Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Поетом себе не вважаю». Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса? (ТЕСТ)

Опубліковано

Він практично не називав себе поетом, зневажав радянське громадянство та принципово спілкувався українською. Його життя — це історія постійної боротьби за правду та справедливість, а ще — історія надзвичайної внутрішньої сили. Перевірте, як добре ви знайомі із життям та творчістю Василя Стуса в новому тесті від ШоТам.

0%

Скільки років свого життя Василь Стус провів за ґратами: в ізоляторах, карцерах, на каторзі та в камерах-одиночках?

Правильно! Неправильно!

Із 47 років свого життя Стус провів в ув’язненні майже чверть — 13. Після другого арешту в 1980 році, коли поета засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання, йому також заборонили побачення з рідними. Тому останні роки свого життя він провів в ізоляції, не припиняючи при цьому писати.

Кому Василь Стус адресував ці слова: «Візьми собі за правило: завше бути справедливим, спокійним, розважливим, мужнім»?

Правильно! Неправильно!

Це фрагмент одного з листів Василя Стуса до свого сина Дмитра. Через арешти поет був поруч із сином лише в дитинстві та кілька місяців між першим та другим ув’язненнями. Однак навіть на відстані Василь продовжував навчати Дмитра, давав поради та настанови.

Як називалася перша збірка Василя Стуса?

Правильно! Неправильно!

Першою надрукованою збіркою поета мала стати книга «Круговерть». Під час аспірантури він упорядкував та повністю підготував її до друку, однак видавництво відхилило пропозицію. Так само сталося й із «Зимовими деревами». Та попри чергову відмову друга збірка все ж вийшла в самвидаві.

Свою першу прочитану книгу майбутній поет взяв у бібліотеці. Що це була за книга?

Василь Стус зі своїм сином Дмитром.
Правильно! Неправильно!

Першою книгою, яку колись побачив Стус, була історія давнього світу. Утім першою прочитаною стала новела Стефаника «Кленові листки».

У дитинстві Стус мріяв стати геологом, але після прочитання однієї книги вирішив займатися літературою. Яка книга змінила всі плани?

Правильно! Неправильно!

Ось, як сам Стус згадував цей момент у своїх листах: «Якось я натрапив на Франка, його поему «Мойсей». Це прекрасна поема. Як і вся історія з Мойсеєм ‒ прекрасна. [...] І після прочитання цієї поеми я забув свою геолого-розвідку, а став літератором».

4 вересня 1965 під час прем’єри одного з фільмів у київському кінотеатрі «Україна» відбувся перший в Україні публічний протест проти політичних репресій серед інтелігенції. Василь Стус разом з Іваном Дзюбою та В’ячеславом Чорноволом закликали засудити арешти української інтелігенції. Під час показу якого фільму це сталося?

Правильно! Неправильно!

Протест відбувся під час прем’єри «Тіней забутих предків». За цей виступ Чорновола та Дзюбу звільнили з роботи, а Стуса — вигнали з аспірантури. Згодом усі вони потрапили за грати: В’ячеслав Чорновіл — у 1967, Іван Дзюба і Василь Стус — у 1972.

З чим Стус порівнював радянське громадянство?

Правильно! Неправильно!

«…Мати радянське громадянство є неможливою для мене річчю. Бути радянським громадянином — значить бути рабом», — з такими словами Василь Стус звернувся з ув’язнення до Верховної Ради СРСР. Він прагнув відмовитися від громадянства.

В якому місті Стус викладав школярам українську мову?

Правильно! Неправильно!

Стус вчителював у Горлівці, в середній школі № 23. Утім тоді українську вважали «неперспективною», всі прагнули вчити російську, а батьки навіть зверталися із заявами, в яких просили звільнити їхніх дітей від уроків української. Попри це Стус намагався зацікавити дітей, читав їм поезії та розповідав цікаві факти з нашої історії.

До трійки улюблених поетів Стуса входили Ґете й Рільке. Третім був український автор. Хто саме?

Василь Стус із дружиною.
Правильно! Неправильно!

«…Найбільше люблю Ґете, Свідзінського, Рільке. Ще люблю «густу» прозу – Толстого, Гемінґвея, Стефаника, Пруста, Камю. Вабить – і дуже – Фолкнер», – писав Стус у передмові до збірки «Зимові дерева».

Яке слово особливо не любив Стус?

Правильно! Неправильно!

У передмові до «Зимових дерев» Василь Стус зізнався, що ненавидить слово «поезія» та не вважає себе поетом. Натомість називав себе «людиною, що пише вірші».

Кого із молодших поетів-сучасників найбільше цінував Стус?

Правильно! Неправильно!

Найбільше серед сучасників Василь Стус цінував саме поета Василя Голобородька.

Ким, на думку Стуса, перш за все, має бути поет?

Правильно! Неправильно!

«Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає природне почуття зненависті, звільнюється від неї, як од скверни. Поет — це людина. Насамперед. А людина — це, насамперед, добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а робив би коло землі», — писав Стус.

Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса?
«Терпи, терпи — терпець тебе шліфує»
Схоже, життя та творчість Василя Стуса поки що залишаються для вас загадкою. Радимо почитати збірку «Листи до сина». У цих мемуарах Стус розкривається подекуди глибше, ніж у власних поезіях. Спілкуючись із сином, він згадує власне дитинство та студентські роки. А тому ви точно дізнаєтеся багато нового.
«Людина флюгер. Так. Людина флюгер»
Здається, ви доволі добре знайомі з біографією та творчістю Василя Стуса. Так, деякі питання виявилися заскладними, однак всього не знали навіть ми - автори тесту. Аби дізнатися про Стуса ще більше, радимо почитати статті історика Вахтанга Кіпіані, а також його книгу «Справа Василя Стуса». Адже життя поета з роками набуває нових легенд, які варто вміти відрізнити від правди.
«Народе мій, до тебе я ще верну!»
Чудовий результат! Схоже, ви знайомі з життям Василя Стуса краще за будь-кого іншого. Можливо, ви ще й захоплюєтесь українською поезією? Поділіться цим результатом із друзями, можливо, хтось зможе бодай повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Коментарі

Суспільство

У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Опубліковано

У КМДА прийняли проєкт реставрації будинку на вулиці Володимирській, 93. Він розташований у Голосіївському районі Києві, а знають його як «Будинок з комахами» Марії Станіславської.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, передають у міській адміністрації.

Як реставруватимуть пам’ятку

Під час перших етапів робіт реставратори захистять будинок від руйнування. Після цього його вже почнуть відновлювати.

Читайте також: У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

«Збереження історичних пам’яток – це не лише питання архітектури, а й нашого культурного обов’язку перед наступними поколіннями. Реставрація житлової будівлі на Володимирській, 93 — це важливий крок для збереження автентичності Києва. Концепція, яку було представлено, враховує збереження ключових історичних елементів пам’ятки та забезпечує її подальшу інтеграцію в сучасне життя міста», — зазначила Марина Соловйова.

Цей прибутковий будинок внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України у червні 2023 року.

Нагадаємо, що столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо.

Фото: вебсайт КМДА

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Як підготуватися до відключень світла: ДСНС та гурт ТНМК запустили нове навчання (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Про створення курсу

Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.

«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.

Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Фото: вебсайт ДСНС

Мета навчальних відео

Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.

Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці

У восьми випусках ведучі розповіли:

  • як заживити квартиру та приватний будинок;
  • як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
  • як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
  • як використовувати різні прилади у різних умовах;
  • на що звертати увагу під час вибору пристрою;
  • які є заходи безпеки під час користування різними приладами.

«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.

Відео: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.

Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.

Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.

Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі