Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Щоб кожен мав змогу лікуватися: медцентр в Ізюмі відновив роботу та організував виїзні мобільні бригади у села

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

«Я мріяла про гарно облаштовані кабінети для кожного лікаря та простору актову залу, де ми проводитимемо різні заходи. Вже уявляла, як це буде чудово, але все перервалося через російський наступ», — каже директорка медичного центру в Ізюмі Юлія Вродзинська.

На початку повномасштабної війни ворожий обстріл градом зруйнував дах амбулаторії №1 центру первинної медико-санітарної допомоги в Ізюмі. Після цього почалася сильна пожежа — згоріло обладнання та ліки. В інших амбулаторіях цього закладу окупанти вкрали комп’ютери, вибили вікна та двері, пошкодили стіни.

Але менше ніж через місяць після деокупації Ізюма заклад відновив роботу — завдяки благодійникам медики допомагають людям в модульних амбулаторіях. А ще створили мобільні медичні бригади та відвідують мешканців віддалених сіл Ізюмської громади, аби кожен мав доступ до якісної медицини.

Під час окупації лікували людей словом

Директорка центру первинної медико-санітарної допомоги міста Ізюм Юлія Вродзинська розповідає, що до повномасштабної війни центр був дуже великим. Від нього працювали дві міські та кілька сільських амбулаторій. Заклад обслуговував майже 48 тисяч жителів Ізюмської громади, з яких 42 тисячі — жителі самого міста.

Юлія Вродзинська — директорка Ізюмського центру первинної медико-санітарної допомоги розповідає про його відновлення. Фото: ШоТам

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми продовжували роботу до 4 березня. Проте через постійні обстріли далі працювати вже не могли, тому зачинили всі амбулаторії. Людям в місті допомагала швидка медична допомога, а ще лікарі та медсестри, які не могли евакуюватися», — каже Юлія Вродзинська.

Росіяни зруйнували головне приміщення закладу — амбулаторію №1, яка була розташована в центрі міста в історичній будівлі. Окупанти влучили в приміщення градом, зруйнували дах і після цього почалася пожежа, через яку згоріли документи на обладнання. 

Юлія Вродзинська показує приміщення головної амбулаторії, яку обстріляли окупанти. Фото: ШоТам

Юлія Вродзинська евакуювалася з рідними в березні і дуже раділа, коли кожен з працівників виходив на зв’язок. Для неї це означало, що вони змогли виїхати з окупації, адже в Ізюмі не було зв’язку та інтернету. 

Під час окупації працювала амбулаторія №2, куди окупаційна влада примусово зігнала працівників, які залишилися в місті. 

«Ми підтримували з працівниками телефонний зв’язок і вони часто скаржилися, що не мають медикаментів. Коли я питала, чим же лікують людей, то мені відповідали, що підтримують словом», — ділиться директорка закладу.

Модульна амбулаторія з сучасним обладнанням та ремонтом 

Юлія Вродзинська каже, що заклад відновив роботу невдовзі після деокупації міста. ЗСУ звільнили Ізюм 10 вересня, а вже 1 жовтня медики приймали відвідувачів у приміщенні шкіро-венерологічного диспансеру. Щоправда, не всі працівники повернулися в місто — зі 120 людей зараз в медичному центрі працюють 68 фахівців. А ще Юлія Вродзинська ділиться, що з Ізюма виїхала половина жителів

Модульна амбулаторія, яку встановили поряд з приміщенням головного корпусу медичного центру. Фото: ШоТам

А в липні минулого року завдяки Міністерству охорони здоров’я та Всесвітній організації охорони здоров’я поряд з головним зруйнованим корпусом відкрили модульну амбулаторію. Через два місяці модульне приміщення поставили в Кам’янці Ізюмської громади на місці зруйнованої амбулаторії. 

Амбулаторія №1 Ізюмського медичного центру первинної допомоги до повномасштабної війни. Фото з соцмереж Юлії Вродзинської

Згодом відремонтували амбулаторію в селі Левківка, в якій окупанти зруйнували дах, стіни та вікна. Організація Save the Children допомогла з ремонтом, а благодійний фонд «Пацієнти України» відновили вікна в фельшердському пункті села Бабинка.

«Спочатку було дуже складно, бо не було тих умов, до яких звикли ми та люди. Проте за ці два роки завдяки підтримці благодійників, Міністерства охорони здоров’я та ВООЗ ми змогли майже відновити ті умови, які були раніше, принаймні на 90% — починаючи з приміщень до комунікації, електронних систем передачі даних», — каже Юлія Вродзинська. 

Читайте також: Замість черг — один дзвінок. Як лікарню на Миколаївщині відновили після обстрілів та запустили в ній кол-центр

​​

Юлія Вродзинська показує місце, куди влучили росіяни під час обстрілу амбулаторії №2. Фото: ШоТам

Видавали ліки безкоштовно та зробили заклад доступнішим

Повноцінну роботу медичний центр відновив 1 січня 2023 року. Крім МОЗ, ВООЗ, організацій Save the Children та «Пацієнти України», з відновленням допомагають Департамент охорони здоров’я, Міжнародний медичний корпус, Товариство Червоного Хреста України, Project HOPE Ukraine та інші організації.

«Я дуже вдячна всім цим благодійникам, які перейнялися нашою проблемою та допомогли з усім необхідним», — каже директорка медичного центру.

Особливо допомогли благодійники з Project HOPE Ukraine, які зробили ремонт та виділили сучасне обладнання.

«Після деокупації в місті ще довго не працювали аптеки, тому коли ми отримували ліки від благодійних організацій, то видавали їх людям безкоштовно. Насамперед, таблетки, які призначали для лікування сімейні лікарі. Ми облаштували кабінети, де видавали ці ліки, а люди були задоволені, що отримують допомогу», — каже Юлія Вродзинська.

Підйомник, який встановили в одній з амбулаторій після ремонту. Фото: ШоТам

Директорка закладу каже, що при ремонті враховували правила щодо доступності. В амбулаторії №2 встановили підйомник, аби люди на кріслах колісних чи милицях могли безперешкодно потрапити на прийом у свій корпус. 

Доступ до медицини для жителів віддалених сіл 

З початку 2023 року Ізюмський медичний центр створив виїзні мобільні медичні бригади, які відвідують жителів сіл у громаді. Автомобіль для виїздів наприкінці 2022 року виділило Товариство Червоного Хреста України, аби фахівці надавали людям безкоштовну медичну допомогу та ліки. 

В села виїжджають педіатри та акушери-гінекологи. «Власний акушер в громаді — це дуже важливо для попередження онкологічних хвороб, планування сім’ї, освітньої роботи, консультування та ведення вагітності. А сімейні лікарі консультують з різних питань, з якими звертаються пацієнти», — каже Юлія Вродзинська.

Читайте також: Їдуть народжувати навіть з інших областей: як громади на Полтавщині об’єдналися, аби зберегти лікарню

Мобільна медична бригада приймає пацієнтів в одному з сіл Ізюмської громади. Фото: ШоТам

Олена Коломійцева працює в Ізюмській лікарні більше сімнадцяти років. Жінка прожила в окупації до 3 квітня, а потім з дітьми виїхала до Харкова. Тоді й дізналася про те, що окупанти зруйнували амбулаторію №1, де вона працювала. Про це Олені розповів її чоловік, який працює пожежником та гасив пожежу після обстрілу закладу. 

Відразу ж після звільнення Ізюма повернулася на роботу, хоча фактично не було приміщення. «Ми не мали ні приміщення, ні обладнання, навіть паперу та ручки і не було де це придбати. Деякі речі приносили навіть пацієнти, згодом благодійники і так ми змогли відновити роботу», — каже Олена.

Олена Коломійцева консультує пацієнтку в одному з сіл Ізюмської громади. Фото: ШоТам

До пів сотні звернень від людей щодня 

Крім Олени Коломійцевої, у мобільній медичній бригаді працюють дві медсестри та водій. Відвідують людей, які не можуть поїхати до лікарів у місто та привозять ліки. Олена ділиться, що найбільше до них звертаються літні люди з серцево-судинними захворюваннями, опорно-руховими та психологічними проблемами — депресією, тривожністю, порушенням сну. 

Бригада відвідує чотири села і Ізюмській громаді. Каже, що до них в середньому звертаються 20-40 людей на день. Бригада виїжджає в села двічі на тиждень і відвідує кожне село двічі на місяць. 

Одна з жительок віддаленого села Ізюмської громади проводить Олену після медичного огляду. Фото: ШоТам

«Ще не було такого, щоб ми приїхали на прийом і ніхто не подякував, що ми про них не забуваємо. Зараз доступ до медицини в селах для людей суттєво покращився. Ми привозимо їм ліки, можемо зробити електронні направлення, виписати рецепти — ми надаємо весь спектр допомоги, як і в місті», — каже Олена Коломійцева.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі