

Технології
Наукові експерименти юних українських дослідників протестують у космосі
Наукові експерименти українських школярів зможуть потрапити на Міжнародну космічну станцію, повідомили у пресслужбі Міністерства освіти і науки України.
Про це стало відомо під час підписання у Вашингтоні угоди про участь України в програмі місії 16-ї Міжнародної космічної станції.
«Уперше весь світ дізнається про наймолодших українських науковців. Наукові експерименти наших школярів відтепер зможуть потрапити на Міжнародну космічну станцію на орбіті Землі», – йдеться у повідомленні.
Особливість угоди
За інформацією, така можливість з’явилась в учнів 5-11 класів завдяки ініціативі Малої академії наук за підтримки МОН та Посольства України у США.
За угодою, 2021 року Україна вперше візьме участь в американській програмі з розвитку наукової та STEM-освіти, організованої Національним центром освіти наук про Землю та космос США (NCESSE) та Інститутом космічної освіти імені Артура Кларка за підтримки НАСА (NASA).
Команди дітей отримають мінілабораторії та матимуть запропонувати ідеї для досліджень в умовах мікрогравітації на орбіті.
Під час двоетапного конкурсного відбору дві команди зможуть надістали свої експерименти на Міжнародну космічну станцію, де далі ними керуватимуть астронавти.
Читайте також: У мережі з’явився онлайн-пазл української космічної ракети “Циклон”. Пограємось?
Учасники команд-переможців побачать запуск ракети Falcon 9 на мисі Канаверал і візьмуть участь у науковій конференції у Вашингтоні.
Учителі, які працюватимуть із юними дослідниками, пройдуть професійне навчання від експертів програми у Вашингтоні.
Довідка
Міжнародна космічна станція (МКС) — пілотована космічна станція на орбіті Землі, створена для наукових досліджень у космосі.
SSEP – програма з розвитку наукової та STEM-освіти, організована Національним центром освіти наук про Землю та космос США (NCESSE) та Інститутом космічної освіти імені Артура Кларка (the Arthur C. Clarke Institute for Space Education) за підтримки НАСА (NASA).
Читайте також: Як у Дніпрі працює завод приватної космічної компанії Firefly Aerospace (ФОТО)
SSEP спеціалізується на дослідженнях мікрогравітації. З моменту заснування в 2010 році в програмі брали участь лише школярі США, Бразилії та Канади.
Нагадаємо, у Києві відкрили першу Шкільну обсерваторію.
Також ентузіаст зробив власну обсерваторію у містечку на Житомирщині.
Як ми повідомляли раніше, Нацбанк випускає монету на честь 250-річчя обсерваторії Львівського університету.
Головне фото: tech.24tv.ua.
Технології

З 11 по 14 червня 2025 року в Парижі відбудеться одна з наймасштабніших технологічних подій Європи — Viva Technology. Цьогоріч 16 вітчизняних стартапів продемонструють свої інноваційні розробки світовій спільноті.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Про VivaTech
Viva Technology — це щорічна технологічна конференція, яка збирає понад 150 000 учасників з усього світу, включаючи лідерів індустрії, інвесторів, глобальні корпорації та медіа. Це платформа для обміну ідеями, налагодження партнерств та залучення інвестицій.
Читайте також: Учасники Brave1 провели масштабне тестування роботизованих платформ (ФОТО)
Україну представлятимуть такі стартапи:
- Anima: нейронауковий сервіс для скринінгу ментального здоров’я співробітників за допомогою вебкамери;
- VITA325: ШІ-застосунок, що перетворює смартфон в інструмент для пришвидшеної реабілітації після ампутації нижніх кінцівок;
- iLea: ШІ-застосунок, який допомагає знайти свій стиль, поєднати його з гардеробом і купувати речі розумно;
- rekava: виробництво компостованих виробів з переробленої кавової гущі;
- Apixmed: віртуальний асистент для аналізу генетичних і медичних даних та добору персоналізованого плану підтримки здоров’я;
- Metatable.ai: ШІ-платформа для швидкої розробки та розгортання серверних застосунків;
- In Tempo: музична гра, що допомагає контролювати рівень стресу через відтворення ритму улюблених композицій;
- S.Lab: виробник біорозкладного пакування, яке може повністю замінити пінопласт;
- SPOGAD: fashion-tech стартап, що розробляє технології рециклінгу пластикових відходів для створення продуктів високої моди;
- obimy: платформа для емоційної та тактильної комунікації між близькими людьми.
Про всі 16 стартапів можна прочитати за посиланням.
Національний стенд України на Viva Technology 2025 організовує Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство закордонних справ України, Посольство України у Франції, Український фонд стартапів, Асоціація IT Ukraine спільно з La French Tech Kyiv, Nazovni, CCIFU та Seeds of Bravery.
Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.
Фото обкладинки: Viva Technology
Технології

50 команд кластера Brave1 протестували свої розробки в умовах, максимально наближених до бойових. Роботи долали 10-кілометрову дистанцію, проходили випробування на вантажність та відповідність технічним характеристикам.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як відбувалися випробування
Платформи проходили дистанцію з невідомим маршрутом, працювали під впливом радіоелектронної боротьби на змінюваних частотах та демонстрували свою вантажопідйомність. Такий формат тестування дозволив перевірити реальну готовність техніки до фронтових завдань.
Михайло Федоров зазначив, що більшість роботів підтвердили заявлені характеристики, показали витривалість і ефективність, зокрема в транспортуванні спорядження, продовольства й вибухівки.


Читайте також: В Україні створили робота з великокаліберним кулеметом для ЗСУ
Бойові підрозділи вже використовують роботизовані системи, створені командами Brave1. Серед них 3-тя, 5-та, 59-та й 92-га штурмові бригади, підрозділи Нацгвардії, ГУР та СБУ.
У майбутньому Brave1 планує перекласти усі логістичні функції на фронті на безпілотні платформи.


Нагадаємо, що понад 20 виробників БпЛА та роботів на оптоволокні протестували свої розробки (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

У столиці з’явилися перші електровелосипеди для шерінгу.
Про це повідомив Олександр Гречко з ГО «Пасажири Києва».
Електровелосипеди надає в оренду компанія Zelectra, яка займається дистанційною системою прокату мопедів і самокатів. Новий вид транспорту рухається за допомогою легкого обертання педалей, а електропривід одразу асистує. Без обертання педалей велосипед лише на електродвигуні не їде.
Читайте також: Мешканці будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО)
«Навантаження на ноги мінімальне. Особливо приємно в такому режимі їхати вгору», — ділиться Олександр Гречко.
На тестовому заїзді визначили, що ці велосипеди не їдуть швидше 20-21 км/год. Після цієї швидкості асистент вимикається, а велосипед далі навіть педалями розігнати важко.
Старт на електровелосипеді коштує 15 грн, а кожна хвилина використання — 5 грн.
Нагадуємо, що на Мапу доступності в застосунку «Київ Цифровий» додали понад 1500 об’єктів.
Фото: фейсбук Олександра Гречка