Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Найважче — змусити людей працювати по-іншому”. Що таке систематизація та навіщо це компанії

Опубліковано

Кожен підприємець рано чи пізно опиняється у ситуації, коли починає “зашиватись” у власному бізнесі. Хаотичність процесів і нагромадження функцій призводить до роботи в режимі постійного гасіння пожеж. У цій ситуації варто задуматись про системні зміни. Консультант з антикризового управління Олександр Прокудін розповів нам, як він допомагає виходити компаніям з кризи та чому систематизація важлива для кожного бізнесу.

 Олександр Прокудін

Олександр Прокудін

Має дві освіти — технічну та економічну. Близько 8 років управляв компанією Master Engineering, яку прийняв  у стані кризи та довів до одного з лідерів ринку. Також має понад 10 років досвіду у сфері управління персоналом. Олександр допомагає систематизувати роботу бізнесу та виводить компанії з кризи. 

Чому бізнес потрапляє у кризу

Криза – нормальний еволюційний етап для будь-якої організації. Вона виникає тоді, коли з’являється невідповідність наявних ресурсів до динаміки руху організації. 

Ресурси — це не лише гроші, а і відповідна організаційна структура, наявність працівників з потрібною кваліфікацією, адекватні товарні запаси та інше. Наприклад, перша криза настає коли підприємець, що започаткував справу і розвозить самостійно товар, починає зривати терміни доставки. І він доповнює свої ресурси – наймає кур’єра. Це найпростіший випадок. Звісно, по мірі росту організації рішення вже не такі очевидні.

Читайте також: Як залучати гранти на креативні проекти + перелік грантодавців

Якщо у бізнесу немає розвитку, то не за горами і криза. Щоб уникнути внутрішніх проблем, кожен співробітник компанії повинен працювати за чітко описаними бізнес-процесами. Тому у будь-якій компанії повинна бути систематизація та структуризація роботи. Цю проблему вирішує або власник компанії, або антикризовий менеджер.

Як втрапити в організаційну кризу

Для малого та середнього бізнесу основними є організаційна та фінансова кризи.

Організаційна криза трапляється, коли, наприклад, зростання компанії підтримується власником, який працює по 20 годин на добу і заглиблюється в кожну деталь. А по мірі збільшення обсягів керувати компанією йому стає дедалі важче. Стиль управління змінюється з “проактивного” на “гасіння пожеж”. Компанія уповільнюється, нові напрямки не розвиваються, власник сконцентрований на приборканні хаосу. Це та стадія, коли компанії вже потрібна систематизація, аби зробити «квантовий стрибок». Без цього Ви будете топтатися на місці, а про масштабування бізнесу не може бути і мови.

Є і інші варіації такого типу кризи. Всі вони мають один напрям рішень – систематизація та гармонізація функцій та ролей в команді. Це досить болісні процедури, бо вони безпосередньо торкаються інтересів співробітників.

Три причини фінансової кризи

Фінансова криза виникає з трьох основних причин. По-перше, маржа (різниця між ціною і собівартістю, — прим. ред.) не покриває операційні витрати підприємства. За моєю практикою, у більшості невеликих компаній відсутній якісний фінансовий облік. Саме він дає змогу проаналізувати центри прибутку та витрат та убезпечує від цього виду фінансової кризи. Але є сфери з низькою рентабельністю навіть при чіткому обліку. В цьому випадку треба або нарощувати обсяг реалізації товару, або міняти нішу.

По-друге, касові розриви в операційній діяльності. Коли Вам потрібно виконувати свої фінансові зобов’язання, але Вам ще не заплатили за товар. Вирішується якісним плануванням Cash Flow, гармонізацією умов оплати по договорах закупівлі і продажу, оптимізацією складських запасів та іншими способами. Цей вид кризи є найпоширенішою причиною банкрутства компаній.

По-третє, касові розриви при розширенні бізнесу. Бізнес-експансія, як правило, потребує додаткових фінансових ресурсів. Чим активніша експансія, тим менше можна в ній спиратися на обігові кошти від чинного бізнесу. Інакше можна потрапити в ситуацію, коли уповільнюється основний бізнес, з якого вимиваються кошти. Для активного масштабування краще підійдуть кошти з інших джерел депозити, кредити, позики, внутрішні чи зовнішні інвестиції. Ці кошти досить дорогі. Але чи не дорожчими є кошти, через вимивання яких сповільнюється Ваш бізнес?

Систематизуючи бізнес знайдіть першопричину

Не намагайтесь систематизувати одразу всі функції, бо вони не живуть окремо, а знаходяться в постійній взаємодії. Тому систематизуючи одну функцію, Ви неодмінно вплинете на виконання іншої. Якщо ж Ви змінюватимете одразу два процеси, є ризик розбалансування між ними.

Знайдіть першопричину негараздів, яка тягне за собою інші. Це не просто, бо ви не знайдете її на поверхні. Якщо виправити першопричину, інші функції швидко впорядковуються, а деякі зникнуть.

Перше, що може здатися першопричиною негараздів – продажі. Вони низькі, менеджери кволі, ринок просів. Але в 99,9% випадків це неправильне рішення, бо низькі продажі є наслідком, а не причиною.

Для чого компанії консультант з антикризового управління?

По-перше, знаходячись всередині процесу і виконуючи функції оперативного управління бізнесом, власнику вкрай важко подивитись на свою компанію об’єктивно та неупереджено. Це може зробити досвідчена людина «зі сторони».

Читайте також: П’ять українських підприємців, що йшли до успіху через великі проблеми

По-друге, можна самостійно випробовувати на собі всі методи подолання кризи, а можна скористатися досвідом, що є на ринку і відразу йти вірним шляхом. Це економить ресурси компанії і час.

По-третє, консультант допоможе знаходити ефективні рішення в поточній діяльності компанії у питаннях фінансів, маркетингу, продажів, управління запасами та інших важливих аспектах. Такі рішення ґрунтуються на передових ринкових практиках, а не лише на управлінській моделі самої організації.

І четверта причина: Ви маєте можливість залучити до розв’язання проблем невеликої  компанії фахівця з компетенціями ТОП-менеджера провідних підприємств.

Ось мої ТОП-5 порад для управління бізнесом з моєї практики:

  1. Приділяйте увагу плануванню та обліку. Це підкаже Вам шлях до ефективних дій.
  2. Уважно стежте, щоб не виникало взаємовиключних завдань, коли систематизуєте функції та розподіляєте ролі в команді.
  3. Мінімізуйте операційні витрати, що напряму не впливають на дохід.
  4. 80% часу приділяйте поточним завданням і лише 20% — перспективним.
  5. Де можливо, не йдіть за ринком. Створюйте свої правила!

Суспільство

До Дня сміху коміки «Підпільного стендапу» зібрали 250 тисяч грн для військових

Опубліковано

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».

Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».

Як пройшов стрим

На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.

Мета благодійної трансляції

Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.

Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Про «Підпільний Стендап»

«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:

  • «Майже Інтелектуальне Шоу»;
  • «Підпільні Розгони»;
  • «Підпільний Кіноклуб»;
  • «Підпільний подскаст» та інші.

Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.

Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО)

Опубліковано

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.

Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.

У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.

Фото: Віктор Кучинський, фейсбук-сторінка Чорнобильского заповідника

Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.

Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»

Читати далі

Суспільство

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Опубліковано

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті центральним підприємством, тому він навіть не вагався, який фах обере для себе:

«Я інженер-механік, завжди жартую, що руки ростуть з правильного місця, тому вдома ремонтував велосипеди чи машини. А згодом на роботі — обертові механізми. Та найважливіше — ми знали, що наша робота є критично важливою, бо ми давали людям світло і тепло».

Улюблену роботу довелось покинути, коли росіяни наблизилися до міста та почали кілька разів на день обстрілювати станцію.

Росіяни обстрілювали ТЕС щодня

У рідному місті Курахове я збудував свій будинок, зробив парник, де вирощував лимони, ходив на риболовлю. Згодом почав будівництво — змайстрував лазню та літню кухню біля будинку. Проте все змінилося у 2022 році. 

Моя сім’я виїхала на Закарпаття уже 8 березня, а я ж залишився на роботі. Ми з колегами працювали щодня і часто відновлювали техніку на станції після російських обстрілів. 

Перші пів року нас атакували переважно вночі, а коли росіяни підійшли ближче, то обстрілювали ТЕС з артилерії майже щодня. Часто стріляли на світанку — перед тим, як люди мали вийти на роботу. Потім як за розкладом наступна атака була в обід, а далі — ввечері. І це ще не враховуючи ракет, які також часто прилітали і по місту, і по станції.

Курахівська ТЕС до повномасштабного вторгнення. Фото: ДТЕК Курахівська ТЕС у фейсбуці

Я залишився жити у власному будинку, де ще у 2014 році облаштував гарний просторий підвал. Після початку повномасштабного вторгнення туди до мене переїхав брат і так ми разом жили понад два роки. Принесли туди деякі меблі, поставили буржуйку, провели електрику. А ще я зробив удома свердловину, тому ми постійно мали свіжу воду. 

Останні дні на станції не працювали, а просто виживали

Переважно по Курахівській ТЕС прилітало ще до оголошення тривоги. Тому ми постійно прислухалися і коли вже чули гучні вибухи неподалік, то ховалися. Росіяни з артилерії влучали і в паркувальні майданчики, тому наші авто були побиті. А коли обстрілювали ракетами, то навіть бомбосховище здригалося. 

Під час одного з обстрілів постраждала автівка Валентина. Фото надав Валентин

Тому останні місяці на роботі ми вже не працювали, а просто сподівалися вижити. У касках та бронежилетах переміщувалися різними коридорами та старались менше виходити на вулицю.

Проте влітку минулого року після чергового обстрілу керівники отримали наказ, що запуску блоку не буде і потрібно розбирати наше обладнання.

Ми так довго ремонтували станцію, а тепер мусили її залишити. З рідної станції я забрав з собою лише системний блок власного комп’ютера.

На новій роботі ділюся досвідом з колегами

Я дуже просився на роботу саме на Бурштинську ТЕС, адже хотів бути ближче до сім’ї, яка жила на Закарпатті. І зараз живу у невеличкому селі біля Бурштина. Ми часто зідзвонюємося з курахівськими колегами, адже багатьом з них компанія запропонувала роботу на інших своїх ТЕС. Декілька з них навіть жили у мене деякий час, поки не знайшли власне житло. А ще ми хочемо зустрітися всі разом під час відпустки десь в Карпатах. 

Часом колеги з Бурштинської ТЕС запитують мене про обладнання, з яким я працював удома. Я показую свої фото, схеми та креслення, ми часто порівнюємо механізми, хоча тут станція більш сучасна за нашу.

Валентин перевіряє техніку на новій роботі. Фото надав Валентин

Єдине, що для мене не змінилося, то це кількість роботи — її було багато вдома, а тепер і тут, проте я швидко до всього звикаю. Тут я також працюю зі схожими обертовими механізмами.

І знову ремонти через ворожі обстріли

Кожен мій день починається з наради та ранкового обходу. Протягом дня я відповідаю на листи від підрядників, перевіряю техніку та планую ремонти. Коли починається повітряна тривога, то ми спускаємося в укриття або ж покидаємо територію. Деякі колеги мусять залишатися на своєму робочому місці та рятувати обладнання після прильотів, якщо це необхідно.

Курахівська ТЕС після чергового російського обстрілу. Фото надав Валентин

Ця проблема скрізь мене переслідує. В Кураховому ми з колегами лише змогли відремонтувати обладнання, тільки запустили димарі, все почало диміти як знову новий обстріл. 

Так само і тут — дуже багато пошкоджень, деяке обладнання вже не підлягає ремонту, а щось потребує багато коштів і часу. Ми не маємо таких можливостей та й бракує енергетиків, які б могли цим займатися, бо молодь не поспішає йти в цю сферу. Тому працюємо ми. 

Все одно люблю свою роботу

Я сумую за домом та рідною ТЕС, але вже й не знаю, чи буде до чого повертатися, адже минулоріч росіяни окупували Курахове.

Я бачив фото, як зараз виглядає станція. Там зруйнували майже всі труби, пошкодили багато приміщень, цехів, немає вікон та даху. Зараз це місце зовсім не впізнати.

Професія енергетика досить складна, та навіть якби я знав, що нас чекає в майбутньому, то все одно б пішов працювати в цю сферу. 

Валентин під час роботи. Фото надав Валентин

Зараз кожен має допомагати країні на своєму місці. Я не можу долучитися до війська через проблеми з хребтом. Тому продовжую працювати та станції та робити те, що вмію найкраще — давати людям світло. Бо якщо тут нікого не буде, то що ж тоді — все зануриться в темряву?

Читати далі