Суспільство
Переселенка з Маріуполя відкриває бістро у Хмельницькому (ВІДЕО)
Тетяна Купянська провела 40 діб без світла та зв’язку в окупованому селі біля Маріуполя. Ховала маленьку доньку в підвалі від вибухів і росіян. А тепер відкриває кафе із домашньою їжею в Хмельницькому.
Історію переселенки з Маріуполя розповідає ШоТам.
Тетяна Купянська працювала слідчою в Маріуполі та з 2014 року брала участь в АТО. 24 лютого разом із донькою вирішила виїхати до рідних у село поблизу Маріуполя.
Але через кілька днів туди зайшли росіяни, й почалося пекло. Вибухи тривали цілодобово, тому весь час Тетяна з донечкою Владою ховалися в підвалі.
«Ми розуміли, що небезпека завжди десь поряд. Ми обладнали підвал, знесли туди, напевно все, що можна було тільки знести. Подушки, ковдри різні. Тому що там було дуже холодно, сиро. Тоді був дощ», – Тетяна Купянська, власниця кафе «Бістро смак».
Росіяни пошкодили електромережі, тому зникли світло, мобільний зв’язок та інтернет.
«Ти ні з ким не можеш зв’язатися, ти не можеш дізнатися, що відбувається з твоїми друзями, знайомими. Ми не знали, що відбувається у світі, ми не знали, що відбувається з містом. Ми чули лише потужні вибухи і розуміли, що звуки постійно віддаляються і вони наближаються до міста Маріуполя», – розповідає Тетяна.
Читайте також: «Я мріяв про це з дитинства». Хлопець із синдромом Дауна став кондитером у майстерні печива на Київщині. Як йому це вдалося
Жінка хотіла врятувати доньку та виїхати, але як слідча могла не пройти фільтрацію. Допомогу запропонував товариш, який розробив спеціальний маршрут.
«Він розробив цілий план, як ми будемо виїжджати. Об’їжджати блокпости, де була необхідна фільтрація для всіх осіб. За весь час ми проїжджали десь приблизно 28 блокостів, де нас постійно перевіряли. Ми стояли в величезних чергах», – каже жінка.
Тетяні було важливо забрати з собою жетон і посвідчення, хоча це могло коштувати їй свободи.
«Я розуміла, що мій жетон – це металева штучка, яка може вдаритися, може бути якийсь характерний звук, і щоб це не викликало ні в кого ніяких підозр, я її загорнула в хустку і сховала дуже добре, дуже ретельно. Те саме було і з посвідченням, яке я сховала серед інших карток. Я розуміла, що якщо щось би з цього знайшли, зрозуміли, що я є діючий працівник поліції, то в мене були всі шанси потрапити до полону», – згадує Тетяна.
Але була ще одна цінна річ, яку жінка змогла зберегти та вивезти – маленька флешка, на якій зберігалися фотографії з першого дня народження її дитини.
«Я взяла цю флешку, на якій усі фотографії. Для мене це, напевно, найцінніше. Тому що я вивезла звідти спогади», – Тетяна Купянська, власниця кафе «Бістро смак».
Врешті мама й донька виїхали до Запоріжжя, а потім перебралися до Дніпра. Оговтавшись від стресу, жінка почала думати, що робити далі.
Подруга розказала про 1 000 000 гривень на бізнес від Українського ветеранського фонду. Тетяна ще в Маріуполі мріяла відкрити бістро, тож вирішила написати заявку на цю ідею.
«Після того, як я дізналася, що перемогла, мене дуже переповнювала радість, і я сама собі пообіцяла, що я в жодному разі не підведу ні себе, ні своїх близьких, ні свою донечку, бо все це я роблю заради неї. Я раджу всім не боятися пробувати, подавати заявки та змінювати своє життя на краще», – каже жінка.
Тепер Тетяна разом із подругою починає бізнес та вже знайшла приміщення в Хмельницькому.
«Це буде бістро з лінією роздачі. Хочемо, щоб кожний міг собі підібрати страву за своїм смаком. Тому і називається «Смак», щоб було так смачно», – Альона Красовська, управителька кафе «Бістро смак».
Жінка всі сили віддає смачній справі, а у вільний час подорожує з донькою по Україні. У кожному новому місці Влада кидає монетку у фонтан та завжди загадує лише одне бажання.
«Щоб Маріуполь був цілий. і щоб усі люди, які сидять у підвалах, були у своїх будинках, і щоб усі люди були живі. Щоб був мир. Щоб Бахмут відновився. Хочеться, щоб все відновилося, вся Донецька область», – додає донька Тетяни Влада.
Нагадаємо, у Києві підприємиця з Харкова відкрила завдяки гранту «Власна справа» від єРобота нову кондитерську Rose.
Також ШоТам розповідав, як ветеран з Тернопільщини розвиває ягідний бізнес та вчить цьому інших
Суспільство

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.
Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.
Вчинок хлопця
Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.
Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.
Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу
Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.
Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка
Суспільство

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.
Про це повідомили в заповіднику.
Щорічне обстеження заповідника
Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.
Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)
Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.
«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.


Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото: Сергій Жила
Суспільство

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.
У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.
Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.
Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).
Фото обкладинки: «Укрзалізниця»