Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми підсилюємо одне одного». Чи можлива співпраця активістів і місцевої влади? Досвід громади з Чернігівщини, що оговтується від окупації

Опубліковано

Після деокупації прикордонна Сновська громада Чернігівщини живе під постійними обстрілами російської артилерії. Безпечне навчання для дітей, підтримка сотень переселенців та залучення коштів у бюджет – усе це місцевій владі вдається завдяки підтримці донорів. А ще – місцевих активістів.

Саме локальні громадські організації підставили громаді плече допомоги. Спільними зусиллями їм вдалося відновити вже шість укриттів та навіть створити коворкінг для місцевих майстринь. Більше про незламну громаду – у матеріалі ШоТам.

Наталя Авдієвська

секретар міськради Сновська 

Підірвані мости та десятки пошкоджених домівок

На щастя, на території нашої громади не було значних руйнувань інфраструктури. Крім, звісно, підірваних мостів: це справа рук окупантів, які під час відступу нищили всі шляхи відходу. Але водночас ми маємо багато фактів руйнування житлового сектору. 

Зокрема вже задокументували 45 об’єктів, що постраждали від російських обстрілів. Ще чимало будівель офіційно не зареєстровані як пошкоджені, оскільки до них практично неможливо доїхати й відзняти. Або, наприклад, заявники не зверталися із відповідною заявою, бо виїхали з громади. 

Керівництво Сновської ТГ переконане: навіть після деокупації ризики для цивільних нікуди не зникли. А отже, громада має шукати нові рішення для залучення інвестицій та бізнесу.

Громада втратила головний локомотив бюджету

Нам дуже складно говорити про самостійне відновлення через брак фінансових ресурсів. До вторгнення локомотивом нашого бюджету була залізниця. А зараз всі ці шляхи обрубані, адже це дорога до росії та білорусі. Очевидно, що стіна між нами залишатиметься не одне десятиріччя, навіть у разі зміни влади країни-агресора. 

Узагалі прикордонні громади на рівні держави мають бути в якомусь особливому статусі. Адже ми розуміємо, що інвестиції та бізнес не зайдуть, а сусід-агресор нікуди не дінеться, навіть коли війна закінчиться. Усі ризики залишаться. Ми усвідомлюємо, що люди не захочуть їхати в прикордонні громади й відкривати там свої бізнеси. Натомість вони шукатимуть більш безпечні місця. 

А отже, на рівні держави слід розробити програми підтримки та розвитку таких територій. Це може бути державне забезпечення або ж пільгові умови, аби тут просто можна було вижити.

Після визволення від окупантів прикордонна Сновська громада живе під постійними обстрілами росіян. Утім навіть це не стає на заваді втіленню нових ідей та проєктів.

Серед викликів – прифронтові села та недофінансування освіти

Сьогодні наша громада втратила на війні 35 земляків-військових та 6 цивільних жителів. І навіть попри деокупацію ми продовжуємо потерпати від обстрілів. Ворог практично щодня завдає ударів по прикордонних населених пунктах, як-от Гірськ, Клюси, Безуглівка, Хрінівка тощо.

Тож серед викликів, які доводиться долати, – переселення жителів цих територій у більш безпечні частини громади. На жаль, не всі і не завжди розуміють, що необхідно виїжджати. Часто люди просто не хочуть залишати своє господарство. Тому із цим доволі важко. Скажімо, у нас є села, в яких до повномасштабної війни нараховувалося близько 200 жителів. Сьогодні їх троє, і вони не хочуть їхати. Для них це також виклик – залишити своє життя. Це дуже важко.

Читайте також: «Не завадили ані відмови, ані російські снаряди». Як відновлювали найвищу багатоповерхівку Ірпеня? Кейс співпраці влади та містян

А взагалі, думаю, перед усіма громадами нині постають приблизно однакові виклики, насамперед – фінансові. Особливо, якщо говорити про прикордонні громади. Нам дійсно вкрай важко через недостатність бюджету. Зрозуміло, що не всі податки і збори нині сплачуються, очевидно, що за багатьма статтями ми маємо недофінансування. Проте ми з депутатським корпусом та фінансовим відділом провели велику роботу й зрештою прийняли збалансований бюджет на 2023 рік.

Але виникають все нові й нові проблеми. Скажімо, недостатня освітня субвенція. Для прикордонних регіонів це суттєвий виклик. Адже коли 61% бюджету йде на отримання освіти й бракує майже 7,5 млн субвенції за попередніми розрахунками – це значні кошти. Їх важко дістати, а від цього залежить, чи залишаться освітяни із заробітною платою. Тому нам доводиться шукати нові рішення та вмикати режим тотальної економії.

Втілювати нові проєкти та відбудовувати громаду міській владі допомагають локальні активісти та молодь, які ще нещодавно приходила із ідеями спортивних та розважальних заходів. Тепер усі подорослішали та працюють на перемогу, розповідає Наталя Авдієвська.

Молодь та активісти – рушії змін у громаді

Водночас ми маємо надзвичайно активну молодь у складі молодіжної ради при міському голові. Вони творчі, креативні, амбітні, постійно приходять з новими ідеями. До війни не було й тижня, аби вони не стукали у двері: «Наталю Володимирівно, у нас є ідея! Ви тільки не лякайтесь». 

А тому намагаємося завжди йти назустріч і підтримувати такі ініціативи. Важливо, що до війни ці ідеї мали здебільшого розважально-спортивно-просвітницький характер, а зараз молодіжна рада перетворилася на справжній волонтерських рух. Скажімо, вони допомагали й залучали для громади гуманітарну допомогу, фасували її, роздавали місцевим жителям. Наша молодь дуже швидко подорослішала, але такі реалії сучасного життя.

Також міськрада активно співпрацює з ГО «Лампа» – однією з найактивніших громадських організацій громади. Переважно йдеться про інформаційний супровід їхньої роботи, адже самі активісти кажуть так: найкраща допомога – не заважати. От ми й не заважаємо.

Прийняли майже півтори тисячі переселенців

Станом на липень на території нашої громади офіційно зареєстровано 1300 внутрішньо переміщених українців. Це не лише люди з інших регіонів, а й місцеві, які все ж виїхали з прикордонних територій. 

На жаль, у нас немає «пунктів поселення», тож люди селяться у родичів або винаймають житло. Утім маю зазначити, що громада має дві резервні бази – гуртожиток училища лісового господарства та ліцей. У критичних ситуаціях ці заклади зможуть прийняти людей.

Звісно, намагаємося усіляко підтримувати переселенців. Для цього співпрацюємо з багатьма фондами. Окремо хочу виділити Данську раду у справах біженців. Вони постійно підтримують наших ВПО, надають і фінансову, і матеріально допомогу. Крім того, активно співпрацюємо з Товариством Червоного Хреста. 

Антон Аліфіренко

Першими реагуємо на нові виклики

«Лампа» була заснована ще наприкінці 2020 року. Сьогодні наша команда налічує 13 постійних працівників та приблизно 10-15 волонтерів. Наші проєкти доволі різні, але більша частина – гуманітарні. Зокрема ми доставляємо продуктові та гігієнічні набори, шкільне приладдя. Також займаємося організацією заходів для дітей, молоді та людей третього віку. Маємо класні спортивні івенти й навіть проводимо арттерапію.

Власне, намагаємося якомога швидше реагувати на нові виклики. Скажімо, після деокупації кількість внутрішньо переміщених людей на території громади відчутно зросла. І ми почали ними опікуватися, допомагати. Наразі йдеться про майже 1300 осіб.

Крім того, облаштувати 6 укриттів. Незабаром діти підуть до школи, тож це завдання було для нас одним із першочергових. Зробити все можливе, аби в школах було безпечно.

Укриття – лише один із проєктів громадської організації «Лампа». На їхньому рахунку також сотні пакунків із гуманітарною допомогою, приладдя для школярів та десятки заходів для місцевих жителів.

Звідки гроші? Маємо безліч донорів

Загалом за останній рік ми реалізували шість проєктів, чотири з яких – гуманітарні. Ще два проєкти наразі тривають та будуть завершені наприкінці року. Паралельно продовжуємо роздавати пакунки з допомогою від різних донорів.

На практиці це працює так: ми спілкуємося з представниками місцевого самоврядування, дізнаємося про потреби людей, отримуємо списки тих, хто найбільше потребує підтримки. А фінансування беруть на себе наші донори. Це і Global Communities, і DRC, і фонд «Східна Європа», і ще багато інших.

Скажімо, із Данською радою у справах біженців у нас було дві фази. Перша стартувала наприкінці 2022 року, тоді ми розповсюдили 500 продуктових наборів і 400 наборів шкільного приладдя. Під час другої фази ми заручилися підтримкою ще однієї громадської організації з Чернігівщини – Агенцією міських ініціатив. Разом нам вдалося за три місяці роздати майже 2000 продуктових наборів і 930 наборів для школярів. Ми переконані, що це вкрай важливо – підтримувати дітей там, де вони позбавлені більшості можливостей.

Антон Аліфіренко зазначає, що ключове завдання його громадської організації – оперативно реагувати на нові виклики. Водночас чоловік переконаний: без співпраці з місцевою владою ефективної роботи не вийде.

Співпрацюйте з місцевою владою та підсилюйте одне одного

Що б я порадив активістам з інших деокупованих регіонів? Насамперед запасіться терпінням. Попереду – дуже багато навчання. Наприклад, тренінги від різних донорів, які навчають, як писати та втілювати подібні проєкти.

Крім того, важливо співпрацювати з органами місцевого самоврядування. Чи можна впоратися без цього? Звісно, але така робота не буде настільки ж ефективною та злагодженою. Із власного досвіду можу сказати, що ми б точно робили значно менше, ніж робимо зараз, аби працювали наодинці. А тому потрібно налагоджувати комунікацію, співпрацювати та підписувати меморандуми. Бо коли ви працюєте в команді, то підсилюєте одне одного.

Читайте також: «Були аграріями, а стали музейниками». Як Сумщина відновлюється після окупації? Досвід прикордонної Великописарівської громади

А ще раджу ніколи не засмучуватися і не розчаровуватися, якщо щось не виходить із першого разу. За статистикою лише один із десяти грантових проєктів здобуває перемогу. Тож бажаю всім терпіння й віри. Знайте, у вас все вийде.

 Ірина Мундрус

начальниця відділу розвитку та інвестицій міськради Сновська

Міськрада – постійний партнер для місцевих ГО

Із громадською організацією «Лампа» наша міськрада співпрацює дуже тісно, ба більше, я є однією зі співзасновників цієї ГО. Тож у вільний від роботи час допомагаю їм як проєктна менеджерка. Разом із командою ми шукаємо їдеї нових проєктів, а я оформлюю їх у відповідні заявки.

Звісно, міська рада підтримує всі ініціативи громадської організації, адже вони націлені насамперед на допомогу постраждалому населенню, допомогу переселенцям, захист дітей – тобто на гуманітарні потреби.

Ми безкоштовно надаємо «Лампі» комунальні приміщення для проведення різноманітних заходів, а також виступаємо незмінними інформаційними партнерами. Тобто супроводжуємо проєкт на всіх етапах і через власні канали комунікації комунікуємо з місцевими жителями про можливості громадських ініціатив. 

Загалом на території громади відкрили шість нових укриттів. Три з них – у школах Сновська, ще три – у сільських навчальних закладах.

Серед реалізованого – зокрема й облаштування укриттів у навчальних закладах. Громадська організація втілила цей проєкт цьогоріч за рахунок грантових коштів від програми «Сновщина: допомога поруч», що реалізується за підтримки програми CLEAR та фінансування Global Communities та USAID.

Як це відбувалося? Керівники навчальних закладів, місцева влада та представники ГО разом визначали, які саме заклади братимуть участь у програмі. На жаль, торік діти нашої громади так і не змогли сісти за парти й були змушені вчитися онлайн через близькість до кордону. Тепер сподіваємося, що з 1 вересня наші дітки зможуть нарешті прийти до шкіл та навчатися офлайн, у класах. А першочерговою умовою для цього є саме наявність належним чином облаштованих укриттів. Тому ми вирішили долучити до проєкту шість шкіл: три міські й три сільські.

Одне з укриттів у школів Сновської громади. Його облаштували активісти у співпраці з місцевою владою та керівниками навчальних закладів. Завдяки цьому 1 вересня школярі нарешті зможуть сісти за парти.

Відкриваємо коворкінг для місцевих майстринь

Ще один важливий проєкт – відкриття швейного коворкінгу на базі Сновського ліцею №1. Це вже проєкт розвитку Сновської міської ради в межах програми USAID DOBRE. Коворкінг ми створюємо за моделлю співфінансування: з міського бюджету виділили кошти на поточний ремонт приміщень, а донорська підтримка допоможе переоблаштувати їх на шкільний коворкінг.

У навчальні години коворкінг буде використовуватися для проведення занять із учнями, а після уроків там працюватимуть різні гуртки, проводитимуться майстер-класи. І вже у вечірній час майстерні перетворюватимуться на відкритий для всіх жителів громади коворкінг, в якому за певну плату можна скористатися обладнанням для роботи.

Навіщо це нам? У нашій громаді є чимало швачок, які працюють на дому, але не мають професійного обладнання. Тож сподіваємося. що наш коворкінг у майбутньому сприятиме створенню нових робочих місць та реалізації продукції від місцевих майстринь. 

Сновська громада готова ділитися досвідом із іншими деокупованими регіонами! Потребуєте поради чи консультації? Сміливо телефонуйте голові ТГ Олександру Медведьову: +38(096)277-54-75.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі