Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пекарня з Київщини виготовляє енергетичне печиво для ЗСУ за столітнім рецептом

Опубліковано

Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» з села Витачів Київської області виготовляє унікальне енергетичне печиво для воїнів ЗСУ за столітнім рецептом.

Про це ШоТам розповіли в проєкті USAID «Економічна підтримка України».

Відкрилися 25 лютого

Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» у селі Витачів Обухівського району Київської області розпочала працювати торік 25 лютого – на другий день повномасштабної війни. Родина Собків сама збудувала пекарню і готувалася розвивати бізнес. Їхній перший хліб був волонтерським. Зараз власники бізнесу Ірина та Олександр допомагають ЗСУ, відправляють на передову печиво, проводять майстер-класи та популяризують своє крафтове виробництво.

Хліб з трипільським орнаментом

Впродовж двох років родина будувала пекарню та дві печі на дровах. Кожна з них важить 20 тонн, а для будівництва використали 35 тисяч цеглин. Їхні печі мають імена – Альфа і Брава, а хліб – трипільські орнаменти. Любов до хліба, його випікання, загалом селянської праці у Ірині – від її предків.

«Моя бабуся Палагея, яка пережила Другу світову війну та голод, завжди говорила, що війна та голод – дві найстрашніші речі. На генетичному рівні я все це всмоктувала у себе. Тому 24 лютого я дуже злякалася, це був найстрашніший день для мене. Але вже наступного дня ми вирішили, що не можемо сидіти, склавши руки.Просили людей поділитися борошном та дріжджами і почали випікати хліб – для місцевих жителів, госпіталів, Збройних Сил України», – розповідає співвласниця бізнесу Ірина.

Унікальне печиво для бійців ЗСУ

Так тривало майже два місяці, згодом хліб доставляли у деокуповані Бородянку та Бучу, Харків та Чернігів. Уже з травня пекарня почала працювати як бізнес. Зараз свою випічку продають у кав’ярні, також співпрацюють із кількома магазинами Києва та двічі на тиждень розвозять хліб жителям прилеглих сіл. Проте волонтерська допомога ЗСУ залишається важливою складовою. Щотижня у пекарні готують посилки бійцям на передову із запашним хлібом та особливим печивом.

«Для бійців, які боронять Бахмут та Авдіївку, Гуляйполе та Херсонщину, ми виготовляємо сухарики, енергетичне печиво під назвою “Разом”. Таке робили в Австралії дружини для своїх чоловіків під час Першої світової війни, тож цьому рецепту понад 100 років. Це печиво тривалого зберігання, містить багато вершкового масла, воно солодке, але від нього не хочеться пити. Ми знаємо, що його беруть із собою бійці у розвідку, щоб втамувати голод кілька днів у полі чи лісі, де немає можливості приготувати їжу», – додає Ірина Собко.

Пункт незламності у пекарні

Зараз у пекарні родина облаштувала Пункт незламності, куди у часи відключення електрики приходять місцеві жителі погрітися, зарядити телефони та попрацювати з ноутбуком. Також родина проводить майстер-класи для дітей, аби підтримати їх у часи війни, дати можливість спекти свій перший запашний хліб.

«У нас тепло, оскільки маємо печі на дровах, також працює генератор, тож запрошуємо людей приходити до нас, – ділиться пані Ірина. – У важкі часи маємо гуртуватися та допомагати одне одному, лише так можемо пережити усе».

Торік у листопаді власники пекарні долучилися до мережі з відновлення культурної спадщини Київщини, яку створили за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України». У пекарні, яка стала місцем для проведення волонтерських заходів, збираються крафтові виробники, волонтери, ресторатори, музейники.

Наприкінці грудня творче об’єднання Slavuta організувало солідарну акцію «Відлуння руйнації», під час якої передали підрозділам на східний фронт чотири мобільні польові кухні, сухі супи та борщі. Їх допомогла придбати українська громадсько-політична фундація у США – «Організація оборони чотирьох свобод для України».

Такі заходи допомагають привернути увагу до збереження культурної спадщини Київщини, адже пекарня розташована на Дніпрових кручах поруч з каплицею, яку збудував письменник Олесь Бердник за ескізами Тараса Шевченка. Також тут знаходиться старовинний козацький вітряк, який бачать усі гості, що приходять до пекарні за запашною випічкою.

Фото: facebook.com/ERAUkraine.

Коментарі

Суспільство

В Одесі активісти демонтували зображення Леніна: «Не має жодної культурної цінності»

Опубліковано

У ніч на 7 вересня в Одесі на площі було демонтовано зображення Леніна та радянську зірку.

Світлини з місця події опублікував громадський діяч Дем’ян Ганул на своїй сторінці у Facebook.

фото: Дем’ян Ганул

Він наголосив, що ці символи не охороняються законом і не мають культурної цінності.

Читати також: Активісти реставрують мозаїку на дитячій художній студії імені Осташинського: фото та як подопомгти

На фото Ганул стоїть поруч з активістом Владиславом Балінським. У своєму дописі Ганул зазначив: «В Одесі впав Ленін, проходив повз, в шоці з цієї новини. А я просив владу зняти його толерантно, ну влада не завжди чує громадськість».

Нагадаємо, що в Києво-Печерській лаврі встановлять пам’ятник Івану Мазепі з «Курчем»: фото.

Фото: Дем’ян Ганул.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Netflix вийде документальний фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Опубліковано

11 вересня на Netflix вийде документальний фільм студії Knife! Films «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Про це повідомляється Netflix.ua.

Усі, хто має підписку на стримінговий сервіс, зможуть переглянути стрічку, яка розповідає про невідомі факти з біографії Назарія Яремчука — «першої української попзірки» та народного артиста УРСР. У фільмі зібрані спогади рідних, друзів і колег про легендарного виконавця.

Читати також: Понад ₴10 мільйонів у прокаті: фільм про Яремчука став найкасовішим в Україні

«Завдяки безмежному таланту, ентузіазму й праці Назарій Яремчук зробив українську пісню модною й відомою по всьому світу», — зазначають автори проєкту.

Фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» встановив рекорд як найкасовіша документальна стрічка в Україні, зібравши 9,9 мільйона гривень за три вікенди прокату. Це більше, ніж результат фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова, який зібрав дев’ять мільйонів гривень.

Нагадаємо, що Такфлікс випускає добірку короткого метру «Літувати».

Фото: «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські безпілотники ГУР тепер можуть знищувати цілі на відстані до 1800 км

Опубліковано

Головне управління розвідки України (ГУР) отримало нову зброю — ударні безпілотники, здатні вражати цілі на відстані до 1800 кілометрів.

Про це повідомив начальник ГУР Кирило Буданов, зазначивши, що над розвитком цих дронів працюють найкращі фахівці, зокрема спеціалісти самого ГУР.

«Ці ударні безпілотники використовуються для ураження аеродромів та російських об’єктів, які «працюють на війну», — підкреслив Буданов. — «Військові аеродроми, які є джерелом постійної загрози для мирних українських міст, здригаються від повітряних атак».

Читати також: Уряд спрощує доступ до ринку вибухівки для українських виробників зброї

До повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні не було виробництва ударних далекобійних безпілотників. Однак із початком війни ринок дронів в Україні зріс у рази.

Однією з причин цього зростання стало обмеження з боку західних партнерів, які не дозволяють Україні використовувати свою зброю для ударів углиб території РФ. Це стимулювало розвиток вітчизняного виробництва далекобійних дронів, які стали важливою частиною української оборони та атакуючого потенціалу.

Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс протимінної діяльності ДСНС: які у нього функції.

Фото: ДП «КБ Південне».

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство2 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: