Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

Вже більше 20-ти років у місті Ладижин, що на Вінниччині, українці створюють унікальні біологічні продукти для сільського господарства.

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Вже більше 20-ти років у місті Ладижин, що на Вінниччині, українці створюють унікальні біологічні продукти для сільського господарства. БТУ-ЦЕНТР під торговою маркою “Жива Земля” випускає лінійки біопрепаратів для живлення рослин та оздоровлення ґрунтів. Це і активатори росту, і біостимулятори, і біоінокулянти, і мікроелементи, і біоінсектициди, і ґрунтові добрива, і біоклей для склеювання стручків тощо. Саме у БТУ-ЦЕНТР навчились першими відновлювати вбитий пестицидами ґрунт! Родюча земля, здоровий та якісний урожай – головна мета компанії. Продукція БТУ-ЦЕНТР дозволена до використання в органічному землеробстві, що підтверджується сертифікатом Organic Standard. Фермери з усієї країни замовляють їхні біопрепарати, а продукцію експортують у більш як 15 країн світу. Та і європейські компанії часто приїжджають на Вінниччину, щоб набратися досвіду в українських спеціалістів. 

Одна із засновниць БТУ-ЦЕНТР Валентина Болоховська розповіла про перші кроки становлення компанії, а також про те як разом із чоловіком Віктором Васильовичем покинули збанкрутіле підприємство і створили величезну компанію, яка тепер рятує українські ґрунти від загибелі.

Валентина Болоховська

Валентина Болоховська

Українська науковиця в галузі біотехнологій, лауреатка Державної премії України в галузі науки та техніки, засновниця БТУ-ЦЕНТР.

Компанія, яка рятує українські ґрунти

Овочі та фрукти з городу – це не завжди корисно. Більшість проблем зі здоров’ям людини виникають через погану якість продукції, яку вона споживає. І в Україні, і у світі є величезна проблема – рослини ростуть у токсичному ґрунті. І у результаті ми отримуємо продукцію, у якій купа пестицидів. Від цього страждаємо ми, наші діти, особливо це небезпечно для людей з алергією. Якщо раніше від гастриту чи діабету страждало старше покоління, то зараз хвороби турбують і молодь. На це варто звернути увагу. До того ж аграрії економлять на землі й не отримують хорошого врожаю. А все через те, що люди використовують багато хімії й ґрунт стає токсичним.

Саме тому в БТУ-ЦЕНТР ще 20 років тому почали працювати над тим, щоб наша земля була здоровою та родючою. Дуже багато часу компанія відновлювала землю від проливів нафти та засолення, що сформувалися після нафтовидобутку, а згодом створила препарат, який відновлює ґрунт та підвищує родючість. Зараз БТУ-ЦЕНТР створює продукцію для живлення та захисту рослин від шкідників і хвороб, а також для оздоровлення землі та довкілля. Ці біопрепарати можна використовувати як в інтегрованому землеробстві, поєднуючи їх із хімічними засобами захисту рослин, так і в органічному, що підтверджують відповідні міжнародні сертифікати Organic Standard. 

Серед відомих кожному фермеру, агроному та дачнику ЛИПОСАМ. Це біологічний прилипач, який, крім того, що закріплює добрива та засоби захисту на рослинах, ще й має властивість покращувати структуру ґрунту. Або препарат для підвищення стійкості рослин до стресів та хвороб ОРГАНІК-БАЛАНС. Ми перші в Україні почали виготовляти інноваційні комплексні висококонцентровані продукти. На базі нашого підприємства є власне виробництво та сучасні атестовані лабораторії. Більше 20-ти років ми накопичуємо знання у сфері агровиробництва і кожен рік удосконалюємо якість біопрепаратів. Адже, як я вже казала, здорова земля – наш основний пріоритет.

З біопрепаратами працюємо вже понад 30 років

Зараз я є біотехнологом, проте ще з дитинства мріяла стати журналісткою, бо любила писати вірші та твори. Але ще 50 років тому мій майбутній чоловік сказав: “Ти що, будеш працювати десь у районі журналістом? Поїхали зі мною, будеш хіміком”. Це була моя перша і єдина любов, я його послухала і поїхала з ним опановувати нову професію. Разом ми закінчили Нафтовий інститут і отримали спеціальність інженера-хіміка-технолога.

Наше перше підприємство – Український завод ферментних препаратів. Я працювала хіміком, а чоловік – спеціалістом  на виробництві. Саме тоді у мене народилися двоє діток. У 1974 році – чинний директор нашого представництва за кордоном, Тамара Вікторівна, а у 1976 році – вже теперішній генеральний директор БТУ-ЦЕНТРу, Владислав Вікторович. Я так кажу, бо зараз вся наша родина працює на підприємстві, діти та онуки продовжують нашу справу. 

На фото зліва направо: Віктор Болоховський, співзасновник компанії БТУ-ЦЕНТР, Валентина Болоховська, Владислав Болоховський, генеральний директор БТУ-ЦЕНТР

Я починала працювати на заводі в центральній лабораторії (ЦЗЛ) над впровадженням ферментів. Але у 1982 мені запропонували новий напрямок – мікробні біополімери для підвищення нафтовидобутку. І тоді це стало відправною точкою, яка змінила моє життя та життя моїх колег. Ми відклали усі справи та почали вивчати біотехнології. Проводили дослідження з вивчення різних штамів мікроорганізмів та розпочали співпрацювати з науковими інститутами. Але крім цього, для нас важливо було навчитись масштабувати. І ми це зробили! 

Сьогодні, ми можемо створювати якісні біопрепарати в промислових масштабах, які мають стабільні штами. Наш принцип і тоді, і зараз полягав у  тому, що всі дані та вся інформація підтверджені наукою на практиці дають стабільні ефективні результати.

Залишили збанкрутіле підприємство і створили успішну компанію

У 1998 році на нас чекали величезні зміни – підприємство, на якому ми працювали, повністю збанкрутіло, але ж потрібно було якось виживати й годувати свою родину і сім’ї наших однодумців, які пішли за нами. У нас залишились знання, досвід та величезне бажання працювати. Тоді ми зібрали колектив, знайшли невеличке підприємство на Черкащині, орендували його й почали створювати біополімери для підвищення нафтовидобутку та біопрепарати для оздоровлення ґрунтів.

За роки роботи підприємством напрацьовано авторитет, який дозволяв робити моніторинг земель, які мають важкі метали. Я вивчала багато інформації про мікробні полімери та їх властивості як доброго сорбенту, стабілізатора водних розчинів, структуроутворювачів. Також захистила дисертацію на цю тему.  

Далі був створений препарат на основі Азотобактеру (Azotobacter), адже саме ця бактерія слугує одним із індикаторів родючості ґрунту. І ми отримали перші результати нашої роботи! Відродили землю, яка сім років була мертвою – містила в собі велику кількість патогенів, і в ній нічого не росло. Отримали перший урожай із ґрунту після технічних аварій, коли навколо все було мертве. Така гордість була за те, що ми зробили!

Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові

Довгий час ми працювали на орендованих потужностях. У 1999 році створили власне підприємство, на якому зараз працює вся родина. Ми вклали всю душу в нашу компанію і розробки. І наші препарати справді творять чудеса. Наприклад, АЗОТОФІТ стимулює ріст рослин та підвищує врожайність, а один із лідерів серед препаратів ОРГАНІК-БАЛАНС збалансовує живлення та відновлює вегетацію рослин. Завдяки йому ми врятували не одне поле соняшників, сої та плодових садів, які гинули через технологічні помилки та токсичний вплив гербіцидів. 

Продукція компанії “Жива Земля”, яка підвищує врожайність та оздоровлює ґрунти

Та найцікавіше почалось у 2008 році. Ми створили продукт, який допомагає оздоровлювати ґрунти – біодеструктор ЕКОСТЕРН. Він розкладає рослинні рештки, пригнічує  патогени, активує сапрофіти, тобто корисні бактерії. Коли ми починали це вивчати, то навіть самі до кінця не розуміли, який ефективний продукт ми зробили! З кожним роком, завдяки дослідженням, ми відкриваємо все нові та нові позитивні властивості даного препарату.

Головне для нас – оздоровити українську землю. І нам це вдається. Для мене це вже як стиль життя, я йду на роботу як на свято і пишаюсь тим, що роблю і що вдалось зібрати команду однодумців, які розділяють нашу філософію. 

Власний музей штамів та Інститут біотехнологій

Головною особливістю нашої продукції є те, що вона повністю безпечна для людей,  бджіл, тварин та навколишнього середовища. Сьогодні під брендом “Жива Земля” реалізується понад 50 препаратів, які пройшли державну сертифікацію. Серед  продукції є біодобрива,  біоприлипачі, біоінокулянти, та біопрепарати для захисту від хвороб та шкідників. Виробничі потужності заводу становлять понад 10 тисяч тонн продукції на рік. Ми є компанією повного циклу і займаємося розробкою комплексних біологічних рішень для аграріїв. Тобто, ми відбираємо найактивніші штами мікроорганізмів, створюємо готовий продукт, а також надаємо індивідуальні консультації з біологізації технологій землеробства.

БТУ-ЦЕНТР має власний музей штамів мікроорганізмів, де cтворюють біопрепарати
Виробництво біопрепаратів складається з кількох етапів. Перше і найголовніше – використати непатогенні та ефективні мікроорганізми. Для цього ми створили власний музей штамів мікроорганізмів.

Наступний етап – обрати найефективніші поєднання та передати на випробування в дослідницькі інститути. За останні п’ять років ми дослідили понад 200 мікробіологічних взірців по всій території України. З нами працюють найкращі мікробіологи та біохіміки, з 30-ти річним досвідом роботи. Якщо перевірка пройшла успішно, препарат відправляється на польові досліди. Вже там ми вивчаємо ефективні норми внесення, аналізуємо біометричні показники, а також стан рослин і урожайність. У 2019 році  на базі підприємства був створений власний ІНСТИТУТ ПРИКЛАДНОЇ БІОТЕХНОЛОГІЇ. Завданням інституту є аналіз агрохімічних показників проб ґрунту та розробка унікальних форм препаратів. Саме тут був розроблений біофунгіцид проти білої гнилі – СКЛЕРОЦИД та біоінсектицид проти личинок травневого хруща МЕТАВАЙТ.

Вся наша продукція зберігається на складах, де ретельно контролюється температура. До того ж у нас великі вимоги до чистоти, як з харчовими препаратами. Є навіть власний автопарк з холодильними камерами, щоб все швидко доставити до споживача у кожний куточок України та за її межі. Щодня працюємо для того, кожен мав змогу виростити у себе урожай без хімії та дати своїй дитині здорову їжу з городу.

Серед клієнтів – фермери з усього світу

Біопрепарати “Жива Земля” активно застосовуються в агровиробництві. Серед клієнтів є як великі холдинги, так і маленькі фермерські господарства. До нас звертаються фермери з усіх куточків України. Але на цьому географія не обмежується. У країнах Східної та Західної Європи ретельно дбають про те, щоб агрономія не чинила шкоду для довкілля. Тому і за кордоном ми знайшли своїх клієнтів – продукцію експортуємо у 15 країн світу – Німеччина, Білорусь, Сербія, Молдова, Литва тощо. А ще 10 країн випробовують препарати. Ми цінуємо кожного клієнта і пояснюємо їм, що вони зможуть отримати, проводимо аналіз ґрунту і насіння на наявність патогенів, даємо рекомендації, пояснюємо дію біопрепаратів. Кожного консультуємо та надаємо допомогу.

Читайте також: Шість освітніх курсів для фермерів від провідних агро-спеціалістів

Наші біопрепарати дозволені до використання в органічному землеробстві, що підтверджує сертифікат Organic Standart. Також компанія БТУ-ЦЕНТР є членом Міжнародної асоціації виробників біоконтролю (IBMA).
У нас ще багато планів та завдань! Хочемо вдосконалюватись, знаходити нові форми мікроорганізмів та розширювати свій асортимент біопрепаратів. Наша команда професіоналів точно з цим впорається! Головне – результат. А у нашому випадку – це екологічні препарати, здорова земля та хороший урожай. 

Суспільство

У Львові створили мапу з місцями, де квітнуть сакури, магнолії та інші рослини

Опубліковано

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.

Про це повідомили у Lviv Travel.

Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.

«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь. 

Мапу можна переглянути за посиланням.

Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Фото: «Квіткова карта Львова»

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Lviv Travel

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» модернізувала електричку для маршруту Київ – Чернігів (ФОТО)

Опубліковано

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Як оновили електричку

Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:

  • пандусами;
  • інклюзивними вбиральнями;
  • місцями для людей з інвалідністю;
  • кріпленнями для велосипедів;
  • камерами відеоспостереженням;
  • навігацією шрифтом Брайля;
  • зарядними портами Type-C і USB.

Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг

Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.

Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

«Це неймовірно цінно!»: з окупації та росії повернули ще 11 українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.

Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.

Кого вдалося повернути

Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.

Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.

«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.

Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України

Читати далі