Суспільство
«Незламна краса»: історія вчительки з Лисичанська, яку поранив уламок ворожої ракети (ВІДЕО)
Уламок ворожої ракети влучив Олені прямо в око, позбавивши її частини обличчя. Після того жінці було боляче дивитися в дзеркало. Та завдяки українським хірургам вона знову усміхається, а її обличчя відновлюється.
Історію незламної українки розповідає ШоТам.
Олені Свєтловій 59 років. Вона вчителька хімії та біології з Лисичанська. 20 червня 2022 року жінка потрапила під ворожий обстріл. Уламок снаряда поцілив їй прямо в око і знищив частину обличчя.
Першу допомогу надали військові медики, потім Олена пролежала три тижні в комі у лікарні в Дніпрі. Опритомнівши, жінка побачила, що з нею сталося, і не могла прийняти себе.
Ока та верхньої частини носа більше не було. Її охопив страх залишитися такою назавжди. Та спеціалісти центру «Незламні» запевнили: зроблять усе, аби повернути їй красу.
«Пацієнтка поступила не одразу до нас. А вже була переведена з запальними явищами, тобто це і викликало, власне, складність. На сьогоднішній день ми потихеньку йдемо до своєї певної мети», – каже Олег Ковтуняк, завідувач відділення щелепно-лицевої хірургії.
Дивіться відео: Перший «Незламний»: історія захисника, який надихнув лікарів на створення реабілітаційного центру
Аби закрити діру в обличчі, хірурги приживили на це місце шматок із чола. І лише після цієї операції Олена знову наважилася поглянути на себе.
Сил та віри в себе додав курс тілесно-орієнтованої психотерапії. Кожне таке заняття повертає Олені відчуття свого обличчя, а разом із цим і душевний спокій.
«Важливо знайти цей ключик до тіла, щоб усе тіло нас послухалося і допомогло нам працювати з цією проблемою, яка в нас відбулася внаслідок травми», – Вікторія Зеленко, спеціалістка з тілесно-орієнтованої психотерапії.
До жінки повертається впевненість. І вона наважилася на сміливий крок. Взяла участь у фотопроєкті про жінок, чию красу не зламати російськими снарядами. А власний портрет на виставці, організованій центром «Незламні», додав їй віри в майбутнє.
Нині Олена мешкає у Львові в модульному містечку для переселенців. Звідси дистанційно проводить уроки для учнів своєї школи, які опинилися в різних куточках світу.
Під час уроків камера Олени поки що вимкнена. Але скоро учні знову побачать свою вчительку. І не тільки онлайн. Тим часом лікарі готуються до наступної пластичної операції Олени.
«Тепер будемо думати, як відновити естетику. Дірку ми закрили, скажемо так, а тепер треба красу наводити», – каже Олег Ковтуняк.
Олена – перша пацієнтка нового напрямку «Незламна краса» від центру «Незламні». Ця програма доступна кожному постраждалому від війни, хто потребує відновлення обличчя.
А Олена вірить: російський слід незабаром зникне з її обличчя та з її рідного Лисичанська.
Нагадаємо, у Національному реабілітаційному центрі «Незламні» встановили протези 32-річному військовому, який у російському полоні втратив обидві ноги.
До того ж фахівці реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ удосконалили техніку виготовлення протезів.
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide