

Суспільство
Українські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляли дизайнери на цьогорічному Тижні моди
Від ультрасучасного одягу й до переосмисленого національного. З такими колекціями світ знайомлять українські дизайнери на цьогорічному Тижні моди. Протягом 10-16 вересня чотири модні бренди – 91LAB, ELENAREVA, Kachorovska atelier, FOBERINI – представлені в ексклюзивному шоу-румі у Нью-Йорку. Колекції відрізняються складними технологічними рішеннями, крафтовим виробництвом, колаборацією з художниками та співаками, сміливістю і новаторством.
Нью-йоркський тиждень моди — це щопіврічна серія міжнародних модних показів, що проводять у лютому та вересні. Упродовж 7–9 днів покупцям, пресі та широкій громадськості демонструють модні колекції. Українські дизайнери представлені в ARCHETYPE SHOWROOM за адресою 676 Broadway 2nd floor New York, NY 10012. Цей шоу-рум уже понад 13 років представляє найкращі фешн-бренди в заповітному центрі міста в районі НоХо на Мангеттені.
91LAB – бренд дизайнерського трикотажу від компанії RITO
Ажурні переплетення з унікальним технологічним рішенням – родзинка колекції, яку представляє бренд 91LAB у Нью-Йорку. Компанії RITO, місце розташування якої в Києві, вже понад 30 років. Починали вони з однієї домашньої в’язальної машинки у 1991 році, а тепер сміливо називають себе кращою трикотажною індустрією України. Трохи менш як два роки тому команда бренду створила окремий стартап – 91LAB, що дозволив їм охопити практично весь діапазон клієнтів.
«Якщо RITO – це більш такий Casual одяг, то 91LAB більше сфокусований на молоду аудиторію. Rito – це більше про смисли, традиції, а 91Lab – про індивідуальність, виклик, він сміливіший і новаторський», – поділилася засновниця бренду Тетяна Абрамова.

Основна філософія брендів – виробництво без відходів. Попри те, що компанія виготовляє одяг, вона пропагує ідею свідомого споживання. Бренд завжди шукає баланс між тим, аби речі були красивими й стильними, й одночасно актуальними та практичними довгий час. Компанія RITO співпрацює лише з тими постачальниками сировини, чия діяльність підтверджена міжнародними сертифікатами.
Бренд представляє на Тижні моди свою літню колекцію, кожна одиниця якої – досить складне технологічне рішення. Річ у тім, що в трикотажі дуже важлива унікальність й інноваційність самого переплетення. Завданням бренду було створити свій ажур, але не скопіювати кращі приклади світових фешн-гігантів. Тетяна Абрамова розповідає, що ажурні переплетення – це дуже складна історія.
«Ми сміливо дивимося всім в очі, тому що прекрасно розуміємо, якого рівня ці вироби. Вони повністю відповідають кращим світовим стандартам», – додала вона.
Kachorovska – бренд взуття, одягу та аксесуарів
Kachorovska – це про стиль поза часом та сучасну жіночність. Бренд називає себе ключовим гравцем українського фешн-бізнесу. Компанія виросла від кастомного виробництва до серійного, від майстерні з сімома співробітниками до виробництва у Житомирі з командою більш як 100 людей. Сьогодні Kachorovska це ательє з індивідуального пошиття одягу та сумок, серійне виробництво готових виробів, мережа магазинів роздрібного продажу в Києві та Одесі та онлайн-магазин із доставленням по всьому світу.

Kachorovska народилася 1957 року – саме тоді Леоніда Качоровська, бабуся співзасновниці Аліни Качоровської-Очеретяної, пішла працювати швачкою у взуттєву артіль у Житомирі. З того часу і дотепер родина Качоровських створює взуття. Понад півстоліття вони працювали у форматі родинного ательє, відроджували культуру виготовлення взуття на замовлення. За час існування ательє команда виконала більш як 40 тисяч індивідуальних замовлень. А у 2015 році запустила лінію виробництва готового взуття.
Взуття Kachorovska дуже зручне, тому що колодку для нього виготовляють на одній з мануфактур Італії з 80-річною історією. Кожна пара проходить краш-тести на 10 стопах, доки не стане довершеною. На Тижні моди бренд презентує знакові пари: колаборації з брендами The Coat та Ksenia Schnaider, а також із Тіною Кароль. Також представляють свої бестселери: чоботи Riri та лодочки Amber.
Читайте також: З принтами від сонячних діток та фасадами київських будинків: вісім українських виробників особливих хустинок
Старовинні традиції в сучасному дизайні від FOBERINI
FOBERINI — бренд із сучасною формою та художнім змістом. З 2014 року команда осмислює старовинні традиції в сучасному дизайні та представляє їх у шоу-румах по обидва боки екватора. Дизайнери бренду знайшли натхнення для створення колекцій на власній землі. Команда FOBERINI розповіла, що Україна має свою неповторність та багату культурну спадщину, а вишивка – це один із головних носіїв і провідників кращих традицій народного мистецтва. Сучасне виконання вишитих мотивів є не тільки унікальним декором, але й має глибокий сенс, додають у FOBERINI.

Головний почерк бренду – крафтове виробництво. Для створення кожного виробу їм необхідно в середньому шість тисяч метрів нитки та декілька тижнів кропіткої праці. Всі моделі виготовлені вручну та доповнені традиційними техніками ручної роботи – «пухликами», «збиранками», китицями та декоративними швами. Кожен продукт бренду — це артоб’єкт, над створенням якого працює ціла команда майстрів. Переважно матеріали виробів мають натуральний склад: льон, бавовна та декоративні прикраси з мушлі.
Творці бренду вірять у стиль поза часом і континентів. Натуральні тканини, якісне виконання і художній зміст займуть, на їхню думку, флагманські позиції у відповідальній моді. Колекція на Тижні моди представлена в яскравому флористичному стилі — вишивка гладдю, хрестиком та аплікацією прикрашає кожен виріб. Моделі представлені різних фасонів — від класичних міді до тунік і легких богемних літніх суконь.
ELENAREVA – одяг сучасного дизайну з артспрямованістю
Бренд жіночого одягу класу люкс ELENAREVA працює в напрямку сучасного дизайну з арт спрямованістю. Компанія широко відома своїми колабораціями з молодими українськими художниками й підтримкою української артсцени, що стало визначальним фактором цінності й унікальності бренду. Дизайнерка Олена Рева віддає перевагу високотехнологічним тканинам та ідеальній посадці. Бренд асоціюється з жіночим началом, лаконічними формами й артспрямованими принтами. Найбільший попит серед покупців бренду мають плаття-бюст’є, спідниці та кашемірові пальта.

Своїм клієнтом компанія називає неординарну, творчу жінку, яка цінує елегантність поряд із комфортом і якістю. Така жінка є своєрідною, тому що природною. Вона не прагне бути в центрі уваги, але завжди нею оточена. Створений у 2012 році бренд ELENAREVA, сьогодні успішно продається в Іспанії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівської Аравії тощо. В їхньому одязі з’являються відомі знаменитості, як от Ніколь Шерзінгер, Керрі Андервуд і Дженніфер Моррісон.
Колекція, яку ELENAREVA представляє на Тижні моди, натхненна мотивами творів української художниці Катерини Білокур, яка славиться мальовничими натюрмортами. Силуети колекції засновані на реінтерпретованих елементах національних костюмів слов’янських народів, типових для 20-30-х років XX століття.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub