Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Переселенцям від переселенців. Як активісти з Маріуполя розбудовують мережу підтримки ВПО

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Юрій Давиденко – очільник маріупольської громадської організації «Заходи». До повномасштабного вторгнення його команда організовувала дозвілля для містян, розвивала громадський активізм та працювала над запуском першого в місті молодіжного простору. 

З початком великої війни більша частина організації переїхала до Хмельницького та Мукачева. На нових місцях маріупольці знову взялися за роботу: допомагають іншим переселенцям із адаптацією та соціалізацією, облаштовують коворкінги для роботи та запускають унікальні реабілітаційні центри. 

Юрій Давиденко

активіст, очільник маріупольської громадської організації «Заходи»

Створили ГО, аби підтримувати розвиток молоді

Я родом з Макіївки на Донеччині, у 2012 році переїхав на навчання до Маріуполя. У студентські роки був головою Студентської ради Маріупольського державного університету. Тому відвідував багато форумів, був у різних українських містах за програмами обміну. І завдяки цьому зрозумів: молодь створює дуже круті проєкти, і я також хочу цим займатися.

У нас не було розвитку молодіжного середовища, а відділ молодіжної політики з’явився лише в 2018 році. Тоді ми організовували брейринги, круглі столи, вечірки для молоді. Для цього гуртувались з активом різних вишів, але хотіли якось круто себе назвати, бо на афішах до наших подій були вказані Студрада та Профбюро студентів. Так ми вирішили створити громадську організацію, яка не погоджуватиме свої заходи з університетом. На початку роботи в ГО «Заходи» було 7 засновників та понад 30 активних учасників, які хотіли щось робити.

Працювали над запуском молодіжного простору в Маріуполі

Усі члени нашої команди мали свій напрям роботи. Мене, наприклад, спершу цікавило самоврядування, тому я займався цією темою. Ми навіть були одними з тих, хто започатковував в Маріуполі молодіжний парламент. Другий напрям нашої роботи – організація івентів, які ми проводили ще тоді, коли це не було мейнстрімом. Загалом ми підтримували різні ініціативи членів нашої команди та втілювали їхні ідеї. Створили своєрідний клуб за інтересами, де хтось відповідав за культурні події, хтось – за спортивні чи кіберспортивні, а хтось розвивав напрями, пов’язані з екологією.

У 2017 році ми організували перший Форум молоді, який відвідали більше 3 тисяч людей. Наступного року кількість учасників зросла до 5 тисяч. Останнім часом наша команда працювала в сфері креативної економіки – з центрами розвитку стартапів, а також розвивала демократію. 

Нас всіх об’єднувала ідея зробити молодіжний простір, утім активна робота почалася лише на початку 2022 року. Раніше нам постійного чогось бракувало: або приміщення, або коштів. Тож наш останній проєкт перед повномасштабною війною – запуск молодіжного простору на дві тисячі квадратних метрів. Але ці напрацювання не були даремними, ми обов’язково все втілимо в життя. Ще ми хотіли зробити на узбережжі Азовського моря готельно-ресторанний комплекс для фахівців з ІТ-сфери та молоді загалом. 

Юрій Давиденко

У підвалі залишилися пляшки для «коктейлів Молотова»

Коли в суспільстві почали поширюватись новини про можливе повномасштабне вторгнення, ми зрозуміли, що може повторитися 2015 рік. А тому готувалися до можливих вуличних боїв, аби в разі чого допомагати та бути корисними.

Читайте також: Дім за тиждень. Як підприємець із Луганщини розробив унікальний модульний будинок для переселенців

Зранку 24 лютого мене розбудила дружина і спитала, що робитимемо. Напередодні їй пропонували переїхати до Львова, але ми відмовилися, адже я прагнув залишатися в Маріуполі. Навіть з початком повномасштабної війни ми не хотіли виїздити. Я їздив містом і збирав порожні пляшки, ацетон, бензин для «коктейлів Молотова». Ці речі так і лишилися в моєму підвалі – винесли все, крім них. Потім зник зв’язок та електроенергія, залишатися в місті ставало дедалі небезпечніше. 

Відкрили перший простір для переселенців у Мукачеві

Десь посеред березня, щойно з’явилася можливість, ми виїхали до Бердянська. Їхали зі швидкістю 15 кілометрів на годину. Дуже дивувались світлу, воді та свіжому хлібу. Зранку наступного дня вирушили до Дніпра, а через деякий час – до Мукачева.

Перший місяць я волонтерив, спілкувався з активістами. Поступово виникла ідея створити якийсь коворкінг, оскільки у нашому прихистку в Мукачеві не було стабільного інтернету. Власне, вже в червні ми з активістами запустили молодіжний хаб «Aware Zone». Він став сучасним та комфортним простором, якого раніше в місті не було. Сюди можна прийти, щоб відпочити, попрацювати, познайомитись з новими людьми чи навіть провести власний захід. Зараз там є осередок з 8 людей, які організовують дитячі заходи та навчають молодь активізму.

простір у Мукачеві

Допомагаємо переселенцям з адаптацією у Хмельницькому

Навесні інші мої колеги вже переїхали до Хмельницького та відновили діяльність ГО «Заходи». Спершу ми хотіли запустити всеукраїнський проєкт «Все буде добре, Хмельницький» зі створення прихистку для переселенців. Проте ця програма через певні причини не змогла втілитись. Тому з часом ми створили в місті коворкінг «Заходи хаб», щоб переселенці могли прийти та попрацювати. У хабі облаштовано 25 робочих місць зі швидкісним інтернетом, а також є ноутбуки для роботи. Ще зі зручностей – кухня, лаундж-зона з кавою та чаєм, а також куток для домашніх улюбленців.

Крім того, у нас є інтеграційний напрям: ми налагоджуємо можливість підтримувати контакти, розвивати спільноту та допомагаємо ВПО влаштовуватись на роботу. Також проводимо культурні та освітні заходи. Вже організували вісім лекцій про культуру, стільки ж тренінгів з психології та розвитку особистості, п’ять спортивних заходів. Провели вісім воркшопів з пошиття екоторбинок. Ці заходи ми робимо і для того, аби тимчасові переселенці мали більше можливостей комунікувати з місцевими. Також ми організували дві Школи активістів для ВПО та місцевих. Тобто створили платформу, що дозволяє розвивати людей, які тимчасово переїхали до Хмельницького.

хаб для переселенців

Я дуже пишаюсь, що ми перетворили місце, де були голі столи, старі столи та стільці, на сучасний простір з інтернетом, опаленням та всіма зручностями. Звісно, ще є, над чим працювати, але ми реалізували дуже багато. У нас утворилася потужна команда членів ГО у самому Хмельницькому, також люди працюють з-за кордону, а всі обов’язки з бухгалтерії, адміністрування та залучення коштів – на мені.

Найбільша гордість – реабілітаційний табір в Мартинківцях

Влітку ми вирішили відремонтувати покинутий літній табір на Хмельниччині та облаштувати там реабілітаційний центр для переселенців «Над Збручем». У липні туди поїхали перші групи волонтерів від нашої ГО та організацій «Будуємо Україну Разом», «Razom for Ukraine» та NGO «Ukrainian Patriots», які відновлювали приміщення табору. Того самого місяця ми організували толоку для хмельничан, під час якої люди прибрали територію та відремонтували дитячий майданчик. 

Наразі там вже розпочався перший заїзд для переселенців, ми нарешті облаштували для них другий поверх. Зараз місця розписані на кілька наступних місяців. Ми надаємо людям прихисток, годуємо їх, а вони мають нам допомагати кілька годин на день по господарству. Крім того, забезпечуємо дозвілля – можливість порибалити та поплавати на човні для дорослих, а також дитячі кімнати та майданчик для ігор.

Плануємо організовувати й освітні заходи, зокрема лекції з прав людини. Ці заїзди тривають по два тижні. Іноді дорослі пишуть, що хочуть приїхати та допомогти, мовляв, навіть їхні діти можуть робити якусь легку роботу. 

толока в центрі для переселенців

Найскладніше – знайти фінансування 

Я найбільше пишаюсь саме цим реабілітаційним центром, адже ми пройшли дуже багато, аби його реалізувати. На початку – знайшли донорів, які хотіли його профінансувати, я підшукав приміщення, людей, але, на жаль, нам не виділили обіцяне фінансування. Тому ми шукали нові можливості для залучення коштів. 

Нам дуже допомогли гранти від «Будуємо Україну разом» та організації ПРООН, також ми залучили частину власних коштів і все ж втілили цей проєкт. Крім того, ми завдячуємо організаціям, які постачали гуманітарну допомогу, аби ми могли забезпечити цим людей. Із фінансуванням було дійсно складно, тому я дуже радію кожній людині, кожній компанії яка підтримує нас коштами, котлами та генераторами. Завдяки цьому наш табір запрацював.

простір для переселенців

Запустили кампанію про психічне здоров’я для переселенців

«Психічне здоров’я для України» – це проєкт про важливість психічного здоров’я людини. Він реалізовується за підтримки Швейцарії, а ми долучились до нього як партнери ще в Маріуполі. За день до вторгнення, 23 лютого, якраз підписали контракт. У рідному місті ми планували зробити мурали, влаштувати марафони та інші заходи на цю тему. Після виїзду адаптовували цей проєкт під переселенців – розміщували афіші в транспорті, створювали білборди. 

Цим проєктом ми хочемо переконати людей, що проживати різні емоції – це нормально. Коли я виїхав з Маріуполя, то часто докоряв, що зараз у відносній безпеці, а хтось – у дуже скрутних обставинах. Часто люди картають себе за те, що залишилися живими, а хтось – загинув. Це війна, яка дуже змінює нашу психіку, тому ми хочемо показати, що, крім здоров’я фізичного, потрібно дбати і про психологічний стан. Спочатку ми реалізовували цей проєкт на Закарпатті, а тепер працюємо над ним у Чернівецькій області.

Читайте також: Ліпимо вареники, аби грати у футбол. Як жіноча команда «Маріуполь» сама собі стає спонсором

Нещодавно ми мали стратегічну сесію, на якій вирішили, що робитимемо наступні три роки. Насамперед хочемо зробити самоокупними і реабілітаційний табір, і коворкінг, щоб можна було забезпечувати персонал гідною оплатою. Це наш головний виклик. 

Дуже хочемо розвивати наші проєкти в Хмельницькому та Мукачеві. Ще нам пропонували створити власний осередок в Києві. Я думаю про це, але спершу хочу максимально налагодити роботи тих проєктів, які вже існують. А найбільше мрію про нормальний відпочинок, стабільне світло у квартирі і, звісно, нашу перемогу.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі