Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Щоб кожен мав змогу лікуватися: медцентр в Ізюмі відновив роботу та організував виїзні мобільні бригади у села

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

«Я мріяла про гарно облаштовані кабінети для кожного лікаря та простору актову залу, де ми проводитимемо різні заходи. Вже уявляла, як це буде чудово, але все перервалося через російський наступ», — каже директорка медичного центру в Ізюмі Юлія Вродзинська.

На початку повномасштабної війни ворожий обстріл градом зруйнував дах амбулаторії №1 центру первинної медико-санітарної допомоги в Ізюмі. Після цього почалася сильна пожежа — згоріло обладнання та ліки. В інших амбулаторіях цього закладу окупанти вкрали комп’ютери, вибили вікна та двері, пошкодили стіни.

Але менше ніж через місяць після деокупації Ізюма заклад відновив роботу — завдяки благодійникам медики допомагають людям в модульних амбулаторіях. А ще створили мобільні медичні бригади та відвідують мешканців віддалених сіл Ізюмської громади, аби кожен мав доступ до якісної медицини.

Під час окупації лікували людей словом

Директорка центру первинної медико-санітарної допомоги міста Ізюм Юлія Вродзинська розповідає, що до повномасштабної війни центр був дуже великим. Від нього працювали дві міські та кілька сільських амбулаторій. Заклад обслуговував майже 48 тисяч жителів Ізюмської громади, з яких 42 тисячі — жителі самого міста.

Юлія Вродзинська — директорка Ізюмського центру первинної медико-санітарної допомоги розповідає про його відновлення. Фото: ШоТам

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми продовжували роботу до 4 березня. Проте через постійні обстріли далі працювати вже не могли, тому зачинили всі амбулаторії. Людям в місті допомагала швидка медична допомога, а ще лікарі та медсестри, які не могли евакуюватися», — каже Юлія Вродзинська.

Росіяни зруйнували головне приміщення закладу — амбулаторію №1, яка була розташована в центрі міста в історичній будівлі. Окупанти влучили в приміщення градом, зруйнували дах і після цього почалася пожежа, через яку згоріли документи на обладнання. 

Юлія Вродзинська показує приміщення головної амбулаторії, яку обстріляли окупанти. Фото: ШоТам

Юлія Вродзинська евакуювалася з рідними в березні і дуже раділа, коли кожен з працівників виходив на зв’язок. Для неї це означало, що вони змогли виїхати з окупації, адже в Ізюмі не було зв’язку та інтернету. 

Під час окупації працювала амбулаторія №2, куди окупаційна влада примусово зігнала працівників, які залишилися в місті. 

«Ми підтримували з працівниками телефонний зв’язок і вони часто скаржилися, що не мають медикаментів. Коли я питала, чим же лікують людей, то мені відповідали, що підтримують словом», — ділиться директорка закладу.

Модульна амбулаторія з сучасним обладнанням та ремонтом 

Юлія Вродзинська каже, що заклад відновив роботу невдовзі після деокупації міста. ЗСУ звільнили Ізюм 10 вересня, а вже 1 жовтня медики приймали відвідувачів у приміщенні шкіро-венерологічного диспансеру. Щоправда, не всі працівники повернулися в місто — зі 120 людей зараз в медичному центрі працюють 68 фахівців. А ще Юлія Вродзинська ділиться, що з Ізюма виїхала половина жителів

Модульна амбулаторія, яку встановили поряд з приміщенням головного корпусу медичного центру. Фото: ШоТам

А в липні минулого року завдяки Міністерству охорони здоров’я та Всесвітній організації охорони здоров’я поряд з головним зруйнованим корпусом відкрили модульну амбулаторію. Через два місяці модульне приміщення поставили в Кам’янці Ізюмської громади на місці зруйнованої амбулаторії. 

Амбулаторія №1 Ізюмського медичного центру первинної допомоги до повномасштабної війни. Фото з соцмереж Юлії Вродзинської

Згодом відремонтували амбулаторію в селі Левківка, в якій окупанти зруйнували дах, стіни та вікна. Організація Save the Children допомогла з ремонтом, а благодійний фонд «Пацієнти України» відновили вікна в фельшердському пункті села Бабинка.

«Спочатку було дуже складно, бо не було тих умов, до яких звикли ми та люди. Проте за ці два роки завдяки підтримці благодійників, Міністерства охорони здоров’я та ВООЗ ми змогли майже відновити ті умови, які були раніше, принаймні на 90% — починаючи з приміщень до комунікації, електронних систем передачі даних», — каже Юлія Вродзинська. 

Читайте також: Замість черг — один дзвінок. Як лікарню на Миколаївщині відновили після обстрілів та запустили в ній кол-центр

​​

Юлія Вродзинська показує місце, куди влучили росіяни під час обстрілу амбулаторії №2. Фото: ШоТам

Видавали ліки безкоштовно та зробили заклад доступнішим

Повноцінну роботу медичний центр відновив 1 січня 2023 року. Крім МОЗ, ВООЗ, організацій Save the Children та «Пацієнти України», з відновленням допомагають Департамент охорони здоров’я, Міжнародний медичний корпус, Товариство Червоного Хреста України, Project HOPE Ukraine та інші організації.

«Я дуже вдячна всім цим благодійникам, які перейнялися нашою проблемою та допомогли з усім необхідним», — каже директорка медичного центру.

Особливо допомогли благодійники з Project HOPE Ukraine, які зробили ремонт та виділили сучасне обладнання.

«Після деокупації в місті ще довго не працювали аптеки, тому коли ми отримували ліки від благодійних організацій, то видавали їх людям безкоштовно. Насамперед, таблетки, які призначали для лікування сімейні лікарі. Ми облаштували кабінети, де видавали ці ліки, а люди були задоволені, що отримують допомогу», — каже Юлія Вродзинська.

Підйомник, який встановили в одній з амбулаторій після ремонту. Фото: ШоТам

Директорка закладу каже, що при ремонті враховували правила щодо доступності. В амбулаторії №2 встановили підйомник, аби люди на кріслах колісних чи милицях могли безперешкодно потрапити на прийом у свій корпус. 

Доступ до медицини для жителів віддалених сіл 

З початку 2023 року Ізюмський медичний центр створив виїзні мобільні медичні бригади, які відвідують жителів сіл у громаді. Автомобіль для виїздів наприкінці 2022 року виділило Товариство Червоного Хреста України, аби фахівці надавали людям безкоштовну медичну допомогу та ліки. 

В села виїжджають педіатри та акушери-гінекологи. «Власний акушер в громаді — це дуже важливо для попередження онкологічних хвороб, планування сім’ї, освітньої роботи, консультування та ведення вагітності. А сімейні лікарі консультують з різних питань, з якими звертаються пацієнти», — каже Юлія Вродзинська.

Читайте також: Їдуть народжувати навіть з інших областей: як громади на Полтавщині об’єдналися, аби зберегти лікарню

Мобільна медична бригада приймає пацієнтів в одному з сіл Ізюмської громади. Фото: ШоТам

Олена Коломійцева працює в Ізюмській лікарні більше сімнадцяти років. Жінка прожила в окупації до 3 квітня, а потім з дітьми виїхала до Харкова. Тоді й дізналася про те, що окупанти зруйнували амбулаторію №1, де вона працювала. Про це Олені розповів її чоловік, який працює пожежником та гасив пожежу після обстрілу закладу. 

Відразу ж після звільнення Ізюма повернулася на роботу, хоча фактично не було приміщення. «Ми не мали ні приміщення, ні обладнання, навіть паперу та ручки і не було де це придбати. Деякі речі приносили навіть пацієнти, згодом благодійники і так ми змогли відновити роботу», — каже Олена.

Олена Коломійцева консультує пацієнтку в одному з сіл Ізюмської громади. Фото: ШоТам

До пів сотні звернень від людей щодня 

Крім Олени Коломійцевої, у мобільній медичній бригаді працюють дві медсестри та водій. Відвідують людей, які не можуть поїхати до лікарів у місто та привозять ліки. Олена ділиться, що найбільше до них звертаються літні люди з серцево-судинними захворюваннями, опорно-руховими та психологічними проблемами — депресією, тривожністю, порушенням сну. 

Бригада відвідує чотири села і Ізюмській громаді. Каже, що до них в середньому звертаються 20-40 людей на день. Бригада виїжджає в села двічі на тиждень і відвідує кожне село двічі на місяць. 

Одна з жительок віддаленого села Ізюмської громади проводить Олену після медичного огляду. Фото: ШоТам

«Ще не було такого, щоб ми приїхали на прийом і ніхто не подякував, що ми про них не забуваємо. Зараз доступ до медицини в селах для людей суттєво покращився. Ми привозимо їм ліки, можемо зробити електронні направлення, виписати рецепти — ми надаємо весь спектр допомоги, як і в місті», — каже Олена Коломійцева.

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі