Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Поетом себе не вважаю». Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса? (ТЕСТ)

Опубліковано

Він практично не називав себе поетом, зневажав радянське громадянство та принципово спілкувався українською. Його життя — це історія постійної боротьби за правду та справедливість, а ще — історія надзвичайної внутрішньої сили. Перевірте, як добре ви знайомі із життям та творчістю Василя Стуса в новому тесті від ШоТам.

0%

Скільки років свого життя Василь Стус провів за ґратами: в ізоляторах, карцерах, на каторзі та в камерах-одиночках?

Правильно! Неправильно!

Із 47 років свого життя Стус провів в ув’язненні майже чверть — 13. Після другого арешту в 1980 році, коли поета засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання, йому також заборонили побачення з рідними. Тому останні роки свого життя він провів в ізоляції, не припиняючи при цьому писати.

Кому Василь Стус адресував ці слова: «Візьми собі за правило: завше бути справедливим, спокійним, розважливим, мужнім»?

Правильно! Неправильно!

Це фрагмент одного з листів Василя Стуса до свого сина Дмитра. Через арешти поет був поруч із сином лише в дитинстві та кілька місяців між першим та другим ув’язненнями. Однак навіть на відстані Василь продовжував навчати Дмитра, давав поради та настанови.

Як називалася перша збірка Василя Стуса?

Правильно! Неправильно!

Першою надрукованою збіркою поета мала стати книга «Круговерть». Під час аспірантури він упорядкував та повністю підготував її до друку, однак видавництво відхилило пропозицію. Так само сталося й із «Зимовими деревами». Та попри чергову відмову друга збірка все ж вийшла в самвидаві.

Свою першу прочитану книгу майбутній поет взяв у бібліотеці. Що це була за книга?

Василь Стус зі своїм сином Дмитром.
Правильно! Неправильно!

Першою книгою, яку колись побачив Стус, була історія давнього світу. Утім першою прочитаною стала новела Стефаника «Кленові листки».

У дитинстві Стус мріяв стати геологом, але після прочитання однієї книги вирішив займатися літературою. Яка книга змінила всі плани?

Правильно! Неправильно!

Ось, як сам Стус згадував цей момент у своїх листах: «Якось я натрапив на Франка, його поему «Мойсей». Це прекрасна поема. Як і вся історія з Мойсеєм ‒ прекрасна. [...] І після прочитання цієї поеми я забув свою геолого-розвідку, а став літератором».

4 вересня 1965 під час прем’єри одного з фільмів у київському кінотеатрі «Україна» відбувся перший в Україні публічний протест проти політичних репресій серед інтелігенції. Василь Стус разом з Іваном Дзюбою та В’ячеславом Чорноволом закликали засудити арешти української інтелігенції. Під час показу якого фільму це сталося?

Правильно! Неправильно!

Протест відбувся під час прем’єри «Тіней забутих предків». За цей виступ Чорновола та Дзюбу звільнили з роботи, а Стуса — вигнали з аспірантури. Згодом усі вони потрапили за грати: В’ячеслав Чорновіл — у 1967, Іван Дзюба і Василь Стус — у 1972.

З чим Стус порівнював радянське громадянство?

Правильно! Неправильно!

«…Мати радянське громадянство є неможливою для мене річчю. Бути радянським громадянином — значить бути рабом», — з такими словами Василь Стус звернувся з ув’язнення до Верховної Ради СРСР. Він прагнув відмовитися від громадянства.

В якому місті Стус викладав школярам українську мову?

Правильно! Неправильно!

Стус вчителював у Горлівці, в середній школі № 23. Утім тоді українську вважали «неперспективною», всі прагнули вчити російську, а батьки навіть зверталися із заявами, в яких просили звільнити їхніх дітей від уроків української. Попри це Стус намагався зацікавити дітей, читав їм поезії та розповідав цікаві факти з нашої історії.

До трійки улюблених поетів Стуса входили Ґете й Рільке. Третім був український автор. Хто саме?

Василь Стус із дружиною.
Правильно! Неправильно!

«…Найбільше люблю Ґете, Свідзінського, Рільке. Ще люблю «густу» прозу – Толстого, Гемінґвея, Стефаника, Пруста, Камю. Вабить – і дуже – Фолкнер», – писав Стус у передмові до збірки «Зимові дерева».

Яке слово особливо не любив Стус?

Правильно! Неправильно!

У передмові до «Зимових дерев» Василь Стус зізнався, що ненавидить слово «поезія» та не вважає себе поетом. Натомість називав себе «людиною, що пише вірші».

Кого із молодших поетів-сучасників найбільше цінував Стус?

Правильно! Неправильно!

Найбільше серед сучасників Василь Стус цінував саме поета Василя Голобородька.

Ким, на думку Стуса, перш за все, має бути поет?

Правильно! Неправильно!

«Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає природне почуття зненависті, звільнюється від неї, як од скверни. Поет — це людина. Насамперед. А людина — це, насамперед, добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а робив би коло землі», — писав Стус.

Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса?
«Терпи, терпи — терпець тебе шліфує»
Схоже, життя та творчість Василя Стуса поки що залишаються для вас загадкою. Радимо почитати збірку «Листи до сина». У цих мемуарах Стус розкривається подекуди глибше, ніж у власних поезіях. Спілкуючись із сином, він згадує власне дитинство та студентські роки. А тому ви точно дізнаєтеся багато нового.
«Людина флюгер. Так. Людина флюгер»
Здається, ви доволі добре знайомі з біографією та творчістю Василя Стуса. Так, деякі питання виявилися заскладними, однак всього не знали навіть ми - автори тесту. Аби дізнатися про Стуса ще більше, радимо почитати статті історика Вахтанга Кіпіані, а також його книгу «Справа Василя Стуса». Адже життя поета з роками набуває нових легенд, які варто вміти відрізнити від правди.
«Народе мій, до тебе я ще верну!»
Чудовий результат! Схоже, ви знайомі з життям Василя Стуса краще за будь-кого іншого. Можливо, ви ще й захоплюєтесь українською поезією? Поділіться цим результатом із друзями, можливо, хтось зможе бодай повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення