) капуста, одна з найдавніших рослин, “одомашнена” людиною.
Оскільки поселення переважно були розташовані по берегах річок, пані Олена припускає, що і кореневища і стебла водних рослин вживалися в їжу та були елементом стародавніх страв.
Також міг борщ заправлятися сметаною або кисляком, адже знахідки археологів свідчать про те, що вже в трипільську добу виготовляли сир та творог, а отже в харчуванні були присутні і інші кисломолочні продукти.
За припущенням гстрогіда, готувався борщ в горщику на печі.

Рецепт першого борщу
Також пані Олена дала свій рецепт трипільського борщу:
- м’ясний відвар з жирної частини туші,
- корінь лопуха,
- дикий щавель,
- мокрець,
- лобода,
- молоде листя подорожника,
- листова дика капуста,
- дички-яблука,
- кропива,
- кисломолочна заправка.
Нагадаємо, український консервований борщ почали купувати країни Євросоюзу.
Усі фото: facebook.com/insight.pavlova.
Суспільство

У Луцьку біля житлового будинку волонтери створили прихисток для безпритульних тварин, пише pravda.volyn.ua.
Зазначається, що небайдужі встановили саморобні собачі будки. Також є одноразові тарілки, всередині будки облаштовані ковдрами.

Одна з місцевих мешканок зазначає, що «собачий готель» тут працює вже не перший місяць. Нещодавно його перенесли на нове місце.
Читайте також: «Електропастух» рятує овець. Як WWF-Україна допоміг вівчареві не боятися вовків
Пишуть також, що «номери» не пустують: в кожному з них мешкає собака.
Нагадаємо, у Херсоні добровольці створили службу порятунку вуличних тварин.
Усі фото: volyn.tabloyid.com.