Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Донеччині бійці ЗСУ влаштували засідку та підбили ворожий танк (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни ЗСУ влаштували засідку на окупантів та підбили один із танків, якими ворог намагався зайняти населений пункт.

Про це повідомили в Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ.

У СтратКомі зазначили, що йдеться про населений пункт Павлівка, що на Донеччині.

«Російські танкові підрозділи спробували просунутися в н.п., але потрапили в засідку, влаштовану українськими захисниками. Один танк підбитий, другий танк та екіпаж підбитого біжать», – йдеться в повідомленні.

Напередодні ми повідомляли, що нашим захисникам вдалося затрофеїти важку вогнеметну систему росіян «Сонцепьок» і танк російської армії.

Крім того, бійці ЗСУ розгромили підрозділ кадировців з батальйону «Ахмат» у тимчасово окупованому Лисичанську.

Також нагадаємо, на півдні ЗСУ знищили ворожий пункт управління безпілотниками.

Фото: facebook.com/EastOC.

Суспільство

«Гуртуймося, війна – це поштовх». Як пережити цю зиму в теплі, та чому довгострокові проєкти – у пріоритеті

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Перший тиждень зими в Україні співпав з новими ракетними обстрілами та відключеннями світла, а з ними – і центрального опалення. Про складність цієї зими почали говорити ще влітку, але навіть у грудні теми енергоефективності будівель та подальшого розвитку енергосистеми України залишаються ключовими для мільйонів українців.

Про це у межах правозахисної програми RIGHTS NOW! Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA спілкувалися експерти громадських організацій «Екоклуб», «Зелений світ» та «Альменда». ШоТам ділиться головними тезами дискусії.

Зима буде складною, але панікувати не варто

Наталія Холодова, координаторка проектів громадської організації «Екоклуб»: Ми ще на початку осені зрозуміли, що ця зима – чи не найважча для українців, тож нам треба ретельно підготуватися, аби пережити її з максимальним комфортом та мінімальними труднощами. Є два ключові блоки, на які б я поділила підготовку до зими. 

Перший – це підвищення енергоефективності своєї будівлі. Це може бути як утеплення будинку, так і встановлення, наприклад, тепловідбивних екранів за батареями, чи, скажімо, дверних доводчиків у під’їзді. Тобто речі, які дозволять максимально законсервувати будинок та зберегти тепло. 

Nieuwe ronde subsidie voor verlaging energiegebruik woningen

Другий блок – максимально ефективно використовувати тепло. Але на випадок, якщо опалення у багатоквартирному будинку не буде тривалий час, треба знайти альтернативу – знайомих, друзів, скооперуватися, орендувати хату в селі. Подумати про це вже зараз, і точно не встановлювати просто в квартирі умовні буржуйки. 

Водночас ми маємо розуміти, що в містах, які не є прифронтовими, ризик довготривалої відсутності опалення у багатоквартирних будинках значно менший. Адже центральні системи опалення працюють на різних котельнях, і зараз міста переходять на котельні з відновлюваних джерел енергії. І навіть, якщо будуть якісь аварії чи обстріли – міська влада реагує дуже швидко та лагодить це все, повертаючи опалення за декілька годин-днів.

Як підготувати свою квартиру: загальні та конкретні поради

Наталія Холодова: Якщо ми говоримо про багатоквартирний будинок, найімовірніше, у вас є ОСББ. Важливо мати хорошу комунікацію з жителями, з головою ОСББ та налагодити комунікацію всередині будинку, тобто оцей блок енергоефективності. Кожен має потурбуватися про свою квартиру. Але слід розуміти, що ваша квартира – це як маленька частинка. Треба дивитися в комплексі. 

Якщо говоримо про квартиру – перш за все, варто оглянути вікна. Якщо воно дерев’яні – утеплити, якщо пластикові – відрегулювати. Не менш важливо перевірити, чи правильно встановлені вікна. Для цього можна викликати майстра, який все огляне та в разі потреби усуне недоліки.

Також рекомендую відсунути всі меблі від батарей. Якщо є штори – припідняти. В ідеалі вони мають закривати саме вікна, перешкоджаючи протягам, але при цьому не заважати роботі батарей. Важливо потурбуватися, щоб у місцях загального користування теж не було втрат тепла, а тому перевірте міжповерхові вікна, двері, отвори в стінах тощо.

EnSikuMaV & EnSimiMaV: Energieeinsparmaßnahmen 2022

Олександр Степаненко, виконавчий директор ЕГО «Зелений світ»: Очевидно, що встановити якість альтернативні джерела енергії, запровадити якісь технології, які базуються на використанні відновлюваних джерелах енергії, уже нереально. Адже зима прийшла. Але зменшити енерговитрати у кожному з будинків, знайти оті діри, через які будівля втрачає тепло, – це під силу кожній і окремій людині. 

Йдеться про утеплення під’‎їздів, вікон, дахів. Часто ми спостерігаємо таку ситуацію, що стіни утеплені, а через дах чи підвали є величезні втрати енергії. Тому раджу оглянути будинок з використанням теплодатчиків, побачити, через які ділянки у кожному з будинків будуть втрати тепла. Це реально. Це можна зробити вже зараз

А ще кожен із нас повинен розуміти: якщо ці всі терористичні атаки країни-агресора будуть тривати, якщо енергосистема й надалі зазнаватиме втрат, то треба всіма силами економити. Якщо в квартирі мешкають дві людини, то для того, аби там і працювати, і відпочивати, достатньо обігріти всього одну кімнату

Взагалі, якщо ми говоримо про цей кризовий період, не варто забувати й про загальні правила єдності. Зокрема, бути солідарними одне з одним, допомагати, радити, підставляти плече, запрошувати близьких, друзів, знайомих. І робити це щоразу, якщо ти можеш чимось допомогти, якщо хтось у гіршому становищі, ніж ти. Бути солідарним з усією державою, економити енергоресурси. 

Від атомних станцій – до енергонезалежних громад

Наталія Холодова. Мені здається, що ця зима дасть нам поштовх розвиватися в правильному напрямку, рухатися до енергонезалежних, локальних громад, міст, об’єктів. Звісно, ми не можемо зараз взяти й закрити наші атомні станції, проте говорити про їх подальшу розбудову – теж неправильно. Адже в такій системі все залежить від одного об’єкта, який легко тероризувати. Власне, те, що ми сьогодні й бачимою

Тому, мені здається, нам варто рухатись до енергонезалежності та робити різні міста, будинки, громади незалежними як від центральної системи, так і від викопних джерел енергії. Це перший вектор.

Другий – знову ж, про це опалення. Централізоване опалення – це ресурс, який зберігся у нас ще з радянських часів. І він дуже цінний, адже багатоквартирні будинки на центральному опаленні набагато легше перевести на відновлювані джерела енергії. Але зараз ми бачимо тенденцію, що люди хочуть відмовитись від цього і перейти на опалення індивідуальне. Це означає, що будинок повністю відрізають від центральної системи і встановлюють індивідуальні котли. І, можливо, зараз це допоможе, адже мешканці квартир отримують можливість увімкнути опалення будь-якої миті, не чекаючи на старт опалювального сезону.

Проте в довгостроковій перспективі це неправильне рішення, адже газ – той ресурс, від якого ми будемо відмовлятися. Тому зараз переводити свою квартиру на газ і знову ставати залежним, не маючи інших альтернатив, – хибна ідея. Нам треба знаходити не короткострокові рішення, що можуть видаватися вкрай вигідними, а думати про майбутнє. Власне, саме тому сьогодні ми на роздоріжжі: думати про довкілля, енергонезалежність, якусь самостійність, чи знову повертатися до газу, атомної енергії.

Beratung für den europäisch-chinesischen Markt - CLEVANA

Війна – це поштовх, і наше суспільство до цього готове

Олександр Степаненко. Я вважаю, наше майбутнє насамперед має будуватися на зменшенні споживання енергоресурсів, зокрема всіх видів викопного палива. А за цим – перехід до використання відновлювальних джерел, але, звісно, цей перехід повинен бути розумним. Якщо ми говоримо про використання, наприклад, деревини, це не означає, що ми в знищимо половину українських лісів. Але в той самий час ми маємо великий ресурс, у використанні біопалива, і саме цим шляхом нам треба йти. 

Я повністю погоджуюсь з пані Наталією в тому сенсі, що більш розумним і більш далекоглядним рішенням є розвиток децентралізованої системи енергопостачання, коли в кожному населеному пункті, в кожному будинку його власник вибирає те, що найбільш раціонально з багатьох точок зору: і економічної, і екологічної. І, звісно, враховуючи комфорт, який дозволяє забезпечити ті, чи інші засоби та технології.

Олег Охредько, експерт центру громадянської просвіти «Альменда»: Я плекаю надію, що війна скоро закінчиться, ми переможемо, і це надасть нашій країні необхідний поштовх. Подібних прикладів з історії є чимало. Подивіться, наприклад, на Японію або, скажімо, на Німеччину. Це ж взагалі прекрасний приклад того, як розвивалися дві системи: радянська Німеччина і так звана «Західна Німеччина». Війна – це поштовх, але наше суспільство, думаю, це вже зрозуміло. Тому, думаю, ми разом зможемо зробити крок назустріч світлому майбутньому. Зрештою, українці завжди плекали надію на краще.

Читати далі

Суспільство

Нацгвардійці збили крилату ракету зі стрілецької зброї (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Під час ракетного обстрілу 5 грудня воїни Національної гвардії збили російську крилату ракету зі стрілецької зброї: кулеметів та автоматів.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці НГУ.

«Під час масованого ракетного обстрілу росією території України 5 грудня, мобільна вогнева група гвардійців 27 Печерської бригади збила крилату ракету Х-101, не давши їй досягти своєї цілі. Уразити ракету, яка йшла на низькій висоті вдалося із крупнокаліберних кулеметів і обстрілом із автоматів», – йдеться в повідомленні.

У Нацгвардії зазначили, що ці вогневі розрахунки були створені саме для протидії ударам з повітря, зокрема для збиття ракет та дронів-камікадзе.

«У поєднанні із ефективною роботою підрозділів ППО, це дає змогу збільшувати результат збиття повітряних цілей і тим самим зберегти об’єкти інфраструктури та життя наших громадян», – додали в НГУ.

Нагадаємо, Повітряні Сили ЗСУ під час нічної атаки ворога дронами-камікадзе збили 14 безпілотників типу Shahed-136/131.

Крім того, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння підготував 10 проривів Збройних Сил України, які найбільше здивували світ.

Фото: facebook.com/ngunorth.

Читати далі

Суспільство

Данська компанія передала 60 генераторів для громад Чернігівської області

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Данська компанія ROCKWOOL передала Чернігівській області 60 генераторів, які вже доставлено в різні куточки регіону – 47 територіальних громад.

Про це повідомив очільник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

«Данська компанія ROCKWOOL допомагає Чернігівщині перезимувати. Так, генератори, що раніше надійшли до області, зараз прямують до її громад. Загалом 60 одиниць «роз’їхалися» сьогодні в різні куточки нашого регіону – 47 ТГ», – написав Чаус.

Зокрема два генератори потужністю 10-12 кВт отримала Киселівська громада. За словами сільського голови, їх використають для потреб місцевих шкіл та садочка.

«Генератори слугуватимуть для потреб снов’янської школи та брусилівського садочка. Перший заклад опалюється газом. Тож за відсутності світла немає й подачі тепла. Опалення ж у садочку повністю на електриці. Завдяки такій допомозі питання вдасться розв’язати», – розповів сільський голова Володимир Шелупець.

Ще двома генераторами підсилилася Тупичівська громада. За словами її очільниці Лариси Шовкової, обладнання використовуватимуть в адміністративно-господарському корпусі центру громади та місцевій школі. За підтримки донорів вдалося забезпечити генераторами кожен старостат. Натомість у Ріпкинській громаді генератор направлять у медичну сферу.

«Генератор потужністю 12 кВт працюватиме у лікарні, щоб у разі аварійного відключення світла можна було оперативно перепідключитися. Там є і старий, радянського зразка, але він споживає пального майже втричі більше. Цей же – економний. Єдине, що потрібно, – дотримуватися вимог експлуатації і періодично проводити технічне обслуговування», – додав голова громади Сергій Гарус.

Нагадаємо, Херсон отримав три потужні генератори від ЄС для закладів охорони здоров’я.

Крім того, Європа запустила кампанію «Генератори надії» для України.

Фото: cg.gov.ua.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Нас називали божевільними». Як відкрити бізнес під час війни і не прогоріти? Історії підприємців, яким вдалося

Їх називали божевільними, відмовляли від цієї ідеї та радили зайнятися чимось іншим. Натомість вони ризикнули...

Суспільство7 днів тому

Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

«Пункт незламності» – місце, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити телефон у разі блекауту....

Суспільство1 тиждень тому

Ваші конкуренти вже роблять це. 10 важливих порад для бізнесу від топ-підприємця

Український бізнес зіштовхнувся з черговою кризою на тлі повномасштабної війни. Але наших підприємців не зламати:...

Суспільство2 тижні тому

Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

«Бандерівський Схрон» – саме під такою назвою існував перший і єдиний в Україні кризовий центр...