Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Ми з’явились раніше за Uber і Glovo”. Як одеське таксі зробило революцію у сервісі

Опубліковано

Ще за кілька років до появи славнозвісних таксі Uber і Uklon одесити вже могли викликати таксі через мобільний додаток, оплатити поїздку картою та вибрати, якою музикою пасажир буде насолоджуватись під час короткої подорожі. Так, тепер шансон не викличе кров з ваших вух – якщо ви цього не захочете. 

А їжу з місцевих ресторанів “Бонд” доставляв ще задовго до Glovo чи Uber eats. Цей сервіс доступний для киян, одеситів та для жителів Чорноморська. Ми розпитали у власника таксі “Бонд” Петра Обухова, як він вирішує стандартні проблеми та у чому помилки конкурентів. 

Петро Обухов

Position

За освітою програміст. Працював над різними інтернет-проектами, такі як “Думская”, Сінема Сіті, today.od.uа. У 2013 році створив сервіс таксі “Бонд”, яке працює в Одесі, Києві та Чорноморську.

Наш додаток був першим 

За освітою я програміст. Коли ми з друзями думали, яким бізнесом зайнятись, то вияснилось, що у сфері таксі можна проводити багато аналітики та дослідів. Один з товаришів за кордоном побачив, що таксі можна викликати через додаток, а розташування машини відображалось на карті.

Читайте також: У Львові створили додаток, який порівнює ціни на таксі

Ідея зробити це в Україні прийшла до нас в 2012 році. Тоді наші таксисти користувались раціями, або Java-програмами для старих кнопкових телефонів. 

Все місто поділялось на сектори і водій обирав район, в якому він знаходився. Коли приходило замовлення, то його отримував водій, який ближче всього у черзі. Такий собі ручний GPS. Але час подачі таксі займав 15 хвилин. Ми ж намагались зробити найшвидше таксі по подачі і ведемо статистику таксиста. 

Перше, що зробили ми – закупили смартфони, які видавали водіям під заставу. Для багатьох це був перший смартфон в їх житті. І тоді однією з наших фішок стала роздача Wi-Fi клієнту, коли ще в місті не було 3G. 

До речі, ще однією причиною чому ми захотіли займатися таксі – незалежність від місцевої влади, тут важче вставляти палки в колеса.

Читайте також: Сервіс таксі Uklon запустив можливість оплати проїзду через Google Pay

Доставляли їжу ще раніше Glovo

З лютого минулого року ми запустили доставку їжі з ресторанів і вже домовились з 150 закладами. Вони мають додатки, де отримують замовлення,  вказують, скільки часу потрібно на приготування їжі і ми потім під’їжджаємо. 

Ми хотіли зробити максимально швидку доставку їжі. Бо до нас нічого такого не було. Якось я замовив бургер на відстані від мене один кілометр. а чекав більше години. Ми змогли це виправити. 

Читайте також: Uber запустив нову функцію: нагадування перед поїздкою для неуважних клієнтів

Наші кур’єри доставляють замовлення навіть в невеличкі сусідні міста. Дуже дивно для мене, коли купують на 200 гривень, а за доставку платять 300. Нащо це їм? Взагалі, вартість доставки залежить від відстані з ресторану до клієнта. 

Так, ми значно випередили Glovo. Вони беруть кількістю, а не якістю. Хоча і дешевші. Glovo працює з частиною ресторанів без попередньої домовленості, тобто кур’єр просто робить замовлення на місці. Втрачається багато часу.

А ще, беруть великий відсоток з ресторанів. На початку вимагають чи не 30% від вартості блюда, а потім торгуються до 27%. А ще було образливо, коли McDonald’s просто ігнорував наші пропозиції. А потім запустились з Glovo.

Читайте також: У Києві служба кур’єрської доставки Glovo працюватиме і вночі

Фішки таксі Бонд: ніякого шансону і сімейний акаунт

Ми працюємо з приватними водіями, які мають власні машини. При тому, не беремо зі старим транспортом. Деякі водії навіть купують машини, щоб працювати з нами. З кожного замовлення наша компанія отримує 10%, які вираховуються з рахунку водія. У таксиста є свій рахунок у програмі. Якщо баланс нульовий, то він не може працювати. Зараз у нас зареєстровано більше 3000 водіїв,  і це тільки в Одесі. А “Бонд” ще є у Києві та Чорноморську.

Середній чек поїздки в таксі “Бонд” в Одесі – 110 гривень, у Києві – 160 гривень

З нами працює водій навіть на власній “Теслі”. Якщо буде більше електромобілів, то ми додамо у програму опцію “Хочу електромобіль”. 

До речі, серед водіїв у нас є і моряки, які прийшли з рейсу. Дуже цікаво, що їм не сидиться вдома, і вони беруть найбільше замовлень.

Читайте також:  Український сервіс доставки ліків залучив $1 млн інвестицій

Ми вдосконалюємо своє таксі і придумуємо різні фішки, які потім намагаються скопіювати конкуренти. 

  • Не дзвонити мені. У нас вперше в Україні з’явилась така функція, якщо людина не хоче, щоб їй телефонували перед поїздкою. Було забавно потім побачити це і в інших службах таксі. 
  • Улюблене радіо. Кожний клієнт може вибрати сам, яке радіо хоче слухати. 
  • Сімейний аккаунт. Клієнт може додати кілька номерів, які будуть їздити за однією карткою чи з одного рахунку. 
  • Аналізуємо дефіцит машин. Кожного дня ми досліджуємо в якому районі мало машин. І тому потім завчасно говоримо водіям, що там будуть замовлення. 
  • Портрет водія. Якщо клієнт поставив не дуже високу оцінку за поїздку, то програма пропонує близько 20 варіантів, що було не так. І тоді по кожному таксисту ми створюємо рейтинг.
  • Портрет клієнта. Можна вказати, що любить клієнт. Наприклад, мене дратує, коли не вмикають моє радіо. А мій товариш якось потрапив в аварію і тепер не любить швидкої їзди і коли немає ременів безпеки.

Проблеми і їх рішення

Після запуску ми зіштовхнулись с типовими проблемами одеських таксі. Наприклад, багато водіїв не хочуть їздити за місто і часто відміняють замовлення. Але є й ті, які самі хочуть туди їхати. Тому два рази на день водії можуть самі вибрати район, куди хочуть поїхати. 

Читайте також: Купити Nissan Leaf і запустити службу таксі. Історія успіху з Лозової

Ще одна проблема – нестача машин в спальних районах в годину пік. Тому водіям доплачуємо, щоб вранці вони повертались з центру назад в «спальники».

Багато таксистів люблять натиснути кнопку, що вони приїхали, коли це не так. А безкоштовні тільки перші сім хвилин простою. І так водії заробляли собі більше. Коли ми це помітили, то додали функцію у додаток: тепер він аналізує, де водій вказав, що прибув на місце і де взяв клієнта. Якщо різниця велика – весь простой безкоштовний. 

Ще одна проблема – решта. У водія часто не буває готівки, тому ще з 2013 року у нас є можливість перерахувати решту на рахунок клієнта, яку він потім може витратити на наступну поїздку. 

Конкурентів не сприймав серйозно

Коли ми запускались, то боялись конкуренції. Але я спочатку і не думав, що Uber взагалі буде в Україні. Вони наробили багато помилок і зараз у багатьох ця служба таксі асоціюється з ненадійним та небезпечним. І я чув абсолютно дикі історії. 

Вони відносяться халатно і їх якість залишає бажати кращого. Водії Uber можуть постійно відмовитись від поїздки. У нас такого немає. 

Хоча через них у нас було падіння замовлень. Але швидко відновились і повернули свою кількість замовлень.  

Читайте також: Подорож наосліп: як працює організація секретних турів Україною

Uklon я не сприймав серйозно. Коли вони прийшли на одеський ринок, то доплачували таксистам 10 гривень за кожне замовлення. У них дуже не зручний додаток. Наша ж мета –  все зробити максимально просто і швидко. Натискаєш кнопку “Викликати таксі” і адресу. І все, чекайте на свій транспорт. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі