Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Волині ентузіасти відтворили одяг луцького князя Вітовта

Опубліковано

На Волині на ініціативи кандидата історичних наук Володимира Дзьобака відродили одяг князя Вітовта – великого князя литовського (1392—1430) та князя луцького (1387—1430).

Про це пишуть Волинські новини.

Князь Вітовт був ініціатором проведення в Луцьку потужного заходу – З’їзду європейських монархів у 1429 році.

Тоді до Луцьку з’їхалися сильні світу цього: король Німеччини, легат Папи Римського, посланці датського короля і візантійського імператора.

Князь Вітовт прожив довге життя, 80 років, що було певним рекордом для правителів його часу. Життя його було досить активним, він брав участь у битвах, походах, але, схоже, мав добру вдачу та гарні гени, адже зміг прожити так довго.

Читайте також: На Рівненщині звели парк історичної реконструкції «Оствиця» (ВІДЕО)

Джерелом для вивчення вигляду тогочасних правителів стали згадки очевидців, мемуари, спогади, документи.

Вплив на тогочасну моду мали східно-візантійські традиції. З історичних досліджень про моду часів князя Вітовта дізнаємось, що типовою рисою для парадного костюма чоловіків та жінок були закриті верхні і нижні кінцівки, груди й плечі. Якщо говорити про матеріал, то часто це могли бути шовк чи парча. Особливою прикрасою були золоті та срібні нитки. Правителі також доповнювали свої образи ювелірними прикрасами.

Жіночий костюм епохи князя Вітовта

У період правління Вітовта в Європі особливої популярності набувала бургундська мода. Назву свою вона отримала від регіону Бургундія. Князь Вітовт якраз був прибічником цієї моди і з радістю носив одяг в бургундському стилі. До речі, Бургундія тоді була своєрідною столицею високої моди, тогочасним Парижем або Міланом.

Пояс князя Вітовта

Вітовт у повсякденному одязі міксував різне, тобто міг поєднати білу сорочку із полотна зі стильним бургундським одягом. Родзинкою був розшитий золотом пояс, про який просто не можемо не згадати. Про пояс Вітовта існують справжні легенди.

Все почалось із того, як на початку 90-х років ХХ ст. віднайшли цінну знахідку. Сталось це поблизу села Литва, яке розташоване на території Молодечненського району Мінської області у Білорусі.

Читайте такожУ Софійському соборі показали голограму справжнього обличчя князя Ярослава Мудрого

Знахідка вразила усіх, хто її побачив. Історики відразу почали висувати різні версії: хто, де і коли міг зробити цей пояс, хто його носив і чому саме в Білорусі його знайшли.

Версія, яка була чи не найпереконливішою, свідчила про те, що цей пояс був подарунком князю Вітовту. А подарував його кримський хан Хаджа-Гірей. Сьогодні ця цінна знахідка є окрасою колекції Національного історичного музею Білорусі.

Чоловічий костюм епохи князя Вітовта

Незважаючи на свій вік, пояс зберігся досить добре. Місцем виготовлення було встановлене місто Кафа, зараз це місто Феодосія на українському півострові Крим. Матеріал пояса – срібло, часто на ньому є позолота та чорніння.

Цікаво й те, що ж було на ногах у Вітовта. Ймовірно, були шкіряні чоботи, які доповнювали шпори зі справжнього золота, що, власне, відповідало рівню європейського правителя.

Читайте такожЗ Парижу у Ладанці. Історія одного священника, який відроджує невеличке село на Львівщині

Уже не один рік на території Волині, а саме в містечку Радивилів (Рівненська область), працюють над відтворенням образу князя Вітовта. Спочатку вдалося створити копію його пояса, який є справжньою родзинкою образу князя.

Дослідження ще тривають і в майбутньому можна буде побачити цікавий результат, можливо, на одному із фестивалів у Луцькому замку.

Нагадаємо, стало відомо, коли виставлять оригінал Конституції Пилипа Орлика для всіх охочих.

Також на Львівщині відтворили автентичне житло слов’ян Х століття.

Як ми повідомляли раніше, з’явився 3D-тур експозицією «Леся Українка: 150 імен».

Фото Мар’яни Олійник, Арсенія Бортника.

Суспільство

На Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо

Опубліковано

У Києві на вулиці Костянтинівській 6/8 планують відреставрувати кам’яницю київського війта — пам’ятку архітектури XVII–XVIII століть. Споруду ще називають “будинок Яна Биковського” або “будинок Петра I”.

Про це стало відомо з оголошення на сайті публічних закупівель Prozorro.

У Києві проведуть реставрацію кам’яниці київського війта — будинку Яна Биковського

Тендер на реставрацію оголосив київський науково-методичний центр з охорони, реставрації та використанню пам’яток історії, культури й заповідних територій. Очікувана вартість робіт — понад 3 мільйони гривень. 

Читайте також: Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Відкриті торги відбудуться 6 травня. Переможець має виконати реставраційні роботи до 10 грудня 2024 року.

Нагадаємо, Jamala буде речницею від України на Євробаченні 2024.

Фото: Наш Київ

Читати далі

Суспільство

Посуд і декор для дому: 8 ідей щоб підготуватися до Великодня

Опубліковано

Великдень — це весняне свято, що у багатьох асоціюється із надією і теплом. Тому ШоТам підібрав для вас українські бренди декору для домівок та посуду, які допоможуть прикрасити дім та стіл до свята.

Підставки, посуд

Tati Soltes ceramics

Ціни: від 600 гривень
Де купити: інстаграм

Це сімейна майстерня кераміки, тут можна знайти горнятка, тарілки, підсвічники, декоративні керамічні речі. До Великодня підготували ніжну колекцію: підсвічник з рослинними мотивами за 1200 грн, лоточки з квітами на 6 яєць (580 гривень) і  10 яєць (650 гривень). А також великодню тарілку, де поміститься і паска, і писанки — за 1600 грн.

Naturwood

Ціни: від 100 гривень
Де купити: інстаграм, сайт

Ця майстерня дерев’яних виробів пропонує посуд і декор: різноманітні рамки для фото, ящики, кухонні дошки тощо. А у великодній колекції створили підставку для паски та яєць за 350 гривень, дерев’яні «лотки» для 8 яєць за 265 гривень та одинарні у формі зайчика та півника по 99 гривень.

Lebet

Ціни: від 450 гривень
Де купити: інстаграм, сайт

Ужгородський бренд посуду й декору до Великодня підготував дещо особливе: підсвічники, тарілки, підставки під яйця. Наприклад, кругла керамічна тарілка у білому кольорі із золотим декором за 1650 гривень, підставка під паску «Золотий терен» за 3200 гривень чи підставка під яйце пісочного кольору за 450 гривень

Home form

Ціни: від 800 гривень
Де купити: інстаграм

Цей магазинчик прикрас та кераміки випустив ніжну великодню колекцію: тарілочки ручної роботи з написами та крихітними крашанками можна придбати за 850 гривень, а тарілочку із двома зайчиками та рослинними елементами — за 800 гривень. Боул з вушками обійдеться у 900 гривень.

Декор для дому

The Dry Flo

Ціни: від 450 гривень
Де купити: інстаграм

Цей бренд із Житомирщини пропонує прикрасити свою домівку до Великодня вербовими котиками. Наприклад, можна придбати вінок із вербових гілочок за 800 гривень чи букетик за 450 гривень. Або ж екологічний віночок з трави та верби за 650 грн.

BARVY

Ціни: від 450 гривень
Де купити: інстаграм

Називають себе мануфактурою реквізиту та декору, відроджують українське. До Великодня підготували вінок з лози, прикрашений традиційною українською крайкою за 900 гривень, а також із лози, лимонника, евкаліпту і ковили за 700 гривень.

Щось цікаве

Ціни: від 500 гривень
Де купити: інстаграм, сайт

Це крамниця художніх виробів: тут можна знайти прикраси, посуд і декор для дому. Наприклад, невеличкі керамічні розписані вручну ікони коштують від 500 до 840 гривень, залежно від розміру. 

Сніп соломи

Ціни: від 1500 гривень
Де купити: інстаграм

Майстерня виготовляє різдвяний павуків та зірки з соломи, але до Великодня їм теж є що запропонувати. Виявляється, солом’яний павук міг висіти в українських оселях від Різдва і до весни, а перед Пасхою його прикрашали писанками. Тож можна придбати набір для самостійного виготовлення великоднього павука за 1500 гривень, у комплекті соломинки, голка, інструкція і дві писанки. 

Читати далі

Суспільство

Українки організували благодійний ярмарок в Афінах: фото

Опубліковано

Спільнота Ukrainian Women in Greece / Українки в Греції організувала в Афінах благодійний ярмарок «Ольвія», гості якого мали можливість придбати унікальні вироби ручної роботи, створені українськими митцями.

Про це у Facebook повідомило посольство України у Греції.

Захід було проведено за підтримки посольства України в Грецькій Республіці та мерії м. Вула-Варі-Вуліагмені.

Читайте також: В Києві пройде фестиваль українських писанок: коли саме

Під час ярмарку також були представлені традиційні українські страви – від борщу та вареників до пиріжків та київського торта. Вони прийшлися до смаку, як українським, так і грецьким гостям, а також всім друзям України.

Маленькі та юні українці, зокрема учні Української суботньої школи при культурно-освітньому центрі «Берегиня» виконали танок та заспівали українські народні та сучасні пісні, нагадуючи кожному українцю про домівку, наче повертаючи на мить до рідного краю.

«Благодійний ярмарок «Ольвія» став не тільки святом української культури, а й свідченням нашої єдності та сили у вирішальний для України час», – додали у диппредставництві.

Нагадаємо, батьки випустили пісню загиблих від ракети музиканток із Запоріжжя.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: