Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Найважче — змусити людей працювати по-іншому”. Що таке систематизація та навіщо це компанії

Опубліковано

Кожен підприємець рано чи пізно опиняється у ситуації, коли починає “зашиватись” у власному бізнесі. Хаотичність процесів і нагромадження функцій призводить до роботи в режимі постійного гасіння пожеж. У цій ситуації варто задуматись про системні зміни. Консультант з антикризового управління Олександр Прокудін розповів нам, як він допомагає виходити компаніям з кризи та чому систематизація важлива для кожного бізнесу.

 Олександр Прокудін

Олександр Прокудін

Має дві освіти — технічну та економічну. Близько 8 років управляв компанією Master Engineering, яку прийняв  у стані кризи та довів до одного з лідерів ринку. Також має понад 10 років досвіду у сфері управління персоналом. Олександр допомагає систематизувати роботу бізнесу та виводить компанії з кризи. 

Чому бізнес потрапляє у кризу

Криза – нормальний еволюційний етап для будь-якої організації. Вона виникає тоді, коли з’являється невідповідність наявних ресурсів до динаміки руху організації. 

Ресурси — це не лише гроші, а і відповідна організаційна структура, наявність працівників з потрібною кваліфікацією, адекватні товарні запаси та інше. Наприклад, перша криза настає коли підприємець, що започаткував справу і розвозить самостійно товар, починає зривати терміни доставки. І він доповнює свої ресурси – наймає кур’єра. Це найпростіший випадок. Звісно, по мірі росту організації рішення вже не такі очевидні.

Читайте також: Як залучати гранти на креативні проекти + перелік грантодавців

Якщо у бізнесу немає розвитку, то не за горами і криза. Щоб уникнути внутрішніх проблем, кожен співробітник компанії повинен працювати за чітко описаними бізнес-процесами. Тому у будь-якій компанії повинна бути систематизація та структуризація роботи. Цю проблему вирішує або власник компанії, або антикризовий менеджер.

Як втрапити в організаційну кризу

Для малого та середнього бізнесу основними є організаційна та фінансова кризи.

Організаційна криза трапляється, коли, наприклад, зростання компанії підтримується власником, який працює по 20 годин на добу і заглиблюється в кожну деталь. А по мірі збільшення обсягів керувати компанією йому стає дедалі важче. Стиль управління змінюється з “проактивного” на “гасіння пожеж”. Компанія уповільнюється, нові напрямки не розвиваються, власник сконцентрований на приборканні хаосу. Це та стадія, коли компанії вже потрібна систематизація, аби зробити «квантовий стрибок». Без цього Ви будете топтатися на місці, а про масштабування бізнесу не може бути і мови.

Є і інші варіації такого типу кризи. Всі вони мають один напрям рішень – систематизація та гармонізація функцій та ролей в команді. Це досить болісні процедури, бо вони безпосередньо торкаються інтересів співробітників.

Три причини фінансової кризи

Фінансова криза виникає з трьох основних причин. По-перше, маржа (різниця між ціною і собівартістю, — прим. ред.) не покриває операційні витрати підприємства. За моєю практикою, у більшості невеликих компаній відсутній якісний фінансовий облік. Саме він дає змогу проаналізувати центри прибутку та витрат та убезпечує від цього виду фінансової кризи. Але є сфери з низькою рентабельністю навіть при чіткому обліку. В цьому випадку треба або нарощувати обсяг реалізації товару, або міняти нішу.

По-друге, касові розриви в операційній діяльності. Коли Вам потрібно виконувати свої фінансові зобов’язання, але Вам ще не заплатили за товар. Вирішується якісним плануванням Cash Flow, гармонізацією умов оплати по договорах закупівлі і продажу, оптимізацією складських запасів та іншими способами. Цей вид кризи є найпоширенішою причиною банкрутства компаній.

По-третє, касові розриви при розширенні бізнесу. Бізнес-експансія, як правило, потребує додаткових фінансових ресурсів. Чим активніша експансія, тим менше можна в ній спиратися на обігові кошти від чинного бізнесу. Інакше можна потрапити в ситуацію, коли уповільнюється основний бізнес, з якого вимиваються кошти. Для активного масштабування краще підійдуть кошти з інших джерел депозити, кредити, позики, внутрішні чи зовнішні інвестиції. Ці кошти досить дорогі. Але чи не дорожчими є кошти, через вимивання яких сповільнюється Ваш бізнес?

Систематизуючи бізнес знайдіть першопричину

Не намагайтесь систематизувати одразу всі функції, бо вони не живуть окремо, а знаходяться в постійній взаємодії. Тому систематизуючи одну функцію, Ви неодмінно вплинете на виконання іншої. Якщо ж Ви змінюватимете одразу два процеси, є ризик розбалансування між ними.

Знайдіть першопричину негараздів, яка тягне за собою інші. Це не просто, бо ви не знайдете її на поверхні. Якщо виправити першопричину, інші функції швидко впорядковуються, а деякі зникнуть.

Перше, що може здатися першопричиною негараздів – продажі. Вони низькі, менеджери кволі, ринок просів. Але в 99,9% випадків це неправильне рішення, бо низькі продажі є наслідком, а не причиною.

Для чого компанії консультант з антикризового управління?

По-перше, знаходячись всередині процесу і виконуючи функції оперативного управління бізнесом, власнику вкрай важко подивитись на свою компанію об’єктивно та неупереджено. Це може зробити досвідчена людина «зі сторони».

Читайте також: П’ять українських підприємців, що йшли до успіху через великі проблеми

По-друге, можна самостійно випробовувати на собі всі методи подолання кризи, а можна скористатися досвідом, що є на ринку і відразу йти вірним шляхом. Це економить ресурси компанії і час.

По-третє, консультант допоможе знаходити ефективні рішення в поточній діяльності компанії у питаннях фінансів, маркетингу, продажів, управління запасами та інших важливих аспектах. Такі рішення ґрунтуються на передових ринкових практиках, а не лише на управлінській моделі самої організації.

І четверта причина: Ви маєте можливість залучити до розв’язання проблем невеликої  компанії фахівця з компетенціями ТОП-менеджера провідних підприємств.

Ось мої ТОП-5 порад для управління бізнесом з моєї практики:

  1. Приділяйте увагу плануванню та обліку. Це підкаже Вам шлях до ефективних дій.
  2. Уважно стежте, щоб не виникало взаємовиключних завдань, коли систематизуєте функції та розподіляєте ролі в команді.
  3. Мінімізуйте операційні витрати, що напряму не впливають на дохід.
  4. 80% часу приділяйте поточним завданням і лише 20% — перспективним.
  5. Де можливо, не йдіть за ринком. Створюйте свої правила!

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі