Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Огірки квасили ваннами, а «буси» заповнювали під стелю, або Як я об’єднала 40 сіл Тернопільщини заради допомоги ЗСУ

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Вона повернулася до рідного села після окупації Криму й практично одразу взялася за волонтерство. Ользі Цісаренко вдалося об’єднати десятки сіл та селищ заради однієї мети – допомогти українським бійцям давати відсіч російським загарбникам.

Із початком повномасштабного вторгнення діяльність Ольги лише посилилася. Утім тепер, крім продуктів та домашньої їжі, наші воїни отримують від Тернопільщини ще й автівки, тепловізори та амуніцію. Як жінка, яка втратила на війна нареченого та брата, стала лідеркою волонтерського руху, розповідає ШоТам.

Ольга Цісаренко

волонтерка, засновниця волонтерського руху в селі Борщівка Тернопільської області

Російсько-українську війну я зустріла в Криму

Колись давно я переїхала до Криму – ще до початку російсько-української війни в 2014-му році. Це був вимушений переїзд через стан здоров’я, та згодом я закохалася у півострів. У клімат, море, набережну… Відтоді мрію повернутися до українського Криму. 

Російська армія прийшла на півострів неочікувано й дуже швидко. Спочатку я вирішила зачекати. Здавалося, що ось-ось – і прийдуть українські захисники, виженуть окупантів. Але цього не сталося.

Минуло два роки. У 2016-му я взяла відпустку та приїхала в рідне село. До того моменту я була впевнена, що знаю про все, що відбувається вдома. Так, я припускала, що в Криму новини фільтруються, але не уявляла, що аж настільки. Тоді вирішила, що час повертатися на материкову частину України. Годі чекати.

Намагалася за місяць «наздогнати» новини останніх років

Я приїхала до Криму, завершила роботу за контрактом і зібрала речі. Тоді ще, пригадую, поблизу моєї роботи вивісили російський триколор. Ми з подругою десь набралися хоробрості й тихенько його зняли. Були впевнені, що нас ніхто не бачив, утім невдовзі помітили, що за нами йде «парочка». Ніколи не думала, що вмію бігати так швидко.

Власне, контракт закінчився – і я нарешті повернулася додому, до рідної Борщівки. Чесно? Було соромно. Я відчувала, що надто довго сиділа й чекала. Мені вже давно слід було виїхати звідти. Наступний місяць я практично не вилазила з інтернету: читала й дивилася все, що пропустила за цей час.

Після виїзду з окупованого Криму Ольга Цісаренко впродовж місяця вивчала новини останніх двох років, а згодом стала волонтеркою та почала допомагати бійцям ЗСУ. Фото: ШоТам.

Там було стільки інформації, ви навіть собі не уявляєте! У Криму мені здавалося, що я знаю про Революцію Гідності абсолютно все. Я так помилялася. З’ясувалося, що інформаційна цензура на півострові працювала на всіх своїх російських потужностях. Мені було соромно, а водночас я почувалася втомленою, бо намагалася якнайшвидше наздогнати все, що пропустила.

А пошта надішле таку кількість допомоги?

Згодом я відчула, що хочу якось допомагати нашим військовим, які на той момент боронили схід України. Тобто бажання було, але я геть не знала, як і що маю робити. Але пізніше сталося так, що я познайомилася з чоловіком і відразу зрозуміла – він військовий. Це якось відчувалося. Потім я зустрілася й із його дружиною.

Він – військовослужбовець, а вона – волонтерка. Знайомство з ними порадувало мені перший поштовх до волонтерства. Спершу я робила те, що могла, зважаючи на фінансові та фізичні можливості. Збирала якісь смаколики, продукти, передавала це все через своїх нових знайомих. 

Але з часом вони переїхали: чоловіку надали квартиру у Львові. Так мій перший місток волонтерства обірвався. Однак потреби бійців нікуди не зникли. І я розуміла, що наодинці забезпечити потреби бійців не зможу. А тому звернулася до односельчан.

Відверто кажучи, вони неймовірно приємно мене здивували. На мій запит відгукнулася величезна кількість людей. Уявіть, я навіть злякалася, що пошта не впорається з масштабом допомоги, яку змогло зібрати одне українське село.

У жовтні 2021-го року Ольга Цісаренко отримала медаль «За жертовність і любов до України» від предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія. Фото: ШоТам.

Огірки у селі квасили буквально ваннами

Аби цей потік допомоги не зупинявся, я закликала сільських старост та священників, які мали прихожан у різних селах, організовувати збори та розповідати людям про можливість підтримати наших захисників. Це спрацювало: багато хто відгукнувся й приносив те, що мав. І це не могло не тішити.

Чому я кажу «те, що мав»? А яку допомогу можуть передати люди, які живуть у селах? Звісно, передусім домашню їжу. Сало, закрутки, вареники, сухі борщі, пиріжки. Словом, усе, що можна приготувати, запакувати й передати на фронт. А коли почалася повномасштабна війна, то огірки в селі квасили буквально ваннами. 

Крім того, мені вдалося налагодити комунікацію із тернопільськими волонтерами, які мали власний транспорт і можливість доставляти домашню їжу й питну воду ледь не на позиції. Часто коробками з нашою допомогою вдавалося завантажити одразу кілька мікроавтобусів.

Волонтерство у Борщівці не обмежується пакунками на фронт. Місцеві жителі долучаються й до інших активностей, зокрема, плетуть маскувальні сітки для українських бійців. Фото: ШоТам.

Випадковий допис познайомив мене із Сергієм

Та із військовослужбовцями мене пов’язує не лише щире бажання допомогти, а й неймовірний чоловік, якого звали Сергій. Звали – тому що він загинув. За лічені дні до нашої першої зустрічі. Минуло все багато часу, але мені й досі боляче згадували той період життя.

Це було геть не схоже на мене. Я ніколи не знайомилася у соціальних мережах, але завжди залишала вподобайки чи коментарі на світлинах із нашими захисниками. Якось лайкнула й Сергія, аж раптом він мені написав.

Поступово ми почали спілкуватися, дізнаватися одне про одного більше. Згодом почали телефонувати, складалося враження, ніби ми вже давно були знайомі. Це була світла людина, від якої віяло теплом. Він завжди усміхався й ніколи не засмучувався.

Він загинув за чотири дні до першої зустрічі

Під час однієї з телефонних розмов Сергій зробив мені пропозицію. Знаєте, мені здавалося, що я настільки добре знаю його, що навіть очікувало цього, а тому навіть не здивувалася. Він тоді ще пожартував: «Обручка буде на дулі танка, щоб точно не відмовилася». А я й не планувалася відмовлятися.

Ми домовилися зустрітися, коли йому дадуть відпустку чи бодай вихідні. Але ввечері він мені не зателефонував. Уже тоді я розуміла, що щось трапилося, адже ми мали своєрідну традицію – вечірній дзвінок. Наступного дня я дізналася, що Сергій загинув. Це трапилося за чотири дні до нашої першої зустрічі.

Мені важко згадувати, що було до цього і після. Прощання, поховання, під час якого я познайомилася з родиною Сергія – такими ж світлими людьми. Ми продовжували підтримувати зв’язок, але з часом цей контакт ставав дедалі важлим: і для мене, і для них.

Підтримкою для мене став мій чоловік. Він розумів, що мені довелося пережити, і спонукав мене до продовження життя, до нової любові і родини. Разом ми пережили багато чого і встигли народити двох чудових діток.

Впоратися із втратою нареченого Ользі допоміг майбутній чоловік. Фото: ШоТам.

Об’єднала майже 40 сіл і селищ

А потім почалася повномасштабна війна. На той день я якраз запланувала відправку посилок на схід. Це був важкий день, як, власне, і весь наступний рік. Було дуже холодно, але це не зупинило силу-силенну людей, які зносили абсолютно все, що мали, аби долучитися і допомогти.

Перші дні ми пакували все, що мали на місці. Згодом мені вдалося об’єднати майже 40 сіл та селищ різних громад, аби кожен міг внести свою частку допомоги. Ми постійно відправляли все нові й нові буси, завантажені пакунками, що прямували туди, де цих вантажів потребували найбільше.

А згодом односельчани почали долучатися до лав Збройних сил України. Мій чоловік також взяв до рук зброю, хай і на певний період. Тоді, звісно, ми почали допомагати й своїм. Збирали кошти, одягали, взували. Навіть залучали знайомих із-за кордону, які передавали нам необхідні речі. Тоді ще не було так важливо, нова це річ чи вживана. Головне – аби вона була.

Чоловік демобілізувався, коли ситуація стала більш спокійною. У нього троє дітей і я, чий стан здоров’я залишає бажати кращого. Попри це його військова амуніція зібрана й готова до використання, адже ми не знаємо, що чекає на нас у майбутньому.

Аби зібрати кошти на допомогу ЗСУ, у Борщівці влаштовують ярмарки, благодійні концерти та інші заходи. Фото: ШоТам.

Ми зобов’язані пам’ятати про тих, хто поклав життя за нас

За рік наше село втратило лише одного захисника – мого брата Романа, який став хрещеним батьком для мого сина. Сподіваюся, Рома так і залишиться найважчою, але єдиною втратою для мене та Борщівки. Ми згадуємо його завжди. Він завжди усміхався від вуха до вуха й ніколи не журився через дрібниці.

Роман воював ще задовго до 2022-го. Він був у Іловайську, брав участь у важких боях, а після 24 лютого знову став на захист нашої країни. Він одразу опинився там, де було гаряче й нестабільно. На початку вторгнення дружина Роми була на останніх місяцях вагітності. Брат побачив сина лише один раз, відпросившись у відпустку, аби потримати малюка на руках. Згодом ми дізналися, що він нікому не розповідав про народження другої дитини – боявся їхати, адже з відпустки важко повертатися на фронт. 

Під час повномасштабної війни Ольга Цісаренко втратила брата Романа. Фото: ШоТам.

Рома казав, що знав, що не повернеться. Він відчував. Брат загинув під Вугледаром унаслідок ворожого удару. Там було багато жертв і загиблих. Ми боремося за те, щоб про Романа пам’ятали: у селі перейменували вулицю на честь Героя і замовили меморіальну дошку. Про тих, хто поклав життя за нас та нашу країну, потрібно пам’ятати. 

Волонтерство – це внесок у захист від окупантів

Рік мої двоє дітей були без мами. Принаймні, я так вважаю. Адже мама на телефоні – це не мама. Мама в хаті, але не приділяє достатнього часу дітям. Я була постійно в роботі, на цілодобовому зв’язку з купою людей, щоби все зібрати, запакувати і відправити нашим захисникам. 

На той момент пріоритет змістився, адже я вважаю, що волонтерство – це вклад у перемогу. Це внесок у захист від російських окупантів. Коли минув рік від моменту повномасштабного вторгнення, стало простіше і легше. 

Більшість військових, яким ми допомагали, стали більш забезпеченими. Станом на зараз вони мають можливість закривати власні потреби самостійно. Тут не йдеться про щось дороговартісне і те, що можуть дістати лише волонтери. Ні, лише про певні базові потреби. Тож сьогодні наші передачі – це про відчуття дому. 

Ольга продовжує допомагати бійцям і сьогодні. І якщо на самому початку волонтерства йшлося лише про продути та базові речі, то тепер Борщівка забезпечує бійців амуніцією, автівками, генератори та іншим необхідним обладнанням. Фото: ШоТам.

Мрію повернутися в український Крим

Люди з нашого села й надалі передають усе те, що дарує захисникам відчуття дому. Щось таке, що нагадує: вони не самі, їх не покинули. Хоча зараз про це вже складніше говорити. Зброру йдуть дедалі важче, люди дещо розслабилися.

Це неправильно. Так не має бути. Я думаю, це проблема м’якості нашого та короткої пам’яті нашого народу. Не хочу навіть думати, що ось ще трішки – і хтось знову буде брататися з ворогом. Але й таке може бути…

Я мрію про якомога швидшу перемогу та відновлення. Мрію про нормальне життя. Хочу знову стати жінкою та мамою для своїх дітей, а не волонтеркою, яка пакує десятки коробок з харчами. А ще мрію повернутися в український Крим і показати дітям набережну Ялти. 

Цей матеріал створено у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля, бюро Київ – Україна.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі