Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Незламні, безстрашні та вірні. Що ви знаєте про легендарні бригади ЗСУ? (ТЕСТ)

Опубліковано

Вони захищали Україну із самого початку російсько-української війни й продовжують давати відсіч окупантам сьогодні. Піхотинці, десантники, артилеристи та розвідники. Воїни, які не зраджують своїй присязі та наводять страх на російських загарбників.

У День Збройних сил України підготували тест про легендарні бригади, які першими зустрічають ворога та метр за метром звільняють наші території. Це – лише частина підрозділів, які титанічними зусиллями наближають нашу перемогу. Герої, яких зустрічають із квітами та на яких чекають на тимчасово окупованих територіях.

Цю бригаду називають «щитом» Харківщини, а з початком повномасштабного вторгнення її бійці це вкотре довели. Разом із іншими підрозділами воїни втримали Харків, а згодом – звільнили від окупантів майже весь регіон. Це…

Правильно! Неправильно!

Так-так, це легендарна 92 окрема механізована бригада імені Івана Сірка. Разом із побратимами бійцям бригади вдалося не лише перетворити Харків на неприступну фортецю, а й вибити російську армію з області. Успіхи на Балаклійському напрямку, український прапор над Куп’янськом та ще низка інших подвигів та перемог – це все 92 ОМБр.

Саме в цій бригаді свою командирську діяльність розпочав Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Правильно! Неправильно!

Залужний почав свою командирську діяльність у 24 ОМБр зі Львівщини, зайнявши посаду начальника штабу – першого заступника командира. Проте якщо ви обрали 51 ОМБр – то практично вгадали. Адже саме її у 2009 очолив нинішній Головнокомандувач ЗСУ.

Яка з цих бригад стала першою артилерійською, яка отримала почесне найменування?

Правильно! Неправильно!

Першою артбригадою з почесним найменуванням стала легендарна «55-ка» – 55 окрема артилерійська бригада «Запорізька Січ», що продовжує традиції козацьких пращурів та нищить окупантів пліч-о-пліч із іншими підрозділами ЗСУ.

Ця бригада утворилася вже під час повномасштабної війни, розпочавши свій шлях із батальйону. У її складі – лише воїни-добровольці, переважна більшість із них – з бойовим досвідом. Аби потрапити до лав цього формування, кандидати чекають у черзі та проходять фахову співбесіду. Знаєте, про кого йдеться?

Правильно! Неправильно!

У квітні – батальйон, у серпні – полк, а в листопаді – бригада. Це 47 окрема штурмова бригада, яка об’єднує добровольців та є однією з найбільш впізнаваних, адже в її лавах служить легендарний військовий та письменник Валерій Маркус. Завдяки своїй популярності бригада активно займається фандрейзингом та навіть має медійний підрозділ.

Їхнє прізвисько – «Едельвейси», а гасло – «Зі щитом або на щиті!». Про яку бригаду йдеться?

Правильно! Неправильно!

«Едельвейси» – це 10 окрема гірсько-штурмова бригада, що базується в Коломиї. Її історія почалася ще у жовтні 2015, а з початком великої війни штурмовики продовжили нищити противника.

У 2014 році ця бригада здійснила справді легендарний рейд на сході України, подолавши близько 470 км, з яких 170 км – тилами ворога. Цю операцію вважають найдовшим рейдом бронетехники в новітній історії світу.

Правильно! Неправильно!

Так, йдеться про неймовірну 95 окрему десантно-штурмову бригаду. Цей рейд тривав з 19 липня до 10 серпня 2014 року, з боями за визволення Лисичанська, за Савур-Могилу, Степанівку й Маринівку, за переправу на річці Міус, Міусинськ і Красний Луч. Якщо ви обрали інший варіант – ви також частково праві, адже на різних етапах рейду ці підрозділи приєднувалися до «95-ки».

Які бригаді належить гасло «Божою милістю»?

Правильно! Неправильно!

Це 30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького. На її рахунку – битви за Горлівку, Мар’їнку, Маринівку та Дебальцеве.

Ця бригада морської піхоти брала безпосередню участь в обороні Маріуполя та «Азовсталі». А у квітні, після прориву та з’єднання з «Азовом» командування нею перейняв легендарний «Волина».

Правильно! Неправильно!

Так, це 36-та бригада, що була сформована у 2015 році на базі військових частин, виведених з окупованого Криму: 36-ї окремої бригади берегової оборони, 1-го та 501-го окремих батальйонів морської піхоти. Воїни 36 ОБрМП – одні з героїв, які боронили Маріуполь та «Азовсталь».

Їх називають «Закарпатським легіоном», а історія бригади – справді унікальна. Адже підрозділ пройшов довгий шлях від рядової пост-радянської механізованої дивізії до одного з найпотужніших з’єднань ЗСУ.

Правильно! Неправильно!

«Закарпатський легіон» – це, звісно ж, 128 окрема гірсько-штурмова бригада. Одна з найпотужніших у складі ЗСУ та найстрашніших для російських окупантів. Воїни 128 ОГШБр дають відсіч російській армії з 2014 року, а під час повномасштабної війни беруть участь у найскладніших операціях. Серед них – звільнення Херсонської області.

Якій бригаді належить цей нарукавний знак?

Правильно! Неправильно!

Це емблема 1-ої окремої танкової Сіверської бригади. Її воїни одними з перших зустріли ворога після повномасштабного вторгнення, обороняючи рідну Чернігівщину.

У червні 2022 року артилеристи цієї бригади встановили новий рекорд, спаливши за один день неймовірну кількість ворожої техніки. Зокрема російські РСЗВ «Ураган», БТР, броньовики «Тигр», вантажівки та танки. Тримайте підказку: гасло бригади – «Ніхто крім нас!».

Правильно! Неправильно!

Так, це 80 ОДШБр – ще один без перебільшення легендарний підрозділ ЗСУ, що впродовж великої війни наводив жах на окупантів на Луганському, Донецькому та Херсонському напрямках.

Що ти знаєш про легендарні бригади ЗСУ?

Йой, здається, комусь саме час дізнатися трохи більше про історію та сучасність українського війська. І День Збройних сил – чудова нагода. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися про легендарні бригади, що творять нашу історію.

Непоганий результат! Ви точно чули про найвизначніші перемоги української армії та розрізняєте десантників від артилерії лише за номером бригади. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможе хтось набрати ще більше правильних відповідей.

Пане Залужний, це ви? Чудовий результат! Таким знанням може позаздрити будь-хто, адже 25, 95 чи 44 для вас – не просто цифри, а історія та люди, які її творять. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможе хтось набрати стільки ж правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Сподобався тест? Пропонуємо пройти ще один – про історію та традиції Збройних сил України.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі