Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Понад два роки триває розмінування Чернігівщини, а жителі подекуди досі знаходять вибухонебезпечні предмети у своїх громадах. Іванівська перебувала під російською окупацією 27 днів. Цього вистачило, аби пошкодити та замінувати чималу частину території.

30 березня 2022 року громаду звільнили Сили оборони. Жителі досі оговтуються від пережитого і вчаться жити по-новому. Як у громаді організовують тренінги з мінної безпеки, домедичної та психологічної допомоги, і як це допомагає місцевим, читайте в ШоТам.

Відчинити двері власного будинку було небезпечно

Начальниця загальноюридичного відділу Іванівської ОТГ Світлана Струк пригадує перші дні після деокупації громади: зайти до власного будинку вже було небезпечно. У її домівці жили російські військові, які залишили після себе чимало неприємних сюрпризів, зокрема, мін.

Просто відчинити двері та зайти до оселі вона не могла. Розтяжки тоді залишали будь-де, а звичні предмети могли ховати під собою небезпеку. Один з випадків, який запам’ятався Світлані, був у домівці українського військового — росіяни взяли каску бійця, замінували та поклали на ліжко.

На щастя, мешканці будинку вчасно звернулися до ДСНС. Схожі знахідки були всюди, де встиг побувати ворог. Тож мало не одразу після звільнення регіону влада Іванівської громади взялася організовувати тренінги з мінної безпеки для жителів сіл і селищ.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

Громаду навчають усі: сапери, рятувальники та навіть військові

«Після того, як жителі бодай трошки встигли знову облаштувати свої обійстя, ми почали звертатися до військових частин Чернігова та просити військовослужбовців приїхати до громади, аби провести навчання. І до нас приїжджали», — розповідає Світлана.

Спершу громада зосередилася на тренінгах з мінної безпеки, адже міни були найбільшим ризиком у щойно деокупованих селищах. Людям потрібно було пояснити, що не варто, приміром, ходити до лісу або заходити туди, де ще не встигли пройтися сапери, як відрізнити вибухонебезпечні предмети та як реагувати, якщо помітили невідомий предмет.

Згодом до них звернулися представники ДСНС і запропонували свою підтримку в навчанні жителів. Рятувальники, сапери та військові, які отримали мінні поранення, прибули мобільними підрозділами, аби також влаштувати тренінг з мінної безпеки.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

«Ми побачили саперів з пораненнями, які вони отримали внаслідок підриву міни. Хтось утратив руку, хтось ногу. Тепер вони не можуть займатися розмінуванням, але можуть навчити, як не постраждати іншим», — ділиться Світлана Струк.

Представниця Іванівської ОТГ зізнається, що заохотити місцевих прийти на освітній тренінг було непросто. Навчання для дорослих зазвичай організовують у приміщеннях сільської ради, а для дітей — у школі. Втім, по завершенню навчання всі присутні завжди в піднесеному настрої та дякують за нові навички.

Після тренінгів з мінної безпеки до громади почали запрошувати тих, хто міг би надати знання з домедичної допомоги. Нещодавно в чотирьох старостатах Іванівської громади та селі Іванівка відбулися навчання від організації The Center for Civilians in Conflict (CIVIC).

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Замість імпровізації необхідні знання

«Наш тренінг з першої домедичної допомоги “Базові рятувальні дії” доволі короткий — три години. Ми концентруємося на безпеці та реанімаційних діях», — пояснює фахівчиня з питань захисту цивільного населення CIVIC Мар’яна Борчук-Галик.

Мар’яна переконана, що навички з домедичної допомоги необхідні кожному громадянину — як цивільному, так і військовому. Фахівчиня провела навчання для дорослих у двох селищах Іванівської громади.

«Ми говоримо, як правильно перевірити стан потерпілого, дихання, як перевести потерпілого в безпечне бокове положення, що повідомляти швидкій. І, звичайно, ключове — реанімаційні дії», розповідає Мар’яна Борчук-Галик.

«Домедичну допомогу потрібно знати обов’язково. Ми жили в окупації, і було прикро тоді, що в нас не було ні фельдшера, ні лікаря. Не було до кого звернутися по поміч», — пригадує жителька села Слобода Іванівської громади Людмила Осапенко.

Людмила багатодітна мама. Коли російські військові зайшли на Чернігівщину, то їй з родиною довелося жити в чужому домі. Жінка й досі вдячна сусідці, адже дім Людмили росіяни перетворили на шпиталь, і потрапити туди було неможливо. У сусідській хаті разом з Людмилою жив чоловік, який страждав на астму. Без необхідних знань, щоб подолати наслідки хвороби, доводилося імпровізувати.

Нині Людмила розуміється на пораненнях, може накласти турнікет і надати необхідну домедичну допомогу. Завдяки тренінгам жінка готова до можливих наслідків війни.

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Психологічне здоров’я жителів також важливе

Окрім тренінгів з мінної безпеки та домедичної допомоги, в Іванівській громаді взялися за психологічне здоров’я жителів. Представниця Іванівської ОТГ пояснює: більшість людей, яким довелося жити в окупації, перебувають у стресі.

Нині місцева влада організовує в селищах тренінги з психологічної допомоги, а також влаштовує селянам психологічне розвантаження. Насамперед йдеться про безпековий простір для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин та інших жителів.

Світлана Струк каже, що тренінги з психологами вже починають впроваджувати в будні жителів громади, а от безпековий простір це план на 2024 рік. Йдеться про стале приміщення, де з жителями працюватиме психолог або відбуватимуться необхідні розвантажні тренінги та консультації. У сільській раді вже створили робочу групу, яка працює над проєктом простору, аби впродовж року його реалізувати.

Суспільство

Це 10 брендів прикрас в традиційному українському стилі

Опубліковано

Щоб щодня відчувати зв’язок з українською культурою, можна додати у свої образи навіть одну прикрасу. Коралі, керамічне намисто чи стрічковий ґердан — обирайте те, що подобається найбільше, або ж створюйте власні поєднання.

ШоТам зібрали для вас 10 брендів прикрас, що відтворюють давні зразки або ж творять сучасні, не забуваючи про наші традиції.

Коралівна

Де купити: інстаграм

Коралі на дві низки можна придбати за 2150 гривень, а намисто з гірського кришталю, селеніту та латунного хрестика — за 3000 гривень. Також можна купити баламути, вироби з венеційки, дукачі, зґарди.

«Моя філософія проста. Я хочу, щоб ви носили коралі щодня. Без особливого приводу. Не чекаючи на свято. Так, вкраплюючи частинку української культури в буденність, з часом ми обов‘язково відродимо нашу ідентичність». 

ВидимоНевидимо

Де купити: інстаграм, сайт

Це майстерня українського традиційного золотарства, що виготовляє намиста, сережки й дукачі. Замість монет російської імперії в дукачах виготовили власний дизайн з деревом життя. Такий дукач обійдеться у 2000 гривень, а сережки-пташечки з латуні — 1300.

«Ми завжди прагнемо поєднати витворені віками ідеали прекрасного й особисті бажання кожного замовника. Як результат — маленькими кроками та великими зусиллями формується сучасне лице давнього й великого народу». 

Творча майстерня Олени Мазурок

Де купити: інстаграм

Майстерня пропонує авторські намиста. Також там проводять різноманітні майстер-класи, де можна самому навчитися виготовляти прикраси. В асортименті є дукачі, керамічні намиста, сережки, латунні перстені та лускавки (намисто з дутого скла). Кожен виріб особливий: намисто з сучасної венеційки можна придбати за 8000 гривень, а перстені з латуні — від 550 гривень.

«Я тішуся своїм набутком, оглядаю його, горджуся та розумію всю цінність цих речей. Особливе місце займають ті речі, котрі мені передалися в спадок, і це далеко не намиста, не корал, лускавки чи дукачі. У моєї бабці не було намист з лускавок, зате вони є у мене й будуть у моєї доньки. Ми самі зараз формуємо цю скриню скарбів, щоб нести відповідальність та світлість цих традицій», — каже майстриня.

Майстер Василь Білоножко

Де купити: інстаграм, фейсбук

Майстер з Черкащини виготовляє сережки, дукачі та різноманітні елементи для намист, які можна використовувати для створення власних прикрас — хрести, намистини тощо. Вироби майстерні відтворюють традиційні прикраси українців. Дукач-ягнусок (з медальйоном у формі серця) можна придбати за 3200 гривень, а комплект з дукача й сережок-пташечок — за 3600 гривень.

ККрамничка

Де купити: інстаграм

У крамничці співпрацюють з майстринями з бісероплетіння, гончарем і майстром-мосяжником, тож тут можна придбати силянки, стрічкові ґердани, керамічні намиста, зґарди тощо. Бойківська силянка обійдеться у 2000 гривень, а керамічні чорні коралі — у 750 гривень.

«Географічне розташування України та її природні багатства сприяли розвитку великої кількості ремесел. Усі наші майстри — з різних куточків України. Завдяки вам вони можуть творити, продовжувати свою справу, передавати знання та навички новому поколінню майстрів». 

Майстерня Пацьорки

Де купити: інстаграм

Це проєкт майстрині з Житомира Марини Василенко. Вона виготовляє прикраси ручної роботи з кераміки, перламутру, скла тощо. Додає й металеві підвіси та намистини. Наприклад, намисто з авантюрину та кришталю з підвісом коштує 1850 гривень, а чокер з шунгіту (гірська порода чорного кольору) з тризубом — 600. Його можуть приміряти й чоловіки.

ROOTS

Де купити: інстаграм, сайт

Бренд прикрас створила фольклористка Ярина Дронь, тож тут ви знайдете відтворені етнографічні зразки сережок, перстенів і намист. За 2500 гривень можна придбати перстень зі срібла з жадеїтом, який створили за зразком зі Східного Поділля, а за 3400 гривень — коралове намисто на три низки.

«Прикраси ROOTS — це поєднання історичної правдивості й актуального нині мінімалізму. Це вишуканість у лаконічному дизайні, що витриманий століттями. Це багатство, яке Ви захочете передати в спадок. Це твоя заново відкрита унікальність». 

Oksana Boriychuk

Де купити: інстаграм, сайт

В асортименті бренду можна знайти намиста з керамічних намистин, дармовиси, зґарди, браслети та сережки. Часто вони об’єднані в колекції — до Різдва, Великодня тощо. Наприклад, намисто «Дзвінка коляда» можна придбати за 3400 гривень, а сережки «Зелений гай» — за 980 гривень. 

«Більшість виробів унікальні чи створені в лімітованій кількості. Проте ми також створюємо цілісні колекції, основними акцентами яких є виготовлені в нашій майстерні намистини з білої глини з авторським розписом. Також використовуємо натуральне каміння, венеційське скло, авторські зґарди та добірну фурнітуру». 

Катерина

Де купити: інстаграм

Майстриня створює бісерні прикраси: силянки, ґердани, намиста за авторськими чи відтвореними схемами. Також вона вигадала квіткові браслети-манжети з бісеру — такі можна купити за 1000 гривень за штуку. Стрічковий ґердан з підвісами коштуватиме від 1700 гривень. Працює майстриня й під замовлення.

Prylavok

Де купити: інстаграм

У крамниці пропонують авторські прикраси з поєднанням традицій і сучасності. Тут можна придбати котильони-брошки за 1500 гривень, заколки з бісером — за 1200 гривень, а стрічкові ґердани, які можна носити і як прикрасу для волосся — від 1800-2000 гривень. 

«Наші прикраси — це не просто аксесуари. Це розкіш, яка відображає вашу неповторну особистість». 

Читати далі

Суспільство

Легіонери показали ліквідацію ворога мінометним вогнем на Харківському напрямку

Опубліковано

Бійці Міжнародного Легіону ГУР МО України разом із білоруськими добровольцями полку Кастуся Калиновського нищать ворога на Харківському напрямку.

Відповідне відео оприлюднило Головне управління розвідки МОУ.

На одній з ділянок після спроби прориву противник був ювелірно знищений мінометним вогнем.

Добровольці з Білорусі та ще понад 50-ти країн світу борються з російськими окупантами на найгарячіших напрямках фронту вже третій рік поспіль.

Читайте також: “Створено захисниками”: перезапустили бренд ветеранів-підприємців

Відео можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, Міноборони анонсували застосунок Резерв+ для військовозабовʼязаних.

Фото: ГУР

Читати далі

Суспільство

Врятовані хвилясті папуги переїхали у літню фазенду Київського зоопарку

Опубліковано

У Київському зоопарку велика група хвилястих папужок, які потрапили сюди під час війни, переїхала на свою нову літню фазенду.

Про це повідомили у соцмережах зоопарку. 

Врятовані хвилясті папуги переїхали у літню фазенду Київського зоопарку

“Реабілітація птахів — це складний і довготривалий процес. Адже необхідно не тільки відновити тварину фізично, але й повернути нормальний психологічний стан та соціалізувати до групи собі подібних”, — розповіли фахівці.  

Читайте також: В Україні перекладуть 90 книжок завдяки програмі Translate Ukraine

Саме для реабілітації папуг на території зоопарку створюються все нові й нові природні авіарії, де птахи перебувають у складі зграй безпосередньо у парку Київзоо — на свіжому повітрі серед зелених кущів та дерев. Новий авіарій розраховано на проживання двадцяти хвилястих папуг, для яких облаштовано:

  • гнізда,
  • гілки дерев,
  • канати та гойдалки,
  • присади,
  • годівничка,
  • напувалка.

Дно авіарію устелено дерев’яною мульчою. Врятовані птахи дуже люблять зерновий корм, овочі та фрукти. Вони швидко відновлюють сили у гомінкій зграї.

Кияни можуть їх побачити у сквері навпроти слона. 

Нагадаємо, в Україні запрацював проєкт з безоплатної вакцинації та чипування тварин.

Читати далі