Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вчаться бути лідерами та дивляться українські фільми. На Львівщині молодь створила власний центр

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Миколаївській громаді Львівської області молодь створила місце, де можна послухати лекції косметологині, пограти в настільні ігри чи подивитися фільм з друзями. 

«Тут гарно проводять час, насолоджуються своїм життям і водночас розвиваються. І що важливо розвивають свою громаду, аби молоді люди залишалися та продовжували творити», — розповідає студентка Олена Геряк. 

Створити центр молоді вдалося за допомогою місцевої влади та завдяки грантовій підтримці. Як отримали фінансування та реалізували ідею, читайте в ШоТам.

Кілька років мріяли про центр для молоді

Головна спеціалістка відділу освіти, молоді та спорту Миколаївської міської ради Наталія Лешковят каже, що в громаді дуже активна молодь: відвідують громадські та спортивні організації, беруть участь у всеукраїнській організації «Пласт» та учнівському самоврядуванні. 

Але в молоді не було якогось приміщення, де б вони почували себе господарями. Завжди доводилося працювати з партнерами: міським палацом культури, школою чи закладами юнацької творчості, аби проводити заходи в їхніх приміщеннях.

До створення молодіжного центру заходи для дітей і підлітків проводили в приміщеннях освітніх закладів міста. Фото з соцмереж Наталії Лешковят

Про власний простір молодь мріяла останні кілька років, що довели результати соцопитування в громаді у 2023 році. Активісти створили Молодіжну раду, а Наталія Лешковят розробила програму розвитку молодіжної політики, в якій ішлося про створення такого простору. 

Отримали 10 000 євро гранту

У тому ж році Львівський обласний молодіжний центр запропонував узяти участь у конкурсі на грантову підтримку спільно з громадською організацією «Платформа ініціатив ”Теплиця”» та Львівським офісом Дитячого фонду ООН.

Молодіжна рада та місцева влада створили ініціативну групу, розробили візуалізацію майбутнього центру, сформулювали місію, стратегію роботи та детальний опис напрямків. Далі створили комунальну установу та подали заявку.

Учасники Миколаївської молодіжної ради. Фото надала Олена Геряк

Миколаївській громаді виділили 10 000 євро на створення центру, ремонт приміщення й організацію заходів. А завдяки фінансовій підтримці Управління Верховного комісара ООН у справах біженців вдалося відремонтувати санвузли.

Молодіжний центр як символ співпраці молоді та влади

У співпраці з владою молодь розробила дизайн приміщення, який підкоригувала «Платформа ініціатив ”Теплиця”». У центрі зробили ремонт і придбали туди сучасну техніку: колонки, мікрофон, проєктор, екран, ноутбуки. А ще — настільні ігри, обладнання для кавування, канцтовари, зручні меблі та все необхідне для проведення заходів і якісного дозвілля. 

Дозвілля підлітків у Миколаївському молодіжному центрі. Фото надала Олена Геряк

Наталія Лешковят розповідає, що команда хоче, аби молодіжний центр був доступним для всіх і безбар’єрним. Молодь матиме туди постійний доступ і відчуватиме свою відповідальність за присутність у закладі.

«Створення молодіжного центру це потужна співпраця між різними молодіжними рухами міста, Молодіжною радою, владою та «Школою християнського аніматорства». Усі об’єднувалися для того, щоб розвивати молодь у громаді, а ініціативні підлітки завжди доносили ідеї та пропозиції мені як представниці місцевої влади, і ми спільно це реалізовували», — каже Наталія.

Не лише дозвілля, а й неформальна освіта

За час роботи центру відвідувачі слухали лекцію від професійної косметологині, співали караоке на вечорі української пісні, дивилися фільми «Мавка. Лісова пісня» та «Щедрик», а ще грали в настільні ігри. 

Молодь часто збирається в центрі пограти в настільні ігри. Фото надала Олена Геряк

Але Наталія Лешковят переконана, що центр призначений не лише для дозвілля й розваг:

«Молодіжний центр допоможе молоді шукати себе, познайомить з цікавими сферами, як от бізнес-стартапами, медіашколою чи проєктним менеджментом. Він має стати платформою розвитку для молоді та її неформальної освіти. Сюди можна прийти та запропонувати власний проєкт, налагоджувати співпрацю між організаціями та спільно працювати над розвитком громади».

Ще один привід, аби залишатися в громаді

Ексголова Молодіжної ради Олена Геряк каже, що центр має велике значення для неї та її однолітків: можна бути собою, ніхто не засуджує ідей, а навпаки, допомагають втілити їх у життя. 

Для дівчини молодіжний центр — це втілення мрії, адже за час її активної громадської діяльності не було місця, де б вона могла зустрічатися з однодумцями, тому вони збиралися в парку чи клубі. А зараз молодь має власне приміщення, в якому може творити та якісно проводити час. 

Активна молодь Миколаєва на тренінгу в молодіжному центрі. Фото надала Олена Геряк

Найбільше дівчині запам’ятався тренінг про комунікацію й етику спілкування, а ще Олена дуже любить просто збиратися з друзями в лекційній кімнаті, сидіти на м’яких великих пуфах, замовляти смачну їжу та спілкуватися про життя. 

У підготовці гранту брала участь також учасниця Молодіжної ради Олена Білявська. Дівчина каже, що громаді вдалося створити гарний дім для молоді.

«Це тепер моє улюблене місце в нашій громаді. Найцікавіший для мене захід зустріч з косметологинею, коли ми могли поставити їй свої питання. Та й загалом молодіжний центр є для мене місцем нових знайомств та цікавого дозвілля», — каже президентка учнівського парламенту «Лідер» Софія Слободян.

«Молодіжний центр потрібен, аби молодь бачила потенціал у своїй громаді. Миколаїв розташований за кілька десятків кілометрів від Львова, й можна реалізовувати себе в цьому великому місті, але ми б дуже хотіли, аби люди залишалися в громаді та створювали потужне молодіжне середовище», — підсумовує Олена Геряк.

Суспільство

Як мами змінюють шкільне харчування у Локачинській громаді

Опубліковано

7 уроків на день сини Ірини залишалися в школі голодними. Бо на старій плиті можна було приготувати лише бутерброди та сосиски. А тепер школярі Локачинської громади обідають пастою з болоньєзе та гречкою з чебрецем.

Історія родини

Ірина Загірська – мама девʼятикласника Олексія та пʼятикласника Романа. Її сини проводили в школі по 8 годин на день, але в їдальні майже не харчувалися. Адже там подавали тільки бутерброди й нашвидкоруч зварені сосиски. Бо готувати гарячу їжу для 150 школярів Старозагорівського ліцею на Волині не було де. Щоб зробити їжу смачною та корисною, Ірина запропонувала батькам організувати зібрання

“Виносилося питання про харчування дітей – для покращення, для урізноманітнення. То там нічого такого особливого не зготуєш”, – відзначає Ірина Загірська.

Врешті батьки вирішили, що продовжувати харчуватися снеками діти не можуть. Тому й почали шукати можливості де узяти нове кухонне обладнання.

Початок змін

Після огляду старезної їдальні в селищній раді вирішили оновити кухню. І дійшли висновку, що модернізацію слід починати з нового кухонного обладнання. Тому й вирішили податися на грант до Проєкту USAID “ГОВЕРЛА”.

“Нічого кращого для реформи шкільного харчування й для функціонування харчоблоку, ніж пароконвектомати, станом на сьогодні, як на мою думку, немає”, – каже заступник селищного голови, Тарас Хомʼяк.

Ця сучасна піч обʼєднала в собі приготування їжі на пару й обдування її гарячим повітрям.

“Це сучасний агрегат, який є дружнім до навколишнього середовища,який в автоматичному режимі готує їжу, який в автоматичному режимісам себе миє, прибирає без втручання ззовні”, – розповідає заступник.

Читати також: Українські волонтери створюють з супутникових тарілок реалістичні муляжі мінометів

Ремонт їдальні

Але хоч нові печі їдальня отримала, там досі залишалися обшарпані стіни й подерті столи. Щоб вирішити проблему, селищна рада ще й профінансувала капремонт.

“Щоб новий, сучасний апарат не поміщати в старі умови, був здійснений за кошти селищного бюджету капремонт даного харчоблоку їдальні”, – розповідає Тарас Хомʼяк.

Крім того, ініціативу з пароконвектоматами поширили ще на два ліцеї громади. Тепер 900 дітей Локачинської громади обідають корисними та смачними стравами. А Олексій і Роман щодня ходять до новенької шкільної їдальні. І смакують куркою по-італійськи та свіжими апельсинами.

Нагадаємо, що в столиці проведуть фестиваль української писанки.

Також ми повідомляли, що в Київській області побудували баскетбольний майданчик на честь загиблого військового.

Читати далі

Суспільство

В Київській області побудували баскетбольний майданчик на честь загиблого військового

Опубліковано

У Бородянці, що на Київщині, відбулося урочисте відкриття нового баскетбольного майданчика, спорудженого завдяки Благодійного фонду імені Іллі Грабара. Ілля Грабар був відомим музикантом та звукорежисером, котрий пішов захищати Україну під час повномасштабної війни та загинув під Бахмутом.

Про це повідомляє Федерація баскетболу України.

фото: Федерація баскетболу України

Втілювання мрії в знак памʼяті

Ілля Грабар завжди прагнув допомагати дітям та молодим талантам у втіленні їхніх мрій, тому його сім’я вирішила реалізувати цю ідею. Його мати Людмила Голуб, дружина Марія Грабар і брат Назар Грабар заснували фонд, щоб робити добрі справи від ім’я Іллі.

фото: Федерація баскетболу України

Першим кроком в цьому напрямку став проведений у травні перший дитячий баскетбольний турнір пам’яті Іллі Грабара. Змагання відбулися у Бучанській Академії спорту.

Під час цього турніру виникла ідея побудувати сучасний баскетбольний майданчик. Спочатку планувалося його збудувати в Бучі, де проживав Ілля, проте доля звела матір Іллі з дітьми Бородянського академічного ліцею.

фото: Федерація баскетболу України

Читати також: ЄС готується продовжити “транспортний безвіз” з Україною на ще 12 місяців

Майбутні плани родини

Фонд Іллі Грабара не має наміру зупинятися на досягнутому. У родини загиблого героя є багато планів, серед яких є і баскетбольні ініціативи.

фото: Федерація баскетболу України

Наприклад, 25 травня запланований другий дитячий баскетбольний турнір пам’яті Іллі Грабара у Бучі. Крім того, у планах є будівництво волейбольно-баскетбольного майданчика саме у цьому місті.

Нагадаємо, що добро завжди повертається: історія пекарні, яка врятувала Чернігів від голоду.

Фото: Федерація баскетболу України

Читати далі

Суспільство

У столиці проведуть фестиваль української писанки

Опубліковано

30 квітня о 14:00 в інноваційному парку UNIT.CITY стартує Фестиваль української писанки задля підтримки елемента Національного переліку нематеріальної культурної спадщини «Українська писанка: традиція і мистецтво». 

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

Під час фестивалю майстри зі всієї України презентуватимуть традиційні писанки своїх регіонів та проведуть майстер-класи з писанкарства. Також заплановано встановлення Світового рекорду з масового розпису писанок і тематичний благодійний аукціон від зірок шоубізнесу.

Читайте також: Француженка готує обіди для військових та відбудовує будинки у Гостомелі (ВІДЕО)

Крім того, під час заходу український шеф-кухар Євген Клопотенко проведе майстер-клас: «Як зібрати Великодній кошик».

Створені писанки передадуть захисникам на фронт за допомоги Міжнародного штабу допомоги українцям.

Подія триватиме з 14:00 до 18:00 за адресою вул. Дорогожицька, 3

Для участі в заході необхідно заповнити реєстраційну форму.

Акредитація представників медіа доступна за посиланням

Нагадаємо, у ДСНС нагадали правила пожежної безпеки на Великдень.

Фото: МКІП

Читати далі