Суспільство
Дім за тиждень. Як підприємець із Луганщини розробив унікальний модульний будинок для переселенців
Будинок, який можна зібрати власноруч всього за тиждень. Підприємець із Сєвєродонецька, що на Луганщині, розробив унікальний проєкт модульного житла. Вартість такого будинку – 400 доларів за квадратний метр, а сама конструкція – довговічна та може слугувати постійною, а не тимчасовою домівкою.
Перший прототип модульної будівлі Михайло Івонін створив у місті Кам’янець-Подільський. Сюди власник компанії SVOD та керівник науково-дослідного інституту «Водоочисні технології» евакуювався з родиною 24 лютого. Про особливості технології, універсальність конструкції та відповідальність бізнесу перед людьми підприємець розповів ШоТам.
Михайло Івонін
Підприємець із Сєвєродонецька Луганської області
Розробив проєкт унікального модульного будинку, який можна зібрати всього за тиждень
Доля мого бізнес-центру така сама, як і у всього Сєвєродонецька
До повномасштабного вторгнення у мене в Сєвєродонецьку був науково-дослідний і проєктний інститут «Водоочисні технології». Ми виробляли реагенти для протикорозійного режиму й обслуговували такі підприємства, як «Азовсталь», Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та Лисичанський нафтопереробний завод. Також я є генеральним директором компанії SVOD, що займається виробництвом реагентів, які були розроблені інститутом «Водоочисні технології». Ми випускаємо протинакипні фільтри для побутових систем водокористування.
У Сєвєродонецьку я відкрив бізнес-центр Ivonin Park, де розташовувалися офіси багатьох компаній. Навколо нього облаштував сквер і запропонував охочим посадити в ньому іменні дерева. На цій території ми створили незвичайний дитячий майданчик, зроблений з міського автобуса. Містяни приходили туди відпочивати: вони сиділи на газонах і дивилися мультфільми та кліпи, які транслювалися на великому екрані. Доля цього простору така сама, як і у всього Сєвєродонецька – у будівлю потрапив снаряд, дах зруйнований, мародери розграбували все всередині, а частина рослин у сквері засохла, тому що все літо їх ніхто не поливав.
За два місяці розробили конструкцію модульного будинку
Я з родиною виїхав з міста 24 лютого – у мене двоє маленьких дітей, півтора та п’ять років, і насамперед я думав про їхню безпеку. Ми просто покинули Сєвєродонецьк, прямуючи в бік Чернівців. Однак, не доїхавши 100 км, вирішили залишитися в Хмельницькій області й зупинилися в селі Рудківці. Я задумався над тим, чим займатися далі.
За моїми плечима – довгі роки управління науково-дослідним інститутом, понад 20 патентів і всіляких розробок. Відтворити інститут з нуля було практично нереально, тому що всі кадри розкидані по Україні та за кордоном, немає лабораторії, атестації лабораторій і власне підприємства – у Сєвєродонецьку у нас був завод, який випускав реагенти. Я подумав: оскільки нині в Україні внаслідок війни багато руйнувань, то в майбутньому потрібно буде все відбудовувати, до того ж оперативно. Так у мене і з’явилася ідея створити будинки, які швидко зводяться.
Ми переїхали до Кам’янець-Подільського, взяли в оренду цех і почали розробляти конструкцію модульних будинків. У моїй команді були люди, які працювали на підприємстві в Сєвєродонецьку й переїхали в Хмельницьку область. Разом за два місяці ми створили проєкт, і вже на початку літа в Кам’янець-Подільському звели перший будинок, який слугував нам офісом.
Будинок можна зібрати всього за тиждень
Після того як втілили свій проєкт у життя, ми переїхали до Хмельницького. Там я почав відновлювати компанію SVOD: відкрив цех, і мої співробітники, які працювали над розробкою конструкції будинку, тепер працюють там. Ми продовжуємо випускати нашу продукцію, протинакипні фільтри, яку виготовляли до повномасштабного вторгнення.
Щодо модульних будинків – ми відкрили деревообробний цех у Вінниці. Оскільки вже є розроблена конструкція, там уже працюють столяри. Вони виготовляють з дерева блоки. Зовні та всередині – дошка «двадцятка», між ними – пінопласт 200 мм, який утеплює будівлю. Ця конструкція відповідає норвезьким стандартам.
Її особливість у тому, що і зовнішній, і внутрішній боки виконані з добре підігнаної дошки, тож не потребують жодної обробки – на відміну від будинку, який зводиться із СІП-панелей або газоблоків і потребує штукатурних робіт, шпаклівки, фарбування. Усе це трудовитратно та збільшує термін виготовлення будівлі. А тут усього за тиждень збирається екологічний і теплий будинок. Зовнішній бік виготовлений з термодерева, що оброблюється при температурі 200 градусів, щоб зробити його більш стійким до погодних умов. Якщо є потреба, можна його додатково опалювати за допомогою електрокотла або спліт-системи, що працює до -25 градусів.
Чекаємо перемоги, щоб відновлювати Україну
Вартість будинку залежить від розміру та матеріалів. Наприклад, ясень є більш дороговартісним, ніж липа. У середньому будинок коштує від 400 доларів за кв. м. Для того щоб житло було ще доступнішим для наших клієнтів, ми готові продавати тільки блоки, з яких вони самі собі зможуть зібрати будинок. Вартість 1 кв. м стіни – 60 доларів. Тож стіни дому на 100 кв. м коштуватимуть приблизно 6-7 тис. доларів. У такому разі звести фундамент і дах потрібно буде самостійно або за допомогою майстрів. Важливо підкреслити, що це не тимчасове житло, а постійне, яке спроєктоване так, що може стояти багато років.
Такий модульний будинок має один або два поверхи. Клієнт може вибрати проєкт, який йому сподобався, ми замовляємо його архітектору, який прораховує кількість блоків та їх конфігурацію. Потім ми виготовляємо їх, і людина за допомогою інструкції збирає сама стіни. Це до снаги будь-кому, не потрібно мати спеціальну підготовку – блоки зроблені так, що це ніби великий лего-конструктор. Таке будівництво не потребує кранів. Поки що ми не приймаємо замовлення на виробництво, адже будівельний бум почнеться після закінчення війни, а не в її розпал. Тому ми чекаємо перемоги України, щоб відновлювати нашу країну.
Бізнес – це не про гроші, а про відповідальність
Підприємець – це людина, яка добровільно взяла на себе відповідальність. Насамперед за людей, яких вона наймає на роботу на своєму підприємстві. І з цією відповідальністю вона завжди йде по життю. Нині для мене дуже болісно усвідомлювати, що в Сєвєродонецьку у SVOD працювали 200 осіб, а тепер – 10. Усі люди роз’їхалися, і я переживаю за всіх співробітників, за те, як складаються їхні долі. Ми позбавлені звичного способу життя, спілкування в колективі, спільних планів і розвитку – і це дуже прикро.
Відповідальність підприємця поширюється не тільки на його співробітників, але й на суспільство загалом. Люди, які не займаються бізнесом, дивлячись на підприємництво, зазвичай бачать тільки гроші. А підприємець – це не стільки про гроші, скільки про те, як його дії покращують світ і життя конкретних людей зокрема. Коли продається товар або послуга, вони мають полегшити життя споживачів. Тільки в такому разі продукцію куплять, і тоді підприємець отримає прибуток. Чи то будинок, чи то протинакипний фільтр – ми виробляємо товар, який необхідний людям. На жаль, багато українців за цей рік втратили житло. Модульні будинки – це можливість для них побудувати собі дім і повернутися до комфортного життя.
Суспільство
У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.
Про це повідомляє ресурс Cheline.
Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.
Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я
Чому такий підхід зараз важливий
«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.
Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.
Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).
Фото: Valerii Sorokin.
Суспільство
Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.
Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»
Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни
Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.
«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.
Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта
Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.
Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.
Фото: ЗУАП.
Суспільство
Будинок створили на 24 квартири, у яких житимуть поранені переселенці, які проходять реабілітацію в центрі UNBROKEN Ukraine. Житловий комплекс складатиметься з восьми будівель, які будуть повністю інклюзивними.
Про це повідомили у Львівській обласній військовій адміністрації.
Квартири, які передаватимуть мешканцям, будуть із готовим ремонтом, меблями та необхідною технікою. Люди зможуть жити у будинках до року. Під час проживання пацієнти UNBROKEN Ukraine будуть під наглядом лікарів.
Читайте також: У двох школах на Київщині, що пережили окупацію, встановили сонячні електростанції (ФОТО)
Європейська комісія виділила на цей проєкт 19,5 мільйонів євро грантових коштів, а міський бюджет Львова профінансував укриття та утримуватиме будинок.
Львів реалізує проєкт у співпраці з Європейським Союзом та програмою NEFCO in Ukraine «Зелене відновлення України». Програма є частиною масштабного проєкту із забезпечення тимчасового житла для постраждалих від війни.
Нагадаємо, що у Львові на маршрути вийшли екологічні трамваї, отримані від Берліна.
Фото: фейсбук-сторінка ЛОВА