

Суспільство
«Наші байки звільняли Херсон, а сьогодні тестуються Укрпоштою». Як це – розвивати стартап під час війни? Бренд електровелосипедів Bayka
Чули, що листоноші Укрпошти планують пересісти на електровелосипеди? А якщо ми скажемо, що це байки українського виробництва? Знайомтеся – чернігівський бренд Bayka, який у розпал повномасштабної війни перетворився із захоплення електрокартингом на потужного виробника електророверів.
Їхні велосипеди доставляли гуманітарку окупованою Чернігівщиною й брали участь у звільненні Херсонської області, а сьогодні представляють Україну на провідних європейських виставках. Про шлях від хобі до стартапу, перші замовлення, пошук інвесторів та переваги над китайськими аналогами ШоТам розповів засновник бренду Олександр Литвин.
Від любительського гуртка – до успішного стартапу
Історія нашого стартапу зародилася 2015 року – з маленького гуртка електрокартингу на базі Чернігівського національного технологічного університету, де я працював доцентом кафедри автомобільного транспорту та галузевого машинобудування. Нашим першим проєктом став маленький електрокартинг, який привів до розробки та створення високопотужного електрокартингу, побудованого під світовий рекорд швидкості. Після цього ми створили моделі Drift Trike, які використовують для дисципліни дрифт, щоб отримати справжній драйв та емоції у безпечний спосіб.

Поступово ми почали шукати ідеї для комерціалізації проєкту. Зрештою обрали шлях стартапу, над яким зі мною працювали лаборанти та студенти-аспіранти університету. Разом ми успішно завершили YEP Incubator та взяли участь в конкурсі Sikorsky Challenge, здобувши перемогу.
Відтак ми почали формувати бізнес-стратегію, аналізувати потенційні ринки для подальшої монетизації. Спершу у нас виникла ідея вийти на ринок з модульним електротранспортом і стати такою собі IKEA в цій ніші: щоб людина могла придбати транспорт «в коробці» та самостійно його зібрати. Однак на одній із виставок ми знайшли однодумця – Володимира Ніколаєва, якого захопив наш картинг Drift Trike. А нас тоді вразив його потужний електровелосипед.

Перша і остання миля доставки
Ми стали партнерами і зрозуміли, що в світі електротранспорту існує ніша першої та останньої милі доставки, де використовують вантажні електровелосипеди. Тому вирішили створити перший в Україні карго-байк з рамою Лонг Джон. Вона відома світу ще з 1905 року, але на нашому ринку її ніхто не використовував. Це двоколісна модель, яка має в передній частині універсальну вантажну платформу, що дозволяє встановити дитяче крісло або будь-який вантаж. Згодом ми розробили ряд таких електровелосипедів в різних розмірах – від S до L.
Наша компанія першою в Україні отримала патент на електровелосипеди для доставки в широкому діапазоні вантажів до 450 кг. Після цього ми розглядали дві робочі опції стартапу – створити кур’єрську службу на власному транспорті або перейти до серійного виробництва. Однак кур’єрська служба потребувала спеціального застосунку, на розробку якого не було ані часу, ані можливостей. Тому ми віддали наш карго-велосипед під оренду для сервісів доставки.
Перше замовлення на чотири байки отримали від місцевого ресторану. Завдяки цьому нам вдалося поставити вантажні електровелосипеди в реальні умови експлуатації. Це дозволило з інженерної точки зору дослідити можливі недоліки в конструкції, а за потреби – вдосконалити її.
Замість інвестицій – 53 дні волонтерства під окупацією
Під час однієї з інвестиційних зустрічей в агенції регіонального розвитку Чернігова я презентував наш проєкт бізнесмену Олександру Суворову. Він зацікавився, тож ми домовилися зробити перші спільні кроки навесні 2022 – коли Олександр планував повернутися в Україну. Але 24 лютого почалася повномасштабна війна.
Читайте також: Двоє друзів з Донецька відкрили майстерню на Троєщині й збирають байки для ЗСУ. Ось їхня історія
У перші години ми з командою зібралися у підвалі батьківського будинку й вирішили залишатися у місті та використати наші карго-велосипеди для допомоги цивільним і військовим. Усі 53 дні окупації ми розвозили на байках ліки та їжу. Крім того, виготовляли повербанки з резерву батерей та автомобільних акумуляторів, обслуговували генератори для критичної інфраструктури, а вночі – ще й патрулювали. З міста евакуювалися майже всі представники технічної сфери, лагодити автівки було просто нікому. Тому ми об’єдналися з місцевим СТО і почали ремонтувати транспорт для волонтерів, військових та медиків.
Як зруйнувати комплекс меншовартості? Подивіться на конкурентів
Коли окупанти вийшли з Чернігівщини, ми вирушили на одну з найбільших у світі виставок – Eurobike 2022 у Німеччині. Це запрошення стало чимось на кшталт ковтка води після виснажливих днів під окупацією. Однак ми швидко оговталися, почали готуватися та нарешті зареєстрували юридичну особу.
У Німеччині ми відчували в собі певний комплекс меншовартості – здавалося, що просто не можемо створювати класні речі світового рівня. Утім після того, як протестували інші карго-байки, зрозуміли, що наша модель керується набагато краще. Ми перевершили іноземних виробників за вантажопідйомністю та запасом ходу.

А ще ми розробили батарею, яку можна встановити на байк та проїхати 150 км на одному заряді. І це при навантаженні до 150 кг, без урахування ваги велосипедиста. Також ми створили унікальну модель велосипеда – E-Motion, яка має всі властивості Ендуро мотоцикла, але у той самий час може працювати як звичайний ровер. Ці дві моделі привернули значну увагу на виставці, і багато людей захотіли їх придбати. Але ми не могли продавати свою продукцію, оскільки не пройшли процедуру сертифікації в Європі.

Вийшли на рівень, про який раніше й не мріяли
Сьогодні наша компанія діє як велика команда, що має надійного партнера – завод Pet Technologies, оснащений понад 130 верстатами з повним циклом металообробки. Олександр Суворов став інвестором і співзасновником нашої компанії BikeBox та бренду Bayka. Наразі в нашій компанії працює 11 розробників. Основний «кістяк» команди зосереджено на заводі – це 150 працівників. Серед них – конструктори, начальник виробництва, збирачі електрообладнання та механічних компонентів, зварювальники тощо.
Один наш велосипед складається з більш ніж 500 одиниць номенклатури – від гаєчок до шайбочок. Частину деталей для комплектування ми закуповуємо у Китаї, Японії, США та Бельгії. Звісно, в умовах війни ми маємо певні проблеми із логістикою. Тому, скажімо, певний відсоток замовлень із Китаю нам доводиться розмитнювати двічі.
До речі, ми використовуємо батареї Panasonic – такі самі, як у Tesla Model X. Вони найдорожчі, та лише дійсно надійні елементи можуть гарантувати справжню якість. Зараз ми нарощуємо наші потужності і плануємо щороку виробляти по 1200 одиниць продукції кожного виду.

Листоноші Укрпошти пересідають на наші електроровери
Нещодавно ми виграли тендер на закупівлю двадцяти електровелосипедів, який Укрпошта оголосила на платформі Prozorro. Для цього ми вирішили доробити нашу модель карго-велосипеду, зробивши його більш функціональним. Зокрема встановили спеціальні бокси для вантажу, GPS-трекінг, сигналізацію, блокування заднього колеса, спеціальну фіксацію зйомної батареї та антивандальні заходи.
Наразі Укрпошта вже тестує десять наших двоколісних роверів, а нещодавно ми передали ще стільки ж триколісних. Звісно, ми маємо пройти ще стадію «обкатки», аби наш клієнт міг оцінити, як ці моделі працюватимуть у реальному житті.

Байки від BikeBox – це насамперед транспорт для бізнесу
Більшість наших споживачів належать до сегменту B2В, а саме до невеликих підприємців – рестораторів, служб доставки, хімчисткок, станцій технічного обслуговування. Тобто бізнесу, який може використовувати наші байки для доставки власної продукції.
Наш триколісний велосипед може замінити, наприклад, Renault Kangoo. Основні переваги – екологічність, маневреність та мінімальні експлуатаційні витрати. Такий байк не обмежений дорогами загального користування, ви можете пересуватися по велодоріжках, паркових доріжках та будь-якій зоні, де можна їздити на звичайному ровері. Ба більше, велосипед електричний, а тому ви не будете втомлюватися від педалювання. І, звісно, швидкість. Наша модель може з легкістю розігнатися до 55-60 км/год, а найпотужніша версія – до 100 км/год.
Наш байк досить вузький і легкий, тому ідеально підходить для бізнесу, оскільки має найменші експлуатаційні витрати. Наприклад, якщо вийде з ладу велосипедна гума чи спиця, то це не викличе значних витрат на ремонт. А завдяки економії електроенергії витрати – порівняно з використанням бензину чи газу – у рази менші.

Деякі наші байки містять на борту одразу дві батареї: одна використовується, а інша в цей час заряджається. Ми також пропонуємо швидку зарядку, яка може зарядити будь-який транспорт до 80% за 30 хвилин. Загалом наші транспортні засоби можуть проїхати від 40 до 200 км на одному заряді. І будь-який виріб ми можемо удосконалити під потреби клієнта.
Чим ми відрізняємося від китайських аналогів? Якщо наша компанія заявляє пробіг 50 км, то ми дійсно його гарантуємо. Для бізнесу це надзвичайно важливо, адже усі ці технічні характеристики закладаються в бізнес-план та впливають на підрахунки.
Наші байки брали участь у Херсонській операції
А ще ми допомагаємо ЗСУ. Кілька наших байків, які ми безкоштовно передали бійцям, взяли участь у звільненні Херсонської області. Наразі ми шукаємо донорів та волонтерів, які допоможуть виготовляти нові електробайки та квадроцикли для потреб війська.

ЗСУ можуть використовувати наші байки навіть для диверсійно-розвідувальних операцій, адже вони безшумні, практично непомітні в тепловізорі і майже не потребують часу на розгін, крутний момент доступний з нуля . До того ж ровери дуже легкі й з легкістю долають багнюку чи щебень, зберігаючи швидкість 50-80 км на годину. У чому секрет? Ми заливаємо в шини спеціальний гель, що дозволяє продовжувати рух навіть з осколками в шинах.
І приємний бонус. Наш транспорт – це такий собі повербанк на колесах, оснащений швидкісними зарядками для коптерів та рацій. А зарядити електробайк можна як від звичайної мережі, так і від генератора.

Ключові проблеми – інфраструктура та культура водіїв
Аби наш транспорт міг повноцінно виконувати свою функцію на українських дорогах, необхідно створити відповідну велоінфраструктуру. На жаль, наразі цим можуть похизуватися далеко не всі міста України. Велосипедистам досі доводиться їздити в загальному потоці. Ще одна із проблем на цьому ринку – неосвіченість водіїв служб доставки, які порушують швидкісний режим. Тому ми з однодумцями працюємо в законодавчих групах по регулюванню швидкісного режиму на електротранспорт.
Ми хочемо, аби наша компанія розвивала європейську велокультуру, де чиновники, офісні працівники могли приїздити на роботу на карго-велосипеді, отримуючи від цього задоволення.
Не бійтеся конкурентів, вони копіюватимуть ваші помилки
Нашій команді пропонували їхати на стажування за кордон і далі розвивати наш стартап. Але я хочу займатися своєю справою в Україні, щоб мої діти жили на своїй землі.
Як сказав Черчилль, «успіх – це шлях від невдачі до невдачі, не втрачаючи ентузіазму». Війна показала нашому бізнесу нові можливості. Багато людей мають купу ідей, але не всі здатні їх реалізувати. Усе, що вам потрібно зробити – розкласти головну ідею на менші. Слід продумати, як стартап можна комерціалізувати в умовах війни. Ви маєте зрозуміти, яку проблему вирішуєте в своєму сегменті.
Читайте також: «З’являється багі з мінометом, відстрілюється й зникає в нікуди». Криворізькі інженери створюють мобільні автівки для ЗСУ
До того ж багато стартапів бояться, що їх можуть скопіювати. Але якщо хтось і зробить це, то поки ви будете удосконалюватися – він просто крастиме ваші помилки. Тому вірте в свою ідею, але не будьте самозакоханими. Якщо вас критиють – намагайтеся винести з цього бодай якийсь бенефіт. А якщо є ідея та команда – це вже 50% успіху. Головне – не бійтеся, ідея може багато разів переформатуватися. Зрештою, я й гадки не мав, що стану виробником електровелосипедів.
Усі фото надані ШоТам.
Суспільство

Львівʼянка Єлизавета Адамська здобула перемогу в номінації «Найкращий екокостюм» на Miss Eco International. Завдяки цьому вона вийшла до фіналу престижного міжнародного конкурсу, який відбудеться 19 квітня в єгипетській Александрії.
Про це повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.
Про костюм
Костюм Єлизавети має назву «Пам’ять у пелюстках». Його присвятили темі збереження природи під час війни. Образ символізує 20 рідкісних видів українських рослин, які опинилися під загрозою зникнення внаслідок агресії росії. Усі квіти та ефектні рукави сукні виготовлені з переробленого пластику.
Єлизавета Адамська — активна громадська діячка та учасниця Young European Ambassadors. Вона реалізувала кілька соціальних ініціатив: проєкти на тему екофемінізму, сталого способу життя, а також розробила навчальну екологічну гру для дітей з порушенням зору.
Читайте також: У культовому ресторані українських емігрантів у Нью-Йорку зготували символічні паски (ФОТО)


Довідка про конкурс
Miss Eco International — це міжнародна платформа, що об’єднує представниць з різних країн навколо тем екологічної свідомості та сталого розвитку. Переможниця отримує статус Посланниці доброї волі ООН з питань довкілля. У 2024 році конкурс виграла українка Ангеліна Усанова.
Нагадаємо, що українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025.
Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького
Суспільство

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища або спалюють, забруднюючи повітря. Однак їх можна переробляти, зокрема компостувати, що є екологічним і дешевим способом утилізації.
Проєкт «Кращі практики управління біовідходами в малих громадах України» допомагає 63 громадам розробити плани поводження з відходами та перетворити їх на добриво для місцевих парків і садів.
Громади, що взялися за компостування
Керівництво Білогородської громади (Київська область) до дій спонукали самі жителі: чимало людей виносили гілля й траву в яри та лісосмуги, перетворюючи їх на стихійні звалища. Це додавало навантаження комунальникам.
Послуги з подрібнення гілок і збору ялинок полегшили ситуацію, але потрібен був системний підхід. Тепер у планах громади — встановити великі компостери й навчити людей користуватися ними замість того, щоб викидати органіку абикуди.
«Ми рішуче налаштовані впоратися з цією проблемою», — каже завідувачка сектору екології Білогородської сільради Ольга Леонова.

Фото: Білогородська громада
Дехто ж вирішив почати з просвітництва. Наприклад, у Гірській громаді, що теж на Київщині, проводять лекції, тренінги та практичні заняття для учнів шкіл, вихованців дитячих садочків і жителів громади, на яких роз’яснюють переваги екологічних методів управління органічними відходами.
«Хочемо збільшити компостування біовідходів у громаді. Для цього плануємо встановити компостери в школах, соціальних закладах і багатоповерхівках, а також заохочувати жителів до компостування. Організуємо майстер-класи, екозаняття й інформаційні кампанії. Проте для успіху потрібен чіткий план на рівні громади, і спеціалісти вже працюють над його розробкою. Тренінги проєкту допомогли структурувати процес і врахувати важливі нюанси», — розповідає завідувачка сектору екології та охорони природних ресурсів виконкому Гірської сільської ради Олеся Карпенко.
На Одещині про проблему органічних відходів задумались у Красносільській громаді. Вона розташована в передмісті Одеси на березі унікального Куяльницького лиману, тож збереження довкілля тут особливо пріоритетне. Уже зараз комунальні служби централізовано збирають і вивозять опале листя й інші зелені рештки окремо від побутового сміття. Наступний крок — облаштувати повноцінний майданчик для компостування всіх біовідходів.
«Прагнемо не просто створити систему управління біовідходами, а інтегрувати її в екологічну політику громади», — пояснює головна спеціалістка відділу ЖКГ Красносільської сільради Юлія Волочан.

Фото: Красносільська громада
Беруть участь у проєкті й громади, що раніше не мали жодної практики збирання органіки. До прикладу, в Болехівській міській громаді на Івано-Франківщині до цього часу всі відходи возили на полігон в урочище «Криве» — тепер же там планують створити систему роздільного збору, аби зменшити навантаження на сміттєзвалище.
Як проєкт допомагає громадам
Уже цього року в проєкті планують навчальний візит до громад, які вже успішно впровадили роздільний збір відходів, аби перейняти досвід і надихнутися реальними прикладами.
П’ять найвмотивованіших громад-учасниць отримають сучасні компостери: грантові кошти покриють 70% вартості десяти секцій (контейнерів) для компостування в кожній з них, а решту дофінансують місцеві бюджети.
Їх планують встановити переважно біля об’єктів, де накопичується багато органіки: шкіл, лікарень, парків чи ринків. Там жителі зможуть залишати, наприклад, опале листя, харчові рештки або скошену траву, а комунальники контролюватимуть процес компостування.
Першу партію компосту громади використають для власних потреб — щоб підживити ґрунт у парках, скверах, на клумбах, — а наступні, можливо, роздаватимуть людям для приватних господарств.
Перші результати
У соцмережах Білогородської громади з’явилися поради, як облаштувати домашній компостер на подвір’ї. А в Гірській громаді на офіційному сайті регулярно повідомляють про екологічні заходи й закликають всіх охочих долучатися.
Майже 200 громад по всій Україні поширили на своїх сторінках матеріал про шкоду від спалювання органічних залишків «Не пали — компостуй!», який у межах проєкту підготував «Український альянс “Нуль відходів”». Людей поступово готують до змін: пояснюють, чому важливо відокремлювати органіку від іншого сміття, як правильно її складати для компостування, скільки часу та які умови потрібні, щоб отримати готове добриво.
Жителі й самі починають цікавитися: запитують, коли та куди можна буде здати відходи для компостування, пропонують свої ідеї. У деяких громадах вони організувалися на суботники — окремо зібрали торішнє листя, щоб не вивозити на смітник. Усе це — маленькі, але важливі кроки до великої мети.

Фото: Гірська громада
Можливості для всіх: долучайтеся та дійте
Історії цих громад доводять: навіть невелике місто чи село може впровадити європейські практики поводження з відходами. Компостування — це просто й недорого, треба лише згуртованість і план дій.
Якщо ви хочете, щоб і ваша громада перестала відправляти тонни органіки на звалище, варто діяти вже зараз. Для початку можна провести аудит відходів: скільки з них біо- і де їх утворюється найбільше (дворогосподарства, ринок, парк тощо). Далі — обрати доступний варіант компостування: можливо, це будуть індивідуальні компостери для кожного двору або ж один спільний майданчик з контейнерами для цілої вулиці чи кварталу. Важливо залучити людей: пояснити, навчити, показати приклади успіху.
Організатори проєкту готові ділитися напрацюваннями. На фінальному етапі планують створити відео про найкращі практики учасників і провести відкритий вебінар — за анонсами слідкуйте в спільноті Zero Waste Alliance Ukraine. А вже зараз по пораду можна звернутися до експертів ГО «Екологічні новини» ([email protected]), які координують проєкт.
Компостуючи біовідходи, громада вирішує одразу кілька проблем: зменшує навантаження на полігони, поліпшує екологію, економить кошти на вивезення сміття. Натомість отримує цінний ресурс — добриво, яке повертає поживні речовини в ґрунт. Так замість сміття з’являється нове життя.
Суспільство

У Києві почали квітнути тюльпани, зокрема ті, що столиця отримала безоплатно від Нідерландів. Загалом восени 2024 року у місті висадили понад 380 тисяч квітів, з яких Нідерланди передали 116 тисяч.
Про це повідомили в КМДА.
Цьогоріч кияни можуть побачити яскраве різнобарв’я тюльпанів у центрі міста та зелених зонах усіх районів. Загалом висади п’ять сортів квітів: Charade, Verona, Golden Apeldoorn, Powerpoint та Ben Van Zanten.
Де квітнуть тюльпани
Голосіївський район:
- сквер Миру;
- сквер Героїв Маріуполя;
- сквер на вулиці Івана Федорова;
- Голосіївський парк культури та відпочинку імені Максима Рильського;
- Голосіївська площа;
- вулиця Василя Касіяна.
Читайте також: Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку
Дарницький район:
- проспект Миколи Бажана;
- сквер імені Олександра Кошиця;
- парк Партизанської слави.
Деснянський район:
- парк «Кіото»;
- парк «Фестивальний»;
- проспект Романа Шухевича;
- сквер імені В’ячеслава Веремія;
- парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
- Деснянський парк;
- парк «Молодіжний»;
- сквер на площі Анкари;
- вулиця Братиславська;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Чернігівська».


Дніпровський район:
- бульвар Верховної Ради;
- Дарницька площа;
- парк «Перемога»;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Лівобережна»;
- сквер біля будівлі Дніпровської РДА.
Оболонський район:
- парк відпочинку «Наталка»;
- парк «Пуща-Водиця»;
- парк відпочинку на проспекті Литовському;
- сквер на вулиці Федора Максименка;
- сквер на вулиці Олександра Архипенка;
- сквер на Оболонській площі;
- парк культури та відпочинку навколо озера Йорданське;
- сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Прирічній;
- сквер на вулиці Вишгородській;
- сквер на вулиці Зої Гайдай;
- сквер на перетині вулиці Левка Лук’яненка та вулиці Героїв полку «Азов»;
- транспортна розв’язка на перетині проспектів Степана Бандери та Володимира Івасюка;
- транспортна розв’язка на вулиці Ярослава Івашкевича;
- бульварна зона на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на проспекті Степана Бандери;
- вулиця Міська.
Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка


Печерський район:
- Наводницький парк;
- вулиця Банкова;
- бульвар Миколи Міхновського;
- сквер імені Марії Заньковецької.
Подільський район:
- сквер на площі Щекавицькій;
- Куренівський парк;
- сквер № 1 на Контрактовій площі;
- сквер № 2 на Контрактовій площі;
- сквер на вулиці Вишгородська;
- парк «Березовий Гай»;
- вулиця Івана Виговського;
- сквер на проспекті Георгія Гонгадзе;
- сквер імені Кузьми Скрябіна.


Святошинський район:
- сквер на розі вулиць Григоровича-Барського та Симиренка;
- парк «Інтернаціональний»;
- парк «Гамбурзький»;
- парк «Совки»;
- вулиця Зодчих;
- парк імені генерала Потапова;
- сквер імені Михайла Реуцького;
- сквер біля Святошинської РДА на просп. Берестейському;
- вулиця Жмеринська;
- транспортна розв’язка між бульваром Жуля Верна та вулиці Якуба Коласа.
Солом’янський район:
- парк «Відрадний»;
- сквер імені Максима Шаповала;
- сквер біля Солом’янської РДА на проспекті Повітряних Сил.
Шевченківський район:
- Майдан Незалежності;
- поруч із Міністерством закордонних справ України;
- парк «Володимирська гірка»;
- парк імені Тараса Шевченка;
- сквер Анни Київської;
- сквер на вулиці Прорізній;
- парк «Веселка».

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ створюють терапевтичний сад: що в ньому буде.
Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА