Колонки
Обережно, російська ІПСО. Як не потрапити на гачок ворожої дезінформації
Ефективні сучасні війни неможливі без продуманої стратегічної комунікації. Дезінформація, маніпуляція, пересмикування – усе це вірні супутники війн та надійні інструменти інформаційно-психологічних операцій. Адже вплив на свідомість та емоції людей не менш важливий, ніж воєнна міць.
Англійський військовий психолог Коупленд Н. казав, що «Поразка – це висновок розуму, а не фізичний стан». Тож як працюють інформаційно-психологічні атаки, і чи можливо не потрапити під цей вплив?
Вдала інформаційно-психологічна операція (ІПСО) здатна змінити поведінкові моделі суспільства. Підбити моральний дух під час війни, дезорієнтувати військових та їхні сім’ї, вплинути на підтримку політичного лідера, приховати справжні наміри застосування воєнної сили тощо.
Давайте розглянемо останню велику катастрофу – підрив Каховської ГЕС – з точки зору інформаційного тиску. Крім очевидного наміру вплинути на успішність українського контрнаступу, наслідки вибуху використовуються пропагандистами і в інформаційній війні. Підрив ГЕС дозволяє росіянам досягти кількох цілей одночасно:
- Переключити увагу суспільства та союзників від успіхів українських військових: усі стежать не за контрнаступом, на який так чекали, а за боротьбою українців проти нової катастрофи.
- Піднесений настрій, пов’язаний з наближенням новин про деокупацію, перетворився на сум і розчарування.
- Соціально-політична нестабільність в тилу впливає на моральний дух військових.
- Екстремальна подія, в якій людина не має досвіду реагування, впливає на прийняття рішень, а поведінка стає непередбачуваною.
Тобто крім своїх воєнних цілей, країна-терорист використовує й можливість інформаційного впливу. Саме під час соціальних потрясінь вартові свідомості людини слабшають. У ці моменти ефективність застосування ІПСО зростає.
Візьмемо до прикладу інформацію про гіпотетичну можливість підривів греблі столичної ГЕС та Запорізької АЕС. Це також частина ІПСО, яку в український інфопростір потягнули з російських телеграм-каналів. Дійсно, воюючи з країною-терористом, нічого не можна виключати. Але варто згадати, як торік нам прогнозували ядерні удари по столиці та погрожували підняттям «літака судного дня». Нічого з цього не сталося.
Але маю добрі новини. Ворожим ІПСО можна протистояти. При чому не лише на державному рівні, а й на індивідуальному. Зосереджуся на кількох важливих порадах, які допоможуть вам тут і зараз. Отже, вкрай важливо:
- Сприймати критично. Піддавайте сумнівам інформацію, яку споживаєте. Зазвичай фейкова інформація має обмежену кількість джерел поширення, а ці джерела – анонімні. Такі публікації вкрай рідко насичені великою кількістю подробиць. Текст дезінформації може бути неграмотним та ідентичним в різних джерелах. Пам’ятайте, що «найгірший ворог пропаганди – інтелектуалізм».
- Читати не лише заголовки новин. Слідкуйте за фактчекерами, чия робота – розвінчувати російську дезінформацію. Це допоможе вчасно розгледіти фейк.
- Режисери інформаційних атак мають тримати вас у постійній напрузі, тому під час ІПСО дезінформація насичує інформаційний простір. Придивіться, читаючи новину, чи викликає вона емоції? Цілком імовірно, що це – її єдина задача. «Інформаційна тиша» допоможе якісніше оцінити інформацію і не піддаватися додатковим впливам.
- Страх живе в майбутньому, ніхто не може налякати вас так само, як ви самі. Тому не піддавайтеся залякуванню. Формування у людей страху чи емоційного пригнічення – одна із ключових задач ІПСО. Визначеність ваших дій у випадку загроз допоможе сприймати їх без психологічного зламу.
Зрештою, ви й самі можете долучитися до розвінчування російської дезінформації. Для цього достатньо публікувати достовірні новини й вказувати на поширення фейків. Саме так формується «інформаційне щеплення» від російських ІПСО.
Це авторська колонка Алена Боброва. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі