Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вчаться бути лідерами та дивляться українські фільми. На Львівщині молодь створила власний центр

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Як створити молодіжний центр за допомогою місцевої влади та завдяки грантовій підтримці? У Миколаївській громаді Львівської області молодь тепер має місце, де можна послухати лекції косметологині, пограти в настільні ігри чи подивитися фільм з друзями. 

«Тут гарно проводять час, насолоджуються своїм життям і водночас розвиваються. І що важливо розвивають свою громаду, аби молоді люди залишалися та продовжували творити», — розповідає студентка Олена Геряк. 

Як отримали фінансування та реалізували ідею, читайте в ШоТам.

Кілька років мріяли про центр для молоді

Головна спеціалістка відділу освіти, молоді та спорту Миколаївської міської ради Наталія Лешковят каже, що в громаді дуже активна молодь: відвідують громадські та спортивні організації, беруть участь у всеукраїнській організації «Пласт» та учнівському самоврядуванні. 

Але в молоді не було якогось приміщення, де б вони почували себе господарями. Завжди доводилося працювати з партнерами: міським палацом культури, школою чи закладами юнацької творчості, аби проводити заходи в їхніх приміщеннях.

Засідання в кабінеті з довгим столом та гербом України на стіні
До створення молодіжного центру заходи для дітей і підлітків проводили в приміщеннях освітніх закладів міста. Фото з соцмереж Наталії Лешковят

Про власний простір молодь мріяла останні кілька років, що довели результати соцопитування в громаді у 2023 році. Активісти створили Молодіжну раду, а Наталія Лешковят розробила програму розвитку молодіжної політики, в якій ішлося про створення такого простору. 

Отримали 10 000 євро гранту

У тому ж році Львівський обласний молодіжний центр запропонував узяти участь у конкурсі на грантову підтримку спільно з громадською організацією «Платформа ініціатив ”Теплиця”» та Львівським офісом Дитячого фонду ООН.

Молодіжна рада та місцева влада створили ініціативну групу, розробили візуалізацію майбутнього центру, сформулювали місію, стратегію роботи та детальний опис напрямків. Далі створили комунальну установу та подали заявку.

Підлітки — учасники молодіжної ради, які створили молодіжний центр, стоять у приміщенні з жовтою стіною на фоні білої шафи з документами
Учасники Миколаївської молодіжної ради. Фото надала Олена Геряк

Миколаївській громаді виділили 10 000 євро на створення центру, ремонт приміщення й організацію заходів. А завдяки фінансовій підтримці Управління Верховного комісара ООН у справах біженців вдалося відремонтувати санвузли.

Молодіжний центр як символ співпраці молоді та влади

У співпраці з владою молодь розробила дизайн приміщення, який підкоригувала «Платформа ініціатив ”Теплиця”». У центрі зробили ремонт і придбали туди сучасну техніку: колонки, мікрофон, проєктор, екран, ноутбуки. А ще — настільні ігри, обладнання для кавування, канцтовари, зручні меблі та все необхідне для проведення заходів і якісного дозвілля. 

Хлопець та дівчина грають у настільний футбол в приміщенні з сірою стіною
Дозвілля підлітків у Миколаївському молодіжному центрі. Фото надала Олена Геряк

Наталія Лешковят розповідає, що команда хоче, аби молодіжний центр був доступним для всіх і безбар’єрним. Молодь матиме туди постійний доступ і відчуватиме свою відповідальність за присутність у закладі.

«Створення молодіжного центру це потужна співпраця між різними молодіжними рухами міста, Молодіжною радою, владою та «Школою християнського аніматорства». Усі об’єднувалися для того, щоб розвивати молодь у громаді, а ініціативні підлітки завжди доносили ідеї та пропозиції мені як представниці місцевої влади, і ми спільно це реалізовували», — каже Наталія.

Читайте також: Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеці

Не лише дозвілля, а й неформальна освіта

За час роботи центру відвідувачі слухали лекцію від професійної косметологині, співали караоке на вечорі української пісні, дивилися фільми «Мавка. Лісова пісня» та «Щедрик», а ще грали в настільні ігри. 

Чотири дівчини грають у настільну гру UNO на білому стільці
Молодь часто збирається в центрі пограти в настільні ігри. Фото надала Олена Геряк

Але Наталія Лешковят переконана, що центр призначений не лише для дозвілля й розваг:

«Молодіжний центр допоможе молоді шукати себе, познайомить з цікавими сферами, як от бізнес-стартапами, медіашколою чи проєктним менеджментом. Він має стати платформою розвитку для молоді та її неформальної освіти. Сюди можна прийти та запропонувати власний проєкт, налагоджувати співпрацю між організаціями та спільно працювати над розвитком громади».

Ще один привід, аби залишатися в громаді

Ексголова Молодіжної ради Олена Геряк каже, що центр має велике значення для неї та її однолітків: можна бути собою, ніхто не засуджує ідей, а навпаки, допомагають втілити їх у життя. 

Для дівчини молодіжний центр — це втілення мрії, адже за час її активної громадської діяльності не було місця, де б вона могла зустрічатися з однодумцями, тому вони збиралися в парку чи клубі. А зараз молодь має власне приміщення, в якому може творити та якісно проводити час. 

Підлітки у молодіжному центрі після тренінгу на фоні білої дошки та жовтої стіни
Активна молодь Миколаєва на тренінгу в молодіжному центрі. Фото надала Олена Геряк

Найбільше дівчині запам’ятався тренінг про комунікацію й етику спілкування, а ще Олена дуже любить просто збиратися з друзями в лекційній кімнаті, сидіти на м’яких великих пуфах, замовляти смачну їжу та спілкуватися про життя. 

У підготовці гранту брала участь також учасниця Молодіжної ради Олена Білявська. Дівчина каже, що громаді вдалося створити гарний дім для молоді.

«Це тепер моє улюблене місце в нашій громаді. Найцікавіший для мене захід зустріч з косметологинею, коли ми могли поставити їй свої питання. Та й загалом молодіжний центр є для мене місцем нових знайомств та цікавого дозвілля», — каже президентка учнівського парламенту «Лідер» Софія Слободян.

«Молодіжний центр потрібен, аби молодь бачила потенціал у своїй громаді. Миколаїв розташований за кілька десятків кілометрів від Львова, й можна реалізовувати себе в цьому великому місті, але ми б дуже хотіли, аби люди залишалися в громаді та створювали потужне молодіжне середовище», — підсумовує Олена Геряк.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі