Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

«Поетом себе не вважаю». Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса? (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Він практично не називав себе поетом, зневажав радянське громадянство та принципово спілкувався українською. Його життя — це історія постійної боротьби за правду та справедливість, а ще — історія надзвичайної внутрішньої сили. Перевірте, як добре ви знайомі із життям та творчістю Василя Стуса в новому тесті від ШоТам.

0%

Скільки років свого життя Василь Стус провів за ґратами: в ізоляторах, карцерах, на каторзі та в камерах-одиночках?

Правильно! Неправильно!

Із 47 років свого життя Стус провів в ув’язненні майже чверть — 13. Після другого арешту в 1980 році, коли поета засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання, йому також заборонили побачення з рідними. Тому останні роки свого життя він провів в ізоляції, не припиняючи при цьому писати.

Кому Василь Стус адресував ці слова: «Візьми собі за правило: завше бути справедливим, спокійним, розважливим, мужнім»?

Правильно! Неправильно!

Це фрагмент одного з листів Василя Стуса до свого сина Дмитра. Через арешти поет був поруч із сином лише в дитинстві та кілька місяців між першим та другим ув’язненнями. Однак навіть на відстані Василь продовжував навчати Дмитра, давав поради та настанови.

Як називалася перша збірка Василя Стуса?

Правильно! Неправильно!

Першою надрукованою збіркою поета мала стати книга «Круговерть». Під час аспірантури він упорядкував та повністю підготував її до друку, однак видавництво відхилило пропозицію. Так само сталося й із «Зимовими деревами». Та попри чергову відмову друга збірка все ж вийшла в самвидаві.

Свою першу прочитану книгу майбутній поет взяв у бібліотеці. Що це була за книга?

Василь Стус зі своїм сином Дмитром.
Правильно! Неправильно!

Першою книгою, яку колись побачив Стус, була історія давнього світу. Утім першою прочитаною стала новела Стефаника «Кленові листки».

У дитинстві Стус мріяв стати геологом, але після прочитання однієї книги вирішив займатися літературою. Яка книга змінила всі плани?

Правильно! Неправильно!

Ось, як сам Стус згадував цей момент у своїх листах: «Якось я натрапив на Франка, його поему «Мойсей». Це прекрасна поема. Як і вся історія з Мойсеєм ‒ прекрасна. [...] І після прочитання цієї поеми я забув свою геолого-розвідку, а став літератором».

4 вересня 1965 під час прем’єри одного з фільмів у київському кінотеатрі «Україна» відбувся перший в Україні публічний протест проти політичних репресій серед інтелігенції. Василь Стус разом з Іваном Дзюбою та В’ячеславом Чорноволом закликали засудити арешти української інтелігенції. Під час показу якого фільму це сталося?

Правильно! Неправильно!

Протест відбувся під час прем’єри «Тіней забутих предків». За цей виступ Чорновола та Дзюбу звільнили з роботи, а Стуса — вигнали з аспірантури. Згодом усі вони потрапили за грати: В’ячеслав Чорновіл — у 1967, Іван Дзюба і Василь Стус — у 1972.

З чим Стус порівнював радянське громадянство?

Правильно! Неправильно!

«…Мати радянське громадянство є неможливою для мене річчю. Бути радянським громадянином — значить бути рабом», — з такими словами Василь Стус звернувся з ув’язнення до Верховної Ради СРСР. Він прагнув відмовитися від громадянства.

В якому місті Стус викладав школярам українську мову?

Правильно! Неправильно!

Стус вчителював у Горлівці, в середній школі № 23. Утім тоді українську вважали «неперспективною», всі прагнули вчити російську, а батьки навіть зверталися із заявами, в яких просили звільнити їхніх дітей від уроків української. Попри це Стус намагався зацікавити дітей, читав їм поезії та розповідав цікаві факти з нашої історії.

До трійки улюблених поетів Стуса входили Ґете й Рільке. Третім був український автор. Хто саме?

Василь Стус із дружиною.
Правильно! Неправильно!

«…Найбільше люблю Ґете, Свідзінського, Рільке. Ще люблю «густу» прозу – Толстого, Гемінґвея, Стефаника, Пруста, Камю. Вабить – і дуже – Фолкнер», – писав Стус у передмові до збірки «Зимові дерева».

Яке слово особливо не любив Стус?

Правильно! Неправильно!

У передмові до «Зимових дерев» Василь Стус зізнався, що ненавидить слово «поезія» та не вважає себе поетом. Натомість називав себе «людиною, що пише вірші».

Кого із молодших поетів-сучасників найбільше цінував Стус?

Правильно! Неправильно!

Найбільше серед сучасників Василь Стус цінував саме поета Василя Голобородька.

Ким, на думку Стуса, перш за все, має бути поет?

Правильно! Неправильно!

«Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає природне почуття зненависті, звільнюється від неї, як од скверни. Поет — це людина. Насамперед. А людина — це, насамперед, добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а робив би коло землі», — писав Стус.

Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса?
«Терпи, терпи — терпець тебе шліфує»
Схоже, життя та творчість Василя Стуса поки що залишаються для вас загадкою. Радимо почитати збірку «Листи до сина». У цих мемуарах Стус розкривається подекуди глибше, ніж у власних поезіях. Спілкуючись із сином, він згадує власне дитинство та студентські роки. А тому ви точно дізнаєтеся багато нового.
«Людина флюгер. Так. Людина флюгер»
Здається, ви доволі добре знайомі з біографією та творчістю Василя Стуса. Так, деякі питання виявилися заскладними, однак всього не знали навіть ми - автори тесту. Аби дізнатися про Стуса ще більше, радимо почитати статті історика Вахтанга Кіпіані, а також його книгу «Справа Василя Стуса». Адже життя поета з роками набуває нових легенд, які варто вміти відрізнити від правди.
«Народе мій, до тебе я ще верну!»
Чудовий результат! Схоже, ви знайомі з життям Василя Стуса краще за будь-кого іншого. Можливо, ви ще й захоплюєтесь українською поезією? Поділіться цим результатом із друзями, можливо, хтось зможе бодай повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Підтримай ШоТам

Суспільство

Морохорона отримає від США швидкісні катери Defiant та Fearless

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Сполучені Штати передадуть для Морської охорона України сучасні швидкісні катери компанії Metal Shark, пише Мілітарний.

Передача швидкісних катерів проєкту «Defiant» та «Fearless» запланована вже у 2022 році. Згідно з інформацією, структурний підрозділ Державної прикордонної служби України отримає одинадцять катерів цих проєктів. Катери проєкту «Defiant» та «Fearless» виробляє американський суднобудівник катерів з алюмінієвим корпусом Metal Shark.

Defiant

У каталозі компанія є 26 різних катерів проєкту «Defiant». Ймовірно, морська охорона очікує на протипожежні швидкісні катери моделі «Defiant 38».«38 Defiant Fire Rescue» – це алюмінієве однокорпусне судно, що підходить для використання в різних прибережних умовах.

Читайте також«Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Катер швидкий, дуже маневрений і служить чудовим засобом екстреного реагування на березі. «Defiant 38» перебуває на озброєнні Берегової охорони США, ВМФ США, іноземних збройних сил, пожежних частин та численних правоохоронних органів. Судно Можливо оснастити великим набором протипожежного устаткування. Від пожежних насосів та лафетних стволів до резервуарів з піною, з’єднань з гідрантами, систем зв’язку управління та контролю.

Fearless

Також, Морська охорона України очікує на отримання швидкісних катерів моделі «Fearless 36». Судна призначені для патрулювання та швидко затримання порушників, для охорони навколишнього середовища та діяльності, пов’язаної з управлінням рибальством.

Нагадаємо, у Харкові вперше провели глибоку модернізацію командирського танка Т-64БВК для армії.

Як ми повідомляли раніше, новий український розвідник Gekata почав льотні випробування.

Фото: mil.in.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

UNIT.City запрошує на вечір сучасної української анімації у Києві

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У п’ятницю інноваційний парк у Києві запрошує всіх охочих на вечір сучасної української анімації.

Про це організатори повідомили на своїй фейсбук-сторінці заходу.

«Анімація — особливий вид сторітелінгу. Вона динамічна. Яскрава. Містка. Один образ, один колір — і глядач відразу розуміє, про що мова. І це не завжди лише розвага для дітей. Найчастіше — це серйозні думки, велике мистецтво малюнку на екрані», – йдеться у повідомленні.

Відомо, що 28 січня відбудеться показ саме такої анімації. Для більш дорослих дітей. Про сім’ю та дружбу. Про відповідальність та бажання.

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Показ конкурсної української анімації відбудеться цілком безкоштовно за підтримки Міжнародного фестиваля актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM.

Де і коли?

Організатори зазначають, що приготували вечір зухвалої, відвертої, наївної та чесної сучасної української анімації. Усі роботи — учасники конкурсної програми фестивалю LINOLEUM 2021: про відповідальність Героя, про людину та робота, про упередженість та кохання.

Нагадаємо, у Києві Ucode і UNIT.City запускають безкоштовне IT-навчання.

Фото: facebook.com/unit.city.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Вийшов трейлер української комедії «Велика прогулянка» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Презентували трейлер української комедії «Велика прогулянка» режисера Олега Зборовського, повідомили у пресслужбі Держкіно.

Стрічка «Велика Прогулянка» розповідає про сім’ї Драгоманових та Наливайченків, які зустрінуться на одній, ідеальній галявині та схрестять шампури в ім’я справжнього відпочинку.

Сюжет розгортається навколо протистояння двох родин: місцевих бізнесменів Наливайченків та працівників культури Драгоманових. Обидві сім’ї претендують на ідеальну галявину під шашлики. Їхні чвари та суперечки здатні перевернуть догори дригом усе в радіусі декількох кілометрів. На що підуть звичайні українські родини, аби врешті-решт здобути бажане? Дивіться на великих екранах з 24 лютого 2022 року.

Автори стрічки

Автори сценарію: Артур Лерман, Вячеслав Островцев, Гарік Бірча. Продюсери: Ірина Костюк, Вікторія Корогод, Надія Коротушка, Наталя Стрибук.

Читайте також«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

У ролях: Юрій Ткач (Толя Наливайченко), Олена Кравець (Тетяна Драгоманова), Андрій Ісаєнко (Євген Драгоманов), Ірина Гатун (Рая Наливайченко), Михайло Жонін (Степан Хом’як), Олексій Завгородній/Позитив (Гена), Ілля Паладін (Ярослав Драгоманов), Марго Крупіна-Біньковська (Ліза Драгоманова), Вероніка Лук’яненко (Мар’яна Наливайченко), Алекс Березовський (Дениска Наливайченко), Валерій Швець (Валер’янич), Владислав Писаренко (Гриша).

Читайте також: Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Нагадаємо, Docudays UA оголосив грант на створення документального кіно.

Як ми повідомляли раніше, презентували документальний фільм про керівника військової розвідки УНР.

Фото: usfa.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі