

Суспільство
Новорічна ялинка 2020. П'ять ідей, чим замінити новорічну красуню
Зимові свята без запаху ялинки вдома – не свята. Але яким би прекрасним не було дерево, після свят його безжально потягнуть на смітник.
Екологічність сьогодні в тренді, і зрубана ялинка потихеньку стає моветоном. Навіть та, яку законно ростили в лісництві на продаж. Але які є альтернативи?
Хочете собі на святковий стіл квітучу різдвяну зірку? Або зелену і запашну ялинку, яку можна з’їсти?
Ми розібрали кілька “безкровних” варіантів, коли новорічне дерево можна здобути і без сокири.
Ялинка в горщику

Новорічне дерево вірою і правдою служить вам під час зимових свят. А тому заслуговує на більше, ніж бути повернутим у ялинкові ряди – але тепер вже на смітнику. Тому на першому місці нашого топу – ялинка! Але в горщику.
Вона коштує не набагато дорожче за зрубані на ярмарках. Але її ви зможете спокійнісінько висадити на дворі, де вона буде тішити око не лише до Різдва, а десятки років.
У інтернет-магазинах ціни на новорічні ялинки починаються від 200 грн і сягають 10000 грн. Тут все залежатиме вже від сорту і розмірів дерева, яке ви оберете.
Найчастіше для окраси дому купляють:
- ялину блакитну з хвоєю, яка має сизо-блакитний відтінок. Таке дерево вважається преміум-класу. Якщо хочете насичені відтінки блакитного, то вартість за ялинку нижче 60 сантиметрів починається від 800 гривень.
- ялину звичайну. Така ж прекрасна, але зі звичайнісіньким темно-зеленим відтінком хвої. І дешевша: ціни на таку в горщику стартують від 300 гривень
- Ялина канадська за ціною трохи дорожча за звичайну ялинку, але має щільнішу та пишнішу крону. З переваг у неї довговічність: така ростиме більше 100 років!
Ялиця на заміну

Замість ялинок ще часто ставлять ялицю. Це деревце не дуже-то відрізняється від ялинки на перший погляд. Але тільки торкніться її гілок і відчуєте, що на дотик хвоя зовсім не колюча, на відміну від ялини. Запах трохи інтенсивніший, хвоїнки міцніші. А ще крона більш густа, і для подальшої посадки в саду вона – те, що треба.
Ялиця стане прекрасним святковим деревом, тільки не тримайте її у горщику надто довго – ці дерева мають розгалужені корені. У природі ялиця – велике й могутнє дерево, тож не змушуйте її задовольнятися лише простором горщика.
Ціни за деревце менше 60 сантиметрів стартують від 220 гривень.
Ялинка, яку можна з’їсти

Ще шекспірівська Офелія у “Гамлеті” казала: “Ось розмарин … Це для пам’яті … Не забувай, милий, не забувай …”. У західній культурі розмарин – дійсно символ пам’яті. А ще – гарна альтернатива новорічному дереву.
Ви здивуєтесь, як здивувались ми, коли дізнались, що ялинку можна зібрати з розмарину! Виявляється, у Великій Британії це давно тренд, а в минулому році такі “ялинки” у Сполученому Королівстві взагалі стали хітом новорічних продажів!
У зв’язку з трендом на екологічність споживачі шукали “багатоцільове” новорічне дерево, яке можна було б використовувати повторно, а не просто викинути після свят.
Як в Україні з “лапами” ялиці, у Британії кущики розмарину вирощують і обрізають у формі різдвяної ялинки. Заввишки такі дерева близько 30 см, будинок вони наповнюють приємним ароматом не гірше за ялинку, а на додачу завжди можна насмикати “хвоїнок” до м’яса.
Різдвяна зірка

І знову за підказкою, чим же замінити святкові ялинки, звертаємось до західної культури. Виявляється, у цей час року там використовують рослини, які називають різдвяними зірками або ще пуансеттією! Ця рослина з яскравими червоними квітками насправді з родини молочайних.
Квітка родом з Південної Мексики, але до супермаркетів України прокладала шлях через американські традиції. До Америки її завіз перший посол США в Мексиці Роберт Пуансо, звідси й назва.
Сьогодні в США є навіть компанії-монополісти, які постачають пуансеттію до різдвяних столів американців. Так, зазвичай нею прикрашають святковий новорічний стіл.
Така коштуватиме близько 150 гривень.
“Ялинка” з ягодами

Замість громіздкої напівживої ялинки, яку доведеться викинути після свят, можна поставити в кімнаті гаультерію.
Хоча у західній Європі ця рослина використовується скоріше як додаткова окраса дому, аніж основне різдвяне дерево. А втім розгляньте і таку альтернативу.
Вона невеличка, вічнозелена і обсипана червоними ягодами.
Батьківщиною гаультерії є Північна Америка, де її використовували і як лікарську рослину, і навіть як замінник чаю. Рослина невибаглива у догляді: просто вчасно поливайте і не пересушуйте повітря у приміщенні обігрівачами взимку.
У центрах садівництва за гаультерію просять від 120 гривень.
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide