Колонки
Не все залежить від іноземних вкладень, або Чому ми не помічаємо своїх інвесторів

Урядовці весь час чекають на іноземного інвестора, «луганісти» думкою багатіють про кредити та гранти від міжнародних організацій. Причина – в України немає власних грошей. Це хибна думка!
За деревами вони не бачать лісу. А саме – українського інвестора. А їх у нас – мільйон. Тобто ми не помічаємо мільйона інвесторів.
Хто такий інвестор і що таке інвестиції? Інвестор витрачає (інвестує) гроші (інвестиції) у засоби виробництва (капітал). Коли підприємець відкриває нову або ремонтує вже відкриту крамницю, кав’ярню, цех, закуповує чи оновлює обладнання, створює нові продукти, технології – він інвестує у розвиток економіки та збільшення продуктивності праці.
Оподаткування, регулювання, незахищеність прав власності, маски-шоу – головні перешкоди та гальма для внутрішніх інвестицій.
Я не знаю жодного підприємця, який би склав руки та не продовжив інвестувати у свій бізнес навіть під час війни. Пригадуєте, скільки машин було завезено минулого року, коли були скасовані мита на три місяці. Кожне авто – це засіб виробництва, обладнання. Якщо уявити величезну кількість підприємців і суми, які вони інвестують щорічно, можна зрозуміти, що йдеться про десятки мільярдів доларів. І це інвестиції, яких ми не помічаємо. Вони значно більші за офіційні іноземні вливання.
Читайте також: Торговці – «бариги» і «спекулянти»? Насправді саме вони формують нашу економіку
Щороку підприємці сплачують податками близько 50 мільярдів доларів. Це гроші, які мали б іти на інвестиції та розвиток економіки. Виходить, що податкова щороку зменшує інвестицій на цю захмарну суму.
Війна радикально погіршила умови для інвестування, але їй ще далеко, щоб прирівнятись до впливу чиновників. Оподаткування, регулювання, незахищеність прав власності, маски-шоу – головні перешкоди та гальма для внутрішніх інвестицій.
Якщо ми хочемо стати привабливими для іноземних інвесторів, спочатку варто стати привабливими для своїх.
Звісно, іноземні інвестиції дуже важливі для розвитку економіки. І тут справа не тільки в грошах, прямі іноземні інвестиції – це просування технологій, культури та навичок менеджменту.
Я завжди приводжу у приклад МакДональдз, який має неоціненний внесок у розвиток економіки та рівня бізнесу в Україні. Але рівень зовнішніх інвестицій завжди буде на порядок меншим за внутрішні.
Якщо ми хочемо стати привабливими для іноземних інвесторів, маємо стати привабливими для своїх, українських. Принаймні почати їх помічати. Як кажуть, хочеш залучити чужих – не ображай своїх.
Це авторський текст Володимира Поперешнюка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.
Про це повідомляє видавництво.
Що нового у Balcony Chic
Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу
Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.
Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися
Балкон як дзеркало часу
Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.
Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.
Фото: видавництво «Основи».
Колонки
Колонки

Статистика проєкту
