

Суспільство
Литва відправила Україні Bayraktar: гроші збирали всією країною
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас у твіттері повідомив, що його держава направила до України військовий безпілотник Bayraktar, який був придбаний за гроші литовців.
Безпілотник назвали Vanagas, що в перекладі з литовської означає «яструб».
Зазначається, що армія Литви подбала про всю логістику, а Міноборони — про контракти на закупівлю, організувало всі юридичні формальності відповідно до законодавчих вимог, щоб дрон зі зброєю міг дістатися України.

Читайте також: «Ми знову покликали своїх». Як під час війни працює «Зграя» – одна з найбільших волонтерських спільнот України
Згодом про постачання безпілотника в Україну повідомив український посол в Литві Петро Бешта.
«Навіть у такий важливий день – День Литовської державності – наш братський литовський народ твердо стоїть у своїй солідарності з Україною. Литва рішуче виступила на захист українського повітряного простору, а литовський Bayraktar Ванагас направився на допомогу українським захисникам у досягненні перемоги», — написав він у твіттері.
Нагадаємо, у травні за три дні збору коштів журналіст і телеведучий Андрюс Тапінас разом із литовцями зібрав майже €6 млн на безпілотник Bayraktar TB2, після чого його турецький виробник оголосив, що передасть безпілотник безкоштовно.
Частину зібраних коштів литовці використали для оснащення безпілотника боєприпасами, а решта коштів пішла на гуманітарну допомогу Україні.
Дивіться відео: Українські військові виготовили РСЗВ із уламків збитого гелікоптера
Сам журналіст Тапінас на своїй сторінці у твіттері повідомив, що на безпілотник прийшло подивитись близько 10 тисяч литовців.
«Привітати литовський Bayraktar і побажати йому удачі на війні прийшли десять тисяч людей. Наш бойовий безпілотник Vanagas уже прямує до України», — написав він.
Як ми повідомляли раніше, Литва надасть Україні €10 млн на екстрену реконструкцію.
Фото: facebook.com/arvydas.anusauskas.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Росіяни двічі потрапили в пастку СБУ — на Байкало-Амурській залізничній магістралі вибухнув ще один потяг з паливом.
Як зазначають джерела ШоТам, цей підрив став другим етапом спецоперації СБУ із виведення з ладу цієї важливої залізничної магістралі. Її росіяни використовують у тому числі й для військової логістики.
Перший вантажний потяг вибухнув безпосередньо в Північномуйському тунелі. Для продовження руху росіяни почали використовувати обʼїздний шлях, що проходить через «Чортів міст». Саме на це і розраховувала СБУ: під час проїзду потяга по цьому високому 35-метровому мосту спрацювали закладені в нього вибухові пристрої.
Як пишуть російські телеграм-канали, від вибуху загорілось 6 цистерн. Щоб гасити пожежу приїхав навіть пожежний потяг.
Російським спецслужбам варто звикати, що наші люди — всюди. Навіть в далекій бурятії.
Читайте також: 10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій
Нагадаємо, напередодні СБУ влаштувала диверсію на Байкало-Амурській магістралі, а саме в Північномуйському тунелі, що розташований у бурятії.
Найбільш гучні спецоперації СБУ
13 вересня, в тимчасово окупованому Севастополі відбулася атака на судноремонтний завод ім. С. Орджонікідзе, під час якої було пошкоджено два кораблі чорноморського флоту рф. Унаслідок цієї операції ЗСУ вперше знищили підводний човен росіян, підтвердив Генштаб.
У серпні 2023 року поблизу села Оленівка на мисі Тарханкут в тимчасово окупованому Криму, за даними ГУР, також було знищено російський комплекс С-400 «Тріумф».
Фото: надане ШоТам.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Український лоукостер SkyUp спільно з туроператором Join UP! та фондом LEVCHYK SPECTRUM HUB створили книжку про подорожі для дітей з аутизмом «Подорожі без бар’єрів».
Про це ШоТам повідомили у компанії SkyUp.
Книга допомагає дітям з розладами спектра аутизму (РСА) підготуватися до першої подорожі.
Чому це важливо
В Україні у кожної 88 дитини діагностують аутизм. Подорож для родин, що мають дітей з РСА, може стати важким випробуванням. Адже дорога, незнайоме оточення, нові звуки, запахи та інші подразники, що виходять за межі звичної рутини цих дітей, здатні викликати у них сильний стрес і складнощі.
Згідно з опитуваннями IBCCES, 87% родин, що мають дітей з РСА, не подорожують. При цьому подорожі важливі для розвитку та соціальної адаптації дітей. Якщо вони організовані відповідно до потреб дітей зі спектра, то спонукають їх до навчання та засвоєння нових навичок.
Читайте також: «Центром Львова я ще обов’язково погуляю»: історія переселенки на кріслі колісному, яка працює на себе та майже не виходить з дому
Книжка «Подорожі без бар’єрів» є професійним посібником для підготовки до подорожей дітей з аутизмом, покликаного актуалізувати питання доступності подорожей, сприяти створенню комфортних і безпечних умов для відпочинку з дітьми з РСА.
«Ми віримо, що подорожі — це те, що допомагає нам жити і не втрачати здатності радіти життю навіть у найскладніші часи. Відкривати світ подорожей дітям є особливою насолодою для нас. Цей щирий дитячий захват і нестримні емоції ні з чим не порівняти», — коментує Маріанна Григораш, директорка з маркетингу SkyUp Airlines.
Про книжку
У книжці просто і доступно у форматі соціальної історії поетапно змальовується процес організації та здійснення подорожі. Вона допомагає дітям зрозуміти такі «складні дорослі речі», як що треба взяти з собою на море, як зареєструватися на рейс та пройти перевірку службою безпеки в аеропорту, що таке термінал і що там можна робити, як поводитися в літаку і таке інше.
Така методика подачі матеріалу є науково доведеною практикою і широко використовується в різних напрямках роботи з поведінкою. Її авторка, американська психологиня Керол Грей, присвятила своє професійне життя допомозі дітям з РСА.
Читайте також: Евакуювати онкохворих дітей. Як фонд «Запорука» підставив плече державі та врятував маленьких пацієнтів Інституту раку
«Велика цінність цієї брошури в тому, що вона розроблена спеціально для дітей з аутизмом, однак може бути напрочуд корисною для всіх дітей, що готуються до подорожі. Візуальні підказки легко зчитуються і є зручними навіть для нас, дорослих, коли ми дезорієнтовані в нових умовах чи країні. Прості картинки і зрозумілий лаконічний текст допоможуть попередити дитину про всі етапи польоту, які чекають на дитину в подорожі, і зможуть зменшити рівень тривожності від невідомих подій та подразників. Ця методична брошура буде дороговказом для вас і вашої дитини як під час підготовки до польоту, так і під час нього. Адже візуальний розклад створює відчуття впевненості, передбачуваного та орієнтації в кількості та тривалості подій», — Ганна Перекатій, поведінкова аналітикиня, психолог, засновниця центрів розвитку і соціалізації «СТАРТ».
Де прочитати?
Книжку-посібник можна безкоштовно завантажити на сайті SkyUp Airlines.
Нагадаємо, запустили безоплатну онлайн-бібліотеку з сотнями дитячих книжок.
Також ми розповідали, що у столиці відкрили відділення ранньої реабілітації.
Фото: надане ШоТам.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
В Україну доставили три модульні польові госпіталі Role 2, а також 6 автомобілів медичної евакуації Toyota Land Cruiser. Їх передала ДПСУ нідерландська компанія-виробник Hospitainer.
Про це повідомили на сайті ДПСУ.
Прикордонники розповідають, що партнери постійно вдосконалюють комплектацію мобільних комплексів медичної підтримки, зважаючи на реальні умови їхнього використання. Надані цього разу модулі мобільних шпиталів пристосовані для використання у холодну пору року, мають розширені можливості для розташування медичного персоналу та пацієнтів.
Читайте також: «Вони бачать моїми очима». Як описати жести, міміку і колір? Історія коментатора театральних вистав
Керівник поліклініки одного з госпіталів Держприкордонслужби Дмитро Лайтан розповів, що це медичне обладнання спеціального призначення має розширені функції, а саме – збільшення кількості ліжок.
Також важливою технічною складовою є включення в це обладнання нових кондиціонерів, які мають активний спосіб вентиляції, в попередніх моделях такого не було.
Крім того, новим і важливим елементом є блок для медичного персоналу. І ще вдосконалений мобільний госпіталь можна використовувати як стабілізаційний пункт, що є вкрай важливим в наданні медичної допомоги для збереження золотої години життя пацієнта тобто надання медичної допомоги у першу годину після поранення.
Фото: ДПСУ.