Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Національні парки отримали авто і техніку для обстеження територій

Опубліковано

Сім природних заповідників України отримали важливу підтримку від благодійних організацій у вигляді автомобілів та спеціальної техніки для проведення досліджень та моніторингу територій.

Про це інформує пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Зокрема, допомогу отримали національні парки «Північне Поділля», «Кременецькі гори», «Дермансько-Острозький», «Прип’ять-Стохід», «Слобожанський», «Бузький Гард» та природний заповідник «Древлянський» отримали цю підтримку.

Благодійна організація Tellus Conservation та Природний фонд України виявились ключовими учасниками, що передали техніку. Це нові автомобілі та технічне обладнання, яке допоможуть природоохоронним установам в здійсненні наукових досліджень, в охороні територій від порушень природоохоронного законодавства та у проведенні рекреаційних та освітніх заходів.

Читайте також«Війна не закінчується на лінії фронту». Як бойові дії впливають на екосистеми, та чи зможе природа відновитися самостійно

Ця допомога надзвичайно важлива, особливо в умовах збільшення екологічних викликів та підвищення необхідності у збереженні природних ресурсів.

Нагадаємо, у Києві розширили заповідну зону природного парку «Голосіївський».

Також ми розповідали, що у заповіднику «Тустань» на Львівщині з’явилася унікальна різьблена хата.

Фото: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів/телеграм.

Суспільство

«Україна — мій вибір». Це біженці, які знайшли прихисток в нашій країні

Опубліковано

До Всесвітнього дня біженців ШоТам і Благодійний фонд «Рокада» за підтримки Агенства ООН у справах біженців в Україні розповідають історії трьох переселенців, для яких Україна стала новим домом. Вони залишили все — рідну країну, звичне життя, близьких — та почали життя заново. 

В Україні відчувають себе вдома: історії біженців

Наталія Садикова

біженка з Казахстану

Наталія працює журналісткою та виховує трьох дітей. У 2014-му разом з чоловіком Айдосом — опозиційним політиком і журналістом — та дітьми втекла з Казахстану через переслідування. «Це був каток репресій: арешти, справи, спалене авто, психлікарня», — згадує вона.

В Україні родина отримала статус біженців. Наталія каже: «За 11 років — жодного випадку дискримінації. Українці — толерантний народ. Велика честь — бути тут».

Наталія з чоловіком Айдосом. Фото надав БФ «Рокада»

У 2018-му подружжя створило ютуб-канал «Бәсе», що критикував владу Казахстану.  У червні 2024 року у Києві Айдоса вбили. «Його вбили просто на моїх очах. Це прецедент — журналіста ліквідували за кордоном. Я втратила відчуття базової безпеки».

Наталія залишилася з трьома дітьми. «Найменша донька загадала на день народження, щоб я та її брат із сестрою були живі. Я нікому не побажаю такого», — зізнається вона.

Попри втрату, жінка повернулась до журналістики: «Я вірю: навіть один у полі воїн. Не можна здаватися — треба боротися».

Саба Ал Ямані

біженка з Саудівської Аравії

Саба народилася в Саудівській Аравії, але з дитинства жила між двома культурами: батьком-арабом і мамою-українкою, що працювала стоматологинею в Києві. «Мій батько не знав меж — я йому повністю належала», — згадує дівчина. У 15 років вона наважилася втекти до України, щоб уникнути примусового шлюбу з двоюрідним братом.

«Раніше я носила хіджаб, а в школу в Києві вперше прийшла без нього — моє пухнасте афро стало символом свободи», – каже Саба.

В Україні Саба, як і її мама, опанувала професію стоматологині. Фото надав БФ «Рокада»

В Україні дівчина почала працювати асистенткою у мами, мріяла про університет, але мала проблеми з документами. Повернутися до Саудівської Аравії для неї означало втратити все, тому вона звернулася по захист до міграційної служби. У 2023-му, після понад року очікування, Саба отримала статус біженки.

Сьогодні дівчина має вищу освіту, пройшла багато курсів і завдяки гранту від УВКБ ООН в Україні відкриває власний стоматологічний кабінет. «Я знайшла тут не лише захист, а й віру — ми з мамою разом прийняли християнство. Тепер я постійно ношу хрестик і дихаю на повні груди»

Аббас Ахмаді

біженець з Ірану

Аббас народився в заможній родині в Тегерані, та після зміни режиму в країні його родину заслали в далеке село. «Я ходив тільки в школу та мечеть», — згадує чоловік. Згодом через переконання він став мішенню для фанатиків: «Мені відкрито погрожували смертю. Я мусив тікати».

У 27 років прибув до України. «Я не мріяв — я рятувався. Але тут зустрів усміхнених людей і зруйнував усі стереотипи», — каже Аббас.

Після початку російського вторгнення Аббас вирішив залишитися в Україні, щоб допомагати. Фото надав БФ «Рокада»

Перші роки були складними — мовний бар’єр, самотність, бідність. «Коли вперше впізнав слово — радів, як дитина. Я навіть не розумів, що тут говорять двома мовами».

З часом чоловік знайшов кохання, створив сім’ю і прийняв християнство: «Це було свідомо — я ніби народився заново». У 2016-му він став громадянином України.

24 лютого 2022-го був в ОАЕ, але негайно повернувся. «Вивіз родину за кордон, а сам залишився допомагати. Я вже раз втратив дім, більше не хочу. Україна — мій вибір і мій дім».

Як коректно спілкуватися з біженцями: п’ять правил

  • Правило 1 — прибираємо ярлики, бачимо людину

Перед нами — надзвичайно цікава авторка дитячих казок на ім‘я Вероніка, а не «ВПО», «біженка» чи «шукачка захисту». Отже, дивіться та бачте людину, особистість, а не її статус.

  • Правило 2 — «Я розумію»? Ні!

Не кажіть так, бо вислів «Я розумію, через що вам довелося пройти» часто є недоречним. Ми не можемо по-справжньому зрозуміти біль і переживання людини, яка втратила дім та звичне життя, якщо самі не опинилися в подібній ситуації. Натомість захоплюйтеся силою духу та підтримуйте!

  • Правило 3 — «А чому ти не страждаєш?»

«Ти втратив дім і при цьому ходиш у кафе? Ганьба, маєш страждати!»

Ні, людина і надалі має жити своє життя. Тому не судіть, а допомагайте.

  • Правило 4 — «А як там було?»

Не розпитуйте про болісні події — це може повернути людину в травматичні спогади. Поважайте особистий простір і право не ділитися болем.

  • Правило 5 — «Активність (робота, город, спорт…) лікує»

Дайте простір і час для майбутнього. Люди, які пережили переміщення, потребують не лише фізичної, а й психологічної безпеки. Тому не давайте порад, не тисніть, а будьте плечем.

Мова — це міст. Правильні слова не змінять ситуації, але здатні подарувати відчуття гідності, прийняття та підтримки. Будьмо уважні одне до одного — саме так ми зміцнюємо культуру поваги й взаєморозуміння.

Читати далі

Суспільство

«Люди, я бачу»: захисник поділився успіхом після операції (ВІДЕО)

Опубліковано


Після поранення Едуард Биков понад рік не міг бачити. Воїн вижив після удару авіабомбою, що важила півтонни. Лікарі місяць боролися за життя Едуарда, який перебував у комі.

Унаслідок поранень він втратив праву ногу, ліву стопу та праву руку. Процес відновлення триває, а захисник ділиться першими успіхами після операції на правому оці.

Про це Едуард Биков та його лікар Ігор Ларін повідомили в інстаграмі.

«Люди, я бачу!» — говорить Едуард та посміхається. Після цього воїн розповідає своїм підписникам, які предмети лежать на столику поряд та з чого складається його прийом їжі. Едуарда підтримує його жінка Марина, яка супроводжує воїна на всіх етапах реабілітацій.

Читайте також: «Тату, я вагітна!»: звільнений з полону захисник дізнався, що стане дідусем (ВІДЕО)

Трансформаційний психотерапевт Ігор Ларін говорить, що захоплюється відданістю та самопожертвою жінки захисника. Самого ж Едуарда лікар називає прикладом жаги до життя.

«Вірте. У Любов, у Життя, у Світло. Практично всі лікарі, з якими я спілкувався, поки працював з Едуардом, казали мені, що надії немає», — ділиться Ларін успіхами свого клієнта.

Едуард Биков — військовослужбовець зенітного дивізіону 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ. У квітні 2024 року Едуард виконував бойове завдання зі своїм підрозділом медевакуації. Авіабомба вагою понад півтонни вибухнула неподалік, спричинивши багато смертей і руйнувань. Серед завалів і тіл вижив лише важкопоранений Едуард.

Лікарі довго боролися за життя Едуарда, він місяць перебував у комі. Едуард втратив праву ногу, ліву стопу та праву руку, частково відновили слух. Тепер лікарі із захисником працюють над відновленням зору.

Нагадуємо, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Едуарда Бикова

Читати далі

Суспільство

«Тату, я вагітна!»: звільнений з полону захисник дізнався, що стане дідусем (ВІДЕО)

Опубліковано

«Тату, я вагітна!» — кричить у слухавку донька захиснику. Військовий повернувся з полону та одразу дізнався, що стане дідусем. Чоловік зміг почути голос близьких під час чергового етапу обміну важкопоранених та тяжко хворих українських бранців.

Відео з поверненням захисників поширив міністр оборони Рустем Умєров.

Обмін військовополоненими провели у межах домовленостей у Стамбулі. У дописі Рустем Умєров повідомив, що всі визволені українці потребують медичної допомоги та реабілітації, яку їм невідкладно нададуть у профільних медзакладах.

«Памʼятаємо про кожного і заберемо кожного», — додав міністр оборони.

Нагадуємо, що «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі».

Також ми писали, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 годину тому

«Україна — мій вибір». Це біженці, які знайшли прихисток в нашій країні

До Всесвітнього дня біженців ШоТам і Благодійний фонд «Рокада» за підтримки Агенства ООН у справах...

Військо18 години тому

Повернув зв’язок і держпослуги. Історія львів’янина, який відновлював Херсонщину під обстрілами

Креативник, який оживляв старі депо у Львові, а згодом мобілізувався та поїхав служити прикордонником. Михайло...

Військо1 тиждень тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство2 тижні тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...