Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Понад два роки триває розмінування Чернігівщини, а жителі подекуди досі знаходять вибухонебезпечні предмети у своїх громадах. Іванівська перебувала під російською окупацією 27 днів. Цього вистачило, аби пошкодити та замінувати чималу частину території.

30 березня 2022 року громаду звільнили Сили оборони. Жителі досі оговтуються від пережитого і вчаться жити по-новому. Як у громаді організовують тренінги з мінної безпеки, домедичної та психологічної допомоги, і як це допомагає місцевим, читайте в ШоТам.

Відчинити двері власного будинку було небезпечно

Начальниця загальноюридичного відділу Іванівської ОТГ Світлана Струк пригадує перші дні після деокупації громади: зайти до власного будинку вже було небезпечно. У її домівці жили російські військові, які залишили після себе чимало неприємних сюрпризів, зокрема, мін.

Просто відчинити двері та зайти до оселі вона не могла. Розтяжки тоді залишали будь-де, а звичні предмети могли ховати під собою небезпеку. Один з випадків, який запам’ятався Світлані, був у домівці українського військового — росіяни взяли каску бійця, замінували та поклали на ліжко.

На щастя, мешканці будинку вчасно звернулися до ДСНС. Схожі знахідки були всюди, де встиг побувати ворог. Тож мало не одразу після звільнення регіону влада Іванівської громади взялася організовувати тренінги з мінної безпеки для жителів сіл і селищ.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

Громаду навчають усі: сапери, рятувальники та навіть військові

«Після того, як жителі бодай трошки встигли знову облаштувати свої обійстя, ми почали звертатися до військових частин Чернігова та просити військовослужбовців приїхати до громади, аби провести навчання. І до нас приїжджали», — розповідає Світлана.

Спершу громада зосередилася на тренінгах з мінної безпеки, адже міни були найбільшим ризиком у щойно деокупованих селищах. Людям потрібно було пояснити, що не варто, приміром, ходити до лісу або заходити туди, де ще не встигли пройтися сапери, як відрізнити вибухонебезпечні предмети та як реагувати, якщо помітили невідомий предмет.

Згодом до них звернулися представники ДСНС і запропонували свою підтримку в навчанні жителів. Рятувальники, сапери та військові, які отримали мінні поранення, прибули мобільними підрозділами, аби також влаштувати тренінг з мінної безпеки.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

«Ми побачили саперів з пораненнями, які вони отримали внаслідок підриву міни. Хтось утратив руку, хтось ногу. Тепер вони не можуть займатися розмінуванням, але можуть навчити, як не постраждати іншим», — ділиться Світлана Струк.

Представниця Іванівської ОТГ зізнається, що заохотити місцевих прийти на освітній тренінг було непросто. Навчання для дорослих зазвичай організовують у приміщеннях сільської ради, а для дітей — у школі. Втім, по завершенню навчання всі присутні завжди в піднесеному настрої та дякують за нові навички.

Після тренінгів з мінної безпеки до громади почали запрошувати тих, хто міг би надати знання з домедичної допомоги. Нещодавно в чотирьох старостатах Іванівської громади та селі Іванівка відбулися навчання від організації The Center for Civilians in Conflict (CIVIC).

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Замість імпровізації необхідні знання

«Наш тренінг з першої домедичної допомоги “Базові рятувальні дії” доволі короткий — три години. Ми концентруємося на безпеці та реанімаційних діях», — пояснює фахівчиня з питань захисту цивільного населення CIVIC Мар’яна Борчук-Галик.

Мар’яна переконана, що навички з домедичної допомоги необхідні кожному громадянину — як цивільному, так і військовому. Фахівчиня провела навчання для дорослих у двох селищах Іванівської громади.

«Ми говоримо, як правильно перевірити стан потерпілого, дихання, як перевести потерпілого в безпечне бокове положення, що повідомляти швидкій. І, звичайно, ключове — реанімаційні дії», розповідає Мар’яна Борчук-Галик.

«Домедичну допомогу потрібно знати обов’язково. Ми жили в окупації, і було прикро тоді, що в нас не було ні фельдшера, ні лікаря. Не було до кого звернутися по поміч», — пригадує жителька села Слобода Іванівської громади Людмила Осапенко.

Людмила багатодітна мама. Коли російські військові зайшли на Чернігівщину, то їй з родиною довелося жити в чужому домі. Жінка й досі вдячна сусідці, адже дім Людмили росіяни перетворили на шпиталь, і потрапити туди було неможливо. У сусідській хаті разом з Людмилою жив чоловік, який страждав на астму. Без необхідних знань, щоб подолати наслідки хвороби, доводилося імпровізувати.

Нині Людмила розуміється на пораненнях, може накласти турнікет і надати необхідну домедичну допомогу. Завдяки тренінгам жінка готова до можливих наслідків війни.

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Психологічне здоров’я жителів також важливе

Окрім тренінгів з мінної безпеки та домедичної допомоги, в Іванівській громаді взялися за психологічне здоров’я жителів. Представниця Іванівської ОТГ пояснює: більшість людей, яким довелося жити в окупації, перебувають у стресі.

Нині місцева влада організовує в селищах тренінги з психологічної допомоги, а також влаштовує селянам психологічне розвантаження. Насамперед йдеться про безпековий простір для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин та інших жителів.

Світлана Струк каже, що тренінги з психологами вже починають впроваджувати в будні жителів громади, а от безпековий простір це план на 2024 рік. Йдеться про стале приміщення, де з жителями працюватиме психолог або відбуватимуться необхідні розвантажні тренінги та консультації. У сільській раді вже створили робочу групу, яка працює над проєктом простору, аби впродовж року його реалізувати.

Суспільство

У Харкові підприємців звільнили від податку на землю та нерухомість

Опубліковано

На сесії міської ради Харкова ухвалила рішення про звільнення підприємців від податку на землю, нерухомість та єдиного податку для ФОП четвертої групи.

Про це повідомляє мер Харкова Ігор Терехов.

“Сьогодні на сесії ми повністю звільнили харківських підприємців від сплати податків за землю, нерухомість та єдиного податку щодо ФОП 4-ої групи”, – повідомив Терехов. 

Читайте також: Які зміни відбудуться в Україні в травні: пенсії , НМТ, свята

За домовленістю з державою, витрачені містом кошти компенсують із державного бюджету.

Нагадаємо, “Укрпошта” показала тестування нового транспорту для листонош.

Фото: Ukr.net

Читати далі

Суспільство

10 благодійних ініціатив, які будуть корисними для жителів Харкова та області

Опубліковано

Життя в Харкові продовжується попри постійні обстріли російських окупантів, що не вщухають із перших днів повномасштабної війни. Побут харків’ян, які вимушено або свідомо залишилися в місті, дуже змінився, але вони об’єднуються, підтримують одне одного та волонтерять задля пришвидшення нашої перемоги.

Редакція ШоТам зробила добірку з благодійних ініціатив, якими можуть скористатися жителі Харкова.

Гуманітарна допомога (ХОВА)

фото: Shutterstock

Про ініціативу:

Чат-бот програми Президента України Зеленського В.О. “Пакет кожному громадянину” за підтримки голови Харківської обласної військової адміністрації Синєгубова О.В. було створено для реєстрації у програмі “Пакет кожному громадянину”.

Ця програма передбачає видачу безкоштовних продуктових пакетів один раз на місяць. Щоб гарантовано отримати свій пакет, необхідно зареєструватися на його отримання, після чого вам буде надіслано повідомлення про час і місце його отримання.

У разі додаткових запитань можна зателефонувати за номером: 0 800 301 415.

Help Army

Про ініціативу:

Волонтерська група HELP ARMY народилася в м. Харків в березні 2014 року та побудована за принципом Координатор -> Волонтери. Кожний координатор веде свій напрямок, але за потреби ми об’єднуємо зусилля всіх членів групи задля досягнення загальної мети.

Найбільша в Харкові та одна з найчисельніших в Україні волонтерська організація допомоги українським військовим. Також закривають гуманітарні запити цивільних мешканців, що постраждали внаслідок війни.

Станція Харків

Про ініціативу:

Станція Харків” – одна з найбільших гуманітарних волонтерських ініціатив України, що працює з 2014 року.

Понад дев’ять років “Станція Харків” об’єднує і координує зусилля багатьох волонтерів та громадських організацій, що займаються допомогою переселенцям з окупованих росією Донбасу і АР Крим, сім’ям загиблих учасників бойових дій, харків’янам, які потрапили в біду.

5 напрямів роботи волонтерів:

  • робота з родинами, що опинились у складних життєвих обставинах, підвищення їх впевненості
  • фандрайзинг та адресна гуманітарна допомога тим, хто втратив дохід
  • громадська активність, мотивація інших активістів та ініціативних груп, у тому числі – до волонтерства
  • сприяння розвитку партисипативної демократії, моніторинг реформ та сприяння їх реалізації
  • проведення неформального навчання, реагування на виклики часу.

ХАБ Вокзал

Про ініціативу:

ХАБ Вокзал – це волонтерське об’єднання, створене для допомоги громадам Харківщини. Запит на отримання гуманітарної допомоги для громади Харківщини через гугл форму.

Організація волонтерів, що забезпечує логістичну підтримку ініціативам і організаціям на Південній залізниці у Харкові, а також надає гуманітарну допомогу мешканцям громад Харківської області.

Подати запит можна тут.

Штаб 24.02

Про ініціативу:

Волонтерський Штаб “24.02” – це незалежне об’єднання волонтерів створено на базі закладів харчування. До лав організації долучились більш ніж 100 волонтерів.

Також це волонтерська ініціатива, де можна:

  • отримати допомогу з харчуванням для цивільних, військових, лікарів, поліції і комунальних служб;
  • залишити заявку на допомогу з харчуванням і ліками;
  • допомогти зібрати кошти на потреби військових, ліки, продукти та їжу.

Kharkiv Zero Waste

Про ініціативу:

Ця організація приймає багато видів вторсировини на переробку. 

Як скористуватися послугами переробки?

По-перше, перегляньте перелік вторсировини та правила її прийому.
Головне правило – все повинно бути чистим, вимитим та без залишків органіки. 

Якщо вам складно орієнтуватися у видах вторсировини, спочатку розподіліть свої відходи на скло, метал, макулатуру, тетрапак, пластик та плівку і приходьте до екохабу.  

Волонери організаці проконсультують Вас, на які види ділити пластик та як їх розрізняти, як сортувати макулатуру та залізо, яка плівка переробляється та інше.

Гуманітарна допомога

Це розділ на веб-сайті Харківської обласної військової адміністрації, де постійно оновлюється інформація про мапу місць, в яких можна отримати гуманітарну допомогу в місті.

Благодійний фонд “Заради життя”

Про ініціативи:

У вересні 2015 група небайдужих людей у місті Харкові розпочала роботу з кризовими вагітними з метою зберегти життя ненародженій дитині і створила громадську організацію для захисту дітей до народження і сімейних цінностей “Заради життя“, без статусу юридичної особи.

Учасниками організації є 12 людей.

Мета організації – захистити права дитини з моменту її зачаття, шляхом надання допомоги вагітним жінкам і сім’ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також популяризація цінностей сім’ї, багатодітності, відповідального батьківства, подолання абортного мислення.

Харківська обласна організація Товариства Червоного Хреста України

Про ініціативу:

Структурний підрозділ Товариства Червоного Хреста України – найстарішої та наймасштабнішої гуманітарної організації на території України.

Місія організації – захист життя людини, запобігання і полегшення людських страждань, утвердження ідеалів миру, добра і милосердя.

Створені загони швидкого реагування для надання допомоги постраждалим під час ситуацій громадського неспокою, особливо в Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Дніпропетровську, Херсоні, Одесі, Миколаєві, Вінниці. Суспільство зосереджує роботу на наданні допомоги постраждалим і переміщеним особам із зони збройного конфлікту і Криму, а також продовжує допомагати вразливим категоріям населення. Розвивається напрямок діяльності Товариства за психосоціальної підтримки.

Благодійний фонд “Благо”

Про ініціативу:

Фонд “Благо” сфокусований на створенні умов для формування відповідального і здорового способу життя серед дітей і молоді, протидії соціально небезпечним захворюванням (ВІЛ / СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити та інші інфекції, що передаються статевим шляхом), популяризації толерантного ставлення до оточуючих людей і природі, а також поширення енергозберігаючих технологій.

Діяльність фонду спрямована на профілактику соціально небезпечних явищ, надання медико-соціальної допомоги мешканцям  регіону, які в силу своїх фізичних, матеріальних чи інших особливостей потребують  допомоги й опіки.

Читати далі

Суспільство

У столиці реставрують памʼятка архітектури «Літаюча тарілка»: вона збереже свою автентичність

Опубліковано

Памʼятка архітектури «Літаюча тарілка» на Либідській у Києві збереже свою автентичність та функцію поряд з проєктом ТРЦ. У свою чергу, Державна інспекція архітектури та містобудування України видала відповідний дозвіл на реконструкцію нежитлових будівель в ТРЦ.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

За даними Міністерства культури, об’єкт проектування розташований у непосредственній близькості до пам’ятки архітектури та монументального мистецтва місцевого значення “Будинок Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації” (УкрІНТЕІ), відомого як споруда “Літаюча тарілка”, яка побудована у стилі радянського архітектурного модернізму. У 2020 році цю будівлю включили до переліку об’єктів культурної спадщини Києва.

Читайте також: Українські волонтери створюють з супутникових тарілок реалістичні муляжі мінометів

“Будівля «тарілки», на якій в даний час згідно з проєктом реставрації та виданого раніше дозволу, проводяться ремонтно-реставраційні роботи, буде повністю збережена без зміни головного фасаду, композиційної об’ємності трьох різно-великих форм, лінзоподібного об’єму з планувальною схемою та функціональним призначення кінолекційної зали, що є основним предметом охорони”, – запевнили у Мінкульті.

Нагадаємо, у Києві почали демонтаж скульптури Переяславської ради під Аркою свободи.

Фото: Мінкульт

Читати далі