Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Не ігнорувати нову реальність. Експерти про те, як бізнесу комунікувати в кризу

Опубліковано

Зараз, коли всі в першу чергу закупаються товарами першої необхідності, крафтовики та креативний бізнес страждають від кризи найбільше. 

Що робити бізнесу, коли новинна стрічка рясніє інформацією лиш про коронавірус і карантин?  Помовчати поки що? Чи розповідати про весняну лінію продукції, немов нічого й не сталось?

А от і ні, розповідають Аліна Щербина та Катерина Дорошевська, співзасновниці агентства комунікацій Ручками. Комунікуйте в кризу зі своєю аудиторією, зараз, коли є величезний запит на інформацію. І коли все налагодиться, про ваш бренд згадають першим. 

А саме як бізнесу комунікувати з аудиторією в кризу, аби згадали – розповіли ШоТам в інтерв’ю.

Аліна Щербина та Катерина Дорошевська

Катерина Дорошевська та Аліна Щербина

засновниці креативної платформи БУДЬ в UA, освітнього проекту Lectorium і комунікаційного агентства Ручками.

Працюють в журналістиці та PR 10 років – в локальних і всеукраїнських медіахолдингах. Засновниці маркету українських брендів у Дніпрі БУДЬ в UA.

Комунікаційні проєкти ми зараз переформатували та робимо в онлайні у колаборації з нашим агентством комунікацій “Ручками”. Серед них і курс “МКІ: маркетинг, комунікації, ідеї” в онлайн-форматі.

Нещодавно 16 наших студентів-підприємців навчаються досліджувати власну аудиторію, формувати унікальні торгові пропозиції та знаходити ідеї для найсміливіших рекламних кампаній.

Вони проводять карантинний час з користю для бізнесу. А все, що зараз вигадують, допоможе “вистрілити”, як тільки попит на продукти креативного бізнесу знову почне зростати.

Також ми вивчаємо цільову аудиторію і розробляємо комунікаційні стратегії для клієнтів.

Питання “Який біль є у клієнта?” – найважливіше питання бізнесу. Після нього “Як я можу вирішити цей біль?”.  За тим – “Що мені потрібно сказати, щоб клієнт мене зрозумів?” і “Яким чином мені донести мій меседж клієнту?”. 

На них ми й відповідаємо. Зараз – з поправками на кризу.

Дві помилки бізнесу в комунікаціях. Впізнайте себе

1. Стратегія мовчання, начебто бренд впав у кому під час карантину.

Загрожує тим, що він може з цієї коми не вийти. Принаймні, так здаватиметься його клієнтам.

Дуже важлива присутність бренду в інформаційному полі клієнтів в цей період. Навіть якщо продукт бізнесу не є продуктом першої необхідності і, м’яко кажучи, на нього зараз немає попиту. 

Уявіть, що в голові клієнта є полички. На кожній з них – бренди різних категорій. За тим уявіть, що на час карантину вони стають невидимими. Зникають з так званих полиць.

Хто посяде їх місце? Ось ключове питання для бізнесу. Якщо бренд не хоче втрачати своїх лояльних клієнтів, то потрібно залишатися на зв’язку. Інакше “святе” місце в голові у споживача порожнім точно не буде.

Для формування нової звички потрібен 21 день, а карантин триває в Україні довше. Бренд може сам зробити висновки.

2. Коли бренди продовжують комунікацію, як ні в чому не бувало.

Це викликає дисонанс у клієнтів. У новинах показують один страшний світ, в телеграм-каналах – ще страшніший, під вікнами їздять машини з гучномовцями, які сповіщають про небезпеку, ніби в фільмах про Апокаліпсис. І людина насторожено, критично ставиться до будь-якої інформації.

Що відбувається, коли споживач бачить неактуальну рекламу бренду? Наприклад, “цей блиск для губ допоможе сяяти тобі на вечірках” або “купи стіл на дачу для великої компанії”.

У цей момент у людини з’являється відчуття, що бренд геть відірваний від реального світу. І це викликає легке роздратування. В кращому випадку.

Власноруч перевірте, хто з брендів комунікує найвдаліше

Пропонуємо невеликий тест. Хай кожен читач відкриє сторінку свого улюбленого бренду в соцмережі і перевірить, чи стосуються його п’ять тверджень.

Якщо на кожне з п’яти тверджень відповідь буде “так”, на ваш погляд, зараховуйте бренду”1″, якщо ні – “0”.

  1. Бренд регулярно робить публікації, починаючи з 17 березня.
  2. Бренд змінив або допрацював свій основний продукт під умови карантину (наприклад, спеціальне меню для ресторану або “домашній” букет для студії флористики).
  3. Бренд пропонує доставку або почав надавати послуги онлайн.
  4. Бренд залишив колишні ціни або зробив знижку (а не зробив підвищення).
  5. Бренд говорить про раціональне споживання та про безпеку продукту.

Якщо у бренду 5 з 5, то у нього є стратегія антикризової роботи бренду. 

Якщо бренд має від 1 до 4 балів, то вже щось робить зі своєю комунікацією, але не бачить картини в цілому.

Якщо 0, то про антикризові комунікації цього бренду говорити не доводиться.

Ми ще не відстежували комунікації від А до Я по кожному бренду, але наголошу на тому, що точно чула або бачила і це було чудово.

Служба доставки Raketa зняла ролик про те, як кур’єр обробляє рюкзак і руки антисептиком.

Mcdonald’s розповів в Instagram, як в українській мережі закладів стежать за безпекою.

В “Сільпо” крутиться аудіоповідомлення, яке заспокоює відвідувачів в дусі: “Якщо на полицях немає якогось продукту, то ми просто не встигли його викласти, виправимо це найближчим часом”.

Ось з таких простих речей і складається антикарантинна комунікація.

Комунікації в кризу: три варіанти, два – неефективні

Ви можете робити вигляд, що все, як раніше, можете мовчати про всяк випадок, щоб не звинуватили в неправильній комунікації. 

А можете адаптуватись: визнати умови, в яких ми зараз знаходимось, і відповідно до цього змінити стратегію комунікації бренду.

Ми, звичайно ж, за третій варіант. А це означає:

  • чесно говорити з аудиторією;
  • не робити радикальних експериментів;
  • основний акцент – на лояльних клієнтів;
  • зміна тональності комунікації;
  • підтримувати вічні цінності;
  • говорити про безпеку і розповідати, що ваша компанія для неї робить;
  • показувати “людське” обличчя бізнесу і знайомити аудиторію з вашою командою;
  • залишатися в мережі, навіть якщо немає активних продажів.

Карантин завершиться, а клієнти підуть до тих, хто частіше залишався з ними на зв’язку і говорив зрозумілою їм мовою.

Що робити бізнесу в нову реальність?

Оцініть поточний стан підприємства. Що у вас є? Хто ваші ключові партнери? 

Що вам знадобиться найближчим часом? Скільки у вас ресурсів в запасі?

Скоротіть витрати. Скиньте баласт. Відмовтеся від дорогої оренди. Відмовтеся від виробництва непотрібного продукту. Скоротіть портфель продуктів.

Перегляньте маркетингову стратегію. Порівняйте вартість одного клієнта з докарантинним часом. Оцініть кількість замовлень. Якщо шкурка вичинки не варта, притримайте витрати на рекламний бюджет на час виходу з кризи.

Вивчіть цільову аудиторію. Де ваші клієнти зараз? Що вони роблять? Чи потрібен їм ваш продукт зараз?

Адаптуйтесь. Будьте гнучкими. Чи не тримаєтесь за щось тільки, тому що ви так звикли? Якщо витримаєте шторм, то відразу після нього повернетеся до звичного ритму, але зараз – тільки сухий розрахунок.

Створіть новий продукт. Знайдіть партнерів. Якщо бачите можливості, як триматись на плаву, то подумайте, хто вам в цьому може допомогти.

Домовтесь з конкурентами. Не час ділити ринок, час консолідувати зусилля, знання і можливості. Подумайте, як можете підтримати один одного: утримати ціну, створити щось разом і тим самим викликати резонанс і привернути увагу до ваших товарів.

Коментарі

Економіка і бізнес

Вміє перетворювати цифри на рішення: як фінансистка втричі примножила бюджет Саф’янівської громади

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У кабінеті Марини Стоілової завжди чутно клацання по клавіатурі, шелест документів і безперервні телефонні дзвінки. Вона — керівниця фінансового управління в Саф’янівській громаді, що на Одещині. 

Жінка вже 26 років працює у фінансовій сфері. Її робота — це не просто цифри та звіти, а щоденне вирішення важливих питань, від яких залежить життя понад 43 тисяч людей в 19 селах. Зокрема, завдяки старанням Марини бюджет громади вдалося примножити більш ніж втричі.

Як працює фінансове управління в найбільшій сільській громаді України, розповідаємо в ШоТам.

Марина Стоілова

начальниця фінансового управління Саф’янівської сільської ради Одеської області

Розв’язую фінансові та соціальні проблеми людей

У 2020 році мене запросили працювати в Саф’янівську громаду. Я з радістю прийняла пропозицію, бо знала про проблеми бюджету всіх старостинських округів, які туди увійшли — до цього працювала у відділі доходів Ізмаїльського фінансового районного відділу.

Фінансове управління є одним з найважливіших елементів у громаді, тому що без нього не будуть працювати школи, садочки, не відремонтують дороги — взагалі нічого не буде.

Марина Стоілова виступає на пленарному засіданні. Фото з фейсбук-сторінки Саф’янівської сільської територіальної громади

Щодня я працюю з цифрами. У фінансовому відділі ми складаємо місячну, квартальну та річну звітність для державного казначейства, податкової інспекції, Пенсійного фонду та інших держорганів. Мені подобається моя робота, бо це можливість вирішити фінансові та соціальні проблеми людей. 

Війна, нестача працівників та збільшений бюджет

Під час повномасштабного вторгнення мій чоловік пішов на війну. Було страшно самій повертатися додому. Я намагалася якомога більше часу проводити на роботі з колегами, де ми підтримували одне одного.

Після 24 лютого 2022 року нам у відділі довелося терміново перерозподіляти видаткову частину бюджету, адже треба було купити генератори, паливо, ремонтувати укриття в школах і садках. Крім цього, до нас почали звертатися по допомогу з військових частин. 

У той же час почалися проблеми з кадрами, адже працівники виїжджали за кордон. У нас стало набагато менше робочих рук, а навантаження лише зросло — працювала за трьох. Під час війни ще й постійно змінюють бюджетно-фінансове законодавство, що стає новим викликом: потрібно вчасно вивчити ці зміни, проаналізувати їх і розповісти платникам податків. 

Аби впоратися зі всіма новими витратами, треба було знайти спосіб примножити бюджет. Ми це робили двома способами: виявляли в громаді неплатників податків та ініціювали перевірку вільних земель, аби здати їх в оренду.

Так нам вдалося втричі збільшити дохід громади, тож вона впоралася з усіма викликами.

П’ять договорів, які полегшують життя в громаді 

Один з важливих проєктів для громади — розробка та підписання п’ятьох договорів із Суворовською селищною радою про міжмуніципальне співробітництво у сфері охорони здоров’я, молодіжної політики, архівної справи, інклюзії та соціальних послуг. У цьому нам допоміг Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», з яким співпрацюємо з 2021 року. 

Спеціалісти Проєкту консультують нас і роз’яснюють усі нюанси. У воєнний час законодавство дуже швидко змінюється, а вони допомагають з ним розібратися. Їхня допомога неоціненна.

Зокрема, у нас є Інклюзивно-ресурсний центр, який обслуговує дітей Саф’янівської та Суворовської громад. Окрім цього, в кожному старостинському окрузі є віддалене робоче місце ЦНАПу, щоб жителі могли отримувати послуги, не виїжджаючи з села. Також є можливість надавати адміністративні послуги вдома та в лікарнях. 

У громаді є люди з різними потребами, і треба зробити так, щоб усім було комфортно жити й отримувати послуги. Саме тому ми обладнали ЦНАП пандусом і табличками зі шрифтом Брайля, а згодом хочемо зробити інклюзивними всі адміністративні будівлі громади.

Марина Стоілова на засіданні виконкому. Фото з фейсбук-сторінки Саф’янівської сільської територіальної громади

Роботу лікарні також підтримуємо з місцевого бюджету. Ми надаємо повне фінансування комунальних послуг з початку реформи в той час, як у деяких регіонах України це вже припинилося. Так лікарні вдалося відремонтувати хірургічне відділення й зробити дах. Ще ми допомагаємо закупити необхідне обладнання, щоб там могли проводити хірургічні операції в стаціонарних умовах. 

У фінансовому відділі з моєю командою я на своєму місці. Наша громада має потужний потенціал і буде розвиватися. А мрія в нас одна — це закінчення війни, мир та повернення українців до родин.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

«Укрзалізниця» та «Всі. Свої» об’єдналися заради популяризації українських брендів

Опубліковано

Укрзалізниця розпочала нову співпрацю — «Залізна крамниця» стала партнером найбільшої платформи локальних брендів «Всі. Свої».

Про це повідомляє УЗ.

Що це означає

Відтепер асортимент «Залізної крамниці» доповнять якісні та стильні товари від українських виробників. Фірмові підсклянники, худі «Залізність» чи культова шапка Бориса Джонсона поєднаються з продукцією найкращих локальних майстрів, які представлені у «Всі. Свої».

Читати також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

«Це партнерство є логічним кроком у нашій місії знайомити українців і світ із найкращими локальними виробниками», — коментує СЕО рітейл напряму «Всі. Свої» Артем Федосов.

Продукцію можна придбати у «Залізній крамниці» на вокзалах Києва та Львова, а також в онлайн-магазині.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.

Фото: соціальні мережі «Залізної крамниці».

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

«Нова пошта» запустила доставку через поштомати у Сполученому Королівстві

Опубліковано

Відтепер клієнти Nova Post (бренд, під який Нова пошта працює в Європі) можуть отримувати та відправляти посилки через поштомати InPost по всій території Сполученого Королівства, включаючи Вельс, Шотландію та Північну Ірландію. 

Про це повідомляє Нова Пошта.

Мережа InPost у Сполученому Королівстві налічує понад 7000 поштоматів, розташованих у найвіддаленіших куточках країни. Обрати необхідний поштомат можна через зручні діджитал-інструменти: на сайті, в бізнес-кабінеті та в мультимовному мобільному застосунку Нової пошти.

Для доставки через поштомат приймаються посилки вагою до 15 кг та розміром не більше 41x38x64 см. 

Як скористатися послугою

Щоб відправити посилку через поштомат треба: 

  • створити на сайті або в мобільному застосунку міжнародне відправлення (МЕН). Вказати, що відправка буде через поштомат;
  • сплатити за доставку онлайн;
  • отримати QR-код;
  • сканувати QR-код біля обраного поштомату;
  • покласти запаковану посилку у відкриту комірку.

Читати також: «Нова пошта» відкрила своє друге відділення у Вільнюсі

Якщо ви отримали посилку в поштомат у Сполученому Королівстві, то варто пам’ятати, що строк зберігання посилки в поштоматі — дві доби, а далі вона буде переміщена у сортувальне депо Нової пошти в Лондоні, про що отримувача повідомлять через СМС. 

Нагадаємо, що «Нова пошта» отримала нагороду на міжнародному креативному конкурсі.

Фото: сайт «Нової пошти».

Коментарі

Читати далі