Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Не можеш — не плати. Чим особлива школа шиття Tailors School, яку відзначили в ООН

Опубліковано

Про свою дитячу мрію стати дизайнеркою Ірина згадала вже після сорокаріччя. І, довго не чекаючи, відкрила власну школу шиття. Там не просто вчать «шити з нуля» — учням дають змогу опанувати рідкісні техніки, познайомитися з авторськими курсами та пропонують можливість вивчати матеріал англійською.

Однак цим школа не обмежилася. Для тих, хто не має змоги заплатити за навчання, дають можливість вчитися безоплатно. Соціальні проєкти на базі «Tailors School» створені, зокрема, для людей з вадами слуху, сиріт та дітей з багатодітних сімей. Нещодавно школа навіть стала офіційним членом Глобального договору ООН.

Дитяча мрія прокинулася після 40-річчя

У дитинстві в мене були дві мрії: стати журналісткою та, як у більшості дівчаток, займатися дизайном одягу. Журналісткою я стала за освітою, у мене було своє рекламно-інформаційне агентство. Там ми займалися різними видами реклами та відеовиробництвом, працювали з усіма телекомпаніями країни. У сорокарічному віці медіасфера перестала бути мені цікавою. Тоді я згадала про другу дитячу мрію.

Я розуміла, щоб для того, щоб мати власну торгову марку, точно потрібно навчитися шити. Важливо було розуміти, як це працює, як закуповується тканина, як будується модель. Щоб згодом давати підлеглим правильні завдання, я пішла на курси шиття. Але не пощастило: група розвалилася, і я не довчилася. Але встигла загорітися цією сферою. І у 2016 році вирішила відкрити свою школу.

Педагогів я набирала як для себе, до організації підходила з точки зору учениці. Напевно, тому ми мало схожі на класичні курси шиття. Я не звичайний керівник, а командна людина. Наша компанія побудована на засадах партнерства. Часто, жартуючи, я кажу, що це не педагоги на мене працюють, а я у них. Не знайшла б їх — не було б і «Tailors School».

Можемо вчити Вас «ін інгліш»

Починали ми з двома педагогами, які викладали чотири програми. Зараз у школі 30 програм і десять педагогів. Окрім них, є ще два викладачі, яких ми залучаємо після набору групи. Наприклад, для вивчення техніки фриволіте — це плетіння французького ручного мережива з використанням спеціальних інструментів. Є ще кілька викладачів, які працюють як фрилансери. Також у школі є авторські курси, розроблені нашими викладачами. Наприклад, курс одягу для домашніх тварин. Це повністю авторська розробка Антоніни Баранової — професійної конструкторки з Донецька.

Шиття одягу на тварин у Tailors School

Також у нас чи не єдина школа шиття в Україні, де матеріал можуть викладати англійською мовою. У дорослій групі, як правило, вчаться іноземці, які перебувають на території України. Зараз у нас проходить навчання американець Джеймс із Каліфорнії, який хоче в Україні запустити торговельну марку одягу для сну. Або ж українці, які орієнтовані на роботу з закордонними компаніями. Адже є певна специфіка термінології, і її теж потрібно знати. А в дитячій групі часто шиттю вчаться українські підлітки, які навчаються в школах з поглибленим вивченням іноземних мов. Також є діти, у яких хтось із їх батьків — іноземець.

Вади слуху — не табу кар’єрі швачки

Вже через рік після відкриття у нашій школі з’явився перший довгостроковий соціальний проєкт. Першою ученицею проєкту «Шанс в подарунок» стала жінка, на ім’я Сара. Мені подзвонили з одного благодійного фонду і запитали, чи можемо ми безкоштовно навчити маму, у якої дитина має інвалідність. У неї дві вищі освіти, але через те, що вона має постійно бути з дитиною вдома, у неї немає можливості заробляти гроші. 

Через три години після телефонної розмови Сара прийшла на пробне заняття. За 4 місяці вона пройшла навчання паралельно на двох курсах, а потім через специфіку захворювання дитини родина переїхала жити до Маріуполя, де краще повітря. Через пів року Сара написала викладачці курсу Лілії Кільдеровій: «Дівчатка, від щирого серця дякую Вам за отримані знання і допомогу. Постійно перебуваючи дома, я шию на замовлення екоторбинки. Я отримую задоволення і маю можливість заробляти. Тепер я не хвилююся, що у мене забракне грошей на ліки для дитини».

Одна з наших педагогів якось розповіла про свою доньку — вона має вади слуху. У їхній родині по материнській лінії практично всі з такою проблемою. Почувши цю історію, я загорілася ідеєю зробити такі курси, на яких люди, які мають вади слуху, могли отримати навички крою та шиття. Але у мене такий специфічний характер, що я ніколи не «вискакую» з ідеєю, якщо не розумію, що буде в кінці. Добре, я навчила людей шити, а далі що? Мені важливо розуміти що буде робити людина з отриманими знаннями, як зможе їх використовувати. Тому я переговорила з декількома власниками торгових марок, ательє, частина з них — це мої випускники. І коли я отримала від них добро, що вони візьмуть моїх учнів та випускників на роботу, то одразу ж оголосила набір у групу.

Від першої «строчки» до подіуму

Першою учасницею проєкту «Чути серцем», стала школярка Софія з Дніпра. До проєкту вона потрапила випадково: я шукала людину, яка зробить ескізи для навчальних посібників. І от мені написала її мама, я надіслала завдання. Дівчинка виконала, і я кажу матері: «А я можу з нею поговорити, щоб більш детально пояснити, що потрібно?». З’ясувалося, що її донька — слабо чує. Я дізналася, що вона мріє стати дизайнеркою, тому запросила її до нас на безкоштовне навчання. За рік навчання, Софа пройшла шлях від першої «строчки» до подіуму.

Колекція одягу від учасниці школи шиття Софії

Під керівництвом педагогів Олени Ісакової та Марини Фріз Софа створила свою першу колекцію. Ми подали заявку на IV Міжнародний конкурс молодих дизайнерів New Fashion Zone, і вона посіла друге місце в номінації «Z-Generation». Зараз ми будемо розширювати цю колекцію і готуватися до нових конкурсів, а у березні готуємося взяти участь у  чемпіонаті з шиття, який відбудеться в межах Краківських тижнів моди у Польщі.

Окрім Софи, зараз у проєкті «Чути серцем» беруть участь вісім підлітків віком від 11 до 18 років. Разом з викладачкою школи Ольгою Михайлюк на групі працює спеціаліст з жестової мови. Парнером проєкту є громадська організація «Відчуй», яка створена для допомоги людям із порушенням слуху.

Підтримуємо цілі Глобального договору ООН — вступаємо туди

Зараз у нас чотири постійні соціальні проєкти: «Шанс у подарунок», «Чути серцем», «Сильні духом» та «Sustainability Fashion UA». Їх ключова мета — безплатно навчати шиття незахищених верств населення і дати їм доступ до працевлаштування. Зокрема, вчаться сироти, діти з багатодітних сімей, діти та дружини загиблих у війні на Донбасі та люди з інвалідністю, як от з порушенням слуху.

Два роки поспіль наші соціальні проєкти стають фіналістами престижного міжнародного конкурсу Partnership for Sustainability Award, ініційованого Глобальним договором ООН в Україні. Наприкінці 2020 року нашу школу запросили стати членами (підписантами) Глобального договору ООН. І це скоріш виняток, адже в більшості їх члени є великі й фінансово дуже потужні компанії. Для нас це важливий крок.

Читайте також: Шиє бронежилети не гірші за американські: як херсонець створив бренд військового спорядження

У грудні ми подали документи на розгляд, і от 9 лютого 2021 року отримали лист на електронну адресу з Нью-Йорка, в якому нам повідомили, що Школа шиття і дизайну Tailors School була прийнята за умовами підписання Глобального договору ООН і стала членом глобальної  мережі, що складається з більш як 9 500 компаній і 3 000 некомерційних учасників. Усі вони, прагнучи сталого розвитку, беруть на себе відповідальність за створення кращого світу і ведуть бізнес так, щоб приносити користь суспільству і захищати людей.

Дитбудинкам шиття не цікаво — просять гроші

40% того, що заробляю, я вкладаю у соціальні проєкти. Я можу дозволити собі платити зарплату викладачеві, який працює в групі, де люди займаються безплатно. У мене є в руках інструмент, завдяки якому я можу надати конкретну допомогу. Я не люблю допомагати просто фінансово, перерахувавши кошти на карту, бо вважаю, що вони можуть піти «у нікуди». Набагато важливіше, коли допомога адресна, коли вона змінює чиєсь життя, і людині це дійсно потрібно.

Процес навчання у Tailors School

На сторінці наших соціальних проєктів є анкета, яку люди заповнюють. Я з ними зв’язуюся і в розмові приблизно розумію, чи людині просто зайнятися нічим, чи їй це дійсно потрібна допомого і підтримка. Я звикла опиратися на свою інтуїцію, адже за 25 років роботи у журналістиці, маю чималий досвід «читати людей», виявляти на скільки  співрозмовник щирий. Тому я не соромлюся говорити «ні».

Розуміння того, що з людьми треба розмовляти, виникло у мене після однієї історії. Свого часу з’явилася ідея провести безплатні майстер-класи з шиття для дітей у дитячих будинках. Я обдзвонила заклади, які є у нас в Києві, в яких перебувають діти з інвалідністю. І знаєте, що мені відповідали? «Дякуємо, нашим вихованцям це не треба. Дайте грошей». Я пояснювала, що все необхідне ми привеземо: тканину, техніку, викладача. Але мені відповідали, що їхнім дітям це буде не цікаво. Відтоді я завжди розмовляю з майбутніми учнями школи, запитую, чого вони хочуть, навіщо їм це потрібно і що будуть робити далі. І якщо я щось для них не можу зробити, то завжди шукаю, до кого краще звернутися.

Нова навичка — за чотири місяці

Коли приходять нові учні, мене часто просять показати пошиті зразки одягу. Але їх, на щастя, немає. Все, що люди шиють, вони й носять, не залишаючи у нас. Можна подивитися фотографії, побачити, як народжується річ: ось вона у викройці, а тут вже готова, одягнена на людині. У нас система класичної освіти, після закінчення школи випускники отримують сертифікат. Також ми допомагаємо з працевлаштуванням. Мені часто телефонують з різних компаній, запитуючи, чи є у нас «нормальні швачки». Зараз справді на ринку є брак персоналу, тому підприємства цікавляться випускниками, які хотіли б працювати.

У середньому курс триває три-чотири місяці. За цей час людина отримує знання про зняття мірок, побудову лекала, крій та збір речі до повної готовності. Ми орієнтовані саме на навички кравця, а не швачки. За Радянщини у системі освіти було чітке розділення на монопрофесії. Окремо були закрійник, конструктор одягу, дизайнер, швачка. Наше завдання — об’єднати це все, щоб людина могла сама пройти весь шлях від ескізу або фотографії до готового виробу на потрібний розмір і конкретну фігуру.

Процес навчання у Tailors School

Ми практично на всіх курсах дозволяємо знімати виклад матеріалу на відео. Наприклад, наша викладачка Олександра сідає за машинку і показує, як збирається спідня білизна, які є нюанси технології обробки. Учні все на телефони фільмують, а потім вдома передивляються і строчать на машинках. Тому що знати всю інформацію — неможливо, і добре зберігати нові знання не лише у пам’яті.

Чекайте змін у жіночих колоніях

Зараз у розробці в нас є проєкт з ребрендингу знань про шиття в жіночих колоніях в Україні. У багатьох з них є швейні цехи та училища. Там дівчата, поки відбувають термін покарання, можуть навчитися шити й отримати дипломи. Але там дуже старі верстати, тому я хочу на прикладі Чернігівської жіночої колонії показати альтернативну систему освіти. Жінки отримають можливість працювати на сучасному обладнанні, щоб після виходу з цих «не особливо прекрасних місць» вони мати більше шансів реалізуватися в соціумі.

Також ми готуємо запуск онлайн-музею, який буде пов’язаний зі спадщиною української вишивки. Адже тодішні технології відомі дуже вузькому колу людей, які цим займаються. Також ми запланували проєкт, який буде присвячений «зеленій моді». Ми створимо колекцію сорочок із зображенням 25 областей у вигляді квітів, які занесені в Червону Книгу України. Також ми плануємо розширити проєкт «Сильні духом» і розробити для діток з ДЦП спортивний одяг, який легко знімати й одягати для марафону.

На пробних уроках, я завжди повторюю новим учням: не бійтеся пробувати щось нове, не бійтеся помилятися. Важливо до всього ставитися легко і з гумором. Потрібно пробувати, поки не зростеться. Люди мають розуміти, що вони нічого не втрачають, окрім трохи часу і грошей. Це дасть можливість опанувати нову професію чи знайти собі хобі, бо навіть змінити професію. Яких би вершин не домоглася людина, вона колись почала робити щось вперше. Саме тому, варто пробувати щось нове!

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі