Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Отримала грант на 250 тисяч гривень і пошила колекцію взуття: як дизайнерка з Бучі здійснила свою мрію під час війни

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Світлана Рощенко роками мріяла про власну майстерню з пошиву взуття, щоб проєктувати не грубі робочі черевики, як вона це робить з дня в день, а стильні лофери, броги та челсі.

Шанс спробувати свої сили у взуттєвому бізнесі випав їй під час війни. Жінка побачила у соцмережах пост про грантову програму на підтримку підприємництва. Вона сумнівалася, чи на часі зараз починати бізнес: чоловік у ЗСУ, а для запуску доведеться залучати й власні кошти.

«Мене підштовхнув чоловік, що не треба боятися, а треба спробувати. Що це шанс втілити свою мрію. І я спробувала», — Світлана пригадує, як ухвалювала рішення, що змінило її життя.

Як попри війну запустити власну справу в досить конкурентній ніші з виробництва взуття, жінка розповіла ШоТам.

Світлана Рощенко

засновниця бренду Roshchenko shoes.

Їхала по кар’єру, а знайшла кохання всього життя

Я родом з Житомирщини. Після закінчення школи поїхала в Хмельницький і навчалася там в університеті на модельєра-конструктора та дизайнера взуття. Ніколи не забуду свою першу власноруч виготовлену пару взуття — це були бежеві «човники» на каблуці. Я зробила креслення, розкроїла шкіру, пошила заготовку, сама затягнула на колодці.

Після тих туфельок я робила взуття собі та рідним. Розуміла, що це мені дуже подобається, і що я обрала професію правильно. Я мріяла про власний бренд, колекції сумок та взуття, тож після вишу подалася підкорювати місто можливостей — Київ. Але мій професійний шлях почався й довгі роки пролягав через великі та малі виробництва, де було не так багато творчості, як мені хотілося. Остання моя наймана праця була на виробництві робочого взуття.  

Але Київ таки зробив мені подарунок: тут я у 2019 році зустріла своє кохання. Ми з Олегом одружилися того ж року, що й познайомилися, буквально за кілька місяців — нам обом одразу все було зрозуміло.

Олег працював інженером в аеропорту, я — на маленькому виробництві, де розробляла жіноче повсякденне та спортивне взуття. Ми збирали на власне житло. Але під час ковідного карантину підприємство закрилося. Уже після закінчення локдауну я знайшла роботу на виробництві робочого взуття. 

Світлана зі своїм чоловіком Олегом. Фото надала героїня

Перед вторгненням придбали квартиру в Бучі

У 2021 році ми придбали квартиру в Бучі. Це місто ми обрали давно: красиве, сучасне, комфортне для нас. Почали робити ремонт, бо це новобудова — просто гола квартира. Але завершити розпочате не встигли, бо почалося вторгнення росії. На той момент ми жили в селі Пісківка, що за 30 км від Бородянки, через яку пролягав основний шлях наступу окупантів на Київ 24 лютого 2022 року.

Олега відразу викликали до військкомату — його інженерний фах затребуваний у ЗСУ, а я поїхала до батьків на Житомирщину.

У деокуповану Бучу повернулася в серпні. Нашу квартиру окупанти не розграбували, бо не було чого — порожня ще була, а от будинки поруч постраждали дуже. Спочатку було дуже страшно, але потроху я звикла. Зараз уже відчуваю себе в Бучі на своєму місці. Але те виробництво робочого взуття, де я працювала до початку повномасштабного вторгнення, так і не відновилося. Я залишилася без роботи.

У нас у місті подібного немає

Випадково в соцмережах я натрапила на інформацію про грантову програму «Власна справа» від уряду. Це можливість отримати грант від держави на розвиток своєї справи чи відкриття власного бізнесу з нуля. Розповіла Олегу, і він одразу: «Давай! Ти маєш спробувати, ти ж так давно мрієш про власну майстерню!». Разом ми складали бізнес-план. Ми завжди в усьому радилися та продовжуємо так робити, навіть коли він на службі. Я подивилася, що в нас у місті й районі нічого такого немає: є майстерні з ремонту взуття, є взуттєві магазини, а такого, щоб прийшов і замовив під себе пошиття чобіт чи кросівок, які сподобалися, я не знайшла.  

Розписали, скільки треба машинок та яких, скільки людей буде задіяно. Коли це те, що тобі подобається, то воно і йде легко. Це моя давня мрія — маленьке виробництво сумок і взуття з власним шоурумом, де все можна поміряти, помацати. Ця картинка давно в моїй голові. Я подала заявку на отримання гранту в 250 тисяч гривень. Коли я подавала заявку, у мене не було навіть зареєстровано ФОПа. Уже коли отримала відповідь, що мою заявку схвалили, то зареєструвалася як підприємиця.

Я отримала грантові кошти й закупила обладнання та матеріали, орендувала приміщення — далі вже докладала власні заощадження. Найняла швачку та майстра-чоботаря (він працює вдома), а на мені розробка дизайну та закрій.

Ретельно обираю всі матеріали. Шкіру закуповую в Туреччині та Італії, а фурнітура, колодки, тканини, клеї різні — це все наше, українське. У нас є дуже хороші виробники у Львові, Одесі, Харкові.

Дизайнерка Світлана Рощенко разом з помічниками вивішує рекламний банер про відкриття власного ательє взуття та сумок у м. Буча. Фото надала героїня

Кожну нову модель спочатку шию на себе та тестую

Усе починається з ідеї. Я можу годинами в інтернеті передивлятися колекції різних брендів. Слідкую за трендами, переглядаю різні фактури шкіри, кольори. Коли вже в моїй голові виник образ майбутньої пари, я беру колодку та на ній розмічаю модель: що де буде, які деталі, стики, шви тощо. Потім роблю креслення на комп’ютері, на плоттері друкую лекала, а вже за ними крою шкіру та підклад, і швачка збирає вже модель. Далі майстер затягує цю заготовку на колодку, приклеює чи пришиває підошву, і маємо вже готову пару, яку можна носити.

Світлана спілкується з відвідувачкою свого ательє-шоуруму сумок і взуття у м. Буча. Фото ШоТам

Обов’язково сама тестую кожну новинку: чи зручно, чи практично, як комбінується з різними речами. Тож я чоботар завжди з чобітьми, адже всі свої моделі теж маю в гардеробі. Ну і сумки, звісно. Чоловік теж носить взуття, пошите в нашій майстерні — ми буквально шиємо все як для себе.

Маємо першу колекцію — це взуття в класичному стилі та кежуал. Я переконана, що взуття насамперед має бути зручним, а вже до цієї «бази» можна додавати й трендові фасони, й оригінальні рішення.

Пошити взуття чітко під свою стопу — це не про розкіш

Фішка мого бренду Roshchenko shoes — індивідуальний підхід. По-перше, можна в шоурумі обрати модель, яка сподобалась, і замовити її повтор в іншому кольорі, фактурі, шкірі та чітко під свою стопу. А якщо в клієнта є власний задум, то ми радо допоможемо його втілити. Ціни в нас середні на ринку. До прикладу, ціни на зимове шкіряне взуття стартують з 3500 гривень, індивідуальний пошив теж від 3500 гривень.

Пошити взуття чітко під свою стопу — це не про розкіш, а про здоров’я.

Адже індивідуальне пошиття враховує всі особливості вашого тіла: які пальці, яка щиколотка, яка литка. Таке взуття не буде натирати, перетискати чи «хляпати» на нозі. Ну а ще, коли сам обираєш і колір, і якісь деталі, то це одразу робить звичайні черевики такими «своїми». Ми, звісно, радимо, яка шкіра, яка колодка підійде краще, але останнє слово завжди за клієнтом.

Світлана показує наявний асортимент шкіри: замовник може обрати будь-який колір та фактуру для свого взуття. Фото надала героїня

Ми відкрилися лише пару місяців тому, у вересні. Клієнтів у нас ще небагато, але місцеві бачать наш банер над входом і заходять, придивляються, консультуються. Хочу ще замовити рекламний банер і запустити рекламу в соцмережах, аби приймати замовлення з усієї України. Індивідуальний пошив можна замовити навіть віддалено: ми навчимо, як правильно зняти мірки, й за ними пошиємо вашу ідеальну пару взуття.

Я довго працювала на інших людей, інші підприємства, і весь час мріяла про щось своє. Остання моя робота була на виробництві однотипних робочих черевиків, а тепер я створюю стильне та зручне взуття на будь-яку ногу. Нарешті моя мрія здійснилася. Я дуже рада, що ризикнула попри війну. Мабуть, всесвіт посилає нам можливості саме тоді, коли ми готові їх реалізувати.

Я вірю, що наша маленька майстерня колись переросте у велику фабрику з виготовлення взуття та сумок. А ще мрію колись побачити сумочку чи туфельки бренду Roshchenko на першій леді Олені Зеленській. Ну й усіх жителів і гостей міста запрошую до нас в шоурум у Бучі та майстерню за адресою вул. Жовтнева 17!

Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі