Колонки
Майбутнє громад – за молоддю, і це мають розуміти посадовці всіх рівнів

У 2019 році я завершила навчання за спеціальністю журналіста і повернулась у своє містечко без чіткого розуміння, чим там можна займатися. Зараз я вже понад рік працюю проєктною менеджеркою та тренеркою молодіжних організацій по всій країні. А водночас- продовжую жити у своїй громаді.
Усе це відбулося завдяки молодіжній політиці, якій, на мою думку, досі приділяють замало уваги і ресурсів. Зазвичай «щось для молоді» у розумінні представників влади – це круглі столи, які нічим практичним не завершуються. Або нагородження до тих чи інших свят, які також не роблять молодіжному середовищу ні холодно, ні тепло. Молодіжні ради у громадах часто створюють як івент-відділи при управліннях, а ще гірше – просто «аби вони були», бо в сусідньої громади вже є.
Спочатку влада ставилася до нас скептично. Сьогодні ми партнери, а молодь – бренд нашої громади.
Ми з друзями підійшли до цього питання зовсім інакше. Ініціатива повністю йшла від нас, ми почали гуртувати навколо себе активну молодь. Звісно, знань критично бракувало і все відбувалось через не одні граблі, але це нікого не зупиняло.
Ми почали ділитись етапами нашої роботи в соціальних мережах. Це зацікавило кількох інших молодих людей з числа учнівського самоврядування. Вже вшістьох нам вдалось організувати в громаді перший молодіжний форум, яким мав на меті зібрати думки молоді щодо вектору, якого нам варто дотримуватися. Після форуму нас стало 14, а сьогодні у команді вже більше 30 людей.
Спочатку керівництво нашої громади нейтрально ставилося до таких активностей, але з кожним місяцем і роком ситуація змінювалась на нашу користь. Тепер ми партнери, а молодь стала брендом громади. На форумах та конференціях міський голова ділиться з колегами саме успіхами молодіжної ради та запрошує інші громади в гості – для обміну досвідом. Такі візити у нас дуже часто.
За роки нашої діяльності ми залучили в громаду донорів, втілили багато грантових проєктів, відкрили два простори, а тепер – ще й створили благодійний фонд для допомоги військовим.
До речі, історія фонду також особлива. Адже він є новим етапом молодіжної ради. Ми створили волонтерський штаб одразу після початку повномасштабного вторгнення, ще у лютому. А з квітня почали працювати як фонд. Між іншим, єдиний у громаді.
Владі потрібно зрозуміти, що розвиток молодіжного руху – це природний процес. І створювати його штучно чи намагатися контролювати – вкрай помилкова стратегія.
Збори, відправки, перевезення на передову – завдання молоді нашої громади, які дивують багатьох колег, оскільки відповідальність справді велика. За минулий рік ми встигли не лише здійснити понад 20 відправок на передову власним авто, а й відкрили волонтерський простір BAVOVNA HUB. Адже робота з військовими та їхніми родинами – це не лише про допомогу, а й про спілкування.
Встигли навіть зняти фільм про волонтерів громади, реалізувати освітній проєкт для школярів і запустити проєкт про політичну освіту молоді. Для нас етап відновлення України – це не лише про економічну й інфраструктурну складову, а й про зміну сенсів та середовищ.
Як нам це все вдалося? Жодного чарівного рецепту насправді не існує. Молоді слід розуміти, що лише своєю впертістю і бажанням можна досягти успіху і розвитку. А владі потрібно усвідомити, що це природний процес, і контролювати його, штучно створювати чи робити для галочки – дуже помилкова стратегія.
Маленьким громадам потрібна активна молодь: вони створюють дозвілля, волонтерять, проводять акції, інформаційні кампанії та втілюють нові проєкти. І це обов’язково мають розуміти посадовці різних рівнів.
Колонки

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.
Про це повідомляє видавництво.
Що нового у Balcony Chic
Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу
Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.
Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися
Балкон як дзеркало часу
Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.
Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.
Фото: видавництво «Основи».
Колонки
Колонки

Статистика проєкту
