Колонки
Наші за кордоном. Про першого українця на півночі Бразилії та ікону фемінізму з Галичини
Якщо ви сумували, бо історії про неймовірне життя українців на далекій чужині закінчилися, можете радіти: перед вами продовження колонки про видатних еміґрантів. Якщо ж ви сподівалися більше не побачити нічого подібного, то перепрошую – шоу повинно продовжуватися!
Перший українець на півночі Бразилії
Сьогодні розповім про Фединського Євгена Олександровича, для родичів і друзів — просто Ґеньо. Він народився 14 грудня 1920 року в Польській республіці в місті Станіславів (сучасний Івано-Франківськ). Хоч родина Фединських була багатодітною, але при цьому всі отримали гімназійну українськомовну освіту. Старші брати Євгена рано почали діяльність у громадському житті й навіть вступили до ОУН. Після смерті батька в 1932 році сім’я була змушена переїхати до Львова, де Фединський вступив до університету на факультет сходознавства.
Унаслідок кривавого розподілу між Польщею, СРСР та Німеччиною Західна Україна, зокрема й Львів, 1939-го року потрапила під контроль радянської влади. А під час німецької окупації Ґеньо разом зі своєю родиною вів патріотичну діяльність, імовірно, пов’язану з ОУН. Натомість коли радянські війська повернулися, влада бачила Фединського не як борця за Батьківщину, а як колабораціоніста.
Читайте іншу колонку цього автора: Зовсім не імперське місто. Скільки років Одесі насправді?
Тому його невдовзі заарештували й відправили до штрафного батальйону. Питання цих формувань досліджується й обговорюється вже багато років, але в контексті нашої історії звернемо увагу на розмову маршала жукова та президента Ейзенхауера. Тоді радянський воєнначальник видав таку одіозну фразу: «Коли ми упираємося в мінне поле, наша піхота продовжує наступ так, ніби його там не було».
Саме для такого «розмінування» й використовували штрафбат Фединського. Та попри небезпеку загинути на мінних полях Ґеньо дивом зумів утекти до Відня. Вибір, як виявилося, був не з найкращих, адже після закінчення війни Австрія відійшла до радянської зони окупації, а Євген знову потрапив до уваги НКВД. Сього разу його завербували як перекладача, адже він вільно спілкувався дванадцятьма мовами.
Достовірно невідомо, чому, але доля була прихильна до нашого героя і йому вдалося успішно втекти до далекої Бразилії.
Фединський отримав посаду в Службі Охорони Індіан, де, окрім контролю за безпекою, до його обов’язків також входило дослідження граматики і створення словника племені Канелас. Ґеньо прожив в поселені Барра близько року, ставши першим українцем на півночі Бразилії — надзвичайно труднодоступному та малодослідженому регіоні. Після закінчення терміну контракту зі Службою Охорони Індіан наш герой переїхав до Ріо-де-Жанейро, де працював у заповіднику Тіжука. Опинившись на иншому континенті, Фединський усе одно не забував, що він українець, і активно писав листи та матеріяли для української преси під ім’ям Миколи Букового, місцеві ж знали його як Роберто Тамара.
Ґеньо відійшов у засвіти у 1980 році під час чергової захопливої подорожі вздовж північно-східного берега Бразилії, але історія його життя й досі продовжує нас надихати та наповнювати сміливістю наші серця.
Ікона фемінізму та перша українська тревел-блоґерка
Наостанок я залишив героїню, яка є, напевно, найвідомішою із цього циклу статей, тож пропоную вам спробувати вгадати її ім’я за пригодами.
Народилася в сім’ї галицького священника, у ранній юності разом зі своїм братом управляла кінотеатром, а в двадцять років поїхала до Парижу вчитися вправлятися з кінокамерою та працювати моделлю. Мандрувала Марокко, а вже на Батьківщині збирала навколо себе повні зали слухачів, розповідаючи про екзотичні краї. Згодом наша героїня відправилася у кругосвітню подорож, яку сплатила компанія «Індокитай Фільм» в обмін на документальні кадри.
Читайте також: Залишитися вірними: як діаспора може відкрити Україну світові? Два приклади з історії
Перелічити всі країни, які вона відвідала, та всі її пригоди в одній колонці просто неможливо. Та на щастя, вона залишила нам свої спогади в книгах «Чар Марока», «З країни рижу та опію», «Далекі обрії» та инші. Якщо ж спробувати згадати найбільш яскраві й екзотичні моменти то, на мою думку, вийде приблизно так: ледь не померла від укусу бананової гадюки, малярійного комара та соку отруйної орхідеї, полювала на тигра в Лаосі, мала авдієнцію в останньої королеви Таїті та «купила» дитину в Юньнані.
Окрім цього, енергетика сильної та самостійної жінки постійно приваблювала до себе чоловіків: довелося «відшивати» Винниченка в Парижі й утікати від князя в Банкоку, а врешті-решт вона вийшла заміж за французького дипломата й народила трьох дітей.
Дехто називає її першою українською тревел-блоґеркою, дехто — іконою українського фемінізму початку 20 сторіччя, инші ж згадують, що вона була однією з перших у світі, хто використовував прийом прихованої камери. Сподіваюся, що ви вже здогадалися, хто наша героїня, а якщо ні — приділіть крапельку свого дорогоцінного часу й почитайте про неймовірну Софію Яблонську, гарантую: ви не пошкодуєте.
Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. Усі фото в матеріалі належать автору.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі