Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ми встигли вивезти флешку та документи. Як виробництво гідроциліндрів із Мелітополя відновлює роботу на Львівщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підприємство «Агро Мастер Плюс» заснували троє партнерів, які вірили, що малий бізнес може конкурувати з великими виробництвами. За майже 20 років компанія не лише знайшла свою нішу, а й завоювала європейський ринок, експортуючи вироби до Польщі, Німеччини, Словаччини, Бельгії та Великої Британії.

Напередодні нового етапу війни мелітопольська компанія планувала збільшувати обсяги виробництва, але натомість була вимушена евакуюватися на захід країни. Усе обладнання та верстати залишилися в рідному місті – під окупацією. Із собою підприємці встигли вивезти лише флешку, печатку та основні документи.

Сьогодні ТОВ «Агро Мастер Плюс» відновлює роботу в містечку Миколаїв на Львівщині. Фактично, команді доводиться починати все з нуля: від облаштування офісу до пошуку клієнтів та налагодження експорту. Про релокацію, підтримку від європейських замовників та розширення після перемоги ШоТам розповів співзасновник та технічний директор підприємства Олексій Козлов.

Ми розуміли, що малий бізнес має свої переваги

Я працював на Мелітопольському заводі тракторних гідроагрегатів. Та коли змінився власник, ми з партнерами вирішили відкрити власний бізнес і звільнилися з підприємства. Досвід роботи у нас вже був, тож у 2005 році заснували власну компанію та запустили виробництво гідроциліндрів.

Нашим підприємством керують троє партнерів: гендиректор Барабаш Геннадій Вікторович відповідає за фінанси й постачання, я – технічний директор, а Говорков Валерій Вікторович займається ринком, маркетингом та збутом. Тому моя історія – це, перша за все, саме мої думки та переживання.

Засновники компанії: Геннадій Барабаш, Валерій Говорков та Олексій Козлов.

Ще під час роботи найманими працівниками на великому промисловому підприємстві ми конкурували передусім з малими виробництвами. І вже тоді розуміли, що малий бізнес має свої переваги перед великим компаніями. Це і вища мобільність, і персональна відповідальність за прийняття рішень, і більша керованість, і оптимізований рівень витрат. Ми все це чітко усвідомлювали й мали внутрішні відчуття, що варто спробувати реалізуватися у власному підприємстві.

Що таке гідроциліндр? Уявіть екскаватор

Якщо простою мовою пояснювати, що таке гідроциліндр, уявіть екскаватор, який копає. Уявили? Так ось, рух цього ковша, який спрямовується та загрібає, – усі ці маніпуляції здійснюються за допомогою гідроциліндра. 

Насправді гідроциліндр має дуже широке застосування в будь-якій автомобільній техніці. Наприклад, сільськогосподарська техніка, умовно, трактор: підняв-опустив плуг, проорав, розвернувся, знову підняв і поїхав. Так само й комунальна техніка, дорожньо-будівельна тощо.

Геннадій Барабаш та Олексій Козлов на виробництві гідроциліндрів
Геннадій Барабаш та Олексій Козлов. Мелітополь.

Також гідроциліндри активно використовують у важкому машинобудуванні. Прес, технологічні машини, транспортери, навантажувачі – усе це рухається завдяки гідроциліндру. І не одному, а десятків циліндрів для різноманітних завдань. Власне, наша продукція забезпечує всі рухи та маніпуляції, що здійснює машина. Це і є гідравліка.

Тисячі циліндрів щомісяця для клієнтів з ЄС та України

До 2014 року, як і більшість компаній, ми працювали одночасно на український та російський ринки. Після початку російсько-української війни поступово відмовилися від співпраці з «сусідом» та стали активно налагоджувати роботу із замовниками з країн Європи. 

Напередодні повномасштабного вторгнення 70% нашої продукції виготовлялося для країн Європейського союзу. Зокрема, це Німеччина, Бельгія, Велика Британія та Словаччина. 

Цей ринок можна охарактеризувати ще й великою номенклатурою. Ось уявіть, скільки в Європі й Україні виробників сільгоспмашин та іншого обладнання, і наскільки велика кількість різних машин. Така різноманітність свідчить про те, що практично кожен виробник проєктує свій окремий циліндр. 

Підприємство з виробництва гідроциліндрів
Виробництво в Мелітополі.

Тобто кожен працює у своєму сегменті ринку: комусь гідроциліндри потрібні для екскаваторів, комусь – для інших робіт чи зовсім іншої техніки. А кожна машина містить в собі до двох десятків циліндрів, тому асортимент, який споживає європейський ринок, надзвичайно великий. 

Щомісяця – нові конструкції, нові запити від наших клієнтів. Звісно, в цьому присутня чимала складність, але водночас – і перевага.

Ми закривали оперативні потреби компаній. Тобто запити, які постійно змінюються та оновлюється. Робили все максимально швидко й якісно, порівняно з іншими конкурентами. За 2021 рік вийшли приблизно на 7000 циліндрів щомісяця. А загальних найменувань у базі даних було орієнтовно 1200. 

Перетворили незручність на власну перевагу

Здавалося б, значно простіше працювати із серійним виробництвом. Ти оперуєш собівартістю, плануєш витрати та всі супутні процеси. Але поступово робота стає нецікавою: ти весь час робиш те саме. Ті самі технології, ті самі деталі.

А коли щомісяця доводиться створювати щось нове – це значно цікавіше. Звісно, у чомусь це й незручно, але клієнт цього потребує і розраховує на нас. Хай навіть для цього знадобиться значно більше зусиль та часу.

Саме тому ми вирішили перетворити незручність на нашу перевагу. Організували роботу так, що від моменту запиту до отримання готової продукції минало не більш як два місяці. Аналогічний процес у конкурентів міг тривати до пів року.

Гідроциліндри

І ось це – саме та мобільність, яку не можуть собі дозволити великі компанії. Хоча навіть невеликі підприємства часто прагнуть знайти клієнтів, які замовляють, умовно, три види циліндрів по 4000 штук. А ми створювали ті самі 4000 гідроциліндрів, але десятків різних видів.

Зрозуміло, що такі циліндри дорожчі. Зокрема, через конструкторську та технологічну обробки. А ще це більш ретельний процес, який потребує постійного контролю: від проєктування й підбору інструментів до подальших процесів. Це складніше, але саме в цьому й полягає наша конкурентна перевага.

До останнього не вірили, що почнеться новий етап війни

Я не вірив, що розпочнеться новий етап війни. Ніхто до цього не готувався. Хіба що просто обговорювали ймовірність вторгнення. Але до останнього не вірили, що це станеться. Навіть в останні тижні.

24 лютого, як і всі, ми прокинулись від ранкових вибухів. Десь о п’ятій ранку почали бомбардувати Мелітополь: у нашому місті розташовано кілька військових частин, військово-транспортна авіація та аеродром.

Мої діти були в Києві, тож ми з дружиною одразу сіли в автівку та поїхали за ними. У столиці в цей час теж було неспокійно, якщо можна це так назвати. Діти вирушили нам назустріч електричкою, і ближче до вечора ми зустрілися у Білій Церкві. Там переночували й вирушили до Львова.

Ми встигли забрати лише флешку та документи

Мої партнери перший час ще залишалися в Мелітополі. Вони виїхали десь через місяць, коли перебувати в місті стало неможливо. Тоді якраз почали знімати з будівель українські прапори.

Усе обладнання, усі верстати, увесь наш бізнес – все це залишилося в Мелітополі. Хлопці змогли забрати з собою лише основні документи, печатку та флешку. І більше нічого.

Ми знаємо, що сьогодні відбувається в Мелітополі, адже там залишилися наші люди. Бої тривали кілька днів, наше підприємство вціліло. Там досі є охоронець, який придивляється за приміщенням, поки що там нічого не відбувається. 

Виробництво гідроциліндрів
Виробництво в Мелітополі.

Зрозуміло, що жити там, м’яко кажучи, некомфортно й проблемо. Але наше підприємство не зазнало руйнувань й поки що стоїть. Хоча я знаю приклади розграбування, коли обладнання й техніку просто вивозили. На щастя, нас це не торкнулося.

До повномасштабної війни на нашому виробництві працювало 70 людей. Частина з них разом із сім’ями також виїхали з Мелітополя. Переселилися сюди, ближче до нас, і поки чекають. Коли з’являться гроші, спробуємо вивезти інших, можливо, 15-20 людей. Постараємося евакуювати їх з міста. Але чи вийде – невідомо.

Планували збільшити обсяги виробництва вдвічі

Ми вже маємо досвід залучення фінансування, у нас є передісторія співпраці з фінансовими структурами. У Мелітополі ми працювали з організацією USAID, познайомилися через місцеву владу, адже ця організація створила масштабні програми фінансування проєктів по всій Україні.

Вони допомогли нам не лише отримати фінанси, а й доречно їх використати – по суті підказали фінансового консультанта. Згодом ще й найняли нам київську компанію Soul Partners, які стали нашими консультантами з фінансових питань.

Ми бачили, як зростає попит, коли заходимо на ринок з новими пропозиціями. Тож працювали в такому ритмі, що часом не встигали. Довелося збільшити кількість працівників та робочих змін. Тут нам допомогли «дешеві» й «довгі» гроші. Ми отримували їх і розвивалися. Планували залишатися в Мелітополі й збільшити обсяги виробництва щонайменше вдвічі.

«Запускайтеся, ми вас підтримаємо!», – сказали клієнти з ЄС

Загалом усі розуміють, що підприємства тримають економічний фронт, який сьогодні так само важливий. Якщо бізнес працюватиме – держава матиме податки, а люди – робочі місця та зарплати. Після переїзду до Львівщини нам знадобився місяць, аби схаменутися й зрозуміти: час робити щось далі.

Ми звернулися до нашого консультанта, показали попередній бізнес-план, який більше нагадував бізнес-ідею. Хотіли реанімувати наше підприємство, але вже тут, на цій території. На Львівщині.

Найголовніше, що маємо зараз, – це ринок. Ми спілкувалися з нашими європейськими партнерами, основними покупцями. Це Польща, Німеччина, Британія. Усі вони заявили, що вони готові продовжувати нашу співпрацю. 

Ми відчули підтримку і впевненість в тому, що ринок зберігся, є потенційні замовники. Це дозволило нашій команді більш сміливо дивитися в майбутнє.

Геннадій Бараш на виробництві гідроциліндрів

Конкурси, гранти, кредити – все з нуля

Якось на нашу пошту надійшло повідомлення з інформацією про державну програму з релокації. Ми заповнили анкету й почали потроху працювати в цьому напрямі.

Коли хлопці також переїхали, ми разом почали дізнаватися, що, де і як. Наразі вже перереєстрували підприємство у Миколаєві (містечко у Львівській області – ред.) й знайшли виробничі приміщення для оренди. Після перереєстрації почали отримувати інформацію про програми з підтримки від Львівської обласної адміністрації. Нас запрошують на зустрічі й розповідають, які є можливості. 

Ми взяли участь в конкурсі й отримали позитивне рішення – перші грантові 100 тисяч гривень. Для нашого бізнесу це, умовно, на офісну техніку. Але попереду – ще один конкурс, також на 100 тисяч. Наразі очікуємо на кошти й запускаємо офісну роботу. Також чекаємо на кредит для закупівлі решти обладнання.

Відстаємо від графіку на три тижні

Раніше ми співпрацювали з державним «Ощадбанком», а зараз, скажімо так, познайомилися з місцевими банком. Це довгий шлях, але нам вже вдалося пройти першу стадію: львівське представництво погодило кредитування й зараз це питання розглядають у Києві.

Сьогодні банки дуже завантажені. За планом, ми вже мали отримати гроші, але поки що цього не сталося. У цьому є певна затримка, фактично, відстаємо на три тижні. Але віримо, що незабаром запустимося.

Поки чекаємо на фінансування, зробили те, що в наших силах: придбали обладнання на мільйон гривень – кошти, отримані від наших дебіторів.

виробництво гідроциліндрів у Мелітополі

Гідроциліндри для української армії та аграріїв

На українському ринку є попит, але оцінити чи порівняти його з довоєнними показниками я поки що не можу. Ми поспілкувалися з кількома підприємствами – вони працюють. Тож попит точно є, але сказати щось конкретне про обсяги, мовляв, маємо 50% чи 80% від того, що було, – поки що неможливо.

Ми розуміємо, що основний клієнт – це Європейський Союз. Звісно, будемо розвивати внутрішній ринок, але нашим людям потрібно називати конкретні терміни. Також усвідомлюємо, що свої послуги та товари пропонуватимемо як допомогу військово-промисловому комплексу, адже гідроциліндри там також використовуються в достатньо великих масштабах. 

Після перемоги розширимо наше виробництво

У перші місяці після переїзду у нас були різні думки. Вже тут, у безпеці, ми обдумували, що будемо робити, коли Мелітополь звільнять. Або що робити, якщо окупація затягнеться.

Зрештою вирішили, що після перемоги та деокупації у нас працюватимуть одразу два виробництва: на Львівщині та в рідному місті. Хочемо розвивати осередок на заході країни під європейський ринок, а в Мелітополі – під український.

Думаю, до повномасштабного вторгнення ми недостатньо цінували той рівень свободи, який у нас був. У майбутньому це точно цінуватиметься більше. І ми готові платити за це значно вищу ціну.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі