Суспільство
Подружжя відомих сироварів із Бердянська стали на захист України (ВІДЕО)

Юрій та Альона Лубенські заснували у Бердянську сироварню на вогні, але після повномасштабного вторгнення росії та окупації були вимушені покинути сімейну справу й рідне місто.
Про це ШоТам розповіло в інстаграмі.
Рішення піти у військо
«Коли почалось повномасштабне вторгнення, ми були, я б сказала, на самому піку. Ми добилися всього, чого хотіли в плані сироваріння. Ми приручили той вогонь, те молоко, і просто працювали, і жили своє найкраще життя», — поділилася засновниця сироварні Formaggio olive Альона Лубенська.
Спершу сировари займалися волонтерством, а згодом удвох вирішили долучитися до лав Сил оборони.


«Чекати якогось чуда, що “воно-от закінчиться, і все буде добре”, — вже ця надія з кожним днем ставала все меншою і меншою. Прийняв таке рішення і все. Якось треба ж це все зупиняти і брати участь», — розказав Юрій Лубенський.
Альона Лубенська рік евакуювала поранених із гарячих точок. Наразі вона повернулася додому до доньки, а Юрій і сьогодні продовжує службу в ЗСУ. Родина вірить, що одного дня вони повернуться до справи свого життя — сироваріння.
Читайте також: Євген Клопотенко започаткує власну кулінарну школу в Києві
Про сироварню подружжя
Свій заклад родина Лубенських збудували у Бердянську за п’ять років. Вони відреставрували стару будівлю, створили невеличких льох для дозрівання сиру, який згодом покращували.
Альона Лубенська говорить: «Покидати усе це було боляче, але жити під російським прапором сім’я не хотіла. Це було дуже складне рішення — це правда. Це просто розрив душі».
За роки своєї роботи сировари опанували багато технологій сироваріння та мали своїх шанувальників. Подружжя з України добре знали й поважали колеги з усього світу, зокрема в Іспанії, Франції, Нідерландах та Швейцарії.
Нагадаємо, що українські сировари привезли вісім нагород з найбільшого сирного конкурсу у світі.
Фото: інстаграм-акаунт Formaggio olive
Суспільство

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.
Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.
Вчинок хлопця
Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.
Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.
Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу
Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.
Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка
Суспільство

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.
Про це повідомили в заповіднику.
Щорічне обстеження заповідника
Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.
Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)
Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.
«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.


Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото: Сергій Жила
Суспільство

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.
У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.
Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.
Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).
Фото обкладинки: «Укрзалізниця»