Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Волині ентузіасти відтворили одяг луцького князя Вітовта

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На Волині на ініціативи кандидата історичних наук Володимира Дзьобака відродили одяг князя Вітовта – великого князя литовського (1392—1430) та князя луцького (1387—1430).

Про це пишуть Волинські новини.

Князь Вітовт був ініціатором проведення в Луцьку потужного заходу – З’їзду європейських монархів у 1429 році.

Тоді до Луцьку з’їхалися сильні світу цього: король Німеччини, легат Папи Римського, посланці датського короля і візантійського імператора.

Князь Вітовт прожив довге життя, 80 років, що було певним рекордом для правителів його часу. Життя його було досить активним, він брав участь у битвах, походах, але, схоже, мав добру вдачу та гарні гени, адже зміг прожити так довго.

Читайте також: На Рівненщині звели парк історичної реконструкції «Оствиця» (ВІДЕО)

Джерелом для вивчення вигляду тогочасних правителів стали згадки очевидців, мемуари, спогади, документи.

Вплив на тогочасну моду мали східно-візантійські традиції. З історичних досліджень про моду часів князя Вітовта дізнаємось, що типовою рисою для парадного костюма чоловіків та жінок були закриті верхні і нижні кінцівки, груди й плечі. Якщо говорити про матеріал, то часто це могли бути шовк чи парча. Особливою прикрасою були золоті та срібні нитки. Правителі також доповнювали свої образи ювелірними прикрасами.

Жіночий костюм епохи князя Вітовта

У період правління Вітовта в Європі особливої популярності набувала бургундська мода. Назву свою вона отримала від регіону Бургундія. Князь Вітовт якраз був прибічником цієї моди і з радістю носив одяг в бургундському стилі. До речі, Бургундія тоді була своєрідною столицею високої моди, тогочасним Парижем або Міланом.

Пояс князя Вітовта

Вітовт у повсякденному одязі міксував різне, тобто міг поєднати білу сорочку із полотна зі стильним бургундським одягом. Родзинкою був розшитий золотом пояс, про який просто не можемо не згадати. Про пояс Вітовта існують справжні легенди.

Все почалось із того, як на початку 90-х років ХХ ст. віднайшли цінну знахідку. Сталось це поблизу села Литва, яке розташоване на території Молодечненського району Мінської області у Білорусі.

Читайте такожУ Софійському соборі показали голограму справжнього обличчя князя Ярослава Мудрого

Знахідка вразила усіх, хто її побачив. Історики відразу почали висувати різні версії: хто, де і коли міг зробити цей пояс, хто його носив і чому саме в Білорусі його знайшли.

Версія, яка була чи не найпереконливішою, свідчила про те, що цей пояс був подарунком князю Вітовту. А подарував його кримський хан Хаджа-Гірей. Сьогодні ця цінна знахідка є окрасою колекції Національного історичного музею Білорусі.

Чоловічий костюм епохи князя Вітовта

Незважаючи на свій вік, пояс зберігся досить добре. Місцем виготовлення було встановлене місто Кафа, зараз це місто Феодосія на українському півострові Крим. Матеріал пояса – срібло, часто на ньому є позолота та чорніння.

Цікаво й те, що ж було на ногах у Вітовта. Ймовірно, були шкіряні чоботи, які доповнювали шпори зі справжнього золота, що, власне, відповідало рівню європейського правителя.

Читайте такожЗ Парижу у Ладанці. Історія одного священника, який відроджує невеличке село на Львівщині

Уже не один рік на території Волині, а саме в містечку Радивилів (Рівненська область), працюють над відтворенням образу князя Вітовта. Спочатку вдалося створити копію його пояса, який є справжньою родзинкою образу князя.

Дослідження ще тривають і в майбутньому можна буде побачити цікавий результат, можливо, на одному із фестивалів у Луцькому замку.

Нагадаємо, стало відомо, коли виставлять оригінал Конституції Пилипа Орлика для всіх охочих.

Також на Львівщині відтворили автентичне житло слов’ян Х століття.

Як ми повідомляли раніше, з’явився 3D-тур експозицією «Леся Українка: 150 імен».

Фото Мар’яни Олійник, Арсенія Бортника.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Національний художній музей готує цифрову NFT-колекцію українського мистецтва

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Національний художній музей України у співпраці зі стартапом STAMPSDAQ готує до випуску унікальну цифрову NFT-колекцію українського мистецтва.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці музею.

Наголошується, що сучасна цифрова доба відкриває нові можливості, музей готовий експериментувати, щоб українське мистецтво стало ще ближчим до глядача.

Читайте такожНетипова Донеччина: з’явилося відео про керамічний «Флорамік-парк» у Слов’янську

Уже на початку 2022 року після офіційного запуску торгового майданчика STAMPSDAQ усі охочі зможуть придбати NFT-версії картин:

  • Олександра Мурашка,
  • Олександри Екстер,
  • Всеволода Максимовича,
  • Миколи Пимоненка та багатьох інших класиків українського мистецтва.

Читайте також«Даємо другий шанс на життя». Подружжя з Києва створює інвалідні візки для тварин з усього світу

NFT-колекція працюватиме на основі технології блокчейн і матиме 5 ступенів рідкісності: звичайний, рідкісний, супер рідкісний, ультра рідкісний і унікальний.

Рівні неповторності відрізнятимуться анімаційними елементами у кожній роботі. Інакше кажучи, відомі полотна NAMU оживуть на екранах гаджетів, що буде новим досвідом.

Читайте також: «Створюю автентичну геометрію». Як майстриня з Решетилівки захоплює своїми килимами ткаль з усього світу

Завдяки стартапу STAMPSDAQ колекція Національного художнього музею України, яка є інтелектуальною власністю і надбанням суспільства, стане ще доступнішою в онлайн-форматі. Ба більше, це можливість стати меценатом музею, адже з кожного придбаного NFT-токена музей отримуватиме роялті в обсязі 10% від вартості токену, що стане вагомою підтримкою наших майбутніх проєктів.

Нагадаємо, у київському Музеї Ханенків проходить виставка робіт художників із синдромом Дауна «Це мені можна».

Усі фото: facebook.com/namu.museum.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Житомирський школяр вигадав енергоощадне освітлення для фонтанів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Учень 9 класу Житомирського міського ліцею №1 Михайло Шубін вигадав для своєї бабусі «сонячну кухню» та пропогує енергоощадне освітлення фонтану.

Про це повідомили у пресслужбі Житомирської міської ради.

Тема енергозбереження зацікавила Михайла, коли він перебував влітку у бабусі в селі. У бабусі немає газового постачання і хлопець розмірковував, як нагріти воду та їжу за допомогою сонячної енергії. Коли промені сонця летять, їх можна направити у такий спосіб, щоб всі вони відбивалися в одну точку, яку Михайло називає «точкою фокусу». Сюди ставиться посудина з водою чи їжею. Михайло каже, що перевірив ефективність кухонь різних форм: параболічної, коробкової та комбінованої. Кращою виявилася остання.

Енергоощадне освітлення фонтану

Дослідник також пропонує спосіб автономного енергоощадливого освітлення фонтану. Ідея у хлопця виникла під час реконструкції фонтану на вулиці Польовій у Житомирі. 14-річний дослідник критично розмірковує: світлодіодні фонарі, які надають гарний вигляд фонтану у вечірній час, використовують електроенергію від централізованого постачання. А це, на його думку, є недоліком. На дні фонтану знаходиться зливна труба, через яку проходить велика кількість води.

Читайте такожПідриває Tik-Tok та закохує в науку. Як Гліб Репіч змінює уявлення школярів про хімію

Хлопець пропонує свою ідею для підтримки однакового рівня води у фонтані, її надходження та відводу. На дні фонтану треба встановити генератор, через який проходитиме вода. Вода розкручуватиме його лопасті, при цьому вироблятиметься електричний струм, який надходитиме в акумулятор. У вечірній час енергія з акумулятора надходитиме до світлодіодних ламп, і фонтан матиме гарний вид. Важливо, що при цьому електроенергія з централізованого постачання не витрачатиметься.

Михайло підтвердив свою ідею кількома дослідами. Водопровідну трубу він помістив у генератор. За індикатор використав простий світлодіод. Під час протікання води світлодіод загорався, що свідчить про те, що вироблялася електроенергія. Інший дослід: до старої помпи від пральної машини прикріпив лопасть, а індикатором слугувала вже більша система світлодіодів. Під час пропускання води через світлодіоди, вони загорялися.

Читайте також: Лижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Свою ідею Михайло пропонує поєднати з фонтаном Герона, у якому підйом води відбувається без насосів. Якщо це зробити, переконаний дослідник, вийде незалежна функціональна система фонтанів з дуже добрим освітленням.

«Енергозберігаючі дитячі майданчики»

Рік тому Михайло створив ще один не менш цікавий проєкт – «Енергозберігаючі дитячі майданчики». Хлопця зацікавила ідея перетворення механічної енергії в електричну на реальних об’єктах. Такими об’єктами Михайло обрав дитячі майданчики, оскільки вони є гарним джерелом альтернативної енергетики. До того ж активність самих дітей можна використовувати з користю. Під основу каруселей Михайло пропонує закріпити магніти, а під них – кілька мотків мідних котушок. Під час катання на каруселі на основі електромагнітної індукції вироблятиметься електричний струм, який далі буде накопичуватися в акумуляторах. Його можна використовувати, наприклад, для освітлення вулиць.

Теж саме можна зробити з гойдалками.

«Під сидіння гойдалки закріпити магніт, а в упор гойдалки – котушки. Під час гойдання теж вироблятиметься електричний струм на основі явища електромагнітної індукції. Для цього типу підійде маятниковий генератор, який розрахований працювати при коливальних рухах», – пояснює дослідник. Каже, якщо такий проєкт реалізувати, то можна виробляти електроенергію у великій кількості.

Читайте такожНе можеш — не плати. Чим особлива школа шиття Tailors School, яку відзначили в ООН

Найближчим часом Михайло візьметься за нове дослідження: хоче вивчити можливості переробки листя для отримання гумусу, який можна використовувати як добриво для рослин.

Нагадаємо, на Рівненщині винахідники сконструювали саморобний вертоліт.

Усі фото: zt-rada.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Львові активісти створюють «зелений» простір із дощовим садком

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові небайдужі містяни за адресою вул. Кульпарківська, 158 заклали основу для формування «зеленого» простору із дощовим садком, водопроникною поверхнею, вертикальним і контейнерним озелененням.

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Активісти розробили проєкт і перемогли у програмі «Сафарі для громад у Львові» у 2020 році. Реалізацію проєкту розпочали громадські організація «Плато» та «Тарілка» наприкінці вересня цього року.

Наразі спільними зусиллями волонтерів вдалося облаштувати дощовий садок поруч із місцем, де після дощів утворювалася велика калюжа, замінити асфальтоване покриття у внутрішній частині простору водопроникною поверхнею, перефарбувати стіни у білий колір, а також із зовнішнього боку висадити в’юнкі рослини для формування вертикального озеленення та зменшення нагрівання простору.

Читайте такожПідриває Tik-Tok та закохує в науку. Як Гліб Репіч змінює уявлення школярів про хімію

«Ми прагнемо показати мешканцям, що за допомогою простих і відносно дешевих природоорієнтованих рішень можна водночас пристосувати громадський простір до тривалих періодів спеки та інтенсивних опадів, які щороку стають помітнішими, і таким чином зробити його більш комфортнішим для користувачів», – стверджує виконавчий директор громадської організації «Плато» Микола Рябика.

Роботи відбуваються за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, Фонду захисту біорізноманіття України, Фундації стратегічних змін і Залізничної районної адміністрації. Ініціатори зазначають, що роботи на цьому не завершуються: надалі заплановано облаштування контейнерного озеленення із місцями для відпочинку у внутрішній частині простору.

Нагадаємо, прикордонники висадили дерева у межах акції «Створюємо ліси разом».

Усі фото: city-adm.lviv.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі