Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Майбутнє громад – за молоддю, і це мають розуміти посадовці всіх рівнів

Опубліковано

У 2019 році я завершила навчання за спеціальністю журналіста і повернулась у своє містечко без чіткого розуміння, чим там можна займатися. Зараз я вже понад рік працюю проєктною менеджеркою та тренеркою молодіжних організацій по всій країні. А водночас- продовжую жити у своїй громаді. 

Усе це відбулося завдяки молодіжній політиці, якій, на мою думку, досі приділяють замало уваги і ресурсів. Зазвичай «щось для молоді» у розумінні представників влади – це круглі столи, які нічим практичним не завершуються. Або нагородження до тих чи інших свят, які також не роблять молодіжному середовищу ні холодно, ні тепло.  Молодіжні ради у громадах часто створюють як івент-відділи при управліннях, а ще гірше – просто «аби вони були», бо в сусідньої громади вже є. 

Спочатку влада ставилася до нас скептично. Сьогодні ми партнери, а молодь – бренд нашої громади.

Ми з друзями підійшли до цього питання зовсім інакше. Ініціатива повністю йшла від нас, ми почали гуртувати навколо себе активну молодь. Звісно, знань критично бракувало і все відбувалось через не одні граблі, але це нікого не зупиняло.

Ми почали ділитись етапами нашої роботи в соціальних мережах. Це зацікавило кількох інших молодих людей з числа учнівського самоврядування. Вже вшістьох нам вдалось організувати в громаді перший молодіжний форум, яким мав на меті зібрати думки молоді щодо вектору, якого нам варто дотримуватися. Після форуму нас стало 14, а сьогодні у команді вже більше 30 людей.

Спочатку керівництво нашої громади нейтрально ставилося до таких активностей, але з кожним місяцем і роком ситуація змінювалась на нашу користь. Тепер ми партнери, а молодь стала брендом громади. На форумах та конференціях міський голова ділиться з колегами саме успіхами молодіжної ради та запрошує інші громади в гості – для обміну досвідом. Такі візити у нас дуже часто. 

За роки нашої діяльності ми залучили в громаду донорів, втілили багато грантових проєктів, відкрили два простори, а тепер – ще й створили благодійний фонд для допомоги військовим.

До речі, історія фонду також особлива. Адже він є новим етапом молодіжної ради. Ми створили волонтерський штаб одразу після початку повномасштабного вторгнення, ще у лютому. А з квітня почали працювати як фонд. Між іншим, єдиний у громаді.

Владі потрібно зрозуміти, що розвиток молодіжного руху – це природний процес. І створювати його штучно чи намагатися контролювати – вкрай помилкова стратегія.

Збори, відправки, перевезення на передову – завдання молоді нашої громади, які дивують багатьох колег, оскільки відповідальність справді велика. За минулий рік ми встигли не лише здійснити понад 20 відправок на передову власним авто, а й відкрили волонтерський простір BAVOVNA HUB. Адже робота з військовими та їхніми родинами – це не лише про допомогу, а й про спілкування.

Встигли навіть зняти фільм про волонтерів громади, реалізувати освітній проєкт для школярів і запустити проєкт про політичну освіту молоді. Для нас етап відновлення України – це не лише про економічну й інфраструктурну складову, а й про зміну сенсів та середовищ.

Як нам це все вдалося? Жодного чарівного рецепту насправді не існує. Молоді слід розуміти, що лише своєю впертістю і бажанням можна досягти успіху і розвитку. А владі потрібно усвідомити, що це природний процес, і контролювати його, штучно створювати чи робити для галочки – дуже помилкова стратегія.

Маленьким громадам потрібна активна молодь: вони створюють дозвілля, волонтерять, проводять акції, інформаційні кампанії та втілюють нові проєкти. І це обов’язково мають розуміти посадовці різних рівнів.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес4 години тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство2 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство3 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології7 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...