

Суспільство
Львівські студенти винайшли гідрогелеві пов’язки для передової. Як це працює
Львівські студенти виготовляють гідрогелеві пов’язки, які допомагають нашим військовим у разі поранень та опіків.
Про це пише FREEДОМ.
Свій винахід студенти від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну відправляють на фронт для надання першої медичної допомоги.
«Це пов’язка з елементами фіксації для того, щоб було зручніше їх використовувати, особливо в умовах бойових дій, де не потрібні були б жодні інші предмети для фіксування. Вона має вигляд звичайної пов’язки, але з боків спеціальні клейкі елементи. Знімаємо клейкі елементи і ось так фіксується повністю на поверхні», – розповідає інженерка технопарку Валерія Шабікова.

Така гідрогелева пов’язка наполовину складається з води і має охолоджувальний ефект. Її використовують при опіках й трофічних виразках. Вона не тільки знімає біль, а й прискорює загоєння.
«Кожен пам’ятає, як марлеві пов’язки вростають у рану, що загоюється, і коли під час перев’язок її треба вирвати з цієї рани. Гідрогелева пов’язка дуже толерантно поводиться з раною, вона допомагає її загоювати, запобігає утворенню рубців. І, крім того, вона не прилипає до рани, вона дає змогу у вологому стані залікувати рану, запобігає повторному зараженню», – пояснив доцент кафедри органічної хімії Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки Володимир Самарик.
Львівські інженери розробили пов’язку на основі природних полімерів, зокрема альгінату натрію, який отримують із водоростей. І це суттєво відрізняє їхню якість від синтетичних аналогів.
Окрім пов’язок, у Львівській політехніці почали розробляти гідрогелеві бинти та маски. Це допоможе парамедикам застосовувати їх до різних розмірів ділянок уражень. Наприклад, маска зручніша за пов’язку в разі, якщо є опіки чи рани на обличчі.
Нагадаємо, науковці з фармацевтичного університету Харкова розробили кровоспинний препарат PLANTOR для потреб Збройних сил України.
Крім того, у Києві підприємство налагодило процес виготовлення кевларових шоломів і виготовляє їх для наших захисників.
Фото: lpnu.ua.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ