Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Рецепт від кризи. Платформа українських брендів проведе перший у країні INSTA-маркет

Опубліковано

Чотири роки тому на саму лиш журналістську зарплату Аліна Щербина та Катерина Дорошевська заснували маркет українських виробників у Дніпрі Будь в UA.

Цьогоріч, на початку березня, їх івент зібрав п’ять тисяч гостей-підприємців. Дівчата планували у квітні запустити феш-хаб, натомість відмовилися від усіх проектів, які потребували інвестицій та закрили шоурум.

Проте партнери швидко зорієнтувались і перенесли діяльність величезного офлайн-маркету в Instagram. 

Аліна та Катерина розповіли ШоТам, як планують організувати перший в Україні Insta-маркет українських виробників, що відбудеться 14 та 15 квітня у Інстаграмі БУДЬ в UA

 Аліна Щербина та Катерина Дорошевська

Катерина Дорошевська та Аліна Щербина

засновниці платформи українських брендів БУДЬ в UA 

БУДЬ в UA – перший маркет українських брендів в Дніпрі,
що запустився в травні 2016 року.
Зараз одна їх подія збирає понад 100 дизайнерів
з усієї України і понад 5 тисяч гостей в одному місці.

У платформи БУДЬ в UA є місія: допомагати українським бізнесам стартувати, рости і розвиватися. Карантин не може перешкодити її виконанню, просто довелось трохи змінити інструменти реалізації. Зокрема, організувати перший масштабний онлайн-маркет українських виробників.

Перший оффлайн-маркет БУДЬ в UA ми готували 3 місяці, перший INSTA маркет 9 днів. Прискорюємося максимально!

Перший INSTA-маркет в Україні

Ми у БУДЬ в UA очікуємо, що наш онлайн-івент стане прецедентом для України і викличе нову хвилю інтересу до українських брендів. Що люди підтримають лайком, коментарем, репостам і, звичайно ж, гривнею, локальні бізнеси.

Спершу, коли всі різко почали перебиратися в онлайн, здавалося, що зробити традиційну виставку БУДЬ в UA в онлайні неможливо.

Деякі учасники fashion-ринку обговорювали ідею створення нового онлайн-маркетплейсу для українських брендів. 

Ми ж відразу від цього відмовилися: розробка зручного онлайн-магазину коштує недешево, та й залучення клієнтів на новий влетить у копійочку. Інвестиції окупалися б місяцями, якщо не роками.

Ми кілька тижнів шукали те саме рішення, яке:

  • було б зрозумілим і зручним як для гостей маркету, так і для учасників
  • не вимагало б від нас значних вкладень. 

Саме так і народилась ідея INSTA-маркету БУДЬ в UA.

За кілька останніх діб ми отримали понад 100 заявок і вони продовжують надходити. Найближчим часом ми зупинимо реєстрацію, бо перший маркет в Instagram, все-таки, тестовий. Нам ще потрібно налагодити всі процеси.

Як це працюватиме?

Наш перший в Україні INSTA-маркет локальних брендів буде схожим на традиційну виставку. Ми віртуально відтворимо звичні для покупців проходи і зони, якими буде зручно “переміщатись” гостям акаунту БУДЬ в UA.

Це працює так: ви заходите на нашу сторінку, оглядаєтесь, обираєте цікавий вам розділ, наприклад, “декор” і переглядаєте бренди, їх пропозиції та опис товарів. Якщо готові на покупку або додатково потрібно поспілкуватися з продавцем, залишаєте коментар і контакти під постом, а далі з вами зв’язуються дизайнери бренду.

Навіть в онлайні ми зберігаємо атмосферу і особисте спілкування з дизайнерами.

Рано вранці перед стартом маркету ми публікуватимемо:

📌пост про кожен бренд-учасник;

📌10 фото кожного бренду в каруселі;

📌сторіз з прямим посиланням на бренд;

📌 розміри і детальний опис кожної речі;

📌 посилання і контактні дані для кожного учасника INSTA-маркету.

А далі – профіль бренду в інстаграмі працюватиме, як вітрина.

З новенького – з’явиться розділ з локальним бізнесом, де можна буде обрати послуги стилістів, візажистів і навіть бра-фіттерів.

Скільки це коштуватиме для брендів?

Ми не говоримо, що переводимо оффлайн в онлайн. Ми лиш запускаємо новий формат. Можливо, він так сподобається гостям і учасникам, що залишиться після карантину. Але оффлайн-події стартують, щойно знову дозволять проведення масових подій.

Зараз ми ведемо комунікацію з учасниками, створюємо віжуал, робимо смс і email-розсилки. Готуємо аудиторію БУДЬ в UA до нового формату.

Так виглядав оффлайновий маркет Будь в ЮА. Тепер організаторки обіцяють перенести цю атмосферу в Instagram

Ведемо просвітницьку роботу з учасниками, як це буде працювати. Даємо рекомендації, як підготувати свій профіль для онлайн-продажів.

Обробляємо весь контент (і фото, і тексти), який надсилають нам учасники – всі публікації будуть виконані в єдиному шаблоні.

Вартість публікації однієї позиції – 350 грн для учасника.

Частина зібраних коштів піде на покриття гонорарів команди і оплату сервісів, які використовуються для створення маркету в онлайні, але основні витрати – масштабна таргетована рекламна кампанія, спрямована на відвідування онлайн-маркету.

Чому ми віримо в цю модель?

🏡 люди проводять час вдома, а значить сумують за звичним способом життя. Ми перетворюємо онлайн-шопінг в захоплюючу гру!

🏡 лояльні гості маркету хочуть підтримати українські бренди, але вони НЕ ПАМ’ЯТАЮТЬ назви улюблених учасників БУДЬ в UA

🏡це той момент, коли разом набагато ефективніше, ніж поодинці. У нашому випадку 1 + 1 = 10.

Ключова ідея INSTA-маркету БУДЬ в UA – в дні маркету 14 і 15 квітня запустити рекламну кампанію, щоб всі фанати БУДЬ в UA могли зайти в наш аккаунт і пошопитися на першому INSTA-маркеті.

Найболючіше карантин вдарив по креативному бізнесу

Креативні індустрії страждають під час карантину більше за інші сфери. 

По-перше, зараз люди не готові витрачати на культуру і дизайн, а значить, в нашій сфері майже немає оборотних коштів. 

По-друге, мікробізнесу (а креативники, мейкери і представники культури – якраз зі сфери “мікро”) виявилися не готовими до такого повороту: ані фінансової подушки, ані досвіду в антикризовому менеджменті, ані можливості швидко переформатуватися і робити щось актуальне в цей період.

Березневий БУДЬ в UA відвідало 5000 гостей. Зараз же через заборону проводити масові події ми не можемо здійснювати свою основну діяльність – проводити маркети українських брендів. 

Коли ми замислились над альтернативою, геніальне рішення прийшло саме – а що, якщо провести маркет там, де вже є аудиторія в онлайні? А що, як це буде інстаграм? А що, якщо ми створимо віртуальні зони, проходи і вітрини? 

Скинули “баласт”: чим довелося пожертвувати

У плані на 2020 рік у нас був проект фешн-хабу. Він повинен був стати місцем для роботи, зустрічей з клієнтами, продажів та івентів для учасників нашої сфери.

Ми уявляли, як в стінах хабу збираються дизайнер одягу, аксесуарів, стиліст, ілюстратор, SMM-фахівець, фотограф та інші креативники для того, щоб обмінюватися ідеями, доповнювати і підсилювати одне одного.

Планували запустити хаб на базі БУДЬ в UA showroom, і з лютого вже проводили розрахунки. Хотіли відкритись 1 квітня в тестовому режимі, але вчасно зрозуміли, що зараз не час для інвестицій і експериментальних проектів.

Тому наша концепція фешн-хаба чекає свого часу.

Новий бюджет платформи: гранти, пошук тендерів і експортного потенціалу

З початком карантину ми кожен день в пошуку нових можливостей для учасників платформи. 

По-перше, шукаємо тендери і оптові замовлення для резидентів БУДЬ в UA. З нещодавнього – замовлення на корпоративні подарунки від міжнародної компанії Interpipe на півмільйона гривень. Також зараз проводимо два конкурси на створення креативного принта для проектів компанії.

По-друге, пишемо грантові заявки. Думаємо не тільки про поточні потреби креативного бізнесу, але і про те, що буде після. Є українські, європейські та американські програми, які виділяють фінансування для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. Виходити з “коронакризи” буде непросто. Тому сподіваємося на підтримку креативної сфери від міжнародних програм і фондів і міркуємо, як тут задіяти максимальну кількість учасників ринку.

По-третє, експорт. Ми організували об’єднані стенди українських дизайнерів в Естонії та Польщі і бачимо перспективу в експорті українських товарів. 

Зараз шукаємо байєрів у кількох країнах для того, щоб здійснювати консолідовані поставки.

По-четверте, в одному з duty free країни скоро з’явиться стенд БУДЬ в UA з подарунками, декором і гастро-смакотою. Чекаємо лиш кінця пандемії і відкритого неба!

Як підтримати 

Днями один з рестораторів Дніпра пожартував, що їх команда ухвалила стратегію. На цілих два дні вперед.

Ми вже тричі переносили дати найближчого офлайн-маркету. Зараз орієнтуємося на 16-17 травня. Але не факт, що масові події до того часу будуть дозволені. Ми до цього готові.

Для багатьох наших учасників маркет – якщо не єдиний канал продажів, то точно головний. Тому ми дивимося в сторону нового формату, який у скрутний час підтримає наших виробників і допоможе їм потроху відновити продажі.

Підтримати ж INSTA-маркет БУДЬ в UA може кожен: лайками, репостами, добрим словом і, звичайно ж, покупками 14 і 15 квітня. Для цього вже сьогодні можна підписатися на аккаунт маркету: https: //www.instagram.com/be.uamarket/ 

Коментарі

Економіка і бізнес

«Зелена пʼятниця» у Приват24: для користувачів сервісу діятимуть знижки та кешбеки до 20% з картками Mastercard

Опубліковано

З 18 листопада по 1 грудня у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 будуть доступні знижки і кешбеки до 20% з картками Mastercard. Ці умови діятимуть для покупки електротехніки, побутової техніки, одягу, товарів для дому та палива провідних брендів.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»

Щоб взяти участь у «Зеленій пʼятниці», необхідно протягом двох тижнів — з 18 листопада по 1 грудня включно — заходити в програму лояльності «Привіт» (у розділі «Сервіси» в додатку або веб-версії Приват24) та активувати пропозиції від партнерів. Перелік доступних покупок будуть щодня оновлювати.

Отримати знижку до 20% чи кешбек можна буде при оплаті карткою Mastercard від ПриватБанку.

Товари з вигодою

Перелік деяких уже відомих товарів, для яких будуть доступні вигідні умови:

  • ґаджети Apple — 10%;
  • побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
  • МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.

Також діятиме спеціальна пропозиція для клієнтів ПриватБанку, які відзначають день народження 29 листопада — у цей день для них буде доступний кешбек 20% на всі витрати з карток Mastercard. Щоб скористатися послугою, її потрібно активувати в програмі лояльності «Привіт».

Окрім цього, у ПриватБанку зазначають, що в кожного клієнта діятимуть окремі позиції знижок і кешбеків. Ловіть свою спеціальну пропозицію в «Привіт»!

Про програму лояльності «Привіт»

Це перша на банківському ринку персоналізована програма лояльності, що дозволяє клієнтам користуватися пропозиціями від провідних брендів, підібраними саме під них. Наявні знижки й кешбеки можна знайти в меню «Привіт» у мобільному застосунку чи веб-версії Приват24.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Опубліковано

Конференцію провів 14 листопада «Теплоенергетичний кластер України» у межах ІІІ Українського Будівельного Конгресу. Подію відвідали понад 70 учасників, зокрема підприємці, виробники, експерти та чиновники.

Про це повідомили організатори заходу.

Головні теми конференції

Цей форум організовували, аби об’єднати компанії задля спільного розв’язування проблем, захисту своїх інтересів перед державою та розвитку теплоенергетичної галузі в Україні.

Під час форуму проводили панельні дискусії на такі теми:

  • енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
  • інновації в теплотехніці;
  • нові підходи до енергоефективного будівництва;
  • підтримка локального виробництва.

Також однією з головних тем став вихід українських виробників на європейський ринок. Експорт вітчизняних продуктів обговорили під час панельної дискусії «Від локального до глобального».

Фото: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Читайте також: На Київщині компенсуватимуть встановлення сонячних станцій та теплових насосів

Енергетичний сектор і держава

На конференції провели дискусію «Тендери та закупівлі» — її модерував адвокат компанії Sirius Law Артем Моргун. Під час неї виступали начальниця управління сфери публічних закупівель Мінекономіки Ірина Сопилюк та представник платформи «Е-Тендер» Ігор Архипенко.

Гості обговорили виклики в тендерах, зокрема перевірки, штрафи та проблеми з документацією. За час дискусії згадали прогалини в законодавстві та фальшивих учасників закупівель. Керівник компанії «Abplanalp Україна» Микола Скрипник поділився порадами щодо покращення виробництва й енергоефективності завдяки використанню новітнього обладнання.

На панелі, яку присвятили фінансуванню українського бізнесу, в.о. директора з малого та середнього бізнесу Sense Bank Яна Шумунова розказала про програми державної підтримки.

Про «Теплоенергетичний кластер України»

Організацію очолює Олексій Лещінський, який є експертом з теплотехніки та засновником групи компаній EnginUP. «Теплоенергетичний кластер України» працює над об’єднанням українських виробників, підприємців та представників влади, аби зміцнити енергонезалежність нашої країни.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Про це повідомляють в інстаграмі МакДональдз Україна.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Фото: МакДональдз Україна

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Вілледж.

Коментарі

Читати далі