Суспільство
Переселенка з Ірпеня відкрила кафе на Львівщині (ВІДЕО)
Режисерка Оля Гдуля врятувалася з Ірпеня з одним рюкзаком із документами і двома котами. Вона хотіла допомагати людям, які теж через повномасштабне вторгнення мусили покинути домівки. Тому відкрила на Львівщині кав’ярню-буфет зі смачними домашніми стравами «Ірпінський дворик».
Історію переселенки з Ірпеня розповідає ШоТам.
До повномасштабного вторгнення Ольга працювала режисеркою – знімала кіно. Після 24 лютого вона 9 днів не могла вибратися з рідного Ірпеня через підірвані мости. А коли 5 березня була оголошена евакуація потягом, попрямувала на місце збору.
Проте росіяни пошкодили колію і єдиним шансом вибратися з міста був зруйнований міст. Саме під ним ховалися ірпінці під час нальотів ворожої авіації.
«Я виходила з двома котами в одній переносці, з одним рюкзаком, в якому були робочий ноутбук і всі мої жорсткі диски з матеріалами», – Ольга Гдуля, власниця кав’ярні-буфета «Ірпінський дворик».
Після евакуації Ольга поїхала до друзів у Берлін. Провела там 2 місяці, але їй було некомфортно за кордоном у статусі біженки. Тому, коли друзі запросили її до Турки волонтерити, одразу погодилася.
Це місто у Львівській області, куди приїздило багато переселенців. Оля допомагала у БФ «Милосердя» та відповідала за приготування безплатних гарячих обідів.
«Училася всьому з нуля: як рахувати техкарти, як рахувати продукти, як складати меню. Я була задіяна у всьому: від зважити моркву на борщ до скласти описовий звіт для грантодавця», – розповідає Ольга.
Саме тоді Оля вперше замислилася над створенням власного кафе, яке могло б годувати переселенців. Подалася на грантову програму в один із банків, і в її ідею повірили.
Оля назвала заклад «Ірпінський дворик», адже береже в серці улюблене місто.
«Ірпінь – це місто, в якому немає поганої кави. Знаєте, я рік жила без нормальної притомної кави в Турці. Настільки воно мене задовбало, що я відкрила власну кав’ярню, де я можу пити нарешті нормальний флет-вайт», – розповідає власниця кав’ярні.
Читайте також: «Ми були потрібні людям». Як на Київщині попри окупацію та відключення світла продовжували пекти хліб
У «Дворику» пригощають смачними домашніми стравами, зокрема, борщем, пюре та котлетами.
«Зараз ми відкрили нову лінію, в нас бургери. Через ту саму причину – ми просто хочемо їсти те, до чого ми звикли! Пити нормальну каву, їсти смачну їжу», – Ольга Гдуля, власниця кав’ярні-буфета «Ірпінський дворик».
У закладі працює четверо людей, які через війну мусили покинути свої домівки. Переселенці можуть купити тут страви з 30% знижкою. А не розпродані за день залишки їжі Оля відвозить до місцевого прихистку.
«Їжа ще придатна до вживання, вона хороша, вона свіжа. Але на наступний день її вже не можна продавати. Таку їжу зазвичай списують. Я відвожу її до прихистку і віддаю», – розповідає Ольга.
В планах у Олі започаткувати буккроссінг, щоб люди могли обмінюватися книжками. Тож, якщо маєте бажання, можете віддати старі книжки до «Ірпінського дворика».
А ще Оля в пошуку смачних та незвичайних рецептів, щоб дивувати місцевих жителів.
«Якщо ви знаєте якісь цікаві рецепти, які можна робити і виготовляти, пропонувати людям у форматі крафту, в форматі екопродукції, поділіться, будь ласка, я буду вам вдячна», – каже власниця кав’ярні.
Нагадаємо, підприємиця у Луцьку Людмила Вознюк отримала чверть мільйона гривень на розвиток дитячого корекційно-розвиткового центру «Розмовляйко».
Крім того, Юлія Корнійчук з міста Костопіль на Рівненщині розпочала сімейний бізнес з виготовлення дитячих іграшок та предметів інтер’єру з екологічно чистих матеріалів.
Суспільство
У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.
Про це повідомляє ресурс Cheline.
Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.
Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я
Чому такий підхід зараз важливий
«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.
Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.
Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).
Фото: Valerii Sorokin.
Суспільство
Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.
Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»
Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни
Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.
«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.
Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта
Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.
Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.
Фото: ЗУАП.
Суспільство
Будинок створили на 24 квартири, у яких житимуть поранені переселенці, які проходять реабілітацію в центрі UNBROKEN Ukraine. Житловий комплекс складатиметься з восьми будівель, які будуть повністю інклюзивними.
Про це повідомили у Львівській обласній військовій адміністрації.
Квартири, які передаватимуть мешканцям, будуть із готовим ремонтом, меблями та необхідною технікою. Люди зможуть жити у будинках до року. Під час проживання пацієнти UNBROKEN Ukraine будуть під наглядом лікарів.
Читайте також: У двох школах на Київщині, що пережили окупацію, встановили сонячні електростанції (ФОТО)
Європейська комісія виділила на цей проєкт 19,5 мільйонів євро грантових коштів, а міський бюджет Львова профінансував укриття та утримуватиме будинок.
Львів реалізує проєкт у співпраці з Європейським Союзом та програмою NEFCO in Ukraine «Зелене відновлення України». Програма є частиною масштабного проєкту із забезпечення тимчасового житла для постраждалих від війни.
Нагадаємо, що у Львові на маршрути вийшли екологічні трамваї, отримані від Берліна.
Фото: фейсбук-сторінка ЛОВА