Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Найкрасивіші станції метро в Україні та їх історія

Опубліковано

Кожного дня тисячі українців спускаються до метро, аби швидко доїхати до місця призначення. І багато хто не звертає увагу на красу станцій, мозаїку, розписи на стінах, архітектурні рішення та багато іншого. Ми вирішили виправити це і показати вам найкрасивіші станції метро в Україні, а також розказати їх історію.

Київ

“Золоті ворота”

Станцію відкрили 31 грудня 1989 року, з 1994 року мозаїки інтер’єрів станції мають статус «щойно виявлений об’єкт культурної спадщини», пам’ятка архітектури та містобудування, монументального мистецтва. Авторів станції «Золоті ворота» відзначили Державною премією України у 1991 році. 

На мозаїчному фризі у проміжному вестибюлі, прямо над виходом до ескалатора, який веде на поверхню, знаходиться також мозаїчний напис «СЛАВА УКРАЇНІ», який зараз вже майже непомітний. 

Між станціями “Золоті Ворота” та “Лук’янівська” розташована станція-привид “Львівська Брама”. Вона була закладена в середині 1991 року і заморожена в 1997 році, через нестачу коштів і не прийнятий план з реконструкції. 

Станція “Золоті ворота” навіть встигла потрапити до відеогри, в один з епізодів «Collapse: The Rage». Також кілька разів потрапляла в рейтинги найкрасивіших станцій Європи у 2012 та 2014 роках.

“Славутич”

30 грудня 1992 року відкрили станцію, що розташована на лівому березі Дніпра. Станції “Славутич” не було в початковому проєкті Сирецько-Печерської лінії і в планах вона виникла приблизно в середині 80-х. Назву отримала по історичному і фольклорному імені Дніпра. 

Архітектор Микола Альошкін вирішив створити незвичний інтер’єр, що має викликати асоціацію з “ніччю на Дніпрі”. Білий і блакитний мармур, чорна стеля і маленькі світильники-зірки. Колійні стіни мовби нагадують спокійний та сивий Славутич-Дніпро.

Між “Видубичі” і “Славутич” розташована ще одна станція-привид – «Теличка». Будівництво почали в 1991 році, але вже через рік заморозили, бо просто відпала необхідність. Таку назва станція отримала через те, що раніше на її місці довгий час було пасовище.

“Олімпійська”

Станцію відкрили 19 грудня 1981 року під назвою “Республіканський стадіон”. З 11 липня 2011 року отримала назву “Олімпійська”, запозичену від розташованого неподалік НСК “Олімпійський”.

Стіни станції облицьовані сірим мармуром, що створює цікаву атмосферу приглушеного світла. Проєкт станції передбачав білі стіни, але білого мармуру не вистачило.

В кінці центрального залу розташована композиція у формі олімпійського вогню. Цікаво, що раніше на композиції були відсутні олімпійські кільця.

Стіна касового залу навпроти турнікетів декорована керамічним барельєфом присвяченим темі футболу та хокею. Але часто його не видно через торгові кіоски.

Читайте також: Десять правил успіху для малого бізнесу. Поради від експерта зі світовим ім’ям

“Теремки”

В 2013 році 6 листопада відкрили “Теремки”, кінцеву станцію Оболонсько-Теремківській лінії. Назву отримала від однойменного житлового масиву. Станція була запланована ще в 1970-і роки, проте будівництво її було відкладено на невизначений термін. Знову про станцію заговорили в середині 2000-х, коли на південній ділянці лінії почалися будівельні роботи в напрямку “Теремків”. В кінці 2010 року почалися вже реальні роботи з проєктування станції.

Стіни на “Теремках” облицьовані бежевим і сірим мармуром, підлоги викладені сірим гранітом зі вставками з чорного граніту, що утворюють геометричний малюнок. На станції присутнє тактильне покриття.

Основним мотивом обробки станції є облицювання зводу мозаїками

Дніпро

“Покровська”

29 грудня 1995 року відкрили станцію “Комунарівська” в Дніпрі. 24 листопада 2015 року вона була перейменована на “Покровську”. 

Розташована вона на перетині вулиць Юрія Кондратюка і Великої Діївської між житловими масивами “Червоний Камінь” і “Покровський” міста Дніпро.

Згідно з проєктом, станція мала називатися “Діївка” ибо “Діївська”. Мобільне покриття відсутнє, але з 18 лютого 2016 року на станції підключений Wi-Fi від інтернет-провайдера.

“Металургів”

Станція “Металургів” була відкрита 29 грудня 1995 року поруч з Дніпровським металургійним заводом. Станція мала проєктну назву “Брянська”, оскільки до 1917 року завод називався Олександрівським Південноросійським залізоробним і залізопрокатним заводом Брянського акціонерного товариства. 

Мобільне покриття відсутнє.

Цікаво, що виходи зі станції з’єднані з довгим підземним переходом, що йде на завод, прохідна якого розташована також в під землею в цьому переході.

“Метробудівників”

Станцію було відкрито 29 грудня 1995 року поряд з Державним обласним українським домом та Дніпропетровським органним залом.

Станція розташована в районі, який має назву Чечеловка, чому спочатку пропонувалася назва “Чечелівська”. Нинішню назву станція отримала в честь метробудівників, без будь-якої географічної прив’язки до місцевості. Ймовірно, таку назву станція отримала через випадок в 1986 році. Тоді при будівництві перегінних тунелів в районі цієї станції, завдяки мужності метробудівців не сталося трагедії. 

Харків

“Київська”

Станція відкрита 11 серпня 1984 року. Була споруджена в важких геологічних умовах та з застосуванням самих різних методів боротьби з ними, є гордістю метрополітену, відрізняються приголомшливою красою і виразністю. Станція «Київська» споруджувалася в дуже важких гідрогеологічних умовах, оскільки знаходиться в низині, в заплавній частині річки Харків.

Задум оформлення станції присвячений Києву, його історичним і визначним пам’яткам. 

Архітектори отримали відразу декілька державних премій за таку оригінальну та витончену роботу. Довгий час станція «Київська» потрапляла в туристичні фотоальбоми і путівники по місту. Макети станції, як зразок витонченості та краси, експонуються в залі музею метрополітену.

При будівництві станції «Київська» виявили відразу кілька знахідок – ребра мамонта, лопатки зубра, плечову і ліктьову кістку шерстистого носорога віком 50 тисяч років. 

“Академіка Барабашова”

11 серпня 1984 року станцію відкрили майже на пустирі, але вона була майже постійно завантажена, адже брала на себе пасажиропотік з усією Салтівки (найбільший житловий масив України). Після продовження лінії пасажиропотік різко впав. В 1990-і роки побудували ТЦ «Барабашово», який згодом ринок розширювався і пасажиропотік по станції зростав. До початку 2000-х ринок поглинув всю територію навколо станції. Відтоді пасажиропотік стабільно залишається високим.

Оформлення станції присвячено тематиці космосу і наукової діяльності Н.П. Барабашова.

Двічі станція служила для евакуації людей, коли при сильній пожежі на Барабашівському ринку було евакуйовано працівників і покупців ринку.

Кривий Ріг

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Проспект Металургів”

Станцію “Проспект Металургів” було відкрито 2 травня 1989 року. Це одна з чотирьох підземних станцій Криворізького метротрама, прикрашена сірим мармуром.

Особливістю інтер’єру є хвилеподібні виступи на стінах, що утворюють незвичайний візерунок. В три ряди розташовані люстри, з усіх підземних станцій Кривого Рогу ця освітлена найкраще.

Читайте також: Новорічна ялинка 2020. П’ять ідей, чим замінити новорічну красуню

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі