

Суспільство
На ЧАЕС стартували «гарячі випробування» нового сховища
У Чорнобилі стартували так звані «гарячі випробування» і введення в експлуатацію нового сховища для відпрацьованого ядерного палива.
Проект реалізувала в Україні американська компанія Holtec International, передає Голос Америки.
Що відомо про сховище?
Як зазначається, перший стотонний резервуар з урановими збірками доправляють вагонеткою до спеціальних бетонних комірок для безпечного зберігання.
Читайте також: Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. 7 нових маршрутів Чорнобильською зоною
Мова йде про відпрацьований уран, який накопичився тут на Чорнобильській атомній станції за всі роки її роботи. Досі усі ці радіоактивні матеріали зберігалися у старому пристанційному сховищі «мокрим способом», у басейні з водою. Метод – ненадійний і застарілий.
А тут, у новому сховищі, відпрацьоване пальне зберігатиметься безпечнішим сухим способом – у патронах із гелієм, за товстими бетонними стінами.
«Товщина бетону складає близько метра», – розповідає виконувач обов’язків гендиректора ЧАЕС Володимир Пєсков.
Цей суперсучасний об’єкт збудувала американська компанія Холтек Інтернешнл. Такі ж сховища при атомних станціях Холтек будує по всьому світі, в тому числі і в США. Українському проекту вже майже 20 років, і на його шляху було багато перешкод.
Торік американці нарешті добудували об’єкт і передали ЧАЕС. Гарячі випробування планували на весну. Але грянув COVID, і строки змістилися на осінь.
«Представники американської компанії “Холтек Інтернешнл” – генеральний підрядник спорудження цього об’єкта. Зараз вони здійснюють нагляд та беруть участь у “гарячих випробуваннях” та підготовці фінального звіту з безпеки, щоб перейти до повноцінної експлуатації цього об’єкта», – сказав “Голосу Америки” заступник голови Держагентства з управління зоною відчуження Максим Шевчук.
Читайте також: Закинуті атомні електростанції України, які можуть стати крутими артоб’єктами
Проєкт, тривалістю 10 років
Вартість проєкту – понад 400 млн євро. Міжнародні партнери допомогли і з фінансуванням.
Тепер сюди зі старого сховища почнуть переовозити уранові збірки. Щоб зашити в бетон усе відпрацьоване пальне з Чорнобильської станції, знадобиться не менше 10 років.
Але коли це буде нарешті зроблено, про проблему відпрацьованого палива ЧАЕС можна буде забути. Як запевняють експерти – принаймні на наступне сторіччя.
Нагадаємо, французький електронний музичний гурт Telepopmusik, номінований на “Греммі”, зняв кліп про Чорнобиль.
Фото, відео: ukrainian.voanews.com
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ